Zaturdag 8 September. 1866 WOENSDAGEN ZATERDAG. W°. Ï2 Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. SCHE COURANT P RIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/a cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en )oodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt V E R S C II IJ N T: A R O N N E i)l E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'stnorg (Niet officieel gedeelte.) Openbare Haadavergaderlng gehouden te Zlerikzee den 4 Sept. I860. Voorzittermr. B. C Cau Burgemeester. Secretaris mr. J P. N. Ermerins. Afwezig de heerenvan der Vliet en Landsknegt met kennisgeving en mr. van Dongen. De notulen der vorige Vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat deze Ver gadering is belegd ingevolge art. 83 der gemeentewet waarbij wordt bepaald dat op den eersten Dingsdag in Septemberde ver kiezing moet plaats hebben van een Wet houder ter vervanging van hem die volgens den rooster op dien dag aan de beurt der aftreding ligten dat hij mitsdien wenscht over te gaan tot de benoeming van een Wethouder, ter vervanging van jhr. J. Ij. de Jonge, die als zoodanig op heden aftreedt. Hij verzoekt de heeren mr. Fokker en Mulock Houwer als stemopnemers te fungeren Hieraan voldoende wordt met algemeene stemmen (zijnde een briefje in blanco) herkozen jhr. J. L. de Jonge waarmede de Voorzitter hem geluk wenschtin het vertrouwen dat deze benoeming door hem zal worden aan vaard. Jhr. de Jonge verklaart daarop de be noeming aan te nemen en zich vereerd te achten met het vertrouwen door den Raad in hem gesteld terwijl hij voorts de toespraak des Voorzitters beantwoordt. Komt ter tafel een adres van W. M. van Setten om ook in 1867 als rustend onder wijzer de gewone jaarlijksche gratificatie te mogen genieten. Het cijfer daarvan op de begrooting reeds geraamd zijnde, wordt dit adres gesteld in handen der commissie voor de begrooting. Voorts brengt de Voorzitter ter tafeleene brochure betrekkelijk vrijwillige volkswapening, welke aan den Raad geadresseerd bij hem is ontvangen en stelt voor dit ter Secretarie ter visie te leggen van de leden waartoe wordt besloten. Hierna wordt de zitting gesloten. ^ggg=-5b-5g55gbgbb5=bgbg=bg-gga Zierikzee 6 September 1866. Volgens bekendmaking van den heer inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland'zal de voor deze provincie benoemde commissie tot het afnemen der examen ter verkrijging van acten van bekwaamheid tot het geven van schooi en huisonderwijs, bijeenkomen op Woensdag den 3 October 1866 en volgende dagen in het lokaal der voormalige rekenkamer in de Abdij te Middelburg en zullen de dagen en uren waarop de verschillende adspiranten zullen moeten verschijnen hun later door de heeren schoolopzieners worden opgegeven. De belanghebbenden zullen zich vóór of uiterlijk op den 19 September e. k. behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen ofvan buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen met opgaaf der acten die zij ver langen en met overlegging van één of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte alsmede van de acten van bekwaamheid of van algemeene toelating welke zij reeds vroeger mogteu hebben verkregen. Bij beschikking van den minister van marine is aan den heer G. H. Steinigeweg genees- heel- en verloskundige te Brouwers haven de betrekking opgedragen van visiteur der quarantaine aldaar. Door den minister van binnenlandsche zakeu is aan do gedeputeerde staten der onderscheidene provinciën eene missive verzon den, van 24 Aug. jlno 238 5de afd. van een volgenden inhoud „De provinciale inspecteurs van het lager onderwijs hebben in hunne jongste bijeen komst mijne aandacht o. a. gevestigd op de ondoelmatige inrigting van sommige school- localeu voor zooveel betreft het plaatsen der lichtramen. Terwijl er scholen gevonden worden waarin hot licht alleen van achteren op den rug der