Woensdag 12 September. WOENSDAG El ZATERDAG. 1860 Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DEI{ A D VERTENT IE N. (Jewone 12'/a cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 (5 regels i f 1' behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A BO N N R V R NTS PRIjS. 'Per drie maanden f2,00 Franco per post f 2,25. Tnzen I ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure'smorg Brouwershaven 8 September. Door tien Raad dezer gemeente werd op heden tot leofd-onderwijzer aan de openbare school alhier benoemd de heer .1. Petillonte .Aardenburg. Het vergelijkend examen heeft op den 3 dezer plaats gehad waaraan hebben deelgenomen de heeren J. Petillon voornd. J. A. Kellenbach te Hardinxveld H. J. van der Vange, te Kampen en G. H, Keij te Leijden. Met genoegen meldt men dat jl. Maandag middag alhier ter reede is gekomen en aar. ■de due d'alven is vastgemeerd het schoon ge bouwd Japansch oorlogschip Ka-Yoo-mar komm. luit. t/z. Ie ltl. J. A E. Dinaux. Naar men verneemt zal gezegde bodent denkelijk nog 2 maanden hier vertoeven om zeeklaar gemaakt te worden. Door Z. M. is benoemd tot officier van justitie bij de arrondissements-regtbarik te Middelburg mr. C. J. Pické vroeger kan- Jonregter te Tholen. Omtrent de te Velsen plaats gehad hebbende ongeregeld heden deelt de Haarlemsche Courant van jl Vrijdag het volgende mede waarin eenige nadere bijzonderheden nopens het gebeurde worden vermeld en sommige zaken eenigzins anders worden voorgesteld dan in de reeds medegedeelde berigten Nadat reeds Dingsdag onder de polderwerkers of zooge naamde slikwerkers eenige opgewondenheid had bestaan tegen zekeren opzigter genaamd Cornelissen, die, naar zij ver meenden, hen niet genoeg geld liet verdienen, terwijl de duinwerkers hoogere dagloon en maakten, is echter de rust dien dag niet verstoord geworden, voornamelijk ook omdat het den veldwachter is gelukt Cornelissen in veiligheid te brengen in het etablissement Wijkeroog. Woensdag ochtend is echter het arbeidsvolk weder in beweging geraakt en is eene bende, zamengesteld uit om streeks 80 a 90 man slikwerkerste beginnen met den kant van de zee getrokken langs de linie der zandwerkers ■die zij hebben gedwongen den arbeid te staken waarna ook de timmerlieden karrenvoerders en conducteurs der locomo tieven verhinderd zijn geworden hunne werkzaamheden voort te zetten. Van daar hebben de oproerige werklieden, wier getal gedurig aangroeide, zich begeven naar het meer ge noemde Wijkeroogde verblijfplaats van vele Engelsche opzigters waar ook de voornaamste werkplaatsen, ateliers en stallen der onderneming gevestigd zijn. Zij vonden het hek gesloten en voor httzeïve den Engelschen stalmeester Maas, die onmiddelijk op de aankomenden gevunrd en een der polderwerkers doodelijk getroffen heeft. Bij de reeds bestaande verbittering tegen Maas, even als tegen de verdere Engelsche opzigters, is de opgewondenheid onder de werk lieden, die naar Wijkeroog schijnen te zijn getrokken hoofd zakelijk met het doel om zich meester te maken van den reeds in den vorigen nacht gevlugten Cornelissenzoo zeer toege nomen dat zij bijna niet meer te bedwingen was. Hunne woede keerde zich toen tegen Maas dien zij uit het etablis- j sement wilden halenten einde hunnen kameraad te wreken. Het is echter den officier van justitie en diens substituut Iter plaatse aanwezig gelukt om, gesteund door eenige weinige mjksveldwachters de polderwerkers tot bedaren te brengen. Ta versterking van een vijftiental dragonders te hebben beko- engaf de officier van justitie inmiddels last om Maas wie onophoudelijk met een jagtgeweer- en revolver bleef vuren, Jte arresteren. De brigadier-majoor der rijks-veldwacht trad daarop, gevolgd door een paar veldwachters en eenige .dragonders het huis binnen. Nadat hij boven gekomen was, heeft Maas onmiddelijk ook op hem gevuurd en hem ae kaak stuk geschoten. Alstoen is er onder de polderwer kers eene voorbeeldelooze verwarring ontstaan en is door hen de kreet aangeheven van„de majoor is dood de majoor is dood 1 wij zullen er den brand in steken anders vallen er nog meer lijken!" Het openbaar gezag heeft daarop alle krachten moeten inspannen om te voorkomen, dat de woedeade bende zich van Maas meester maakte omdat welligt na hem ook de overige Engelschen van kant zouden zijn gemankt. Nog zou het gelukt zijn verdere buitensporig heden te voorkomen en het verbitterde werkvolk met behulp van dragonders in toom te houden indien niet ook tevens het geroep was vernomen, dat de locomotief naar zee gereed stond om Maas te vervoeren. De dragonders hebben