W°. 79 Woensdag 3 October. 1866 WOENSDAG EN ZATERDAG. Besturen enAdministratiën BRANDSCHOUWING. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. Advertentiën. - Stt PRIJS DEIi ADVERTENTIE N. Gewone 12'/a cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt V E R S 0 II IJ N T AU O N N E M E N T S P It IJ S. Per drie maanden 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Adverteptiën dqags te voren, voor 10 ure 'sinorg Buitengewone Burgemeester en Wethouders van Zie- ri/czee Gelet op art. 30 der Verordening tot voorkoming en blusscbing van brand in deze gemeente, afgekondigd den 6 December 1855. Verwittigen de ingezetenen Dat door heeren brandmeesteren alhier op Maandag den 8 dezer maand en volgende dagen eene buitengewone atgemeene brandschouwing in de huizen der ingezetenen zal plaats hebbenals maatregel van openbare veiligheid wordende mitsdien een ieder uitgenoodigd om aan brandmeesteren den vrijen toegang in woningen pakhuizen en bergplaatsen te verleenen. Z.ierikzee den 1 October 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De minister van marine heeft in de uniform der militaire officieren der zeemagt behalve der mariniers, verandering gebragt en wel in de kleine uniform a. Voor de vlagofficieren. De kraag wordt aan weêrskanten .voorzien van een klein van gouddraad geborduurd onklaar anker met koninklijke kroon ter vervanging van de zilveren maarschalksstaven en sterren. Op de opslagen boven het galon voor de verschil lende rangen vastgesteld eene krul. b. Voor de zeeofficieren van alle rangen, officier van gezondheid en officier-machinist op de schouders gouden en voor de officieren van administratie zilveren geborduurde passanten. c. Op den kleine-tenuejas zullen de epau letten alleen kunnen worden gedragen bij etiquette bezofken partijen en feestelijke gelegenheden alsook wanneer de officieren buiten dienst aan wal vertoeven doch nimmer in dienst binnen boord. De officieren der zeemagt dienstdoende adjudanten hij den koning en de prinsen dragen in alle tenuenzoowel kleine als groote de epauletten op de uniform. Men meldt uit Zntphen van 25 dezer. Heden avond heeft zich de genoegzaam alge- meene tegenkanting omtrent den opgevoerden gasprijs opgelost in eene vergaderingdoor meer dan 300 gasverbrnikersvertegenwoor digende p. m. f 15,000 verbruik bijgewoond. Het voorstel aan fabrikanten om hunne ver hooging van 16 op 19 ets. weder in te trekkenkon niet gaaf weg aangenomen worden dien ten gevolge hebben al de onderteekenaars zich schriftelijk verbonden opzegging te doen van het gebruiken het nu niet dan a 14 ets. te begeeren. Bij overtreding van hunne acceptatie betaald ieder f 30 ten voordeele der algemeene armen. De opzegging moet geschieden voor 1 October en sleept derhalve een verlies voor fabrikanten mede dat duizenden guldens zal bedragen. Het vergaan van het Nederland- selie barkschip JOANNES. Omtrent het vergaan van het Nederlandsche barkschip „Joannes"gevoerd geweest door kapitein J. D. P. Zetteler, ontleent men het volgende verhaal van eenige der manschappen van dien verongelukten bodem. „Nadat wij den 15 April 1866 van Bassein vertrokken waren, met bestemming naar Cork of Falmouth liepen wij den 17den in zee. Hoewel wij al dadelijk met stormachtig weder te kampen hadden, koesterden wij geene vrees voor vergaan. Ons schip was sterk de lading goed verzorgd de masten en pompen van goede kragen voorzien en alles in den best mogelijken staat. Alles ging dan ook het stormachtig weder in aanmerking genomen, vrij goed tot op den 17 Julij op welken dag wij op het Kaapsche rif beloopen werden door een zwaren storm vergezeld van vliegende buijen en eene vreeselijk hooge verbolgen zeewaarbij ons schip zwaar werkte en stampte den dag daarop werd een groot gedeelte van de verschansing verbrijzeld en bespeurden wij dat het schip eensklaps lek was gesprongen. Door den storm en aanhoudende breekzeeën was ons schip eveneens zeer geteis terd. De groote stengatag zeilschoot was gebroken, de zeilen aan flarden gescheurd alles wat zich op het dek bevond werd aan stuk geslagen. Steeds pompend dreven wij rond tot den 21 Julij als wanneer wij aanhoudend zware breekzeeën overkregen. In de platvoetwacht was onze toestand allervreeslijkstde zee liep aanhoudend met een ontzettend geweld over het sehip heen verbrijzelde alles wat op het dek was rukte de bouten uit de steilen en van het dekde hoofden van de luiken werden verbijzeld waardoor massa's water naar be neden stroomden terwijl de