N°. 62 Zaturdag 4 Augustas. WOENSDAGENZATERDAG. 1866 Besturen enAdministratiën Bekendmaking. Bmnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS D E It ADVERTENTIEN. Gewone 12'l2 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f2,00 Franco per post f 2,25. Inzen- I ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure 'sinorg Burgemeester en Wethouders van Zie- tihaee In aanmerking nemende dat bij de heer schende ziekte het eten van onrijp ooft bijzonder schadelijk voor de gezondheid moet worden geacht vestigen de aandacht der ingezetenen op de bepaling van art. 60 van het reglement van politie voor deze gemeente luidende „Geene bedorven of voor de gesond- heitl schadelijke Ëetteareu van „welken aard ook zullen mogen ver docht of ten verkoop aangeboden worden." Zij merken daarbij op dat op de naleving dezer bepaling met het oog op de heerschende ziekte meer dan gewoonlijk zal wor den geleten noodigen de ingezetenen uit zooveel mogelijk te waken tegen het onmatig gebruik van vruchten en vooral tegen het gebruik van onrijp ooft door hen of hunne kinderen. Tiierilezeeden 3 Augustus 1866. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Zierikzee 3 Augustus 1866. Naar men verneemtheeft zich een cholera geval voor gedaan op het schip Ann-Elize kapitein J. Andrews, liggende ter reede van Brouwershaven bestemd naar New-York op dit schip bevinden zich eenige landverhuizers Uit 's Gravenhage meldt men van 30 Julij. Heden is door de bevoegde personen eene groote hoeveelheid kruisbessen die voor de gezondheid schadelijk waren afgekeurd en naar de mestfaalt vervoerd geworden. De schaal-collectealhier gehouden ten behoeve van de te Scheveningen gevestigde commissie voor de chulera-lijdersbeeft de belangrijke som van ruim J 2700 opgebragt. Met de teerbrandingen te Scheveningen des morgens vroeg wordt steeds voortgegaan. De tijdsomstandigheden in aanmeiking genomen wordt er betrekkelijk veel gebruik gemaakt van het zeebad. Verleden Zondag bedroeg het aantal couverts aan de table d'hête van .het gemeente-badhuis veertig. Naar men verzekert is een adres aan den minister van finantiëu belast met het beheer der zaken der Hervormde en andere eerediensten in omloopten einde den tntnister te verzoeken alsnog eene algemeenen bededag te doen plaats hebben en tevens dat die op een der werkdagen zal worden gehouden. Men meldt uit Helder van 30 Julij. Heden is hier aangekomen de commissie van defensieom de vestingwerken alhier in oogenscbouw te nemen. De hooge raad kamer van vacantia heeft jl. Dingsdag uitspraak gedaan in de zaak van M. fchierbeek requiraut van cassatie, tegen een arrest van het Provinciaal Geregtshof in Overijssel waarbij hij tot 10 jaren tucht huisstraf is veroordeeld, ter zake van het plegen van feitelijkheden tegen 4e eerbaarheid van meisjes dieals zijnde huisvader in een armengestichtaan zijn gezag waren onder worpen met geweld ondernomen en uitge voerd. De hooge raad heeft het arrest van dit hof vernietigd en de zaak verwezen naar het prov. geregtshof in Friesland om op de acte van beschuldiging op nieuw ta worden beregt en afgedaan. De persoon van C. Jansente Roosen daal voorloopig in arrest genomen wegens het doodschieten van iemanddie in zijnen tuin kwam is op vrije voeten gestold. Er zijn geen termen gevonden ter vervolging daar hij de daad tot verdediging van lijf en goed begaan heeft. Men meldt uit Tilburg van 30 Julij Op eene bevolking van ruim 18,000 zielen is alhier van 20 tot 29 dezer slechts ééne acte van overlijden (van een kind oud circa 1 jaar) in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven Men verneemt, dat zich onder Wolden dorp weder de pokziekte onder de schapen heeft vertoond. Op strenge