scholieren valt zijn er weêr andere, waar dit alleen van voren regt in het aangezigt komt. Het véór de oogen der leerlingen invallend licht schijnt zoo voor de gezondheid als voor de werkzaamheden der leerlingen nadeelig. Het van achteren invallend licht behoort zoo mogelijk nog door een of meer ramen van ter zijde, en wel bij voorkeur aan de linkerzijde der leerlingen te worden ingevuld. Ik heb de eer uwe vergadering uit te noodigen de aandacht der gemeentebesturen in uwe provincie hierop te vestigen en hen tevens uit te noodigen de plannen van het bouwen of verbouwen van scholen niet alleen wanneer daarvoor subsidie wordt verleend maar in het algemeen aan de beoordeeling van den betrokken schoolopziener en inspec teur te onderwerpen zoo als tot dusverre wel in sommige doch niet in alle provinciën schijnt te geschieden. Men meldt uit Vlissingen van 31 Aug. Baron van Lijnden commissaris des konings in Zeeland vergezeld van heeren gedepu teerde staten van Citters Sprenger, Buteux, den heer Lambregtsen van Rithem en den gepensioneerden vice-admiraal de Smidt van den Broekekeerden heden avond met de nieuwe stoomboot Zeeland over welks weinige geschiktheid voor de veren op de Schelde zoo veel in de vergadering der staten ge sproken en in de dagbladen geschreven is van Walsoorde terug, waar een nieuwe groote steiger voor stoombooten zal worden aange legd. Het bootje vaart goed en snel maai bij eenigzins boos weêrof harden w in 1 als wanneer de golfslag hevig ia kan het overigens nette stoomvaartuigje werkelijk niet geacht worden aan de vereischten van een stoomboot op de Schelde te kunnen voldoen en wij koesteren de overtuiging dat wanneer onze scheepsbouwmeesters hierin niet waren voorbijgegaan men iets meer doelmatigs dan dat Engelsch pronkstukje zou hebben ver kregen. Met betrekking tot de bekende zaak van prof. van Deen deelt de heer Sandberg lid der gedeputeerde staten van Overijssel in de Pr. Overijss Ct. het volgende mede „Toen Overijssel in 1832 door den Azia- tischen buikloop werd bezocht was de ondergeteekende lid van de procinciale hoofd commissie belast met het oppertoezigt over alles wat tot die ziekte betrekking had. „Die commissie riep, bij gebrek aan geneeskundige hulp de diensten in van geneeskundigen uit andere gewesten Een jong doch door daartoe bevoegden goed aanbevolen man bood zich aan. Op de vraag, naar welke gemeente hij wilde ver trekken was zijn antwoord „Naar die gemeentealwaar de meeste cholerazieken zijn" Hem werd de gemeente Dalfsen aan gewezen. Op de vraag van den onderge teekende welke voorwaarden hij stelde zeide hij „Geene dan betaling van zijne verblijfkosten en wel met uitdrukkelijk beding dat er noch toen nog latereènige spraak van belooning of geschenk zou zijn." Hij behandelde eenige weken de vele choleralijders en andure zieken te Dalfsen en liet bij zijn vertrek zijne declaratien bij het gemeente bestuur achter, met verzoek, om daaruit zijne zeer matige verblijfkosten te voldoen en het meerdere aan de armen te geven. Die man was dr. J. van Deen. „Daar de ondergeteekende zich niet kan voorstellen dat dezelfde man die in 1832 in Overijssel zoo hoogst edelmoedig handelde, zich nu te Groningen bij eene gelijke ziekte zoo laakwaardig zou heiben gedragen als een dagblad het doet voorkomen en hij die beschuldiging voor ongegrond moet houden zoo heeft hij geheel ongezocht gemeend thans de voormelde in 1832 in Overijssel door den hoogleeraar J. van Deen bewezen dienst aan de vergetelheid te moeten ont rukken." Dezer dagen hebben te Boxmeer verre gaande wanordelijkheden plaats gehad uit verbittering dat de gewone kermis niet mogt gehouden worden. De brigade inaréchaussée heeft belet dat er aanranding op personen of eigendommen geschieddedaar het vooral op een der wethouders gemunt scheen. Aan de bezadigde houding van den wachtmeester briga le kommandant is het te danken dat er