N°. 65 Woensdag 15 Augustus. 1866 WOENSDAG EN ZATERDAG. Bmnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DEli ADVERTENTIES. Gewone 12'/a cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels d 1 behalve liet zegelregt V E II S C II IJ N T ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden ƒ2,00 Franco per post f '2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg Zierikzee13 Augustus. Benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissement-regt- bank alhier jhr. mr. L. van Citters thans griffier bij het kantongeregt te Hulst. Den 3 Augustus jl. verliet het recherche vaartuig no. 2 fungerende visiteur Hessels de haven van Nieuwediep voor zijne gewone kruistogten toen uithoofde van harden wind ui daarmede gepaard gaande hooge zeede wind van het W. N. W. het noodzakelijk werd tegen 11 ure Hindelopen binnen te loopen. Ongeveer te 1 ure, toen intusschen de wind nog was aangewakkerdontdekte men een tjalk in de onmiddelijke nabijheid van het Workummer gat, op den zuidkant aan den grond zittende met de noodvlag in top en reeds gedeeltelijk onder water terwijl nog geene redding voor de bemanning kwam opdagen. De visiteur Hessels bedacht zich geen oogenbiik en als ervaren zeeman beproefde hij met klein gereefde zeilen in de nabijheid van het schip te komen. Het gelukte om in de nabijheid van het inmiddels wrak geworden schip te ankeren en toen ont waarde men dat nog vier personen op het toen reeds bijna geheel onder water gezonken wrak stonden waarover elk oogenbiik de brandende zee henen sloegzoodat de men- schen zich naauwelijks konden vasthouden Dadelijk begaven de visiteur Hessels en de scheepsroeijer Griep zich in de vlet en na een goed uur van buitengewone inspanning mogt het hun door zeemanschap gelukken manvrouw en klein kind benevens een stokouden vader en den loods behouden op het recherche-vaartuig en verder te Workum aan wal te brengen. Naauwelijks waren de - schipbreukelingen aan boord van het recherche- vaartuig of het schip sloeg uiteen. Het door sommige bladen medegedeelde berigt omtrent liet in beslag nemen van een Scheveningsche schuit is gelukkig gebleken onwaar te zijn. De burgemeester der stad Leyden in ervaring gekomen zijnde dat bij meer dan 60 winkeliers binnen die gemeente het anijs zaad vermengd was met de vruchtjes van dolle kervel (conium maculatum) heeft de in gezetenen tegen het gebruik van dit alzoo met giftdeelen vermengd anijszaad gewaar schuwd. Eene boerin te Zwolle haalde dezer dagen een cholera-dranktoen men haar vroeg of zij de gebruiks-aanwending daarvan wist., antwoordde zij ,,'t is niet um te ge- bruuken want ze hebt zegt dat et vergift is maor ze zegt as ie et maor in huus hebt dan is 't ook al goed." Ll. Donderdag namiddag omstreeks 5 ttre is te Maastricht in de gevangenis een hevige brand uitgebarsten die weldra tot het nabij gelegen paleis van justitie en tot do kazerne der maréchaussee is overgeslagen. Of schoon er in den aanvang gebrek aan ge noegzaam water was is men door inspan ning van alle krachten en begunstigd door stil wederer in geslaagd den brand tot voormelde drie gebouwen te beperken eh tegen middernacht meester te worden. De daken en bovenverdiepingen der drie groote ge bouwen zijn geheel verbrand, en het paleis van justitie is ook in lager gelegen gedeelten beschadigd. Pe gevangenen, die bij den aan vang van den brand naar eene kazerne over- gebragt warenzijn dezen morgen terugge- bragt in het vrouwenkwartier der gevangenis hetwelk geheel op zich zelf staat en onbe schadigd is gebleven. De dienst der gevan genis kan voorioopig regelmatig hervat worden. De oorzaak van den brand is tot dusverre niet bekend. Niet zelden hoort men al zeer weinig waarde toekennen aan verordeningen en maat regelen om zich goed te vergewissen omtrent den dood van personen en alzoo het levend begraven