I H°. 10 Zaturdag 1 September. 1866 WOENSDAGEN ZATERDAG. B Besturen enAdministratiën Kennisgeving. Afkondiging. GEBÜREN-VERHOOR. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen. ekomen NING 'ijgbaar. sr. IERIKZEESGHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12'fa cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 regels &fl, behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f2,00Franco per post f 2,25. Inzen I ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure'sinorg 89 f/. 32'/. 96 172'/. f 46'"/, o 23 49'/. l5'/8 lam. afvaart der i Middelburg r stoomboot fdarn «nderdags en u. 10,20 mino rel van Veen' issingen naar afvaart van De Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van de ingezetenendat er op Dingsdag, den 4 September e. k. des namiddags ten 1 ureop het Raadhuis alhier eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 29 Augustus 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat het kohier (voljaars regt no. 5) voor de belasting op bet personeel van deze gemeente, dienstjaar 1866 67 den 24 dezer door den heer commissaris des konings in deze provincie, executoir verklaard op beden gesteld wordt in handen van den heer ont vanger der directe belastingen alhierten fine van invorderingingevolge de wet. Zierikzee, den 29 Augustus 1866. B C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee op het verzoek van de Heeren J. C. BAL Co.Kooplieden in Steenkolen om vergunning tot het opslaan van Steenkolen in hun pakhuis wijk D no. 234 Nieuwe Boogerdstraat alhiereen Geburen-Verhoor belegd hebbende op aanstaande Woensdag den 5 September des middags 12 ure ten Raadhuizeroepen bij deze allen op die eenig bezwaar daartegen willen inbrengen om alsdan ter vergaderkamer te verschijnen ten einde in hunne belangen te worden gehoord Zierikzee, den 29 Augustus 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee maken bekend dat de begrooting dezer gemeente voor het dieustjaar 1867, zooals die heden den Gemeenteraad is aangeboden van nu af tot den 13 September e. k. ter lezing ligt op de Secretarie ten Raadhuize en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld wordtingevolge de wet. Zierikzee, den 29 Augustus 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. (Niet officieel gedeelte.) Openbare Btaadavergadering gehouden te Zierikzee den 30 Aug. 5S6G. Voorzittermr. B. C. CauBurgemeester. Secretaris mr. J. P. N. Ermerins. Afwezig de heeren Mulock Houwer en mr. de Crane met kennisgevingalsmede de heeren Zuurdeeg en Landsknegt. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. ordt medegedeeld eene missive van den heer Oosterman houdende dankbetuiging voor de verhooging zijner jaarweddeals hoofdonderwijzer op de Armenschool. Voor kennisgeving aangenomen. Idem eene missive van Gedeputeerde Staten, houdende bedenkingen betrekkelijk de regeling van bet middelbaar onderwijs waarvan aan de commissie voor het middelbaar onderwijs copielijk mededeeling is gedaan. Wordt be sloten op voorstel van Burgemeester en Wet houders deze zaak aan te houden totdat het advies van de beide commissiën van het onderwijs is ingekomen en worden de stukken inmiddels ter secretarie ter visie voor de leden gelegd. Idem eene missive van Gedeputeerde Staten berigtende de ontvangst der Verordening voor het desinfecteren van vaartuigen. Idem begeleidende goedgekeurd Raadsbe sluit tot regeling der toelagen voor 2 kweekelingen op de Tusschenschool. Beiden voor kennisgeving aangenomen. Wordt medegedeeld een adres van eenige ingezetenen dezer gemeente naar aanleiding van het Raadsbesluit tot het niet houden der kermis verzoekende om eenige feestdagen ter vervanging der kermis te houden. Burge meester en Wethouders vinden bezwaar om daarop gunstige beschikking