daarop het ontvlugten van Maas moeten te keer gaanen het was toen aan het gering getal ambtenaren en veld wachters niet meer mogelijk verderen tegenstand te bieden. Terwijl voortdurend geweerschoten werden gelost, is het etablissement Wijkeroog in brand gestokenniet alleen door mannen, maar ook door vrouwen en kinderen, die gedurig takkebossen aanvoerden. Het verdient vermelding, dat over het algemeen de geest der polderwerkers getuigde van groote verbittering tegen de Engelschen, maar dat zij allezins gematigd waren ten aan zien van de overheid- Maas, na zich nog lang met schieten te hebben verdedigdmoest eindelijk uit het brandende huis komen waarop het der politie na veel inspanning is gelakt hem levend, hoewel deerlijk gewonffnaar het huis van arrest te Haarlem te doen overbrengen. De, rust is daarop niet verder verstoord geworden. Bij de waardering der bovengenoemde feiten schijnt niet uit het oog te moeten worden verloren dat de officier van justitie aanvankelijk het voornemen heeft gehad om de oproerige polderwerkers lu toom te houden en zich van de aanleggers der beweging te verzekeren maar dat hij daarin door het vuren van Maas verhinderd is geworden. Maas even als Cornelissen was voor het overige alles behalve gezien onder de werklieden. Het Handelsblad deelt dienaangaande nog mede Heden voormiddag ten 10'/, ure zijn van hier op nieuw sterke detachementen kavalerie en infanterie naar het kanaal-terrein Holland op zijn Smalst bij Velsen vertrokken niettegenstaande dat reeds gezonden detache menten aldaar tot dasver verblijf houden. Het schijnt dus dat er in den afgeloopen nacht weder ongeregeldheden hebben plaats gehad of' dat men die op nieuw te gemoet ziet. Alles schijnt zijnen grond te vinden in de toekenning der meerdere dagloonen aan de Engelschen door Engelschen waarbij de Nederlandsche polderjongens op den achter grond gesteld worden van daar die verbit tering van de laatste tegen eerstgenoemde!]. De detachementen infanterie en cavalerie welke zich Vrijdag ten l0'/3 ure, uit Haar- len naar het kanaalterrein bij Velzen hadden begeven, zijn reeds in den namiddag ten 4 u. weder geretourneerd zijnde overigens de rust dien dag niet verbroken. Omtrent den toestand van den te Haarlem gedetineerde Engelsch- man Maas valt nog weinig te zeggen. Naar men verneemt zijn er zoogenaamde wond koortsen bijgekomen. Door de politie te Rotterdam is den 7 dezer 's avonds ten 6 ure aangehouden J. R. oud 22 jaren, vroeger kellner op de tusschen Nijmegen en Arnhem varende stoomboot Willem III, thans bediende in het Zeemans- Collegie alhier, die zich tijdelijk te Nijmegen bevindendein den afgeloopen nacht diefstal met braak heeft gepleegd aan boord van gezegde stoomboot, alwaar hij eene som van f 280 heeft ontvreemd na het plegen van welken diefstal hij per stoomboot „Koningin der Nederlanden" herwaarts de wijk had genomen. Men meldt uit Breda van 5 dezer. Meri is aan het gedeelte dezer vesting voor het front, Ginneken genaamd, aan het werk gegaanom die in staat van verdediging te brengen. De batterijen zullen van kanonnen en verder oorlogsmaterieel worden voorzien. Onder het opzigt der genie arbeiden de mili tairen der artillerie en infanterie dagelijks met den meesten spoed. De zucht tot landverhuizing naar Noord- Amerika begint zich in onze streken te openbaren. Uit de gemeente Etten en Leur is de landbouwer D. met vrouw en kinderen zoo mede uit Zevenbergen nog twee gezin nen allen van den boerenstandnaar de Vereenigde Staten vertrokken. Binnen weinige dagen zullen nog meerdere familiën uit dezen -omtrek hun voorbeeld volgen. Uit Enschede meldt men van 7 dezer. Heden is gearresteerd zekere August Pögle oud 34 jaren welke persoon een moord had begaan aan een meisje te Frankfort aan den Oder. Op het overgezonden signalement is het aan de ijverige nasporing van D. de Bruin brigadier-rijksveldwachter alhier ge stationeerd met den veldwachter P. Lempers gelakt dien persoon op te sporen. In het huis van arrest te Almelo overgebragt heeft hij zegt men zijn in drift begaan vergrijp reeds beleden. Omtrent het ongeval een timmermans knecht jl Zondag aan het station Lochem van den Staatsspoorweg overkomen verneemt men nog naderdat hij zich bij den machinist op den tender achter de locomotief bevond en aangezien zulks verboden was er afsprong vóór den trein stil stond ten einde niet door den stationschef opgemerkt te worden. De machinist moet eveneens beschonken zijn geweest zoodat de stationschef van Lochem de heer van Voorst Catshoek den trein niet vertrouwdeen zelf mede is gereisd naar Zutphen zich