scheg en het galjoen voor den steven geheel waren weggeslagen en de bouten uit het vaste werk gerukt waren. De lekkage nam intusschen hand over hand toe, zoodat het water in het 9chip, ondanks ons aanhoudend en wanhopig pompen iedere minuut vermeer derde en het schip al dieper en dieper zonk. Door een der overkomende breekzeeën werd het geheele achterdek ingeslagen, en daar de toestand langer onhoudbaar was, besloten wij, na een korten scheepsraad, zoo mogelijk de boot over boord te zetten Na veel inspanning mogt het ons dan ook gelukken de booten voor den donker over boord te krijgen. De eerste boot werd voorzien van een zak brooddrie hammen en een pak saucisses de b.oulogneterwijl in de tweede boot slecht9 eenig drinkwater werd geborgen. De kapitein met zes man begaven zich in de eerste en vier man in de tweede boot. Deze twee booten hadden wij met eene lijn aan elkander verhouden. Toén bespeurden wij echter dat drie personen zich nog op het wrak bevondenderhalve beproefden wij langs het schip te komen om hen op te nemen hetgeen door de hooge zee zeer bezwaarlijk ging, doch ons eindelijk gelukte, waarna de drie man in allerijl in onze (detweede) boot oversprongen. Ongelukkigerwijze was de lijnwaarmede de beide booten verbonden waren door welke omstandigheid dan ook, gebroken en terwijl de duisternis inviel dreven wij meer en meer in zeezonder proviand met eene vreeselijke hooge zee, aan de genade der golven prijs of India aan boord genomen en met de meeste liefde en zorg verpleegden onze wonden verbonden. Op dit schip bleven wij tot den 1 Septemberals wanneer wij gepraaid werden door het Ned. barkschip „Alblasserdam" gevoerd door kapitein 'tHoen. op welk schip wij overgin gen uit hoofde kapitein Granger gebrek aan proviand begon te krijgen en waarmede wij den 22 dezer maand te Texel behouden binnenliepen." Onlangs spraken wij naar aanleiding van hetgeen wij in een buitenlandsch dagblad lazen van eene nieuwe uitvinding door den heer Mongruel gedaanom de gewone dampkringlucht door een zeer eenvoudig apparaat in lichtgas te doen veranderen helderder en goedkooper dan alle tot nog bekende lichtmiddelen. Wij vernemen thans dat de heer Mongruel morgen avond in de KeizerskroonSingel bij de Vijzelstraat eene séance zal geven om zqne uitvindiug in de practijk te doen kennen en beoordeelen. (A. C) De Indépendance Beige in zijn staat kundig overzigt van het gebeurde in de jongste zittingen der Tweede Kamer gewag makende noemt daarbij den heer Keuchenius ultra- revolutionnair Moeten wij hier aan eene drukfout derken dan is nooit door eene zetters-feil grooter waarheid met sarcastischer uitwerking ver kondigd. M ij gelooven dan ook dat het niemand in de gedachten zal komen de Indépendance een erratum toe te zenden. (A. C Wij trachten zooveel mogelijk de andere boot te bereiken doch door do duisternis was dit ondoenlijk. Sedert dien tijd hebben wij gedurende zeventien dagen in de boot rondge zwalkt aan de grootste ellende ter prooidaar wij niets te eten hadden dan eenige kleine pompoenen waarvan wij er dagelijks slechts een nuttigden zoodat onze krachten van dag tot dag afnamen waarbij nog kwam dat wij altijd doornat waren. In dezenltoestand zagen wij op den twaalfden dag een schip, koersende om de Oost Zooveel onze uitgeputte krachten ons toelieten, roeiden wij op hetzelve aan doch te vergeefs daar de duisternis ons overviel terwijl men ons op het gezegde schip wel scheen bemerkt te hebben Mateloos zonken wij weder neder en moesten in onzen eller.digen toestand blijven drijven. Op den zestienden dag bedreigde ons een verschrikkelijk onweder zoodat ons bijna alle hoop en moed ontzonk terwijl wij ineenzonken van honger, dorst en gebrek geen drinkwater en ook niets hoegenaamd te eten meer hebbende. Op den zeventienden dagwas onze honger zoodanig gestegen, dat wij beraadslaagden om een onzer te slagten en ons met diens vleesch te spijzigen om daardoor te trachten de zes anderen nog in het leven te houden eenigen onzer hadden reeds de knoopen van de kleederen afgesneden om op te kaauwen. Onder dit gesprek, toen de nood het hoogst gestegen was, riep de timmerman eensklaps „ach God een schip 1" Onmiddelijk werd het door on9 allen ook waargenomenen wel in eene zuidelijke rigting van óns. Het was dien dag mooi weder gelukkig bemerkte men ons op het schip dat naar ons toekwam. Onze laatste krachten inspannende be reikten wij het dan ook en werden dadelijk door den mensch- lievenden gezagvoerder William Granger voerende