Advertentiën. Beurs- en Marktberigten V er voer-middelen Zeetijdingen. egering reeds stappen gedaan om de ver goeding voor oorlogskosten van 30 millioen gulden in zilver aan Pruissen te betalen langs den koristen weg op te brengen. Hoe eerder namelijk deze som kan worden gesol deerd hoe spoediger de militaire bezetting der door den oorlog verwoeste landen ophoudt. De staats-minister ontbood de hoofden van onze finantie- en handelswereld om hun wel op 't hart te drukken dat ze de bank in staat stellendie som aan bet rijk voor te schieten. Een veertigtal bankiers en vertegenwoordigers van groote firma'sals ook van de crediet-instellingen alhier, zijn opgekomen en betoonden over 't algemeen de vohnaakste bereidvaardigheid om aan den wensch der regering te voldoen. 's Avonds kwamen genoemde finantiële notabiliteiten bijeen en besloten het op hen gestelde vertrouwen niet te beschamen. Het lijdt dan ook geen twijfelof gezegde 30 millioen gulden zullen op den dag van de sluiting des vredesdie zeer nabij is uitbetaald kunnen worden. Voor eenige dagen werd eene elegant gekleede dameonder sterk militair geleide op een wagen van Florisdorf naar Weenen gebragt. Deze dame was een spionen wel een baardelooze 17jarige Pruisdie zich in vrouwengewaad onkenbaar gemaakt en dit zoo goed gedaan had dat op het eerste oogen- blik ieder er door bedrogen werd. In den met bijzondere zorg gefriseerden chignon vond men tachtig Pruissische bankbiljetten en het reistascbje, dat de dame spion in de hand had was gevuld met teekeningen van de Donaubrug van de schaduwen en met meer andere voorwerpen van strategischen aard. De beweerde dame werd in de nabijheid van fedlersee door eenige veldjagers gevat, juist toen zij bezig was met het vervaardigen van eene schets van een gedeelte van het bosch. In het eerste oogenblik stonden de jagers verbluft eene sierlijk gekleede en lieve jufier zoo alleen aan te treffenzij naderden haar en spraken haar aan. De spion was echter dom genoeg het tascbje te openen en de verfrommelde teekening er in te doen. Dit trok de opmerkzaamheid der jagers en daar de spion weigerde den inhoud der tasch te laten zien werd hij naar de legerplaats gevoerd en daar ontmaskerd. De 17jarige jongeling bekende dat nog veel meer spionnen als vrouwen verkleed in verschillende legers ronddolen. Op een boerenwagen en door vier veldjagers met gevelde geweren vergezeld, werd de dame-spion naar Weenen getrans porteerd. Eer.e tallooze volksmenigte volgde den wagen tot voor de deur der gevangenis. Men meldt uit Berlijn van 3 dezer. Het huis Rothschild is door den bondsdag gemagtigd tot betaling van een millioen ff. uit de Keur-Hessische deposito-gelden aan den commissaris Baumbacb. Zoo de betaling geschiedt, zal Pruissen die natuurlijk niet als wettig erkennen en Rothschild voor de terug gave aansprakelijk stellen. Men meldt uit Frankfort van 3 dezer. Bij de burgers zijn thans geen soldaten meer ingekwartierdzij bevinden zich nu in de kazernen. De stad is veel kalmer. De heeren Schmidt en Holtzman hebben zich naar Berlijn begeven. Baron von Bodelschwingh oud-minister van financiën in Pruissenheeft twee zonen in den oorlog verloren. De eene Karei ridmeester bij de dragonderssneuvelde bij Köninggratz de andere Gustav behoorende tot de infanterie werd in denzelfden slag gekwetst en overleed den 30 Julij in het hospitaal te Dresden. De oud-minister heeft nog twee