.V. u Zaturdag 15 September WOENSDAG EN ZATERDAG. 1866 Binoenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen, PRIJS DER A D VERTÈNTIEN. Gewone 12'ya cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 regels i. 1 behalve bet zegelregt VEKSC il 1JNT: I A BO N IV E M E N S P I! IJ S, Per drie maanden f 2,00 Franco per post f 2,2ft. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'sinorg Omtrent het schroef-stoom oorlogschip Kai-Yoo-mar, voor rekening der Nederlandsche Handel-Maatschappijhandelende voor het Japansche gouvernement gebouwd door de heeren C. Gips en Zonen te Dordrecht, leest men in de Dordrechtsche Courant het volgende „Dit schip is 11. Zondag namiddag omstreeks 1 uregesleept door de stoombooten Kinder dijk en Hellevoetsluisvan Willemsdorp naar Brouwershaven vertrokkenwaar het zijne batterij en verdere uitrusting aan boord zal nemen om vervolgens de reis naar Japan te aanvaarden „Was de ingenomenheid in deze voor Dordrecht zoo gewigtige gebeurtenis alge meen in de laatste dagen nu die bodem zoo goed als gereed was stroomde hef, niet alleen uit Dordrecht maar ook van elders zelfs uit Belgievan belangstellende bezoe kers en kon men zich bij eene hupsche ontvangst aan boord waarbij de scheeps bouwmeesters wel inzonderheid voorgingen overtuigen hoe alles tot in de minste bijzon derheden uit ruime beurs aangelegd en keurig uitgevoerd was," Bij kon. besluit van 3 dezer is tot aan moediging der koloniale werving bepaald dat het maximum van het handgeld hetwelk aan ieder recruutdie zich voor niet minder dan zes jaren voor de militaire dienst in de ko loniën en bezittingen van het rijk in andere werelddeelen verbindtzal bedragen f 200 wanneer hij Nederlander is. Bij circulaire van den minister van bin- uenlandsche zaken van 28 Aug. jl. zijn de commissarissen des konings in de provinciën aangeschreven - vermits de cholera-epidemie thans zoodanig is afgenomen dat men zich vleijen mag dat zij weldra geheel zal geweken zijn - dat er geen bezwaar bestaat het in Mei jl. uitgestelde onderzoek der verlofgangers van de militie te land in de eerste dagen der maand October a. s. te doen houden. Diensvolgens zijn de dagen en uren voor be doeld onderzoek in de hoofdplaatsen der respective militiekantons van de eerste dagen tot omstreeks de helft dier maand bepaald. Naar men verneemt is' bij het departe ment van oorlog eene reorganisatie op til aarin bestaande dat eenige hoofd-ambtenaren, die reeds lange jaren dienst tellen zouden worden gepensioneerd waardoor gevolgelijk eene promotie onder de ondergeschikte ambte naren zal plaats hebben. Vervolgens spreekt men van eene groote vereenvoudiging in de verschillende^ afdeelingen bij dat departement °°r sommige afdeelingen bij elkander te voegen. Dit Amsterdam meldt men van 11 dezer. Heden werd in den loop van den morgen het verlof afgekondigd, om, hoewel alhier geen kermis wordt gehouden echter als van ouds den kinderen het vermaak te geven op!de beurs te trommelen. Die vergunning had tegen het beursuur een buitengewonen toeloop ten gevolge doordien de jeugd zich vroeger derwaarts begaf dan bij de aankondiging was toegestaan. Van daar botsing met de gewone beursbezoekers en eene belemmering van zaken die bij velerlei ongeriefook ten gevolge had dat de officiële prijs-courant der effecten niet als naar gewoonte kon worden opgemaakt, Men meldt uit Zwolle van 10 dezer. Indien het gerucht waarheid spreekt zullen met het oog op de IJssel-defensïelinie iü eenige garnizoensplaatsen veranderingen wor den gebragt en o. a. te Arnhem Zwolle Kampen en Deventer artillerie en kavalerie in bezetting gelegd worden. Men schrijft uit Franeker van 9 dezer. Eergisteren avond kwam hier liet eerste ongeval voor op den Noorderspoorweg. Omstreeks 6 ure 's avonds kwam een ledige sneltrein van Harlingen ten einde te Leeuwarden te voldoen aan de aanvraag om wagens. Deze trein had niet noodig te Franeker te stoppen en reed dus door doch daar men even te voren een hooiwagen tot bij de Veebrug had gereden en verzuimd was de wissel weer over te halen kwam gemelde trein tegen de Veebrug aan ver nielde die halverwege boorde een groot gat in den grond en drie a vier wagens die over de locomotief op de brug schoven - zijn geheel of gedeeltelijk vernield. Door de tegenwoordigheid van geest van den machinist Lamke zijn er geen menschenlevens te be treuren. