Woensdag 5 September. 1866 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen enAdministratiën GEBUREN-VERHOOR. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12'fa cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 regels f 1 behalve bet zegelregt V E R S C II I.T N T A B O N N E M E N T S P R Ij S. Per drie maanden f2,00 Franco per post f2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'sinorg Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee op het verzoek van de Heeren J. C. BAL Co.Kooplieden in Steenkolen om vergunning tot het opslaan van Steenkolen in hun pakhuis wijk D no. 234Nieuwe Boogerdstraat alhier, een Geburen-Verboor belegd hebbende op aanstaande Woensdag den 5 September des middags 12 ure ten Raadhuize roepen bij deze allen op die eenig bezwaar daartegen willen inbrengen om alsdan ter vergaderkamer te verschijnen ten einde in hunne belangen te worden gehoord. Zierikzee den 29 Augustus 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee maken bekend dat de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1867 zooals die heden den Gemeenteraad is aangeboden van nu af tot den 13 September e. k. ter lezing ligt op de Secretarie ten Raadhuize en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld wordtingevolge de wet. Zierikzeeden 29 Augustus 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. (Niet officieel gedeelte Openbare Kaadsvergaderlng; gehouden te Zierikzee den 29 Aug-. 1S66. Ter aanvulling en verbetering van het Raadsverslag van 29 Aug. jl. diene het volgende Op de aanmerking van mr. van Dongen dat het alleen tot de competentie van het hoofd der politie behoortom op het verzoek van eenige ingezetenen om feestdagen ter ver vanging der kermis te doen houden te beschikken werd door den Burgemeester geantwoord dat dit evenmin tot zijne competentie als tot die van den Raad be hoorde maar dat als ingezetenen feesten wilden houdende Burgemeester als hoofd der politie moet oordeelen of die met de publieke orde overeenkomen en al dan niet moeten worden toegestaan. Het besluit betrekkelijk deze aangelegenheid is niet duidelijk en juist vermeldmaar Inidt aldus „Is beloten aan adressanten te kennen te „gevendat de raad niet bevoegd is om „feestdagen zooals adressanten dit verlangen „vast te stellen dat aan dit verlangen alleen „zou kunnen worden te gemoet gekomen „door volledige intrekking van het in vorige „Vergadering genomen besluit om in dit „jaar de gewone jaarmarkt niet te houden „doch dat met het oog op het nog voort- „duren der cholerageene termen bestaan om „daartoe over te gaan." H. M. de koningin is voornemens den 18 dezer eene buitenlandsche reis te onder nemen en zich aanvankelijk naar Zwitserland te begeven. Door de politie te Rotterdam is aan gehouden A. S., brievenbesteller te Tiel welkenaar men verneemtzich in zijne betrekking aldaar aan diefstal van geldswaardig papier heeft schuldig gemaakt. Men meldt uit Amsterdam van 31 Aug. In den bazar van het Paleis voor Volksvlijt is een lokaal geopend waarin de stroovlechterij wordt uitgeoefend. De te koop gestelde voorwerpen bewijzen wat hier reeds in dezen tak van nijverheid verkregen is en bij verdere oefeningen kan verkregen worden. In ge noemd lokaal worden ook andere voorwerpen door meisjes en kinderen vervaardigd en dit staaft op nieuw de wenschelijkheid dat d"e bronnen van werkverschaffing voor den handenarbeid van vrouwen en meisjes in Nederland verder geopend en ontwikkeld mogen worden ten einde de indnsfriën voor de vrouwelijke jeugd in praktijk te brengen. Jl. Donderdag middag had in de stoom- marmerzagerij van de heeren Kemp en Schotelte Dordrechteen schrikkelijk ongeval plaats. De meesterknecht der slijperij, Pierre Richard geheeten ongeveer 50 jaren