Zaturdag 18 Augustus. Ufo. 66 WOENSDAG EN ZATERDAG- Besturen enAdministratiën Afkondiging. Oproeping. Afkondiging. J. P. N. ERMERINS. Bmnenlandsche Tijdingen ew-York pt. A. J. n Patavia Salewijn Fortman avaansche 56 66 89 31 'It 42 95'/, 177 '/a ƒ150 44 22'/, 63'/, 47»/,, 16'/a U'/j 25 "/,e GERST van f 5.60 tot j 6.30. t f 5.60; RWTEN. tot 6.50. 9.75 tot at 16.50. 8.35. ?n waren zeer vast >ers. 3D d a m ZIERIEZEESCHE COURANT P RIJS DER A D V E R T E N T I E N. Gewone 12'f, cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels f 1 behalve het zegelregt V E R SCn IJNT: ABONNK M E N TS PR Ij S. Per drie maanden f2,00 Franco per post f'2,25. Inzen ding der Advertentien daags te voren, voor 10 ure 'sworg De Burgemeester van Zierikzee brengt ter openbare kennis dat het kohier van het batentregt dezer gemeente dienstjaar 1866-67 den 10 deztr maand door den heer commis saris des konings in deze pro-incie executoir verklaard oj> heden wordt gesteld in handen van den heer ontvanger der directe belastin gen alhier ten fine van invordering ingevolge cie wet. Zieiikzeeden 15 Augustus 1866. B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee Lettende op het koninklijk leslüit van den 5 December 185 7 (Staatsblad no. 149) waarbij een Eereteeken voor eervollelangdurige werke lijke dienst big ae Schutterijen wordt ingesteld. Roepen bij deze op zoodanige leden der schutterij in deze gemeente die in de termen van voornoemd besluit verkeeren en het eereteeken verlangen om zich óór het einde dezer maand met overlegging van dienst staten ter gemeente-secretaiie aan te melden. Zierikzee den 15 Augustus 1866. De Burgemeester B C. CAU. -De Secretaris J. P. N. ERMERINS. 'Ierdam 'smorg. 70,30 10,30 e afvaart dtr rau Middelburg der stoomboot rdam. terdam donderdagB en z. u. 10,20 min !otel van "Veen*' jVlissingen naar e afvaart van de VoSc De Burgemeester en Wethouders van Zierü-see doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 23 Julij is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING tot wiizigïng der verordening op het begraven van Lij Ir en binnen de Gemeente Zierikzee. Eenig .Vrt ilrel. Het eerste lid van art. 14 der verordening op bet begraven van lijken binnen de ge meente Zierikzee, van den 21 December 1857 wordt aldus gelezen: 7 „Overtreding van de bepalingen dezer Vet-ordening wordt in zoover daartegen reeds geene stral is bedreigd bij eene wet of wettelijke Verordening, gestraft met" enz. Aldus vastgesteld ter openbare raadsver gadering van den 23 Julij 1866. De Burgemeester C. J. FOKKER. Weill. I. B. De Secretaris Zijnde deze Verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zeelandvolgens hun berigt van den 8 Augustus 1866 no. 2130 78 Bno. 4l91 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afgekondiging geschied waar het behoort, den 17 Augustus 1866. Burgemeester en Wethouders C. J FOKKER Welk l. B. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS Jl. Dingsdag heeft te Vlissingen het volgende ongeluk plaats gehad. De knecht van zekeren schipper F. Poppelier die met zijn tjalkschip aldaar bezig was beer te laden, viol in het ruim en zonk in de lading de schipper, hem willende helpen, viel mede daarin doch kon niets tot zijne redding doen daar hij zelf in groot gevaar verkeerde. Door spoedig opdagende hulp mogt het gelukken den schipper nog levend boven te brengen waarna hij ter verzorging naar het gasthuis werd overgehragt de knecht werd echter later levenloos opgehaald. Men hoopt den schipper in het leven te zullen behouden. „De koning der Nederlanden beeft aan koning Fredevik Wilhelm te kennen gegeven dat hij zich verzetten zal tegen de opname van het groothertogdom Luxemburg in den Noordduitscben bond alsmede dat Z. M. van oordeel is dat de stad Luxemburg beeft opgehouden eene bondsvesting te zijn. Hierop heeft de Prnissische regering geantwoord dat Pruissens regt om die vesting met troepen te bezetten niet voortspruit uit het Du'tsche bondsregt maar uit de Europesche traktaten van 1815 en dat Pruissen niet voornemens is van dat regt afstand te doen." Dezer dagen zijn op het proefveld te 's Gravenhage in de duinen nabij het kanaal proeven genomen in tegenwoordigheid van den luit.