te voorkomen. Zelfs is dit bij de geneeskundigen niet vreemd. In een Fransch dagblad leest men ten dien opzigte het vol gende. Een nieuw bewijs dat men niet te spoedig moet begraven beeft zich te Seilles voorgedaan. Aldaar werd een kind door de cholera aangetast en bleef' gedurende meer dan vier uren in zoo volkomen staat van bewusteloosheid dat men het als overleden beschouwde. Reeds was men gereed om het „lijk" in de doodkist te leggen toen de moeder van den „overledene"bij wie nog twijfel bestond aan den dood van haren zoon nog eene laatste proef wilde nemen en hem eenige druppels wijn op de lippen liet vallen. Het kind maakte daarop eene beweging met den mond. Er werden nu onmiddelijk doctoren gehaald en de voorts aangewende maatregelen bragten bet kind geheel en al tot bewustzijn terug. Men heeft thans gegronde hoop om het kind in het leven te behouden. Tien minuten later en men had het levend begraven. Op kersdag gaf mr. Alixon Engelsch minister in Perziëeen partij aan de Europesche ingezetenen van Teharer te Kasr-Kajar eene buitenplaats van den shall het Versailles van Persië. De shah was tegenwoordig en zag met verwondering en verrukking eenige Engelsche ingenieurs op de bevrozene waterpartijen van het paleis schaatsenrijden hij gelastte den aankoop van 12 paar gevleugelde ijzers (schaatsen) en de ministers van Z. M. zitten nu in een ver- schrikkelijken angst voor eene mogelijke lastgeving var, den shah dat zij voor de oogen van den koning der koningen de kunsten der Engelschen op schaatsen zullen nadoen in Perzië moet iedereen bij doodstraf kunnen en doen wat de vorst verlangt. (Oud Bat. Hbl.) Een Vlaamsch blad meldt, dat de saksisch-konings - buitengewoonadjudantsoppas- sersbroeder in het huwelijk is getreden met de kortrijkschekoperblaasinstrumentmakers- voorzitters vrouwszuster. Brand te Antwerpen. Uit Antwerpen worden de volgende bijzon derheden medegedeeld van die vreeselijke ramp. Den 10 Augustus omstreeks half negen bevonden de heer Denis-Haine, de eigenaar der groote magazijnen op de plaats St. Walburge en een zijner bedienden zich ieder alleen op hun bureau de werklui waren in het nieuwe entrepot la Crypte toen er brand ontstond op de eerste verdie ping van het magazijn no. 1 achter het Hótel de Cologne. Naauwelijks werd dit opgemerktof eenige personen waaronder twee werklui van den heer de Vos-Verbrngghe gingen aan bet redden van de kas en de papieren van waarde van den heer Denis- Haine en van die in do bureaux van den heer Gerson junior. De pompiers werden gewaarschuwd doch toen zij met hun materieel op de plaats des onheils verschenen was het geheele blok der gezegde oude magazijnen reeds in eene zee van vuur herschapen. De buren waren bezig hunne meubelen in reiligheid te brengen, en* men was alleen maar bedachtom den brand te isoleren die vier groote depots vol handels waren daaraan grenzende bedreigde. Om kwart over negenen daagden op het corps pontonniers onder bevel van kapitein Halquin en de troepen van het garnizoen. Het gevaar groeide ieder oogenbiik aan en men begon met de redding der handelswaren uit het nieuwe entrepöttoebehoorende aan den beer Denis-Haine en bekend onder den naam van magazijnen der Crypte wier kelders niet minder dan plus minus 3000 petroleumvaten bevatten waarvan er ongeveer 800 door de troepen werden uitgehaald Bovendien was daar nog wol en hout ge- bergen. Op dat oogenbiik waren 22 brand spuiten onafgebroken aan 't weik. Het dak van den linkervleugel der maga zijnen het middelpunt van de vlammen stortte om kwart over negenen in. De magazijnen ten noorden leden daardoor zoodanig, dat de pompiers en pontonniers die op de daken post hadden gevat om te spuiten hunne stellingen moesten verlaten. Alle hoop om dat gebouw ie redden moest toen opgegeven worden. Het bevatte ongeveer 600 vaten petroleum 400 balen