geehe gewelddadige maatregelen door de po litie zijn genomen, niettegenstaande de pro vocatie van de zijde der menigte door den drank opgewonden schier onuitstaanbaar was. Tegen ruim 30 personen ister zake van rustverstoring proces-verbaal opgemaakten zijn die reeds voor den regter-commissaris te 's Hertogenbosch gedagvaard. Uit Zutphen meldt men van 3 dezer- Gisteren hebben er twee ongelukken plaats gehad op den spoorweg van hier naar de Pruissische grenzen. Te Hengelo zijn namelijk twee treinen tegen elkander geloopen doch hier mede zijn geene andere ongelukken dan eenige Iigte kneuzingen van een paar personen die uit den trein wilden springen te betreuren. Het an lere ongeval viel voor nabij het station Lochem. Een timmermansknecht uit d*ze stad sprong uit den trein, nog vóór d.-ze stilstond en kwam met een zijner beenen onder de waggons tengevolge waarvan reeds gisteren middag het been is geamputeerd. De ongelukkige is dadelijk in „het Wapen tan Ampsen," een logement nabij deze stad, op genomen en door de zorg van den hoog wel geb. heer baron van Nagell van Ampsen van het noodige voorzien. Naar men zegtmoet het jonge mensch door het gebruik van sterken drank zoodanig zijn geweest dat het hem niet eens bekend was dat hij een zijner beenen mistte. Naar aanleiding van het dezer dagen ook door ons medegedeeld geval van preven tieve dententie (wegens het voeren van een naam welke niet zou overeenkomen met dien in de acte van geboorte vermeld)met daaropgevolgde krankzinnigheid zegt een Belgisch blad dat de thans op dit stuk bestaande wetsbepalingen volstrekt niet genoeg waar borgen opleveren voor het publiek. Van 1856 tot I860 dus slechts gedurende vijf jaren werden in België 1068 in preventieve hechtenis gezonden personen in raadkamer huiten vervolg gesteld waarvan 879 minder dan een maand ,111 van een tot twee maanden 66 van twee tot drie maanden en 12 van drie tot zes maanden in hechtenis bleven 741 preventief in hechtenis gehouden personen werden gedurende bovenbedoeld tijdsverloop slechts tot geldboeten veroordeeld waarvan 555 minder dan eene maand 147 van een tot twee maanden, 26 van twee tot drie maanden 12 van drie tot zes maanden en 1 meer dan zes maanden in preventieve detentie hadden doorgebracht73 preventief in hechte nis gehouden personen werdengedurende bovenbedoeld tijdsverloopin appél vrij gesproken of slechts tot geldboeten veroordeeld 337 preventief in hechtenis gehouden beschul digden werden voor de cours d'assises vrij gesproken. Alzoo twee duizend drie honderd en zeventien personen werden in België van 1856 tot 1860 na soms maanden lang in preventieve detentie te zijn gehouden weder in vrijheid gesteld. Het Algemeen Overzigt van het Nieuw Bataviaansch Handelsblad luidt als volgt „Volgpns een ontvangen telegram zouden een paar dagen geleden in de residentie Bantam ongeregeldheden hebben plaats gehad. „De expeditie in de Pasoemahlanden nadert haar einde; de moedige bevolking dier land streek, het vruchtelooze inziende van verderen tegenstand toont zich geneigd tot onder werping - „In China hebben zeeroovers en rebellen hun handwerk in den laatsten tijd met nieuwen moed gedreven van Britsch Indië worden voortdurend slechte berigten ontvangen omtrent faillissementencholera en honger snood." DUITSC HL AN D. Men leest in de Presse „Te Berlijn heeft eene brochure het licht gezien welke interessante bijzonderheden vermeldt nopens de krijgsmagt van den toekom- stigen Noord-Duitschenliond In de onder stelling dat de diensttijd op twaalf jaren hepaald iswaarvan zeven voor het staande leger en vijf voor de landweer, en de jaarlijksche ligtingen in Pruissen als algemeene maatstaf aannemendezou de Bond in staat zijn een leger op de been te brengen van 1,116,000 man waaronder 600.000 man linie-troepen. Dat cijfer maakt alle verder betoog overbodig.

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1