Zaturdag 11 Augustus. WOENSDAGEN ZATERDAG. N°. 64 1866 Besturen enAdministratiën Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. COURA PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 12'lj cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 regels i f 1 behalve het zegelregt VEESCH1JN T A BONN R M E NTS P li Ij S Per drie maanden f2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentie» daags te voren voor 10 ure'smorg Burgemeester en Wethouders van 7.ie- rikzee maken bekend, dat door BENJAMIN JOPPE Jz. ingezeten der gemeente, vergunning is gevraagd tot het verplaatsen van zijne bewaarplaats van petroleum van bet perceel wijk Bno. 454 naar het daaraangrenzend perceel wijk B no. 453 en dat te dezer zake infortnatiën de commodo et incommodo zullen worden genomen op Woensdag den 15 Augustus aanstaande te 12 ure des middags op het Raadhuis alhier, zullende allen die tegen dit verzoek bezwa ren rnogten hebben alsdan in de gelegenheid zijn om in bun belang te worden gehoord. Zierikzeeden 8 Augustus 1866. Burgemeester en Weihouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen te kennis van het algemeen. Dat de Minister van Finantien op de magtiging des Konings heeft vastgesteld de 261ste Staats-Loterij die bestaan zal uit 20,000 loten 10,000 prijzen en 2 premien verdeeld in 5 klassen waarvan de collecte is geopend op den 6 en gesloten zal worden op den 18 dezer maand en de trekkingen plaats hebben te 's Gravenhagete weten die der 1"" klasse op den 34 5 en 6 September die der 2dc klasse, op den 17, 18, 19 en 20 dier maand die der 3de klasseop den 12 3 en 4 October die der 4de klasse op den 15 16 17 en 18 dier maand die der 5d« klasseop den 29 30 en 31 October den 1 6 7 8 9 13 14 15 16 20, 21 22 en 23 November terwijl de laatste 100 nummers op Zaturdag den 24 November 1866 zullen worden getrokken. Dat de prijzen der loten en de wijze waarop de uitgifte en trekking der ioten zul len geschieden dezelfde zijn als in de vorige Loterijen en eindelijk dat de loten en gedeelten daarvan alleen in kcop verkrijgbaar zijn. Zierikzeeden 8 Augustus 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Men schrijft uit Dordrecht van 6 dezer. De stoomsleepboot Zuid-Holland heden na middag uit de Noord komende, is regfc op de Merwekade geloopen doordien men naar het scheen het schip niet kon besturen en ook niet tijdig kon stoppen. Het schip is na een zware eiken balk stuk geloopen te hebben, wel een el diep in de kade gedrongen en heelt eenige ellen in omtrek den kaaimuur beschadigd; de stoomboot heeft oogenschijnlijk weinig schade bekomen en kort daarna hare reis voortgezet. Door de Staats-Courant worden nopens de veetyphus de volgende berigten van veeartsen medegedeeld In de gemeenten Rijswijk en Voorburg heeft zich de ziekte nog niet onder nieuwe koppels vertoond. Te Voorburg hadden 2 sterfgevallen plaats en is nog slechts 1 rund onaangetast in den koppel gebleven. Te Zegwaard kwamen geene nieuwe ge vallen voor. Te Katwijk waar de ziekte sedert Maart niet voorkwam zijn 3 runderen aangetast. Te Sassenheim deden zich 4 gevallen voor bij 3 kalveren en een' stier. Te Wilnis is de typhus weder uitgebroken Te Woerden zijn geen nieuwe koppels aan getast. Ook te Laagnieuwkoop en Barwouts- waarder gaat het vrij goedmaar te Mij drecht Koeken gen Kamerik en Zegveld komen er steeds vele gevallen bij. Te Kockengen is ééne buurt geheel besmet terwijl in eene tweede een eerste geval voorkwam. Ook te Waarder zijn meer zieke runderen. Te Rietveld is de ziekte weder op drie plaatsen uitgebroken. Van Vinkeveen zijn geen nieuwe gevallen bekend. Te Broek en Sluipwijk blijft de ziekte voortwoeden. Te Reeuwijk brak ze onder eenen nieuwen koppel uit. Te