zonen over, die insgelijks bij het leger te velde dienen. In een particulieren brief uit Kassei wordt liet volgende gemeld. „In eene alhier aanwezige kazerne waren in den eenen vleugel gekwetste militairen, en in den anderen vleugel drie bataillons troepen gehuisvest Al die manschappen zijn den 31sten Julij aan een groot gevaar blootgesteld geweest. In de lokalen bij de gekwetsten was namelijk zonder dat men het wisteene groote hoeveelheid buskruid verborgen. Twee jongens waren op genoemden dag daarbij gekomen en hebben vermoedelijk eene kleine hoeveelheid kruid aangestoken met het gevolg dat de geheels voorraad vuur vatte althans eensklaps vloog met een vervaarlijken slag het geheele dak werk in de lucht zoodat de steenen en geheel de dakbekleeding ver in den omtrek over de straten werden heengeslingerd. De beide jongens zijn verbranddoch geen enkele soldaat heeft eenig letsel bekomen. Het spreekt van zelf dat er dadelijk eene algemeene verwarring ontstond inzonderheid bij de gekwetstendie niet allen in staat waren om spoedig naar buiten te komen toen alles de vlugt namniet alleen wegens den schrik maar ook tengevolge van deu brand die bij dit ongeval ontstond Gelukkig was de brandweer het vuur spoedig meester. Bij onderzoek is gebleken dat tot zelfs in de stroozakken der soldaten buskruid verborgen was en dat op de ziekenzalen onderscheidene ontplofbare en ontvlambare zelfstandigheden aanwezig waren zoodat het zeer te verwon deren isdat er niet reeds vroeger onheilen van dien aard hebben plaats gehad." Kladderadatsch toont weinig deernis met de kleinere Duitsche vorsten die ge meend hebben de komst der Pruissische troepen in hunne residentie niet te moeten afwachten. In het laatste nommer leest men het volgende: „Formulier van afscheidsbrieven van vertrekkende landsvaders. „Getrouwe landskinderen! „Oneenigbeden van voorbijgaanden aard leggen mij den dringenden pligt op voor oobepaalden tijd deze plaats te verlaten. Troost u met de gedachte, dat ik, met uitzondering van dat wat zich juist in de wasch bevindtal mijne zaken reeds in veiligheid heb gebragt. Er is evenwel in mijn koffer nog wel een plaatsje open en ik ben gaarne bereid kostbaarheden en papieren van waarde (maar zulke dan ook alleendie ik u bij dezen verzoek ten spoedigste mij te doen toekomen mede in veiligheid te stellen. „Den sleutel van de schatkist laat ik hier daar dit voorwerp niet zeer geschikt is om medegenomen te worden en den vijand toch niets 'baten kan. De andere sleutel hangt regts wanneer men hier binnenkomtachter de kast. Er zal een moeijelijke tij 1 voor u komen maar de gedachte dat uw landsvader gelukkig gered is zal u opbeuren. Rn w geweld zal over u heersclien; ja de vijand zal misschien in zijnen overmoed zóó ver gaandat hijdoor de speelzalen te sluiten aan het land den levensader zal afsnijden Maar hebt geduld 1 Wanneer ik terugkom zal ai die heerlijkheid van nieuws weêr beginnen. „Ik kan n slechts den raad geven het onvermijdelijke met weemoed te dragen en u zooveel mogelijk voor de naaldgeweren in acht te nemen. „Eer ik kom zal ik nader schrijven opdat gij in staat zult zijn de noodige maatregelen te nemen om mij op de feestelijkste wijze te ontvangenwant mijn voornemen is onder het onbeschrijfelijk feestgejuich der bevolking in mijne staten weder te keeren. „In de verwachting, dat gij met echtsche trouw aan mij' zult gehecht blijven. „Caspkr of boe