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten de geneesheeren in die gemeente en verdere deskundigen die zich gedurende het heerschen der cholera tot het verleenen van hulp ter beschikking van het gemeentebestuur hebben gesteld tot aandenken eene zilveren medaille op de gelegenheid toepasselijk aan te bieden terwijl aan den heer W. Gerhards een gouden exemplaar van die medaille is toegekend. Het heeft zijn Z. M. den koning be haagd het beschermheerschap van de Utrecht- sche studenten-vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel welwillend te aanvaarden. Het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenliage bevat eene correspondentie uit Haarlem waarin berigt van het te Velzen voorgevallenevolgens Engelsche opgaven. De stalmeester March staatvolgens dit berigt zeer gunstig bekend. Op den onge- Iukkigen dag was hij naar zijne woning ge sneld op het berigt dat men deze doorzocht om Comelissen te vinden en dat men gelijk den vorigen dag andere Engelschen ook nu zijn zwager mishandeld had. Het volk vóór zijnde had hij gewaarschuwd geweld te zullen gebruiken en daarop met hagel den polder jongen die het hek over wilde klimmen doodgeschoten. Op het verschijnen van rijks veldwachters die plotseling op hem begonnen te schieten was hij gewond in den linker schouder naar binnen gevlugt. Door een achterdeur was toen de heer Freemande liootd-ingenieurvan Watervliet komende, binnengelaten. Deze was bezig den hevig ontroerden March tot bedaren te brengen toen een brigadier of rijksveldwachter naar binnen en op March aanstoofroepende: „Ik arresteer u in naam des konings." De aan- gegrepene vat zijn geweer zijn vrouw en de heer Freeman willen hem weerhouden het roer gaat in de worsteling af en wondt den brigadier aan de kaak. De heer Freeman gaat naar buiten om met den officier van justitie den heer Delcourt van Krimpen, te spreken. Hij ziet het huis in brand steken. Op wiens last? Na eenige oogenblikken moet March het huis verlaten, smeekende om be scherming men weet met hoe weinig gevolg. Zijn vrouw wordt door eenige arbeiders gered, hij zelf naar Velzen geholpen en in draf op een kar verder vervoerd met een schot in den schoudereen sabelhouw over het hoofd en eene wond in het aangezicht hem met een puthaak toegebragt. De auto riteiten schijnen van den beginne af met de woedende menigte als het ware cause com mune te hebben gemaakt. Dat is in het verkort volgens het Dagblad, de Engelsche lezing van dit treurig geval. Uit Haarlem meldt men van 11 dezer- Omtrent den toestand van den hier gedeti neerden Engelschman March (gewoonlijk Maas genoemd) verneemt men dat er hoop bestaat, dat hij van zijne vele en ernstige wonden in zoover zal herstellen dat hij in het leven zal behouden blijven hoewel zijne herstelling gelijk zich begrijpen laat eenen geruimen tijd zal vorderen. Hij is sedert zijne over brenging in het huis van arrest onder behandeling van drie genees- en heelkundigen nl de heer Malefijt chirurgijn die hem het eerste verband heeft gelegd onmiödelijk bij zijne aankomst in de gevangenis en twee heeren officieren van gezondheid. De Engelschman die de Roomsch Catk. godsdienst belijdt heeft een R. C. priester verlangd die hem in de Engelsche taal de biecht kan afnemen enz. welke gevonden is in den secretaris van den hier gevestigden bisschop die hem dan ook reeds bezocht heeft. Ook eene Engelsche vrouw die men zegt de echtgenoot van March te zijn be vindt zich sedert dit noodlottig voorval hier ter stede en heeft hem verscheidene malen bezocht. Overigens schijnt thans het arbeiders- personeel aan het kanaal-terrein van Holland op zijn Smalst zich kalm