voor te dragen en stellen voor te besluiten om niet in het verzoek van adressanten te treden. De heer mr. van Dongen meentdat het alleen tot de competentie van het hoofd der politie behoort, om hierop te beschikken. De heer van der Grijp wenscht dit punt uit te stellen tot de overige werkzaamheden dezer "Vergadering zijn afgeloopen en alsdan in besloten Raad een vraag te rigten tot den Voorzitterals hoofd der politie waarvan zijns inziens veel zou afhangen de al of niet gunstige beschikking op het adres. Na eenige discussie wordt de Vergadering met gesloten deuren voortgezet. Heropend zijnde wordt besloten aan adressanten te kennen te geven, dat de Raad niet bevoegd is om feestdagen zoo als de adressanten dit verlangen vast te stellen dat de Raad het vroeger genomen besluit geheel zou moeten intrekken en dat de omstandigheden van dien aard zijn dat op geen andere wijze aan het verlangen van adressanten kan worden tegemoet gekomen. Op een adres van G. Kanaarc s., als borgen voor R. Kanaar, naar Noord-Amerika ver trokken om de pachtvoorwaarden zoodanig te wijzigen dal de pacht door henonder hunnen borgtogt aan een ander mag worden overgedaanen daarbij tevens verlof wordt gegeven om de bedoelde terreinen te laten etten wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten afwijzend te be schikken wat aangaat de wijziging der pachtvoor waarden tot etting terwijl adressanten naar B. en W. worden verwezen voor de overdragt der pacht. De begrooting yan het Evang. Luthersch, Roomsch Catholiek en Burgerlijk Armbestuur alsmede der Teekensehool en Schutterij voor 1867 wordt gesteld in handen der te be noemen commissie voor de gemeente begrooting. De rekeningen van het Burgerlijk Armbe stuurder dienstdoende Schutteiij en Tee kensehool over 1865 worden gesteld in handen der heeren: jhr. de Jonge, Kooleen van der Vliet. Wordt magtiging verleend aan den kom- mandant der dienstdoende schutterij op diens voorstel tot verkoop van oud model en afgekeurde uniform kleedingstukker, der dienstdoende schutterij. Burgemeester en Wethouders bieden aan den Raad de gemeente-begrooting voor 1867 aan met memorie van toelichting. Bij stemming worden benoemd tot leden der commissie voor het onderzoek der be grooting de heeren mr. van Dongen Koole en Mulock Houwer. De begrooting zal terstond worden ter visie gelegd en in afschrift verkrijgbaar gesteld tegen betaling der kosten waarvan afkondi ging zal geschieden. Bij monde van den heer Koolebrengt de commissie adhoc rapport uit op de gemeente rekening over 1865 strekkende tot voorloopige goedkeuring en wordt dien overeenkomstig besloten de rekening voorloo- pig vast te stollen in ontvang op ƒ98,391 385, in uitgaaf op 96,388 403 en alzoo goed slot op f 2002.98 zullende het Raadsbesluit met rekening en bijlagen aan Gedeputeerde Sta ten ter goedkeuring worden opgezonden. Burgemeester en Wethouders hebben zich van medestemming onhouden. Op voordragt der commissie van de gaz- fabriek wordt de toelage aan den directeur der gazfabriek voor administratiekosten ad ƒ150 verhoogd tot 200 te rekenen vanaf 1 Julij jl. Wordt medegedeeld, dat bij publieke aanbe steding van de ebdearen van het Sas daarvan aannemer is geworden L. Geersvoor Z3985 zijnde eenige honderde guldens bene den de raming doch bedragende meer dan op de gemeente-begrooting daarvoor beschikbaar is gesteld. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede, een schrijven van den heer J. van den Baan te Wolphaarts- dijk begeleidende zes verschillende boek werken ten geschenke aan de gemeente. Wordt besloten die in de boekerij te plaatsen en den inzender dank te betuigen. Hierna wordt de Vergadering gesloten. I Dezer dagen heeft zich een effecten handelaar te Arnhem woonachtig uit de voeten gemaakt, na een aantal inwoners op bedrie- gelijke wijze te hebben opgeligt. Men zegt dat het deficit meer dan drie ton bedraagt eenige kleine renteniersters zijn door hem genoegzaam geruïneerd. Er is eene vervolging ter zake van frauduleus banktoet tegen hem ingesteld Gisteren 28 Augustus was het vijftig jaren geleden dat Algiers boog voor het kanon der Engelsche-Nederlandsche eskaders. Van de Nederlandsche officieren die aan dien strijd deelnamen leven er nog dertienwaarvan een zestal zich heden aan een vriendschappelijk maal vereenigen in het Hotél des Paijs-Bas. Deze zijn de schouten bij nacht Jöhr en jhr. van Karnebeeck de oud-consul-generaal van Tripoli oud zee-officierjhr. Clifford Cocq van Breugel en de oud-kapiteins ter zee jhr. Hora Siccama van Braam Houckgeest, en jhr. Damast van Citters. Behalve nog ette lijke zeelieden van minderen rang leeft er ook hier ter stede nog één van de 1002 Christen-shiven heden voor een halve eeuw uit de Algerijnsche kluisters verlost. Dat deze oud-Amsterdamsche slaaf even als bij het zilveren feest voor 25 jaren het genot zijner vrijheid op dezen dng diep beseffen zal en niet onbetuigd zal blijven is zeer te be grijpen (Amst Ct Men meldt uit Enkhuizen van 27 Aug. Gisteren had hier in den omtrek een treurig voorval plaats. Een achttienjarig jongeling met zijne ouders te Anilijk te gast zijnde besloot eens in zee te gaan zwemmen terwijl zijne ouders en vrienden er naar zouden zien. Dit gebeurdedoch naauwelijks was hij in zee en eenige voeten van de kust of' de toeschouwers zagen hem plotseling verdwijnen waarschijnlijk is kramp hiervan de oorzaak. Het lijk is nog niet gevonden. Aan de Stoompost wordt het volgende ontleend „Men verneemt, dat van de 60 werk lieden die van Mei tot Augustus in de gazfabriek te Utrecht werkzaam waren slechts één man door cholera aangetast en daaraan bezweken is. De werklieden der fabriek woonden allen bijna zonder eenige uitzonde ring in de meest geteisterde wijken der stad. De inademing van gekookt en gezwa veld waterstofgaz schijnt een preservatief tegen cholera. Naatiwkeurige onderzoekingen aan gaande de waarheid dezer onderstelling zullen op aanzoek van een Utrechtsch hoogleeraar worden ingesteld." De misbruiken der preventieve detentie zijn talrijk ofschoon zij niet altijd aan het licht komen. Te Brussel heeft weder een feit plaats gehadhetwelk zeer de aandacht verdient. Een vreemdeling met eene Belgische vrouw gehuwd komt na lange afwezigheid weder te Brussel terug alwaar vervolgingen tegen hem worden ingesteld krachtens de wet van 6 fructidor jaar elf welk op straffe van zes maanden gevangenis verbiedt om ar.dere namen en voornamen te dragen dan in de acte van geboorte zijn vermeld. Gedurende een tiental dagen wordt de verdachte in vrijheid gelaten en bestond voor hem dus de gelegenheid om de grenzen over te gaan hetgeen hij echter niet deed Hij verzekerde steeds dat hij geene geboorte acte bezat en nooit een anderen naam gedragen heeft dan hij thans nog draagt dat hij onder dien naam en altijd onder dien naam is getrouwd in Indië in de Ifrim en laatstelijk in Noord-Amerika heeft gediend. Toch wordt de ongelukkige gearresteerd blijft voortdurend in preventieve hechtenis en wordt krankzinnig. Nu is zijne terechtstelling onmogelijkmaar hij wordt naar een gesticht vervoerd, altijd preventief in hechtenis. Zal deze nu altijddurend zün vraagt het Belgisch dagblad waaraan dit bericht ontleend wordtdan ware het beter geweest om hem maar te veroordeelen tot het bij de wet bepaalde maximum van zes maanden maar is het niet een monsterachtige onbillijkheid dat aan de magistratuur de be voegdheid is gegeven om hoewel eigenlijk slechts bijzondere en zwaarwichtige omstandig-

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1