;aio. Woensdag 19 September. WOENSDAG EM ZATERDAG. rten Binoenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. 55% 65% 88% ♦8'/. 182 46'/, 23 68 49 16'/. PRIJS DER A D V E RT E NT IE N. Gewone 12% cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 régels if 1 behalve het zegelregt V EBSC1I UNT: ABO NN E Al E NT S P R Ij S. Per drie maanden /"2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure 'sin org Zierikzee 18 September. Eergisteren avond liep de stoomboot, die tijdelijk dienst doet voor de spoorboot van Middelburg komende bij fel stormweder tegen liet haven hoofd alhier waardoor zij erg beschadigd werd en de reis niet vervolgen kon. Er be vonden zich vele passagiers aan boord die met den schrik vrijkwamen doch zich in dat ruwe weder eene wandeling over den West- havendijk moesten getroosten. De boot is hier binnengebragt en wordt thans gerepareerd. Zi krik zee 18 September. Gisteren had op de stoomboot varende van Rotterdam op Middelburg een allerdroevigst onheil plaats. Onder de passagiers bevond zich een zeevarende aan boord te Middelburg te huis behoorende d'ö zes jaren door de uitoefening van zijn beioep afwezig was geweest en nu binnen weinige uren zijne familie hoopte weder te zien. Idij had eene aanzienlijke geldsom bij zich daar hij den vorigen dag had afgerekend. Hij gtif a;.n sommige passagiers met wie hij in gesprek kwam zijne blijdschap daarover te kennen en stelde zich zooveel vreugde bij het wederzien voor. Die gelukkige mensch trof het onheil (zijn wij goed ingelicht op de hoogte van Willemsdorp) over boord te vallen bij het leunnen ter plaatse waar de passagiers worden af- en opgelaten. Bedding was niet mogelijk Groot was de verslagenheid die deze plotselinge dood aan boord teweeg bragtgelijk hei bij ieder die -dit onhei! verneemtgewis de innigste deernis zal teweeg brengen. Zierikee 13 September. Nadat in eene openbare civile zitting der afrondissements- regtbank op heden alhier de nieuwbenoemde substituut-griffier bij die regtbank jhr. rnr. L. van Citters als zoodanig was beëedigd had in eene plegtige openbare zitting zijne installatie plaats. De toespraak van den heer ambtenaar van het openbaar ministerie en den heer voorzitter der regtbank waarbij ook hulde werd gebragt aan de verdiensten en den ijver van den overleden subsituut-griffier den heer W. Borrer.damme werden door den .geïnstalleerde op gepaste wijze beantwoord. Z. M. heeftmet ingang van 1 October aanstaande o. a. bevorderdtot officier van administratie 2de kl. P. F. van Wage en tot officier van adm 3de kl. de adjunct-admini strateur ,7. J. van den Berge. Jl. Maandag ia voor het provinciaal geregtshof in Zeeland ten einde gebragt de behandeling der zaak van Jannetje van Houte, hare zuster en haren knecht Franse beschul digd van wijlen haren echtgenootMarinus van Weele, molenaar te Waarde, door ver- giftiging /het toedienen van loodwit in karne melkspap) om het leven te hebben gebragt en de -eerste beschuldigde schuldig verklaard aan het haar tan laste gelegde misdrijf van vergiftiging, en veroordeeld tot de straffe des doods uit te voeren binnen Middelburg alsmede in de kosten van het gedingmet bevel dat een extract uit dit arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te Middelburg er, te Waarde op de plaatsen waar zulks te doen gebruikelijk isen tot teruggaaf der over tuigingstukken aan de eigenaars of regt- hebbenden. De schuldpligtigheid van de tweede en den derden beschuldigdeJanna van Houte en Cornells Franse niet bewezen en sprak het hén overeenkomstig art. 210 van het wetboek van strafvordering, vrij, met bevel tot hunne onmiddelijke in vrijheid stelling, ten ware zij om andere redenen ip -hechtenis behoorden te blijven. In den nacht tusschen 9: en 10 dezer had in de gemeente-Groedeop hef gehucht Boerennol of Boerenholaan den straatweg naar Breskenseene misdaad plaats1die aldaar algemeene sensatie verwekt. Omstreeks half twaalf ure moet een manspersoon naar men