Wo. 77 Woensdag 26 September. WOENSDAG EN ZATERDAG. 1866 ten r oo,oo s k oo,oo-§ en Besturen enAdministratiën PATENTEN. i Bekendmaking. Bekendmaking. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. 55'/., 65 87'/4 33 V, 42'/, 96 181 46 23'/, 68 49»/„ 15 14»/. 30'/, likelen ludde. 7.50 - 00 00 - 18.C0 -00,00 0 - 9,00 - 0,00 - 12,50 - 00,Oo - 00,00 ikzee. 19,00 1 00,00 1 19,00 S 00,00^ i 19,00fe; 4 18,00o i 00,00" i 0,00 4 0,00 3rij. no. 7270 en 12618 no. 10003 m r d a m pUerdam 5 'smorg. 8, i 8, de afvaart dtr vau Middel burn: t der stoomboot COD P RIJ S DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/. cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 regels if 1 beiialve het zegelregt V EK S C II IJ N T: A B O IV N R M NTS P Ij S. Per drie mainden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentie» daags te voren, voor 10 ure'sintirg De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de patentpligtige ingezetenen dat de patentbladen voor het loopend dienst jaar ingevuld gereed liggen en ter Secretarie dezer gemeente zullen worden uitgegeven van Maandag den 24 tot en met Zaturdag den 29 dezer maanden worden de patentpligii- gen uitgenoodigd om in persoon hun patent te komen afhalenzullende aan hen die hierin nalatig mogten blijvenhet patent worden te huis bezorgd door den deurwaarder dér directe belastingentegen betaling van 10 cent voor elk onafgehaald patentblad, ingevolge de wet. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekondigd omgeroepen en in ile Courant geplaatst. Zierikzee, den 19 September 1866. B. C. CAU. Dienstneming voor HOLOKIEl de Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee maken bekend dat het Zijne Majesteit den koningbij besluit van den 3 September dl.no. 45 heeft behaagd tot aanmoediging der koloniale werving onder anderen te bepa len dat het maximum van het handgeld hetwelk aan ieder recruutdie zich voor niet minder dan zes jaren voor de militaire dienst in de koloniën en bezittingen van het Kijk in andere werelddeelen verbindt, kan worden «uitbetaald zal bedragen twee honderd gulden \f 200) wanneer hij Nederlander is. 7jieri1;zee den 19 September 1866. Burgemeester en Wethouders B C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS ierdam, otterdam 3 donderdags en prg. u. 10,20 min „Hotel van Veen, Vlissingen naar de afvaart van I A. de Vos, Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter kennis van belanghebben den dat Heeren Commissarissen over de Armenschool in deze gemeente eene zitting zullen honden in de regenten-kamer van het Hervormd Diaconie Arm en-Gesticht op Zaturdag den 29 dezer maand des avonds te zeven ure tot het ontvangen en beoor- deelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school en worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zienopgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds geene kinderen óp de school kunnen worden toege laten. Zierikzee den 21 September 1866. De Burgemeester C. J. FOKKEK. Weth. I B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van de ingezetenendat er op Woensdag den 26 dezer des namiddags ten 1 ureop het Raadhuis alhier eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 24 September 1866. De Burgemeester B. C. CAU. Te Dordr.cht is er door vele geachte ingezetenen een adres aan den gemeenteraad gezonden ommet het oog op de ontzag wekkende rampen die bij ontbranding van massale petroleum veroorzaakt worden maat regelen te nemen welke buiten onnoodige handelsbelemmering de ingezetenen voor de vreeselijke gevaren van groote hoeveelheden binqen de kom der gemeente vrijwaren. De HoUandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen te Amsterdam heeft den heer J. J. L. ten Kate bekroond met de gouden medaille voor zijn gedicht „de Scheppingen hem tevens tot eerelid