en rustig te gedragen. Naar men verneemt hebben de burge meesters van Vianen aan de Lek van Vrees wijk aan de Vaart alsmede anderen in die omstreken hun ontslag genomen. Het niet verantwoordelijk willen zijn tot afmaking van vee ten gevolge van de thans heertellende veeziekte, schijnt hiermede in verband te staan. Het geregtshof in Noord-Holland heeft op ji. Dingsdag S. K schuldig verklaard aan feitelijk vergrijp tegen de zeden door zijn werk te maken om de onzedelijkheid van jonge lieden beneden den ouderdom van 21 jaren op te wekken gepleegd door een per soon die met het opzigt over haar belast was en hem veroordeeld tot 5 jaren correctionele gevangenisstraf. Men meldt uit de omstreken van Leiden Ten gevolge van aanhoudenden regen doen sommige veldgewassen een hoogst ongunstigen 1 uitslag verwachten Met het rooijen der aardappelen is begin gemaakt en hierbij is gebleken dat terwijl de ziekte zich eerst op eenige plaatsen had vertoond zij veel aïgemeener is geworden of waar enkele knollen waren aangetastde struiken bijna geen zuivere vruchten meer opleveren. Onder Noordwijk gaat het rooijen niet gelukkig en noent men winteraardappelen anders duur zame soorten die op den prijs van 5 het mud kunnen te staan komen zonder dat de kwaliteit voldoende is. Het graan 0 dat op de meeste plaatsen met tegenspoed wordt binnengehaald doet eene rijzing dei- markt voorzien erwten en boonen zullen een half gewas opbrengen. Met den hooibouw gaat het zeer onvoorspoedig. Er ligt overal veel gras gemaaid voor nahooi dat bij gemis aan droog weder onaangeroerd moet blijven liggenzoodat het voor wintervoeder onge schikt wordt. De vrees die voor 4 weken in het YY estland was ontstaan ten opzigte van het niet rijp worden der vruchten van den wijnstok, krijgt met iederen dag meer zekerheid daar geruimen tijd achtereen zomerwarmte en zonneschijn heeft ontbroken. Voor de teelt van uijen en koolsoorten was het natte weder daarentegen niet ongun stig en zijn de verzendingen in die artikelen dan ook menigvuldig. In de vorige week zijn uit Harhngen uitgevoerd niet minder dan 6817 vierde vaten boter, 335 runderen, 188 kalveren, 309 varkens en 3320 schapen waarvan alleen op een dag 300 runderen, 40 kalveren, 60 varkens en 2925 schapen en van deze uit gevoerde beesteu kwamen uit de provincie Groningen 181 runderen en 1727 schapen. In de laatste dagen werden weer 27 spoor wagens vee van Groningen aldaar in verzegelde rijtuigen aangevoerd. Ten dienste van vee- en turfvervoer langs den spoorweg is aldaar een monstrueuse wagen aangekomen die eer lang door 9 dergelijke staat gevolgd te worden, Te Antwerpen is eene hoogst nuttige vereeniging tot stand gekomen. Zij heeft ten deel de ondersteuning van weduwen en weezen van werklieden die wegens ongelukken of aan de gevolgen van hunnen arbeid overlijden. Men schrijft uit Frankfort aan do Neurenberger Corr. De plaats hebbende onderhandelingen tus- schen de hoven van Berlijn en den Haag betrekkelijk de toekomstige positie van het groothertogdom Luxemburg nemen eene wending die de hoop op een spoedig resultaat ten eenenmale doet verdwijnen. De groothertogelijke regering volhardt in het afslaan van alle voorstellen betreffende de toetreding van Luxemburg tot den Noord* Duitschen bond en in den eisch dat de Pruissen de vesting Luxemburg ontruimen, Pruissen van zijn kant vordert die toetre ding hoe langer hoe dringender en weigert volstrekt do vesting te ontruimen. F ft A N K R IJ K "De mee6t, tegenstrijdige geruchten zijn in omloop nopens den gezondheidstoestand van keizer Napoleon. Van verschillende zijden verneemt men dat hij op nieuw ingestort is volgens deze geruchten zou hij lijden aan kanker in de blaas en hebben de heeren Nélaton Richord en Rayer geweigerd hem te opereren. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag 11. heeft de Middellandsche zee de spoorbanen in de nabijheid van Berre plotseling over stroomd en heeft dit twee ongelukken ten

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1