Woensdag 8 Augustus. ten Buitenlandsche Tijdingen. i zab met 1 wrak lading W. P. m Java echt- l kind ideren nSta- Kanijs; iorn 4 den. DUITSCHLAND. Weenen 30 JulyHeden heeft da ABO N'N E M E N TS P ft Ij S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'smorg 25 keien idde. 1 7.00 - 10 00 - 14.CO - 0,00 - 7,50 - 0,00 - 11,75 - 00,00 - 00,00 !,100 10,00 s 'O.OOg 1,00 §- '0,00-ê >0,00| 1,008; 9,00o 10,00"° o,oo f; 0,00 dam 3d. 12, 2,15 fvfiart der Middelburg stoomboot Mam lerdags en 10,20 min. 9 van Veen'" ïiDgen naar fvaart van de Vos, Besturen enAdministratiën De Aanbesteding voor het maken van 2 stuks nieuwe Ebdeuren voor liet digtsteSas alhier is uitgesteld tot op WFoensdag den Augustus tt s. des middags ten 12 ure. Zienkzeeden 7 Augustus 1866. De Burgemeester B. C. CAU. Be Secret am J. P. N. ERMERINS Binnenlandsche Tijdingen. ZiKRiKZBE 6 Augustus. Gisteren morgen ten 9 ure arriveerden alhier per spoorboot .de leden der typographisclie vereeniging „Harmonie en Vriendschap" gevestigd te Middelburg, Laurens Coster, gevestigd te Goes, alsmede het corps muzijkanten der schutterij van Middelburg. Zij hadden zicli vooraf tot de directie der sociëteit Tot Nut en Genoegen alhier gewend die met de meeste welwillend heid hen behulpzaam is geweest ten einde hen eene behoorlijke ontvangst te doen ge nieten en hun bezoek zoowel voor hen zei ven ais voor het Zierikzeesche publiek genoegen te doen opleveren. Gemelde directie was dan ook bij hunne aankomst tegenwoordig een groote volksmenigte was ook daar ver zameld. Zij stapten af in de sociëteit Concor dia. Veel genoegen verschafte hun bezoek daar het muzijkcorps op de Steenenbrug en daarna in de sociëteit St. Sebastiaan en des namiddags ten 4 ure in Paiklust eenige stukken uitvoerde, hetgeen telkens door een tai lijk publiek werd bijgewoond. Bij hun vertrek ten 6 ure was weder een ontelbare volks menigte op de Nieuwe Haven bijeengekomen. Het muzijkcorps der schutterij alhier deed hen uitgeleide hetwelk door hen met het spelen van liet Volkslied werd beantwoord. Daarna begaf zich het muzijkcorps naar Parklust en vergastte het aldaartalrijk vergaderd publiek op schoone muziek, terwijl een der leden van de Sociëteit tot Nut en Genoegen het publiek aangenaam verrastte door het ontsteken van Bengaalsch. vuur hetwelk een prachtig effect deed. Zoo werd de avond d&dv regt genoegelijk doorgebragt. Wij vleijen ons dat het bezoek van genoemde typographische vereemgingen en van het muzijkcorps, aange name herinneringen zal achterlaten vooral nu de vrees dat ongunstig weder de vreugde storen zouniet is verwezenlijkt. Het strekt ons tevens tot genoegen te kunnen melden dat alles met de meest gewenschte orde gepaard ging dank hebbe daarvoor de goede zorgen van de directie der sociëteit „Tot Nut en Genoegen" en de geest van Harmonie en Vriendschapdie de bezoekers kenmerkte. Betrekkelijk de cholera-lijdërs aan boord van het ter réede van Brouwershaven liggende schip Ann-EIize, verneemt men dat er een is overleden terwijl aan boord, van het schip Bezoekie drie lijdende zijn. De lijders worden behandeld op eén daarvoor geschikt vaartuig van liet loodswezen liggende op de oinndn- reede. De Staats-Courant deelt de volgende opgave omtrent de cho'era mede Den 3 dezer zijn aangetast: té Amster dam 12, overleden 12; 's Gravenhage 13 overleden 6Schiedam 2 overleden 1 Rotterdam 7, overleden 8; Utrecht 10, overleden 5; Arnhem 6 overleden 8 Men meldt uit Vlissingën van 1 dezer. De kapitein luitenant ter zee A. J. Kroef aangewezen om over liet op den 15 dezer in dienst te stellen stoomschip 1ste klasse Leeuwarden het bevel te voerën is gisteren, vergezeld van den luitenant ter zee lste klasse Schuurman hier aangekomen om bij de optuiging en Uitrusting van dien bodem tegenwoordig te zijn. Ook dè heer Radier werktuigkundige bij de stoomfabriek van de heeren van Vlissingen te Amsterdam kwam gisteren hier aan vermoedelijk