benoemd. Men meldt uit Vlaardingen van 21 dezer. Van den 27 .Tunij tot heden dus in een tijdsverloop van bijna drie maanden is in de gemeente Vlaardinger-Ambaehtop eene bevolking van circa 900 zielen, geene aan gifte van overlijden in de registers van den burgerlijken stand gedaan. Eeftt nu is eene vrouw overleden van 87 jaren. Uit Amsterdam meldt men dat de heer J. J. L. ten Kötevoor 8 dagen op nieuw een ongeluk heeft gehadmet klein verschil van omstandigheden op gelijke wijze als voor eenigo maanden. De heer ten Kate logeerde te Oud-Loosdrecht ten huize van den heer Hacke, bij gelegenheid van het huwelijk van diens dochter. Mijdende naar het station is naar men zegt ten gevolge van de dronken schap van den koetsierhet paard op hol geraakt De heer ten Kate is ditmaal in het rijtuig blijven zitten doch met weinig gunstig gevolg Hij is er uitgeworpen en op bet aan gezicht voorover gestort. Door toesnellenden opgenomen is hij naar Loosdrecht vervoerd. De berigten intusschen omtrent zijn gezond heid zijn niet ongunstig. Men meldt uit Gorinehem van 21 dezer. Van den nieuwen tak van industrienamelijk het verzenden van schubben naar Duitscli- landwaar zij worden verwerkt tot zooge naamde paarlemoeren voorwerpen doen zich thans ontzettende naweeën gevoelen. De rivier de Merwede toch wordt door de millioenen kleine vischjes welke de visscliers na die van hunne schubben ontdaan te hebben in de rivier werpen verpestwaar door de eertijds zoo bioeijende visscherij op de Waal en de Merwede binnen vijfjaren vernietigd zal zijn daar deze tak van industrie zoowel hij de mindere als fijnere visch wordt uitgeoefend. Ook verhindert het verpeste water de jonge visschen die nog weten te ontsnappen zich te vermenigvuldigen. In onzen omtrek blijft het er allertreurigst uitzien wegens de verwoestingen aangerigt door de muizen. Hadden wij eenige hoop die lastige gasten door de geweldige plas regens te zien verminderen die hoop is gebleken ijdel te zijn. Voor twee of drie weken reeds bragten sommige veehouders voor hun vee voeder in het land en waren eindelijk genoodzaakt het te stallen. Vele boeren laten het in de weimaar te grazen hebben deze dieren hitter weinig. Sommige stukken weiland liggen totaal vernield en het pas ontkiemde oliezaad wordt eene wisse prooi van die kleine maar onvermoeide vernielers. Men meldt uit Purmerende van 22 dezer. Gisteren avond is hier te plaatse een groot schandaal gebeurd Na afloop van de raads vergadering waarin besloien is dat de kermis alhier in de volgende maand niet zal worden gehouden heeft het gemeene volk waaronder eene menigte jongens slaande op een blikken trommel onder het geschreeuw „Rijg ze aan een messla dood de leden van den raad sla ze dood I" de straten en grachten afgeloopen en bij onderscheidene notabele ingezetenen met straatklinkers de glasruiten ingeworpen. Tot dit alhier ongekende schan daal heeft waarschijnlijk aanleiding gegeven een adres aan den gemeenteraadingediend door sommige neringdoenden en drankver- koopers om de kermis wel te laten doorgaan en ter teekening aangeboden door den gewe zen stedeiijken commies Schreuder aan wien uit consideratie dit jaar het volle genot van zijn tractement is toegekend. De politie doet onderzoek. Dezer dagen werd aan een der stations van den spoorweg in de provincie Groningen een veewagen met schapen aan den trein ge hecht. De afzender was nog even in den wagen (het was er een van twee verdiepingen) gegaan om zijn beestjes beter te plaatsen en had niet bemerktdat men de deur ver zegeld had jaeer hij er aan dacht stelde de trein zich in beweging. Bij het volgende station wilde de man er uit doch hij kon hij mogt niet niemand durfde het zegel verbrekenkortom onze vriend was genoodzaakt tegen wil en dank een reisje meê te maken naar Harlingen. DUITSCHLAN D. Weënen 19 