Bodegraven is ze nog toenemende met een kwaadaardig karakter. To Haastrecht zijn op drie hoeven 7 run deren aangetast. Te Stolpwijk kwamen er geen nieuwe gevallen bij maar te Polsbroek daarentegen brak de ziekte op drie hoeven uit. Te Ouderkerk a/d IJssel en Krimpen a/d IJssel bleef de toestand dezelfde. Te Alblasserwaard rigtten de veld- en waterratten groote schade onder de aardappelen en wortelgewassen aan. Met goheele scharen treft men deze dieren hier en daar aan. Men schrijft uit Uitwijk van 6 dezer. Wilde of slecht gedresseerde paarden zijn ten allen tijde voor hun voeder te duurdaar men hen als een dubbelen vijand mag be- schouwenc Deze gemeente leverde hiervan wederom een treurig bewijs. De landbouwer V.die zijn paard dat niet vooruit wilde eenige zweepslagen had toegediendwas doordien het paard omsprong achter het paard geraakt. Hierdoor was het dier in staat zijn meester te treffenmet het onge lukkig gevolg dat Y. een slag tegen den onderbuik ontving en daaraan bezweek. Als een bewijs dat een hond het lang in het water kan uithoudenwordt uit Delfzijl het volgende gemeld De heer V. alhier eigenaar van een grooten Newfoundlandscben hond wilde zich wegens verregaande onrein heid en tusschen beide kwaadaardigheid van dit anders trouwe beest ontdoen. Hij besloot het dier in de Eems te verdrinken. Eenige mannen namen den hond aan boorden toen zij verre op de Eems waren bonden zij den hond aan het scheepszwaard vast en lieten hem zoo over boord vallen. Het beest zonk 1 naar de dieptemaar worstelde onder water het beet het sterke touw stuk waarmede men het aan het zwaard had gebonden en zwom een tijd lang het zeilende schip na dat zich spoedig wenddezoodat het dier door den feilen stroom niet meer kon volgen het zwom dus stroom afwaaris naar zee zoo lang tot dat de vloed inviel waarna het weder voor den stroom terugzwom en des avonds na een togt van seven uren zwemmens aan den Oterdummer zeedijk aan wal kwam. Schoon doodelijk afgemat herstelde de hond zich toch en had weldra zijne woning weder ge vonden alwaar hij wegens zijne trouw en volhardende kracht nog weer is opgenomen. Ten einde het menigvuldig breken van de bajonetscheden voor het vervolg zooveel mogelijk worde vermeden is door den minister van oorlog bepaald dat clit voor werp voortaan door de troepen bij de gewone oefeningen en op wacht niet meer medege nomen maar in de kazerne achtergelaten zal worden. Men meldt uit Leeuwarden van 6 dezer. In den afgeloopen nacht is te Dronrijp ten zuiden van en aan het dorp alweder door kooibroeijen eene voor weinige jaren nieuw gebouwde stelphuizinge behoorende aan en bewoond door J. Bakker geheel afgebrand. Het meubilair en de boerengereedschappen 4 paarden en meer andere voorwerpen zijn nog tijdig gered. Alles was naar men verneemt verzekerd. Het hof van assises van Braband in zijne zitting van 3 Augustus, heeft uitspraak gedaan in zake Vésinier en consorten, be schuldigd van beleediging jegens den keizer der Franschen door de uitgave der bro chures la Femme de César en le Mariage d'une Espagnole. Vésenier, de schrijver, en Rosezde uitgever, zijn veroordeeld ieder tot achttien maanden gevangenisstraf en 1000 fr. boete en in geval van niet-betaling tot eene subsi diaire gevangenisstraf van zes maanden. Daarenboven ieder tot de betaling van de helft der proceskosten. De heer Vanderauwera de drukkerwerd vrijgesproken. Het dagblad van Odessa geeft een bijzonder maar zeer gemakkelijk middel aan de hand om uit de boomen de musschen en andere roofvogels te verwijderen. Dit middel bestaat in rivierkreeften aan de takken te hangen. De redacteur van dat dagblad zegt dat hij in een tuinaan een vernuftig lief hebber toebehoorendegezien