om bij de plaatsing van de machine tegenwoordig te zijn. LI. Zondag met liet vallen van den avond kwam hier een miniatuur stoombootje binnen lang 16 en breed 3l/a el met mobile stoompijp smaakvol gebouwd en ingerigt genaamd Claravan Gent. Zes lieeren van die stad hadden het- waagstuk beproefd om van Gent door het kanaal voorbij deze stad naar Oostende te sfoornen. Zij hadden met feilen wind en fikschen golfslag te worstelen; nabij Blankenstein werd hun toestand door de zware zee hoogst gevaarlijk en weinig was er meer noodig om die waaghalzen de gevaarlijke onderneming met hun leven te hebben doen betalenten 8 ure 's avonds kwamen ze ziek, gehavend en druipnat hier aan. Men schrift uit Dordrecht van 3 dezer. In het naburige Zwijndrecht doet zich naar men ons mededeelthet zonderlinge geval voor dat aan den straatweg naar Rotterdam in een tuin, welke twee huizen van elkander scheidt waarvan in het eene verscheidene personen aan de cholera zijn overleden terwijl zich in het andere geenerlei geval aan die ziekte voorgedaan heefteen moer- bezienboom staatwiens eene helft gekeerd naar den kant "van het huis waarin de epidemie verscheidene slagtoffers geëlsclit heeft geheel verdord isterwijl de andere helft in vollen wasdom staat. - Het besluit van den minister van binnenl. zaken waarbij het houden van veemarkten in Drenthe weer geoorloofd wordtzal naar men verneemt het gevolg hebben dat alle gemeentebesturen hunne resolution tot schorsing der veemarkten intrekken. AVeldra hoopt men dus het voorregt te hebben den uitge- breiden handel in rundvee zoo lang gestaakt te zien herleven op de markten. Naar men verneemt., is de varkensziekte weder in het Westland uitgebroken. Men meldt uit Dordrecht van 3 dezer. In de op heden gehouden vergadering der Nederlandsche Maatschappij, tot bevordering van vlas-inilus'rie is met algemeene stemmen aangenomen dat alleen het lijnzaaddat in Nederland van blaauwbloemvlas is gewonnen als Nederlandsch zaailijnzaad voor den handel aan zijnen zoon eene onverwachte belooning voorbereid. In weinige uren was dat behoeftige gezin (man vrouw en zes kinderenbehoorlijk ingespannen en van alles voorzien terwijl de oud.e krijger der 10de afdeeling (men herinnert zich die uit de dagen van 1830) eene aanstelling kreeg als vaste werkman op 's konings particulier domein; - en reeds wordt met ijver op den koninklijken wenk gebouwd aan de vrije woning vo.or dat gezin volgens het tegenwoordige systeem voor die klasse overeenkomstig het model daartoe vroeger reeds aangewezen door eene com missie uit het instituut van ingenieurs. Dit is de geschiedenis van een eendenjagt, sans étre uo canard (A. O.) In de Haarlemsche Courant vermeldt een gelukkig echtgenoot te Nieuwkoop, dat zijne vrouw hem een zoon heeft geschonken en voegt er bij dat zij nu „drie jaren achtereen op den Isten Augustus en nagenoeg op hetzelfde uur is bevallen." Indien dit op die wijze voortgaat zou er wel eens een tijd kunnen komen dat de echtgenoot niet zonder bezorgdheid een lstén Augustus te gemoet zag. Men meldt uit Leyden var» 4 dezer. Sedert onze jongste opgave (1 Aug.) zijn binnen deze: gemeente geene personen door de cholera aangetast of aan die ziekte over leden, Het is juist heden drie maanden dat zich het eerste geval binnen deze ge meente voordeed, Men meldt uit Bolswaard van 2 dezer. Het is opmerkelijk hoe vele gevallen van hondsdolheid zich tegenwoordig in naburige gemeenten voordoen en de smartelijke bedroevende gevolgen hiervan doen zich op onderscheiden wijzen kennen. Uit dien hoofde is ook in deze gemeente het vastleg gen der honden geboden. Velen zien echter ook nog verlangend uit naar het verbod om. honden als trekdieren te gebruiken hetgeen zich in den laat'sten tijd zoo vermenigvuldigt. Men meldt uit Veghel van 2 dezer. Sedert geruimen tijd is men te dezer plaatse druk bezig met het graven van ijzererts dat hier veel in de bouw- en