katoen en eene ontzaggelijke hoeveelheid zakken guano. Alles was een prooi der vlammen geworden. Ten 10 ure geraakte het groote magazijn der Crypte in brand er. in minder dan een half uur sloegen de vlammen uit de vensters van alle verdiepingen Nu lagen het Hötel de Cologne en twee andere huizen achter de magazijnen gelegen aan de beurt. Alle drie werden door het vernielende element aangegrepen. De maga zijnen de Zwaan een depót van verschillende kooplui, waren weldra in gevaar. Alle pogingen werden op dit punt geconcentreerd om den brand af te snijden en ze werden met goeden uitslag bekroond. Om half elf kwamen de spuiten van het entrepöt Iioyal en Faint-Félixzoodat 28 spuiten en omstreeks 1000 soldaten, ponton niers en pompiers niet meegeteld, onophoude lijk arbeidden. Al de civiele en militaire autoriteiten de gendarmerie zijn tegenwoor dig. Alles wedijvertmaar het gevaar is nog groot. De daken der belendende huisjes zijn sterk gehavend bet inwendige der Crypte is een vlam en al vlam en tot overmaat van ramp daar nadert het vuur meer en meer de met petroleum gevulde kelders. Massa's zand worden er in geworpen en de gendarmerie verwijdert de menigte uit vrees voor eene ontploffing. Tegen 11 ure brandden de kelders maar de vrees voor eene ontploffing was geweken om half twaalf kon men zeggen dat het vuur geconcentreerd was. Drie magazijnen zijn geheel en al vernietigd de muren zijn maar overgebleven. Yier huizen zijn vreeselijk beschadigd. De verliezen worden begroot op 2 a 3 millioen ten laste van de voornaamste assurantie-maatschappijen in de stad en 't buitenland. Half drie.Sinds 12 ure gaan de vlam men voort v de brandende vier prachtige magaziinen te omgeven Ze worden van top tot teen verslonden ondanks de watermassa's van al de spuiten te zamen. Elk uurdat voorbijgaatkost duizenden francs aan koop waren. ^Gelukkig gaat men met heldenmoed voort de naburige gebouwen te vrijwaren en men heeft hoop de vuurzee geïsoleerd te blijven houden. Half elf 's avonds. De brand woedt nog voort. De verdere voortgang van het vuur schijnt gestuit te zijn. Men zegt dat twee personen omgekomen zijn en dat vijf militairen ten gevolge van kwetsuren weggevoerd moesten worden. O;; 't oogenbiik wordt de schade berekend op 5 a 6 millioen francs. 11 Aug., half tien 's morgens. De brand is met verdubbelde woede uitgebarsten. Ten 2 ure nachts is een kelder waarin 200!) vaten petroleum in de lucht gesprongen waarop alles vuur vatte. Het daarachter liggende magazijn de Gans brandt ook dit bevat verw- en timmerhout als ook guano talk en koffij. Half twaalf 's morgens. Een tabaks magazijn is ingestort. De brandende petroleum verspreidt zich door de onderaardsche gangen men vreest voor bet behoud van liet blok huizen dat de brandende gebouwen omringt. Half vijf ure namiddags. De brand woedt nog steeds voort. In alle daar omheen gele. gen straten zijn de bewoners bezig hunne goederen naar elders in veiligheid te brengen- Volgens nadere depêches zijn er o. a. ver brand 5500 vaatjes petroleum en 2000 balen wol. De noordewind steekt op. Eenige omlig- leggende buizen zijn reeds verbrand en vele andere loopen nog gevaar voor dezelfde ramp Er zijn thans reeds vier entrepóts verbrand met verschillende magazijnen en kelders voorts het hötel de Cologne en tien huizen. Onder de in brand staande magazijnen be vinden zich nog kelders met petroleum waaraan het vuur zich nog niet heeft mede gedeeld. DU ITSCHL AND. VVeenen, 8 Augustus. Het schijnt, dat de Pruissische garde het eerst de Oosten- rijksche landen zal verlatendaarna vertrekt de landweerde linie-troepen zullen 't laatst heengaan. De Pruissen haasten zooveel mogelijk bet vertrek hunner troepen aange zien de cholera hevig schijnt te woeden in de landen door dezen bezet en die ziekte

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1