heeft kerse- boomen rrnt bijna rijpe vrucht beladen, en die zoo goed of beter beschermd waren tegen de musschen door middel van zes of zeven doode kreeftendie aan de takken hingen dan wanneer een jager met het geweer ge wapend op den duur in den boomgaard daartegen zou gewaakt hebben. Het is zeer waarschijnlijk dat de lucht van die skeletten de vogels uit de boomen houdt. Men weet reeds, dat de lucht van kreeften doodelijk is voor den korenwormdien gevaarlijken vijand van de granen. In ejn hoofdartikel in de Rott. Stads- Courant leest men het volgende „Koning Wilhelm" aldus laat een der bladen zich ten aanzien van de troonrede uit „gevoelt zich klaarblijkelijk nog niet aan den eindpaal zijner ondernemingen. Wel hoopt hij dat de vrede van duur zal zijn doch hij rekent er niet op en heden morgen reeds vernemen wij uit Berlijn dat men er de alliantie met Italië naauwer aan halen en ze op steviger grondslag vestigen wil. Zoo lang Pruissen in Italië steun zoekt, is het stellig dat het Oostenrijk en Frankrijk wantrouwt. Frans Jozef heeft op aanraden van keizer Napoleon zoo haastig vrede geslo ten omdat zij beiden aan eene behoudende en Katholieke ligue geloofden tusschen Oosten rijk Frankrijk en het bevredigd Italië. De heer von Bismarck die het gevaar zeer duidelijk inziettracht Italië aan zich ver bonden te houden. Zoo lang hij er zeker van is zal Frankrijk zich stil houden en blijft Oostenrijk tot werkeloosheid gedoemd. Vandaar de overmoedige eischen van Italië dat geslagen zynde desniettemin Tyrol eisckt. Het is overtuigd dat om zich thans de staatkunde van het vasteland wentelt en wil van de gelegenheid gebruik maken. Maar dat spel zal slechts kortstondig zijn De natuurlijke aliantiën van Pruissen zijn niet derwaarts gerigt en zoo de heer von Bis marck zich morgen met Rusland verbinden of de hand aan Engeland reiken kon dan zou Italië overgelaten worden aan zijn lot hetwelk het uit den aard zijner positie eene plaats aanwijst tusschen Frankrijk en Oosten rijk. Van dien dag af zou Europa verdeeld zijn in twee sterk bevestigde legerkampen en de oorlog ontbranden over de gansche uitgestrektheid van het vasteland om liet bezit van de groote liniënvau den Rijn den Donau en den Main of van de Elbe. Die oorlog zou alleen een einde nemen met het definitief overwigt van het Protestantsch en individualistisch noorden of dat van het Katholiek en centralistisch zuiden." Het tafereel is vrij somber doch wij meenen te mogen opmerken dat niet alleen de staatkunde de rigting bepaalt van het leven en streven der volkeren en alleen in sommige pkasen van hun bestaan zulks eenigermate afhankelijk is van die irnpulsie daaraan door mannen als Napoleon en von Bismarck gegeven. Verder vestigen wij de aandacht op het berigt der Weener Debatte nopens een schrijven van keizer Napoleon aan Victor Emmanuel waarin eerstgenoemde te kennen geeft dat de inval der Italianen in het door Oostenrijk aau Frankrijk afgestaan Venetië van geen invloed kan zijn op het resultaat der aanstaande vredesonderhandelingen. DÜITSC HL AN D. Men zal zich herinneren dat de koning van Pruissen vóór het begin van den oorlog, een anoniem telegram ontvingwaarin meu hem waarschuwde dat een individu uit Mainz zich op weg naar Berlijn had bege ven om een aanslag op 's konings leven ten uitvoer te brengen. Ten gevolge dier depêche werden de Berlijnsche stations eenige dagen lang zeer naauwlettend gesur veilleerd. De afzender van gezegd telegram, dat niet op den minsten grond berustteis te Bonn in hechtenis genomen. Uit Hannover wordt van 3 dezer gemeld. De Pruissische kommandautbaron v. Czettritz, heeft het volgende bekendgemaakt: Gisteren

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1