60 Zaturdag 28 Juli. WOENSDAG El ZATERDAG. Besturen enAdministratiën Kennisgeving. Bekendmaking. AANBESTEDING. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12'lj cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A B O NN E M E N T SP RIJ S. Per drie maanden f2,00Franco per post f 2,25. Inzen dingder Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'smorg Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee maken bij deze aan de ingezetenen bekenddat de Rekening dezer Gemeente over het dienstjaar 1865 ingevolge de wet van heden af gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage op de Secretarie is nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Zierikzee den 23 Julij 1866. De Burgemeester B C. CAÜ. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee, brengen ter algemeene kennis: dat, ingevolge besluit van den Gemeenteraad de Mei'smis of Jaarmarkt dit jaar in deze gemeente niet zal gehouden worden. hierikzeeden 23 Julij 1866. De Burgemeester B. G. CAÜ. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzeezullen op Woensdag den 8 Augustus a. s.des middags ten 1 2 ure op het Raad huis in het openbaar aanbesteden Het maken van twee stuks nieuwe I ii>*leiii-eii voor ket digste Sas alkier. De locale aanwijzing zal plaats hebben op Donderdag den 2 Augustus a. s. des namid dags ten 4 ure. Bestekken zijn verkrijgbaar van af Maandag den 30 dezer ter Gemeente-Secretarie tegen betaling van 10 cent. Inlichtingen te bekomen bij den Gemeente- Bouwmeester. Zierikzee, den 26 Julij 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS Zierikzee 26 Julij. Voor velen was de dag van heden alhier een blijde feestdag 8elijk reeds bleek door zoo menige vlag als uit de woningen van vele ingezetenen WaPPerde. Geen wonder ook want de heer F. Keiler doctor in de genees-heel- en verloskunde alhier mogt heden het zeldzaam voorregt genieten zijn vijftigjarig doctoraat te beleven. Steeds mogt hij zich in eene uitgebreide praktijk verhengen die nog door hem met onverflaauwden lust en ijver wordt waargenomen. Menige lauwer is door hem op die baan van 50 jaren geplukten zijn naam en verdiensten zijn ook buiten deze stad en eilanden met eere bekend. Van de algemeene achting en belangstelling ontving de waardige jubilaris dan ook heden menig tref fend blijk. Zijne talrijke vrienden en vereerders waren niet achtergebleven om hem hunne hulde te betoonen dit hadden ook vooral zijne kunstbroeders uit deze stad en de eilanden van Schouwen en Duiveland en de hee- ren apothekers gedaan die zich vercenigd had den om hem een fraai zilveren geschenk, van een album vergezeld als blijk van hoogachting en belangstelling aan te bieden. Regt feeste lijke werd deze dag gevierd. Ook des avonds waren velen zijner kunstbroeders en der heeren apothekers met vele vrienden ten zijnen huize vereenigd. Zulk een feest spreekt tot het hart en brengt veel voor den geest. En als men dan zoo zeldzaam gezegend zoo boog vereerd zoo onvermoeid werkzaam dag en nacht als de kundige en beminde jubilaris was en is dan geeft zulk een gouden feest indrukken die zich wel gevoelen maar niet beschrijven laten die een traan van dank bare vreugde doet parelen in het oog en den wensch doet uitendat welstand en krachten hem nog lange geschonken blijven om velen door zijn kennis en ervaring tot hulp en reddingtot voorlichting en raadsman te zijn. Zierikzee 27 Julij. De rondreis van den heer commissaris des konings in deze provin cie en de eilanden Schouwen