weilanden gevonden wordt. Men vervoert het naar de ijzergiete rijen in België en Puitschlaud waar het voornamelijk gebruikt wordt tot liet gieten van spoorweg-rails. De. werkzaamheden dier gravingen verschaffen aan vele arbeiders brood. Ook worden de hooge zandgronden daardoor lager en derhalve vruchtbaarder» Er heeft te Tilburg de volgende quaestie voorgedaan: Op 29 Junij (St. Peter en Paulus) kwam een vader, vergezeld van twee getuigen aan het bureau van den burgerlijken stand aangifte doen van de geboorte van zijn kind. Aldaar werd hem geantwoord dat ..uithoofde van den heiligen dag" geene aangiften werden aangenomen en men den volgenden dag moest terug komen. De vader weigerde hieraan te voldoen ten gevolge waarvan liet kind tot heden niet in de registers van den burgerlijken stand is ingeschreven. De officier van justitie heeft intusscheo van deze zaak kennis gekregen welke eerstdaags voor de arrondissements- regtbank te 's Bosch zal .behandeld worden* PRIJS DER A D V E RT E NT IE N. Gewone 12'7a cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels d 1 behalve het zegelregt met het buitenland geschikt is. (Jit 's Gravenhage meldt men „Het vergelijkend examen van adspiranten naar de betrekking van scheepsklerk zal hier in Augustus gehouden worden. Het getal adspiranten is ongeveer 40." Men meldt uit Brielle van 1 dezer. In de gisteren middag gehouden raadsvergadering is uit een zestiental sollicitanten tot gemeente- architect gekozen de heer C. Spoon opzigter bij den waterstaatthans gestationeerd te Wissekerke. Eene vroiuw aan de cholera overleden werd te Arnhem in het lijkhuisgebragt en gekist daarna is zij weder tot bewustzijn ge komen en hersteld. Ook in Friesland is eene sdhijncloodevoor wie men de begrafenis- plegtigheid bereiddein het leven terugge keerd. Men zij toch niet te haastig om de lijders voor dood te verklaren. (Christ. Weekblad Met genoegen geven wij de geschiedenis van een eendenjagt als van goederhand wetende, dat deze geen canard is. Eenige liefhebbers van eenden schieten maken halt ondur hunnen arbeid ten einde in de open lucht te ontbijten. Op bescheiden afstand staat een elfjarige knaap in zeer schamele Meeding dat tafereel aan te zien Het allergunstigste gelaat van den knaap trekt de aandachtzoodat een der jagers hem wenkt te naderen en hem een boterham aanbiedt. Het volgende gesprek begon „Daar, jongen 1 wil je een boterham?' „Dankje, meneer!" „Waarom niet?" „Ik mag niet bedelen meneer." „Wie heeft je dat geleerd „Men vaodermeneer." Waar woont je vader?" „Daor gins!" en de knaap wijst op een zeer armoedige hutop de uitgestrekte heide in de nabijheid van Vaassen. „Wat doet je vader „Bóeren-arbeider meneer „En wat móet jij worden „Als God blieft soldaot meneer min vaoder is 't ook ewest „Wil ik dan een soldaat van je maken „Asjeblief, meneer!" „Goed ik zal om je denken." Hierbij bleef dit gesprek en de knaap met zijnen gunstigen open blik gaat zijns weegs. Den volgenden voormiddag wordt de knaap onverwacht gehaald op het paleis het Loo en herkent nu in dien menheer wiens boter ham hij gisteren had afgewezen den Ivósing. Vóór het kind van zijne verbazing was bekomen stond het reeds van top tot teen in voegzame nieuwe plunje om geleld te worden ter inschrijving als kweekelir.g op de welbekende gratis-particuliere koninklijke schoolvoor burger gemeente kinderen van aanleg en uit waardige burger-ouders ge sproten. Op dia school za! de knaap worden opgeleid om zich te bekwamentot latere plaatsing bij het instructie-bataillon te Kampen. De wensch van den armoedigen knaap die niet bedelen mogt zal alzoo op konink lijke wijze- vervuld worden verre boven zijne kinderlijke soldaten illusiën. Dit was den koning echter niet genoeg. Ook den eerbesefienden vader den oud-soldaat der voormalige 10de afdeeling infanterie Elskamp geheefenwerd voor de lessen

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1