oudbezig zijnde met het doen van eenige herstelling in de onmiddelijke nabijheid van den grooten drijfriemgeraakte door een noodlottig toeval eerst met de band en bijna oogenblikkeiijk daarna met het hoofd tusschen die riem en het wiel. Het hoofd werd nage noeg van den romp gescheiden. Hij laat eene vrouw met 3 kinderen na. LI. Woensdag stond voor het kanton- geregt te Harderwijk te regt de heer H. W. Witteveen predikant bij de zendingszaak wonende te Ermelobeklaagd van in het Huis van Barmhartigheid te Ermelo waarvan hij opzigter en bestuurder is eenige krank zinnigen te hebben verpleegdtegelijk met andere personen welke niet krankzinnig waren en zulks zonder bewilliging des koningsonder de getuigen bevonden zich de heeren Evers en Lith directeuren tevens eerste geneesheeren der krankzinnigen gestichten te Utrecht en te Meerenberg. Het openbaar ministerie requireerde schuldigver klaring van het ten laste gelegde feit en veroordeeling tot eene geldboete van 75 subsidiair 10 dagen gevangenisstraf en in de kosten. De uitspraak is bepaald op 5 Septem ber e. k. Onder de gemeente Soest is jl. Diogs- dag een schromelijk onheil voorgevallen De landman Wantenaar en twee boerenknechts vonden een der granaten welke de veld artillerie uit Amersfoort dezer dagen bij hare practische oefeningen bezigt. Om te beproe ven of er nog kruid in voorhanden was legde een hunner een weinig vuur er in met het gevolg dat de granaat eerst thans niteen sprong en alle drie door een aantal kogels deerlijk aan hoofdarmen en beenen werden getroffen. Een der knechts is reeds een arm geamputeerd terwijl de beide andere verminkten in hoogst gevaarlijken toestand verkeeren Naar men verneemt is de raad van den waterstaatbelast met het onderzoek van het plan tot droogmaking enz. van een gedeelte der Zuiderzee zamengesteld als volgtde heeren F. W. Conrad hoofdinspecteur voorzitter H. F. Fynje van Salverda inspecteur in de 1ste inspectie; J. G. van Gendthoofd-ingenieur in Noord-Holland W. C. P baron van Reede van Outshoorn hoofd-ingenieur in Utrecht jhr. J. Ort van Schonauwen hoofd-ingenieur in Gelderland N J. van der Leehoofd-ingenieur in Overijsselen G. J. Bolten hoofd-ingenieur in Friesland leden en M. J. F. Wellan ingenieur te Utrecht secretaris. Eenige jongelingen te Gemonde (Noord- Braband) waaronder twee broeders, een van 11 en een van 9 jaren, den 30 Junij jl. op weg zijnde naar school vonden een vogelnestje mot eijeren. Uit de niet juiste verdeeling van d!e eijeren ontstond een broedermoord. De oudste die bij die deeling zijn zin niet kreeg trok zijn klomp uit en sloeg daarmede zijn 9jarigen broeder met zooveel geweld op het hoofd dat hem uit hersenen neus en mond het bloed stortte en hij onmiddelijk overleed. De dadereen naar ligchaani en geest ontwikkeld jongeling en driftig van aard is voor die misdaad als hebbende gehandeld met oordeel des onderscheids, door de regtbank te 's Bosch veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf. Uit Breda meldt men van 31 Aug De justitie heeft zich van hier heden morgen naar het gehucht Molbergen gelegen onder de gemeente Zundert begeven ten einde een onderzoek te doen naar een aldaar gepleegden manslag. Men verneemt dienaangaande, dat de onbezoldigde rijksveldwachter J. Bolet gisteren met het krieken van den dag op surveillance zijndeeenige wildstroopers ont moette dat men van beide kanten met wapenen voorzien was en Bolet een schot van een met hagel geladen geweer in de borst ontving waarop onmiddellijk de dood volgde. De ver moedelijke dader, zekere Christaan Antonissen zoon van eene beruchte wildstroopers-familie onder dat gehucht woonachtig bevindt zich in voorloopig arrest. Het onderzoek dunrt voort Men verneemt dat de inspectie over de miliciens