hij anders heeten mag." F RANKRIJK. Parijs 2 Augustus. Eergisteren zijn de eerste naaldgeweren en wel ten getale van bijna 200 in liet kamp van Chalons aange komen en uitgedeeld opdat de proefnemingen onder toezigt der bestaande commissie zouden kunnen beginnen. Middelerwijl zullen andere soortgelijke uitdeelingen plaats hebben opdat de proefnemingen op allengs grootere schaal kunnen worden voortgezet. Te Parijs vindt in zekere kringen veel geloof het getucht, dat tussohen Frankrijk, Pruissen en Italië een verbond gesloten zal worden, strekkende zoowel tot handharing van den nieuwen toestand die uit den nu gestaakten oorlog als tot regeling der Oostersche kwestie. Men zou nl. besloten hebben het tijdstip moet rrog niet bepaald zijn t de Turken uit Europa te verwijderen en een groot Oostersch keizerrijk te stichten dat den prins van Hohenzollern tot souvereiti zou hebben. Oostenrijk zou aldus tusschen twee magtige tegenstanders ten zuiden en noorden geplaatst zijn en Rusland zou zich voor altoos ten minste de drie geallieerden hopen het den weg naar Konstantinopel afgesneden zien. De Fransche illustration bevat eene caricatuur naar aanleiding van het zündnadel- geweerzij geeft eene reeks van teeke ningen van geweren opwaaronder voor namelijk de volgende uitmunten1. het waaijer geweer oorlog in 1870. Uitvinding van een mechanicus van het leger. Het waaijer-geweer zal evenveel kracht uit kun nen oefenen als 25 zündnadelgeweren. Één man kan daarmede eene geheele compagnie in 5 minutenop 2000 ellen afstaud ver nielen. De waaijergeweer- dragers behalen overal de overwinning. De 30jarige oorlog zou slechts drie dagen geduurd hebben 2. het stoomgeweerdat gedurig zonder ophouden schoten lostis bestemd voor der. oorlog in 1890. Dit stoomgeweer beweegt zich in den vorm van een pomp en vernielt een regement soldaten in ééne minuut, op eeu afstand van 3000 ellen. Oheerlijke uitvinding een oorlog van 30 jaren zou dan slechts 25 uren durenen 3, algemeene vrede tableau. De beide legers zijn geheel plat geschoten de kalmte her leeft er luerscht weder stilte. De oorlog van 30 jaren zal niet langer dan 3 minuten duren 1 De Italië klaagt over het wandalismus, waardoor Oostenrijk de laatste dagen zijner heerschappij in Venetië vereeuwigt. Zestig kisten gevuld met de kostbaarste schatten en documenten zijn aan boord gebragt om de bibliotheken en musea van Weenen te ver rijken en waarschijnlijk ook om de keizei lijke kasteelen te versieren. Dit rooverswerk was aan Kroaten toevertrouwd. Het volk had zich voor de bibliotheek en voor het Dogen paleis verzameld en gaf niet onduidelijk zijn misnoegen te kennen maar het baatte niets de diefstal werd bedreven. Een deputatie vervoegde zich bij den stadhouder. „Ik doe wat mij gelast isantwoordde haar ridder von Toggenburg „bekommer u om hetgeen uwe eigene zaak isals gij grootere onheilen wilt voorkomen." De Italië hoopt dat de Italiaansche regering de teruggave dit r schat ten eischen en Europa niet dulden zal dat het graf der republiek van San Marco nu nog door Oostenrijksche ambtenaren geplun derd worde. JONGSTE TIJDINGEN. Berlijn 6 Augustus. Het huis der af gevaardigden werd lieden geopend door den president generaal von Stavenhage met eene rede waarin bij van de bereidwilligheid ge tuigde van het huis om mede te werken tot be vestiging van de grootheid en de vrijheid van Pruissen en Duitschland, Hij zeide de regering dank voor de betoonde vastberadenheid en de militaire leidingsprak met lof over de dapper heid des legers dat in enkele weken den vijand geslagen had en onder zijn heidhaftigen koning Weenen genaderd was. De redenaar noodigt de leden uit om door opstaan blijk te geven van hunne dankbaarheid. Ten slotte weêr- galmde het „Leve de Koning." New-York 3 Augustus. De staat van beleg is te New-Orleans opgeheven. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van Vrouwe G. db WIT Douairière van Jonkheer J. T. van VRIJBERGHE van WESTENSCHOU- WEN betuigen de Kinderen en Behuwd- Kinderen bun' welmeenendeii dank. Voor de vele belangstelling en deel neming betoond bij het overlijden onzer Moeder Mejufvrouw MAATJE FRANSE van de STOLPE Weduwe C. van der Maas te Nieuwerker/c betuigt de ondergeteekende ook namens de verdere Familie kartell} k dank. Zierikzee 6 Augustus 1866. P. LABRIJN, Dz. Brouwershaven Gearriveerd 3 Aug. BezoekieC. J. A. R. Reekers Rotterdam Batavia. 3 Try W. Durant Par 3 Kong Sverre, A. F. Walloe, Sundswall 4 ElizabethS. F. KraeftDantzig allen naar Dordrecht. 4 Amalina L. Juchter Memel Ant werpen. Bijlegger. 4 DonnerstagF. Enkel, Riga, Gent. Bijlegger. 4 Revenue, T. Mourant, Rangoon, Vlaardingen. 6 Auguste en Jeannette F. F. Swerdt- fegerRiga 6 Waterloo, J. Wordingham, New- CastJebeiden naar Dordrecht. 6 Frey C. Bol CatanzaroRott. Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 4 Augustus 18(16. Nederl. W'erkel Schuld. 2'/i Pct dito dito 3 dito dito 4 Amort. Sijndic. 3'/, Ned. Hyp.-Bank 4 Belgie. Cert bij Rothschild. 2 Spanje. Obligatien. 2'/, Portugal. Obligatien. 3 Rusland. Obl. bij Hope en Co. 5 dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actiën. Poh-n. Aandeelen 1835. Pruissen- Obligatien 1859. Oostenr. Obl. Met. Oude dito. dito Rente Anist dito Nationale. Obligatien Obl. Geldl. 1825. Binnen!. Ohlig, 5 5 2 7, 5 5 5 5 5 57'/.= 67% 527.S 30% 42% 177% 44 V8 22%» 63% 46 Va 16% I1*3/» 84"/,. Mexico. Griekenl Turkije. ROTTERDAM(1 Augustus. TARWE. Zeeuwsch. Vlaams, en Overm. bij kleinen aanvoer 10 a 20 c. cent hnoger goed van de hand gegaan Goede en puike van 9.40 tot 10.20; mindere van f 8.25 tot 9.30 ROGGE Iets hooger Zeeuws- Vlaams. en Overm van 6' 50 tot 6 75- GERST. 20 a 30 cent hooger Zeeuws, n. winter van 5.40 tot f 6,40 dito zomer van f 5 tot j6. HAVER. Inl. korte van f 4.20 tot I 5.60 dito lange van f 3 tot t 4.40, ERWTEN. Zeeuws, blaauwe kleine van 8.50 tot 9.50. BOONEN. Witte Zeeuws, van f 9.75 tot f 11; dito Bruine Zeeuws, van f 14 tot 16.50 PAARDENBOONEN. van 8 tot 8.35. MEEKRAP. Zeer weinig aangeboden en de mooije kwaliteiten is hooger gehouden de handel was klein. Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam Van Middelburg Van Rotterdam Zierikzee Gearriveerd 6 Aug. AlmaL. LockyerRüncorn Donderdag 9 'smorg. 10,30 1 Donderdag 9 'smorg. 8, Vrijdag 10 11, j Vrijdag 10 8, De Diligeuce zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart dtr stoomboot van ltotterdam naar Middelburg en vau Middelburg naar Rotterdam* een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen: j Van Rotterdam des maandags, woensdags en J des dinsdags donderdags en vrijdags 'smorg. 8 ure. j zatnrd. 'smorg. u. 10,20 min De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen' des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des middags ten 12 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 2