-kolonel Weitzeldirecteur der nor maal-schietschool en vele officieren met een geweerdaartoe aangeboden door den heer Hemmingthon uit Noord-Amerika van eene geheel andere vinding dan de zoogenaamde naaldgeweren. Men verzekert dat het allezins aan de verwachting heeft beantwoord en dat daaromtrent een rapport aan de regering zal worden uitgebragt. Gisteren morgen (13 Augustus) ten 5 ure is men aangevangen met het leggen van den telegraafkabelter verbinding van de Friesche kust met Vlieland. Door wind en weder begunstigdis bet werk uitnemend geslaagd en wierp men het anker ten 2 ure namiddag ter reede van het Vliena den kabel ter lengte van 31,000 meters te hebben uitgevierd. (St-Ct.) Vrijdag ji. is te Amersfoort in 7(/jarigen ouderdom overleden Antoinette Koeneveld geboren van Wijkmarketenster op liet slagveld van Waterloo hij de Nederlandsche rijdende artillerie kommandant van Bijleveld. Zij was ook tegenwoordig op het Waterloo- feest dat voorledenjaar in Amicitia werd gevierd Uit Dokkum schrijft menHet volgende voorval wekt hier algemeene verontwaardiging Te Anjum gemeente Oostdongeradeel was verleden week in het armhuis de cholera uitgebroken. Twee personen van hier derwaarts vertrokkenom de lijders op te passen moeten zich niet hebben ontzien om het bedden goed waarop de patiënten waren gestorven en dat ter voorkoming van verdere besmetting was begravenweder op te graven en zich toe te eigenen. De justitie heeft zich naar men zegt reeds met de zaak bemoeid en beide personen in verzekerde bewaring gesteld. Men meldt uit Helder van 13 dezer, Al wat slagter is of naar slagter gelijkt is hier tegenwoordig druk in de weer om schapen te slagten die in groot aantal naar Engeland worden uitgevoerd. De uitvoer van geslagte kalveren is mede nog in vollen ga"g- Men meldt uit Beest van 12 dezer. Sedert eenigen tijd vertoont zich hier eene ware plaag voor den landman namelijk eene menigte veldmuizen. Ongeloofelijk snel vermenigvuldigt zich dit ongedierteen groot is de schadedie het niet alleen in dezen poldermaar ook in de omliggende streken aanrigt. Van de tarwe op den bouwakker is een goed deel vernield en hoewel de schade op alle landerijen niet even groot is zijn er toch stukken lands die zeer weinig opbrengen. Nu het te veld staande koren naar huis gehaald is vallen de veldmuizen op de akkers met aardappelen en beetwortels aan en zetten daar de ver nieling voort. Maar ook in de weilanden vertoonen zij zich in groote menigte en vreten bet beste gras op. Het vee heeft het schraal, en als de plaag voortduurt, zal het dit jaar vroeg naar de stallen moeten gehaald worden. In de jongst verschenen aflevering van het Album der Natuur, deelt de hoogleeraar Harting het volgende mede „In de afgeloopen maanden heeft een altijd zeldzaam verschijnsel de aandacht der sterre- kundigen in hooge mate getrokken, de ver schijning namelijk van eene nieuwe ster in het sterrebeeld der noordelijke kroon. De ontdekking geschiedde bijna gelijktijdig in Engeland den 12 Mei door de keeren J. Birmingham en Raxendell en in Frankrijk den 13 Mei door den ingenieur Courbebaisse te Rochefort. De ster behoorde toen minstens tot die der derde groote. Later is zij allengs weder in helderheid afgenomen zoodai zij thans niet meer met het bloote oog zigtbaar is. Door vergelijking met naburige sterren bleek, dat haar stand onveranderd bleef. Zeer opmerkelijk zijn de resultaten van het spec- traal-analytisch onderzoek dezer ster door de heeren Wolff en Rnyette Parijs, en Hug- gins en Millerte Londen. Daarbij is namelijk gebleken dat zij