zegt zekere E. gepensioneerd kanonnier in die gemeente woonachtig door het intrap pen van een raampje'eensklaps in het vertrekje gekomen zijn waar zijne slagtoffers eerie oude vrouw en hare volwassene dochter, sliepen. Door het gerucht gewektwerden zij ook onmiddelijk door den indringer over vallen en met een mes vreeselijk verwond zoodat bij de oude vrouw een der armen tot Op het been is doorgesneden en hare dochter behiiive verschillende sneden in de hand, eene in de zijde omving van omstreeks 12 Nederl. duimen lengte. Dour het op den grond vallen van laatstgenoemde heeft de dader denkelijk in den waan verkeerd dat zij dood was, en is gevlugt, doch door de ijverige nasporingen der politie in den voor middag van gisteren in het open veld onder de gemeente Breskens gearresteerd. Men vermoedt dat de reden dezer gruweldaad jaioezy is. Men meldt uit Zalt-Bommel van 15 dezer. Gisteren namiddag werd alhier gevan kelijk en heden ochtend naar Tii-1 verder overgebragt zekere Verap.pert borstelmaker en baardscheerder te Driel die zijne vrouw met een mes eeue doodelijke' wonde heeft tuegebragt aan de gevolgen waarvan zij nog denzelfden avond is overleden. Naar men verneemt zon deze afschuwelijke, daad in eene vlaag van krankzinnigheid, veroorzaakt door het onmatig gebruik van sterken drank waar aan hij zeer verslaafd was zijn geschied. Onmiddelijk daarna heeft de misdadiger zich bij den heer burgemeester te Driel aange geven. Men schrijft uit Arnhem van 15 dezer. Eenige dagen geledén is de reiziger van den voor eenige weken verdwenen effectenhande laargearresteerd, als verdacht van medepligtig- heid aan de door dezen gepleegde opligterijen. Volgens een der Londensche markt- berigten schijnt er bij den veehandel dringend verlangd te worden dat het Britsch gouver nement vrijheid zal geven tot den invoer van schapen uit de Nederlandsche provinciën Drenthe OverijsselLimburg Gelderland Zeeland en Noord-Braband alwaar de vee ziekte niet heersoht. Dat verlangen doet zich te meer gelden omdat ofschoon er nu schapen uit Nederland geslagt worden aange voerd de prijs van het schapenvleesch toch bij geregelden aanvoer van levend vee dadelijk 2 d. per pond zou kunnen dalen hetwelk bij een wekelijkschen aanvoer van 15,000 schapen waarop men meent te kunnen rekenen voor het publiek van groot belang z.ou zijn. Op grond daarvan schijnt men van plan te zijn een voorstel te doenom den invoer uit de genoemde Nederl. provinciën weder geopend te krijgen al ware het onder voorwaarde dat de schapen in Je haven van aankomst met een brandmerk geteekend moeten blijven om aldaar geslagt te worden. (A. C.) DUITSCHL AN D. Uit Weenen en tevens uit Florence wordt per telegraaf berigtdat de onderhan delingen óver de regeling der Venetiaansche quaestie op moeijelijkheden stuiten hét- hoofdbezwaar is steeds in de bepaling van du door Italië over te nemen schuld gelegen. Baron von W.erther werd in eerstgemelde plaats verwacht -alsmede in verband met de bestaande uiteenloopende zienswijze dienaan gaande. Men schrijft uit Frankfort dat dia stad door vele rijke familien verlaten wordt om zich hetzij te Weenen ol te Parijs met er woon te vestigen. De herroeping van het edict van Nantes door Lodewijk XIV ver oorzaakt dat duizenden uit Frankrijk weken en te Berlijn werd eene voorstad bijna geheel door de refugiés bewoond. Door het geweld der Pruissische regering ziet men thans eene wedergade van dit geschiedkundig feit en een groot aantal Frankforters verkiezen liever Fransch dan Pruissisch te worden. In de Köln. Ztg. leest men „Minder bekend echter of welligt geheel in vergetelheid geraakt is het dat graaf Cavour niet bejammerdedat Viilafranca Italië's uitbreiding naai' het zuiden scheen in den weg te staan. De scherq ziende minister was integendeel, toen Garibaldi later zijn beroemden iogt naar Marsala volvoerde be zorgd dat de aansluiting vati het Zuiden te spoedig zou volgen en slechts half weêr- strevend liet hij begaan wat