het schip F RANKRIJK. Parijs 28 September. Op het jongste naamfeest van den keizer stond een jong meisje zooals zooveel 'andere straatkunstenaren voor het Café Riche te zingen. Eenige daar verzamelde liefhebbers waren door de schoone mezzo-sopraan stem van het meisje getroffen en openden onmiddelijk eene inschrijving om de straatzangeres verder te doen opleiden. Thans is signora Maria Romagnoli reeds zoo ver gevorderd dat de directeur del' Ilaliaan- sche opera haar al is het ook voorhands voor ondergeschikte partijen heeft kunnen engageren. Een Fransch koopman Vital Douat uit Bordeauxen in Frankrijk schuldig ver klaard aan bedriegelijke bankbreuk met een tekort van 24,000 p. st heelt onlangs te Londen de rol van overledene gespeeld na eerst zijn leven voor 100,000 frs. bij eene levensverzekering-maatschappij te Parijs te hebben doen verzekeren. Te Londen aange komen nam hij zijnen intrek in Fords hotel Manchesterstreet hij gaf voor Roberts te heeten en haalde daar een Franschen knecht over om een doodacte voor hem in het Engelsch te schrijven, gedagteekend 29 Dec. 18'i 5 en met de onderteekening „dr Crittie." Dit attest legde hij te Plaiston in liet graaf schap Essex over bij het bureau van registratie, zich uitgevende voor zekeren Bernardi tevens een certificaat vertoonende van de registers van het kerkhof St. Patrick te Lovv-Leyton waarin bevel gegeven werd om een gtaf in gereedheid te brengen voor het lijk dat zich in de woning no. 32 in Annstreet te Plaiston bevond. Na dit bezorgd te hebben begaf Douat zich terug naar Londen en kocht daar een doodkistdie hij van binnen inet een dik bekleedsel van lood liet voorzien en op Fransche wijze deed afwerken. Hij had bij deze gelegenheid den naam van Rudini aan genomen. Een paar dagen later vertoonde Douat (als Rudini) zich plotseling bij den aannemer en liet de kist door twee mannen die toevalligerwijze voorbij kwamen naar hot station van den groot-oostelijken spoorweg brengen om naar Leytonstone vervoerd to wordenwerwaarts hij zelf zich gelijktijdig begaf. Op genoemde plaats aangekomen zag hij eana kar rijden welke hij in beslag nam om de kist naar het St. Patrickskerkhof te brengen alwaar hij da eenige persoon was die het veronderstelde lijk volgde. De kist werd iu de kapel gebragt en een priester Quord genaamd sprak de lijkdienst volgen» het gebruik bij de Roomscho kerk in zwang uit over naar men dachtDouat die ze aanhoorde. De bijzonderheden waarmede het vervoer van het lijk als anderzins vergezeld gingen hadden reeds den argwaan opgewekt en de politie kreeg magtiging om het graf te doen opdelven en de kist te onderzoeken als wanneer het bedrog bleek. Douat was intusschen naar de Vereenigde Staten ver trokken doch kwam van daar terug in Ant werpen alwaar hij gevat en aan Frankrijk nitgeleverd werd. Tengevolge van de regenbttijen der laatste dagen zijn de Seine en de Loire en al hare zijtakken buiten hare oevers getreden waardoor eene schade veroorzaakt is waarvan de volle omgang nu nog onmogelijk kan ge schat worden; alleen weet men dat de ver liezen zeer groot zijn. Op bevel des keizers zal door geheel Frankrijk eene inschrijving geopend worden. De opbrengst zal voor de veroorzaakte rampen verre van|toereikend zijn Indien men niet ongeveer 30 jaren geled- n te Parijs langs de jjgeheele rivier groote en hooge kaden had opgetrokken dan zou de helft der hoofdstad door net water overstroomd zijn. De kelders van het stadhuis en de voor stad St.-Germain zijn overstroomd de faecale stoffen uit de riolen verspreiden zich niet meer in de rivier en daardoor is het water der openbare fonieinen onzuiver en modderig. Een later berigt meldt dat de Loire en de Seine blijven vallen. Volgens een dagblad van Poitiers zal zich op de groote tentoonstelling eene guillo tine van een nieuw model bevinden. Zij is door een landgenoot van den hoer Bismarck uitgevonden en snijdt zes hoofden in eene minuut al. Des noods voegt het blader bij kan men dat cijfer tot 8 brengen. De toestel wordt door stoom in beweging gebragt JONGSTE TIJDINGEN. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is op 1 dezer ontbonden. Petersburg 29 September. Bijgewoond door een talrijke volksmenigte begunstigd door het heerlijkste weder heeft, de intogt van prinses Dagmar en de geheele keizerlijke familie van Tzarskoe-Zelo binnen deze stad plaats gevonden Bevallen van een Zoon G. van der LINDEN Gkoeneveld de K.vteh. Ziuiukzee1 October 1866.

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1