verlofgangers der militie te land alhier verblijf houdende en behoorende tot de ligtingen van 1862 1863 1864 en 1865 in de eerste dagen der maand October a. s. zal gehouden worden. Volgens l'Indépendance Beige zijn de min of meer vertrouwelijke onderhandelingen tusschen de kabinetten van Pruissen en Parijs over de door Frankrijk geëischte schadeloos stelling in grondgebeid nog niet afgeloopen. Bij voortduring wordt het gerucht versprei! dat Luxemburg bestemd is als zoenoffer, waarmede Frankrijk zich zou tevreden stellen om met de vergrooting van den Pruissischen staat genoegen te nemen. De consul der Nederlanden in China deelt onder dagtcekening Canton 1/10 July 186.5het gewone maandelijksche overzigt medewaarvan het volgende een uittreksel is. De poging der mandarijnen om hooger dan volgens tarief bepaald transitoregt te vorderen op thee die voor vreemde rekening uit het binnenland van Shanghai wordt aangevoerd, is door de standvastigheid van den Engelschen consul aldaar verijdeld. De toelating van kleine vreemde stoombooten op binnenlandsche wateren is sedert eenigen tijd eene quaestie geworden vati algemeen belang. Hoewel dit nog onlangs oogluikend werd toegestaan voor het vervoer van vreemden van Shanghai naar de zijdedistricten is het nu op eens door het Chinesche bestuur verhinderd als zijnde in stryd bevonden met de bestaande tractaten. Zelfs de pogingen van den Engelschen ge- volmagtigde hebben in dit besluit niet de minste verandering kunnen uitwerken. De handel is over het algemeen zeer lusteloos gestemd en gaat gebukt onder den invloed der onrustbarende berigten uit Europa. Twee der te Hong-Kong gevestigde banken hebben in opvolging van hare hoofd-kantoren te Londen hare betalingen gestaakt en bijna alle handelshuizen hebben min of meer zware verliezen te betreuren. DUITSCHLAN D. Berlijn 1 September. De groothertog van Hessen maakt naar men hier beweert niet alleen bezwaren over den afstand van Homburg Meissenheim en Biedenkopfmaar wil van geene schikking met Pruissen hooren. Naar men zegt hoopt men te Darmstadt op een algemeenen Europeschen krijgwaaruit o. a. een koningrijk Hessen te voorschijn komen zal. Pruisen heeft thans zijne eischen hooger gesteld en verlangt ook afstand van gebied nabij Wetzlar. De volgende gebeurtenis heeft te Pross- nitz in Oostenrijksch Silezië plaats gevon den. De boer Züschmisch had bij het inrukken der Pruissen te Prossnitz zijne vrouw en twee kinderen van 5 en 3 jaren in een in het veld liggenden kelder geborgen waar van hij den ingang met steenen versperde met de belofte dat zoodra hij gezien had hoe de Pruissen zich gedroegenhij hen zou afhalen of van nieuwe levensmiddelen voor zien. Maar het viel anders uit. De Pruissen requireerden den boeren hij moest hen volgen in spijt van zijn bidden en smeeken dat hij eerst zijne familie wilde redden. Men hield dit voor een uitvlugt om op den loop te gaan. Drie weken moest hij met het Pruissische leger rondtrekken en reizen en werd toen ontslagen. Toen hij te huis kwam en er zijne familie niet vond ging bij tiaar den kelder en vond dien zooals bij hein ver laten had. Een vreeselijk voorgevoel mnakto zich van hem meester. Hij ruimde de steenen weg en opende den kelder. Zijne vrouw tot een geraamte vermagerdlag niet ver wrongen gelaatstrekken dood op den grond en naast haar met al de martelingen van hongerdood op hnnr.e bleeke gezichtende beide kinderen. De ongelukkigevan coed en bloed beroofde man moest naar een krankzinnigengesticht overgebragt worden. In Oostenrijk doen zich kenteekenen van verdeeldheid onder de bevolking van het Rutheensche en van het Poolsche ras voor. In bedoeld gedeelte des rijks vreest men voor onlusten.

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1