hij bij den aandrang der natie niet meer kon beletten. Cavours wensch was dat Italië zich eerst in het Noorden genoegzaam zou bevestigen, aleer het zich verder uitbreidde. „Noord-Duitschland nu beeft het geluk dat het zonder buitenlandsche hulp van eenige beteekenis Italië wordt buiten reke ning gelaten beeft gezegevierd en zich aan deze zijde van eene voorluopige linie onverhinderd kan constitueren In de Nordd. Zeitung leest men als volgt „De agitatie tegen Pruissen welke te Weenen heerschtterwijl de stad zich nog in staat van beleg bevindt en de vrede ter naauwernood is geslotenterwijl de binnen- landsclie toestand van Oostenrijk nog zoo onzeker is is wel geschikt om de aandacht te wekken. „Het Oostenrijksche gouvernement laadt daardoor eene grootB verantwoordelijkheid op zich. VS il men zicli te Weenen door die bedreigingen die beleedlgingendie min achting den schijn geven van volkomen politieke zelfstandigheden De poging ware vergeefs. In Europa twijfelt er niemand aan dat Oostenrijk enkel blijft bestaan als een door Frankrijk beschermde staat. „Na de in Bohemen geleden nederlagen zou Oostenrijk zich ligteiijk met Pruissen hebben kunnen verstaan en voordeeliger voorwaarden bedingen dan welke hst heeft erlangd. Maar het verwaardigde zich niet met zijn ouden bondgenoot te onderhandelen en plaatste zich onder vreemde bescherming door de bemiddeling van keizer Napoleon in te roepen. Het wilde liever den vrede en zijne integriteit te' danken hebben aan de hulp van Frankrijk dan aan eene overeen komst met het Duitsche Pruissen het gat de voorkeur aan eene door Frankrijk be schermde stelling. Al de beleedigingen der Oostenrijksche pers tegen Pruissen en zijne regering kunnen dien toestand niet bemantelen Men schrijft uit Belgrado dd. 6 dezer, aan den Weener Wanderer „Zoo als ik u reeds te kennen gaf breidt zich de insurrectie op Candia steeds uit. Op alle punten waar de bevolking uit Grieken bestaat heerscht misnoegen en de inaurgenten zuilen ongetwijfeld hulp uit Athene erlangen. „Dat de opstand zich zoo beslist heeft geopenbaard is hieraan toe te schrijven dat iedereen thans weetdat de sultan het eiland aan den onderkoning van Egypte wil afstaan. Men wil zelfs dat de acte van afstand reeds is geteekend. „Maar het gouvernement des onderkonings heeft steeds de blikkeu op dat zoo rijke eiland gevestigd gehouden en het schijnt da1 het eindelijk er in geslaagd is om dat gebied door middel van eene vrij aanzienlijke som te verwerven. Is dat zoo dan zal het Grieksche gouvernement krachtig tnsschen O beide moeten treden of wel koning George zal hetzelfde lot ondergaan als koning Otto. Ook heeft men reeds het gerucht verspreid dat Griekenland aan de groote mogendheden te kennen zou hebben gegevendat het genoodzaakt zal zijn tot interventie. {l'Indépendance evenwel weerspreekt dit berigt F ft ANKR IJK. Te Parijs loopt het gerucht, dat de heer von Bismarck er nog altijd hij Frankrijk op aandringt, zich schadeloos te stellen door een deel van België te nemenmen voegt er thans bij dat keizer Napoleon dat denk beeld niet geheel verwerpt maar de voor waarde steltdat aan België alsdan ver goeding worde geschonken in grondgebied van Rijn-Pruissen. Volgens een Parijsehen correspondent die zijne roededeelingen geput heeft uit brieven van een Weener correspondent zou de finantiële toestand van Oostenrijk zeer hagcbelijk zijn. De Januarij coupon zal kunnen betaald wordenmaar wat daarna zal moeteu gebeuren weet niemand. Men voorziet de noodzakelijkheid eener rente-ver laging alsmede van den verkoop der domein goederen en der goederen in de doode hand. Men meldt uit Marseille van 14 dezer. Tijdingen uit Kandia melden dat een gevecht geleverd is tusschen de Grieken en de Turksche ingezetenen waarbij de laatsten verjaagd werden. Het Turksche leger is Werkeloos gebleven. Het berigt dat Engeland iu de weer is om den afstand van Kanada aan Griekenland

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1