met den hoof.lconducteur op den tender plaatsende. Verder verhaalt men dat de machinisthet station aldaar naderende, niet gezind scheen den trein te doen stil houden en dat toen genoemde heeren de machine hebben gestopt. Zoo inen verzekert is de machinist te Zutphen in verzekerde bewaring gebragt. De geamputeerde bevindt zich vrij wel. DUITSCHLAND. De lust tot het bouwen van villa's en huizen in de omstreken van Leipzig is in de laatste jaren zoo toegenomen dat de gemeente besturen van zes dorpen in de nabijheid van die stad gelegen aan de regering ver gunning gevraagd en die ook bekomen hebben om zich te zamen en dan tot eene stad te vereenigen. De verschillende dorpen zullen nu door straten avenues en kaden met schoone huizen bebouwd vereenigd worden en het lijdt geen twijfel of het getal inwo ners van die dorpen, dat nu reeds 17,000 bedraagt zal in de nieuwe stad weldra ver-, dubbeld zijn. De naam voor de nieuwe stad is nog niet bepaald. Als een staaltje van militaire welspre kendheid leest men de volgende toespraak van den Prnissischen generaal von Lastrow bij de inspectie van liet bataljon grenadiers te Brünn. Zij is door het officiële blad dier stad medegedeeld „Grenadiers Ik verheug mij uw bataljon te hebben leeren kennen dat bataljon ver schafte mij reeds bij uw binnenrukken in Brünn na een langen vermoeijenden togt groot genot. Ik heb geen beteren parade- marsch leeren kennen en ik wil ook geen beteren leeren kennen. „Grenadiers Gij zijt mannen van leeftijd ik betreur het dat ik met uw bataljon niet 1 vroeger heb kennis gemaakt. Met u zou ik op het slagveld goede zaken hebben gemaakt. Kinderen een vreeselijke vijand zit u weder op do hielen. Het is de vervloekte cholera. Neem u in acht bij het eten gebruikt niet alles door elkander, en vreest niet bang voor den nieuwen vijand. Ik zelf ben er- niet bang voor volgt mijn voorbeeld mijne leus zij ook de uwe de duivel hale de cholera 1 „Grenadiers! Ik heb nog een verzoek. Wij zijn in een vreemd landwij hebben geen vijand te -beoorlogen ik verwacht dat gij aan de menschen bij wien gij uw kwartier hebt geen onredelijke eischen zult doen. Reikt aan uwe vroegere tegenstanders de broederhand deelt met hen het laatste het zal u Pruïssen tot eer strekken. „Grenadiers Ik weet dat gij voor het meerendeel gehuwd zijt en kinderen hebt. Tracht flinke jongens te krijgen. Uw aller- genadigste koning en heer heeft soldaten noodighij heeft mannen noodiggeen vrouwen. „Grenadiers! De oorlog is nu geëindigd. Wij hebben hier niets meer te doen. Wij rukken naar huis. Den 18 September trekken wij onze hoofd- en residentie stad Hreslau binnen. Gedraagt u, gedurende dien tijd als altijd. In tegenovergesteld geval versta ik geen gekheid. Gij moet van daag en morgen de merkwaardigheden van de stad nog eens bezigtigendan ontsla ik u uit de dierst. „Goeden morgen grenadiers!" Een door duizenden herhaald „goeden morgen excellentie was liet antwoord op deze toespraak. FRANKRIJK. Te Parijs wordt met veel succes'de vrees voor de cholera geëxploiteerd Men verkoopt daar stukken papier, waarop kerke lijke gebeden staan gedrukt. Wen plakke deze op zijn deur en men is op onfeilbare wijze tegen alle aanvallen van cholera bevei ligd." Dit middel wordt bij (luizende exem plaren verkocht. Men leest in den Moniteur de l'armée, dat de proeven in het kamp van Chalons met verschillende soorten van achterladings- geweren genomengewenschte resultaten hebben opgeleverd. De keizer beeft zich er door in staat gesteld gezien op deugdelijke gronden een keus te doen en 30 Aug. jl op voordragt des ministers van oorlog bepaalddat het naaldgeweersysteem Charsepot voor de wapening der troepen zal worden aangenomen. Dit wapen zal den naam van model-geweer van 1866 gegeven worden. Te Angers zijn met uitmuntend gevolg- proeven genomen met een stoomrijtuig. Re: verbrandt den rookdie anders door den schoorsteen in de straten zou worden ver spreidt en maakt zoo weinig gerucht dat de vrees dat de paarden van gewone voer tuigen voor den stoomwagen zullen schrikken ijdel gebleken is. De vervaardiger is de heer Lotz aluete Nantes. Bij de proef neming sleepte de stoomwagen met het meest gemak verscheidene zwaar beladen karren in alle rigtingen met zich voort. LI. Dingsdag avond is in de nabijheid der Fransehe stad Niort eene sneltrein gede railleerd met het gevolgdat zes wagons in een ravijn werden geslingerd. Zes reizi gers werden daarbij gedood en achttien gewond. Tijdingen uit China bevestigen het telegrafisch berigt omtrent de moordtooneelen

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1