afzondering is order gestelden men hoopt daardoor de verdere verspreiding tegen te gaan. Delust tot verhuizing naar Noord-America schijnt bij de inwoners van Nieuw-Schoonebeek gemeente Dalennog niet uitgedoofd te zijn. In de volgende week begeven zich weder eenige buisgezinnen te zamen p. m 30 per sonen naar dat werelddeel op weg. De meesten zullen zich in Ohio vestigen. Een landbouwer te Terwolde, die in den waan verkeerdedat hij twee bunders land met knollen had bezaaidwerd zeer verrast toen hij ontdektedat de winkelier hem olie- in plaats van knolzaad had verkocht waarmede hij volstrekt niet schadelijk is weggekomen want de twee bunders land hebben ongeveer 80 mudden oliezaad opge leverd. Indien men het mud oliezaad op eene waarde van 12 schat dan brengt die grond de aanzienlijke som van circa 1000 op. Daar men zich tot heden hier zeer weinig op het verbouwen van oliezaad toelegdezal dit wel navolging vinden. Uit Zutphen meldt men van 30 Julij. Een jeugdig paar uit Utrecht pas sedert drie dagen in den echt getreden deed het gebruikelijk huwelijksreisje en kwam eergisteren avond in een onzer voornaamste logementen aan. Gisteren middag waren zij aan het wandelen onder den „Laatsten Stuiver," toen de man ernstig ongesteld werd en per rijiuig naar de stad moest vervoerd worden het was de heerschende ziekte die hem eensklaps van het toppunt des geluks in de armen des doods leidde. Heden nacht is hij overleden. De cholera, die te Brussel aan het afnemen was begint naar het schijnt weêr heviger te woeden. Jl. Vrijdag zijn missen gezegd ter afwering van de plaagvan 6 are 's morgens tot 12 ure 's middags was de kathedraal St.-Gudulestampvolbijzonder talrijk was de opkomst der plattelands bewo ners uit den omtrek der hoofdstad. In Belgisch Luxemburg eischt de cholera zeer veel offers. Door de Staats Courant worden de volgende berigten betreffende de cholera medegedeeld Sedeit het begin der Den 29 en 30 Jnlij zijn epidemie zijn: aanget. overl. aanget. overh Leyden 3 4 1320 878 s Gravenhage 39 25 1328 753 Schiedam 1 2 346 2 25 Rotterdam 23 31 1566 979 Dordrecht 1 4 578 357 Utrecht 30 21 2129 1435 Delft 1 3 637 396 Gouda 5 1 254 137 DU IT SC HL AN D. Berlin 30 Julij. Na afscheidsbezoeken te hebben afgelegd bij de koningin bij baron von VVerther als plaatsvervanger van den heer von Bismarck en bij baron von der Heydt heeft bet Ohinesche gezantschap gisteren deze stad verlaten zich begevende naar Petersburg. Te Berlijn wordt thans in het geheim een prent verkochtwaarop de aanslag van Karei Blind op von Bismarck wordt voorge steld Karei Blind richt zijn pistool op den Pruissischen minister, doch de duivel, achter von Bismarck staande rukt dezen op zijde terwijl hij Blind toeroept „zijn leven be hoort mij 1" De Elberf. Zeit. berigt uit Reinerz het volgende voorbeeld van zeldzame ruwheid. In het lazaroth aldaar lag een zwaar ge kwetste Oostenrijkerdie door zijnen haat tegen de Pruissen de opmerkzaamheid der geneesheeren tot zich had getrokken. Toen de avond viel werd den ziekenoppassers aan bevolen dezen gekwetste zeer naauwlettend te bewaken en hem alles te geven wat hij mogt verlangen. De inspanning gedurende den dag en vele slapelooze nachten deden de oppassers hunnen pligt vergeten weldra waren zij in geslapen doch een kreet om hulp deed hen spoedig ontwaken. I e Oostenrijker van zijne krib opgestaan had zich met moeite tot den digst bij hem gelegen Pruis begeven en be proefde dezen met een zakmes van het leven te berooven. De vuisten der oppassers slinger den hem naar zijne krib terugen daar blies hij eenige oogenblikken laterten gevolge van het opengaan zijner wonden den laatsten adem uit Zestien kogels en niet gekwetstDe lste luitenant