September. De Duitschers zijn het in Oostenrijk niet eens. Tot nog toe hielden zij meer of minder vast aan de rijks eenheid en de thans geschorste rijkscon- stitntie allengskens echter en voornamelijk ten gevolge van den ongelukkige» oorlog is de hoop zoo geknakt, dat de afgevaardig den, te Aussee bijeengekomen, en daaronder ook de lieer von Kaiserfeld, overtuigd waren van de noodzakelijkheid om groote conces sion aan Hongarije te doen en zich kort en goed voor liet dualisme verklaarden. Daar tegen dondert de oude Presse nu alle dagen en beweert dat het dialisme de ondergang is van Oostenrijk. Zelfs het absolutisme wil ze boven zoo'n constitutie stellen waartegen ook alle niet-Duitsche volksstammen uitge nomen de Hongaren zich zouden aankanten. Effen is kwaad treffen eene Oostenrijksche constitutie die alle Oostenrijkers bevredigt is dood eenvoudig eene onmogelijkheid. Terwijl zeer vele oorden van onze noorde lijke provinciën door den vijand bezet waren en voor een gedeelte nog zijn schrijft do Presse en schier overal onder de lagere standen nood en ellende den scepter zwaaijen worden er buitensporigheden uit Praag gemeld welke zulke groote proportiën aannemen dat men zich ernstig ongerust maakt. De aanleiding is altijd dezelfde ontembare sym pathie voor den eigendom van anderen en antipathie tegen de Joden. In de laatste dagen werden te Praag groote hoeveelheden gerequireerde goederen, vooral levensmiddelen, verkocht welke derhalve in 't bezit van par ticulieren geraakten Dat wakkerde den moed aan van het Czechische janhagel dat reeds lang den opeengestapeiden voorraad met liebzuchtigen blik had aangestaard. De wa gens die den proviand over moesten brengen, werden aangevallen gedeeltelijk geplunderd en de magazijnen letterlijk bestormd. Zon als altijd ging het op de Joden los van dezen werden er verscheidenen beroofd en mishan deld. Voor heden avond vreest men bij gelegenheid van den Joodschen verzoendag een hoofdstorm op de Jodenstad en men zegt dat daarom de aftogt der Pruissen die op heden bepaald was uitgesteld werd tot aan de komst der Oostenrijksche troepen die morgen ochtend plaats moet hebben. Men weet dat de vervolgingen der Joden le Praag in naauw verband staan mot den haat tegen de Duitschers. Men meldt uit Weenen van 20 dezer. Heden verlaten de laatste Pruissische troepen het Oostenrijksche grondgebied. Men meldt uit Berlijn van 22 dezer. Volgens den Staats-Anzeiger zijn lijders den jongsten oorlog van het Pruissische leger en dat der bondgenooten van dien staat 1696 personen vermist; 2737 bleven op liet slag veld 3001 stierven in de lazaretten aan de bekomen wonden terwijl het totaal der nog verpleegd wordende gewonden 15,192 man schappen beloopt van welke 562 officieren. Onder hen die het leven verloren komen 288 officieren voor. Oostenrijk en zijne bondgenooten verloren 926 officieren en 49,867 manschappen aan gevangenen, onder welke 14,346 gewonden voorkwamen. De nadere verliezen zijn niet bekend. Pruissen verloor geen enkel kanon Oosten rijk daarentegen 486 stukken geschut en 31 vaandels. Aan het station van den Main-Weser- spoorweg aan het westelijk einde van Frankfort, zijn den 16 dezer tegen bet vallen van den avond grove ongeregeldheden door militairen gepleegd. In den loop van den namiddag kwamen 1500 manschappen der landweer van het 32ste Pruissische regement van Mainz waar zij ontslagen warente voet te Frankfort aan. Hier namen zij eene weerspannige houding aanzij weigerden den mai'sch naar hunne haardstedende provincie Saksen te voet voort te zetten en verlangden dat men hen per spoorweg naar hunne woonplaats zon terugvoeren gelijk men lien bij bet uitbarsten van den oorlog per spoorweg van daar had gehaald zij waren even goed soldaten als de linie-regementen

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1