een dubbel spectrum geefthet eenemet zwarte strepen van de kern, die als een gewone vaste ster licht, het andere met heldere strepen van een de kern omgevend omhulsel of lichtnevel. Het schijnt derhalve dat liet plotselijk ver schijnen dezer ster moet worden toegeschre ven aan eene even plotselijk geweldige warmte-ontwikkeling van een hemelligchaam dat daardoor als het ware in brand is geraakt. Greep een zoodanig verschijnsel aan onze zon plaats, dan zou eene vernieti ging van het geheels organische leven aan de oppervlakte onzer planeet daarvan het gevolg zijn." Strand te dnttver/ien. Vrijdag 10 Augustus hoopte men, dat het vuur slechts de magazijnen zou verslinden waarvan alleen de vier muren staande zijn t geblevenmaar de ligt ontvlambare koop waren in de kelders hebben vuur gevat en sinds 6 uren kan men onmogelijk de uitge strektheid der ramp berekenen. Drie nieuwe magazijnen zijn 's nachts de prooi der vlammen geworden het dak van het Hotel de Cologne is ingestortvan de bureaux van den heer Gerson jr. en van den heer Dehasque is niets meer over dan de gevels uitzigt hebbende op de plaats Ste- Walbnrge. Reeds heeft men grooter ongelukken te betreuren twee pompiers en een sergeant zijn gevaarlijk gekwetst hij de instorting van een bergplaats van guano. Een werkman van Borgenhoutvader van een talrijk huisgezin is door eene ontplof fing omgekomen een magazijn van vaatwerk van den heer Peyrot is met der. grond gelijk gemaakt; de riolen loopen vol met petroleum dat met het water, als Pharao-slangen door de straten golithalf naakte vrouwen en kinderen vlugten voor het vernietigende element en weten niet meer waar zich te bergen. Honderden huisgezinnen staan aan den dijk hunne smart is hartbrekend. Intnsschen woedt de kolossale brand voort. Om half vier werden aangetast twee kel ders petroleum in de magazijnen de Groote Zwaen de eene bevatte 800 de andere 1500 vaten petroleum de vlammen schoten uit het keldergat van het Café de Cologne tot op 't midden der plaats Ste-Walburge; de luitenant der pompiers kreeg een brandwond aan 't hoofd boog verhieven zich de vlammen en ondermijnden de dwarsbalken van eene verdieping, waarop 2000 zakken guano lagen. De gansche voorraad viel met een vervaarlijk geweld in elkander. Een kreet van ontzet ting ontsnapte aan aller borst ongeveer 30 pompiers en pontonniers waren daar aan 't werk; het duurde dan ook niet lang of men zag een sergeant en twee pompiers alle drie zwaar gewond wegdragen gelukkig hadden de andere kunnen ontsnappen. Nu sloegen de vlammen van alle kanten uit met verdelging al het omringende bedrei gende al de spuiten met inbegrip van de stoomspuiten van een schip dat in de Schelde tegen de Tête de Grue lag wierpen hun water op die plek het dak van het Hotel de Cologne stortte in dien tusschentijd in de stoomspuit van het corps pompiers hield het vuur in bedwang; men redde de koop waren uit al de omliggende magazijnen de bewoners der straten des Sacs des Nattes des Prisons des Tonneliers Fossé du Bourg en des Crabbes verlieten hunne woningen en verhuisden. Om zeven ure lekten de vlammen het magazijn achter het huis van den beer Bird bevattende groote hoeveelheden petrolenrn hout wol en andere waren. Te gelijkertijd vermeerderde de hevigheid van 't vuur in 't entrep&t la Crypte ontploffingen volgden op ontploffingen de taptoe werd geblazen de menigtewelke de aangrenzende straten en de haven vulde hinderde de eirculaiie. Reusachtige vuurzuilen verhieven zich boven de vier brandende magazijnen. Tegen 2 nre des nachts vernam men eene geweldige petroleum-ontploffingwelke den grond deed beven. Het magazijn van vaat werk van den heer Pegrotin den Fossé du Bourgonder het Vleeschhuys ging te gronde, zonder evenwel menschen te kwetsen. De ramp werd al schrikwekkender. De petroleum uit de kelders vermengde zich met

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1