en Duiveland had van af Maandag den 23 tot en met heden plaats. De verschillende gemeenten in deze eilanden werden door z. h. e. gest. met een bezoek vereerd. Alhier nam z. h. e. gest. intrek bij den burgemeester dezer gemeente. Te Renesse vertoefde z. h. e. gest. bij den bur gemeester dier gemeente van Woensdag na middag tot Donderdag morgen. Met belang stelling werd door z. h. e. gest. r.aar een en ander onderzoek gedaan. Te Zierikzee bezocht z. h. e. gest. het hervormd diaconie armen- gesticht het cholera-hospitaal en de in aan bouw zijnde school voor middelbaar onderwijs. Ten stadhuize verleende z. h. e. gest. audiëntie. Uit Zuid-Beveland schrijft men „Met het overbrengen van den ballast en het leggen der dwarsleggers en spoorstaven op de spoorbaan is men van Goes tot het station te Kapelle genaderd. „Ofschoon ik over het kanaal langen tijd het stilzwijgen bewaarde en deze maand zal voorbijgaan alvorens het geopend wordtkan ik u toch melden dat het sinds mijn vorig schrijven van de eene schutsluis tot de andere geheel afgewerkt is en ge weet wat daaraan te doen geweest is. JSlu is het water op de vereischte hoogte gebragthetgeen de vaart een goed aanzien geeft. „De werkzaamheden aati den bovenbouw van de spoorbrug over het kanaalsedert eenigen tijd aangevangen, gaan slechts langzaam vooruit. Het vaste gedeelte rust op de pijlers. Het beweegbare is aangevoerd en met het aaneenklinken daarvan hondt men zich onledig. Het zal u duidelijk zijn dat dit geen invloed op de opening van het kanaal kan hebben. „Zoo te Wemeldinge als te Hansweert wordt het baggerwerk voortgezeten worden de dijken afgewerkt. Te Wemeldinge werkt men ook druk aan de sluiswachters- en sluis- knecktswoningen die te Hansweert zoo goed als voltooid zijn. „De reserve-sluisdeuren liggen te Hansweert nagenoeg geheel gereed. Ook de bergplaats daarvoor, op den kap na, klaar. „Het plaatsen der lichtopstanden meerpalen en ducd'alven nadert zijne voltooijing." Door de Staats-Courant worden de volgende berigten betreffende de cholera medegedeeld Sedert het begin der Den 22 en 23 Julij zijn epidemie zijn; aanget. overl. aanget. overl. Leyden 5 1 1301 860 s Gravenhage 50 41 1141 659 Schiedam 7 2 332 216 Rotterdam 30 15 1482 922 Dordrecht 6 6 566 340 Utrecht 41 32 2011 1339 Delft 5 1 628 383 Gouda 1 4 227 127 It e c a p it u 1 a t i e. In de week van aangetast. overleden 29April tot 5 Mei 305 159 6 tot 12 Mei 222 120 13 tot 19 Mei 192 118 20 tot 26 Mei 179 100 27 Mei tot 2 Junij 312 166 3 tot 9 Junij 1070 591 10 tot 16 Junij 2295 1396 17 tot 23 Junij 1738 1117 24 tot 30 Junij 2500 1477 1 tot 7 Julij 3598 2132 8 tot 14 Julij 1953 1349 Uit Scheveningen meldt men van 23 dezer. Het branden van teer in tonnen op de straathetwelk achtenswaardige en geloof bare ingezetenen van Scheveningen z;ch herinneren dat in 1832 bij het woeden van de cholera asiatica aldaarvan zeer goed gevolg is geweest had dezen morgen ruim een uur geduurd, toen eensklaps eenige dweepers te voorschijn kwamen die den maat regel in die mate afkeurden dat men het geraden oordeelde er voorloopig niet mede door te gaan. Heeft men de overtuiging dat het teerbranden een aanbevelenswaardig middel is tegen de epidemie dan vleit men zich dat aan de dweepzucht niet zal worden toegegeven. De cholera-comraissie te Amsterdam waarschuwt nogmaals met nadruk tegen het gebruik van onrijpe vruchten pruimen kom kommers meloenen en garnalen en zegt „Ouders behooren zorg te dragen dat hunne kinderen zich niet