Karl Kroppvan het Oosten- r'yksche regement Crenneville no. 75 bezit een relikie van zeldzame merkwaardigheid t. w zijnen mantel dien hij in den slag bij Cuslozza gedragen heeft en waarin niet min der dan zestien gaten door even zooveel vijandelijke kogels gemaakt zijn. De militairen onder bevel van dezen officiergetuigen van diens heldendaad waarbij de mantel zoo doorzigtig werd gemaakt -verhalen het ge beurde als volgt „In den slag bij Custozza had het regement Crenneville den Monte- Pasquale te verdedigeneen zeer gewigtig strategisch puntdat hij tegen negen com- pagniën Italianen moest handhaven. Het kartets- en kleingeweervuur. der Italianen woedde verschrikkelijk en de manschap begon te wankelen. Toen greep de eerste luitenant Kropp het bataillonsvaandel verzamelde het hoopje nog overgebleven weerbare mannen maande hen aan tot hardnekkigen strijd en het gelukte hem den Monte-Pasqnale te behoudenofschoon hij het mikpunt der vijandelijke kogels was waarvan zestien zijnen mantel doorboorden zonder dat hij zelfs eene kwetsuur kreeg;" Luitenant Kropp werd voor dit wapenfeit met het militair kruis van verdiensten (oorlogsdecoratie) beloond. „Het is met zekerheid aan te nemen dat Pruissen geld noodig heeft en de kassen ledig zijn. Niet pour Ie bon plaisir of uit wrok alleen worden hooge kontributiën ge vorderd er bestaat stellig noodzaak. Zoo wordt van Dieburg 50,000 ff. gevraagd en het kan geen 5000 opbrengen; van Hannover 600,000, en het kan geen ton geven Van Darm stadt 5 miliioen och, zoo rijk is heel Darmstadt niet 1" De Correspondence Havas beweert te weten dat de oorlogskosten welke door Oostenrijk zullen betaald worden 35 miliioen thaler beloopen. Van deze som zou Oosten rijk terstond met gesloten beurs aan Pruissen 15 miliioen betalen, zijnde het deel, dat aan Oostenrijk toekomt in de oorlogskosten welke aan Sleeswijk-Holstein zijn opgelegd. Zoo zou meri dan te Weenen nog slechts 20 miliioen thaler te betalen hebben. Neurenberg is door de Pruissen bezet de gemeenschap met die stad is afgebroken. Een der bladen laat zich nopens het in Duitschland getroffen vergelijk uit als volgt „De zege van Pruissen is volkomen en Oostenrijk geeft op alle punten toe met eene gewilligheid waarover men zich verontrust. Zoo Frans Jozef den vrededie staat gesloten te worden in ernst opvatte en hij zich inderdaad aan het lot der wapenen meende te moeten onderwerpen dan zou hij waarschijnlijk langer geaarzeld hebben om het verval van het keizerrijk te onderteekenen mitsgaders den afstand van alle aanspraak op de hegemonie niet alleen in het noorden maar zelfs in het zuiden van Duitschland. Deze laatste voorwaardewaarmede Pruissen blijkbaar ook op de zuidelijke staten zijn invloed wil doen geldenis van dien aard dat Oostenrijk zich er niet mede heeft kunnen vereenigen dan met het uitgesproken nevendoel om de overeenkomst op het eerste het beste oogenblik te verbreken." „Keizer Frans Jozef' heet hef verder „teekent met de eene hand het vredesver drag terwijl hij met de andere zich wederom ten oorlog toerust. Zoo men althans na den oorlog slechts tot ontwapening overging 1" Voorloopig is het koinmando der Ilali- aansche vloot aan admiraal Vacca opgedragen het proces tegen Persano heeft een aanvang genomen. Do constitutie des rijks is ook voor de Venetiaansche gewesten geldig ver klaard zoodat aldaar het Oostenrijksche concordaat is opgeheven en de geestelijke corporatiën zijn gesupprimeerd. Uit Hannover wordt van 27 Julij ge schreven „Op last der Pruissische regering worden de bijzondere inkomsten der kroon onder aftrek van hetgeen voor de uitgaven wordt gevorderd hier achter gehouden en

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1