in liet geheim vruchten verschaffen. Voor goed drinkwater behoort steeds gezorgd te worden; als zoodanig wordt duinwater aanbevolen." Men meldt uit Brussel van 22 dezer. Le Bien publicle Catholique le Journal de Bruxelles en andere clericale bladen gaan voort de heelkrachfc van de processiënbij gelegenheid van bet heerschen der cholera alhier gehouden met eene weelde van argu mentatie te bewijzen eene betere zaak waardig. i Het Journal de Bruxelles neemt zelfs de officiële cijfers niet aandoor de Indepen dence aangehaald, tot staving van haar verzet tegen de sombere parade van het zoogenaamde „sacrement des miracles." Laatstgenoemd blad had opgemerktdat daags na de laatste processie de sterfte te Brussel wel 50 percent was gestegen en dat integendeel den dag daarop volgendetoen de ommegangen had den opgehouden ten gevolge van de procla matie des burgemeesters het normale cijfer weêr was geconstateerd. Mets was juister. Om zich daarvan te overtuigen heeft men slechts de opgave der sterfgevallen m te zien door het gemeentebestuur aan de dagbladen meêgedeeld. Den 12 Julij 23 sterfgevallen den 13 bijna de helft meer 33 sterfgevallen; eindelijk den 14, 20 over ledenen aan cholera meer dan de helft minder. Indien de clericale pers zich nog maar bepaalde tot de bewering, dat de opheffing der bedevaarten geen vermindering van sterf gevallen ten gevolge heeft gehad maar neen zij houdt met hand en tand vol dat ze de heilrijkste geneesmiddelen zijn. Dat gaat wat ver. Men bidde zooveel men wil we hebben er niets tegen maar wat heeft het gebed te maken met. die nachtelijke zamenkomsten van havelooze vrouwen en kinderen onder den druk van den noodlottigsten angst woorden prevelende waarvan de zin niet eens tot hen komt? Zonder processiën geen heil. Het Jour nal de Bruxelles blijft daarbij. Het verze kert dat sinds het ophouden daarvan de sterfte is toegenomen vooral onder de kinderen. Zullen wij ons dus verwonderen zoo wij in le Bien public lezen dat de boven natuurlijke invloed" der bedevaarten in quaestie „veel heilzamer dan de zuiver menselielijke voorbehoedmiddelen!" is? Ziedaar eene nieuwe wetenschap eene weêr oplevende geneeskunde uit de eeuwen van bijgeloof en onkunde. Hoe is het mogelijk dat zelfs Katholieke bladen nog heden zulke dwaze en gevaarlijke leeringen onder 't volk durven verspreiden I DU ITSC HL AND. Men meldt uit Berlijn van 24 dezer. Zondag 11. heeft er bij Presburg eeii voor spoedig gevecht plaats gehad van de 7 de en 8ste divisie tegen 35,000 Oostenrijkers, De stad zou bezet zijn gewordenzoo niet des middags de strijd ware afgebroken wegens den aangevangen wapenstilstand. De troepen bleven tot 's morgens 23 dezer op het slagveld en zijn toen tot aan de demarcatie linie bij Stampfen geretireerd. Men meldt uit Frankfort van 21 dezer. De termijn voor de inning der van de stad Frankfort geëischte 25 millioen gulden loopt overmorgen ten eind. De kamer van koop handel moet verklaard hebben dat de betaling dezer som in contanten onmogelijk is. Men gelooft dat men bet met den nieuwen civiel-commissaris de landraad von Diestop de eene of andere manier wel vinden zal. De opperbevelhebber der Main- armeegeneraal von Manteuffel heeft heden met een gedeelte der divisie Goeben de Oldenburgsche en Bremensche troepen Frank fort verlaten zonder dat wij tot nog toe te weten hebben kunnen komen waarnaar toe bet hoofdkwartier verlegd is. Uit Brunn wordt dd. 19 dezer het

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1