Advertentien. LEES HIER. Burger!. StandteZierikzee. Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten 260ste Staats-Loterij. Vervoer-middelen 1500 gevangenen 800 dooden en gekwet sten. De bondstroepen zijn geheel en al ontmoedigd. Op verlangen van Beijeren is er tusschen de Beijeren en Pruissen een soort van wapenstilstand ingetreden, In het Nassausche heeft een gevechtje plaats gehad. Men schrijft daarover uit Bad Schwalbach dd. 14 Julij „Gisteren morgen rukte de geheele Nassau sche brigade met eene afdeeling garde du corps hier en de Hohe Strasse langs naar Kemel en in de rigting van Holzhausen terwijl de Pruissen langzaam terugtrokken. Over de sterkte dezer laatsten heeft men hier geene zekere gegevens, en men schat ze verschillend tusschen de 1500 en 3000 man (landweer en een escadron huzaren). Aan gene zijde van Kemel hadden de Nassausche troepen omstreeks den middag halt gemaakttoen van de voorposten het berigt kwamdat de Pruissen te Zoru derdehalf uur van hier aan de linkerzijde van den straatwegdie Schwalbach met Cohlenz verbindt gelegerd waren en zich juist onledig hielden met hun pot te koken. „Het 1ste regement werd onmiddelijk met eenige stukken daarheen gestuurd en weldra ontwikkelde zich bij Zorn een voorposten- gerecht, dat met den terugtogt en de ver volging der Pruissen naar Strüth (in 't Ambt St. Goarshausen) eindigde. Bij den terugtogt der Pruissen moet ook onze artillerie eenige schoten hebben gelost. Het verlies der Nassauers bestaat in één doode en geen een gekwetste. De verliezen der Pruissen we rden door de Nassauers geschat op 14 a 15 man aan dooden en gekwetsten die door de Pruissen werden meegenomen. Bovendien lieten deze 20 gevangenen waaronder een zwaar gewonde in handen der Nassauers." De toebereidselen tot voortzetting van den oorlog worden op nog grooteren voet dan vroeger gemaakt. Komorn is tbans bet groote arsenaal dagelijks worden daar 2000 naaldgeweren vervaardigd en vooral legt men zich toe op het gieten van ligt geschut waarin men een tegenwigt denkt te vinden tegen het Pruissische kleingeweer- vuur. De westelijke en zuidtlijke spoorwegen worden bijna uitsluitend voor het vervoer van troepen gebezigd. Thans zijn door de regering te Berlijn maatregelen genomenom de gekwetste Pruissische militairen kosteloos naar hunne woonplaatsen te vervoeren voor zoover zij zich van de gewone postrouten kunnen be dienen. De administratie is gehouden zoovele bijwagens te verschaften als noodig worden bevonden. Dr. Woike te Koningsbergen heeft den 3 dezer maand aangekondigd het verlies van zijnen zoon student in de regten die bij Tiautenau sneuvelde, en den 7 daaraan volgende gaf bij kennis van het verlies van zijnen tweeden zoon regerings-assessor die bij Königsgriitz door een vijandelijke kogel werd gedood. - Volgens een te Munchen verspreid ge rucht zou tusschen Pruissen en Beijeren een wapenstilstand gesloten zijn. Men leest in de Ost-Deutsche Post „Sinds wij de conditiën kennen die de koning van Pruissen den moed heeft gehad aan den keizer van Oostenrijk te stellen hebben wij alle hoop verloren op eene spoedige sluiting van een wapenstilstand. Pruissen verlangt niets meer of minder dan Overgave van al de Boheemsche vestingen en van den noorder spoorweg onderhoud van het Pruissische leger op kosten van Oostenrijk gedurende den wapen stilstand die maanden kan duren het verlaten van Venetië door ons Zuider- leger hetwelk echter niet naar het noorden mag overgebragt worden maar te halverwege tusschen Verona en Weenen moet blijven hangen zonder zich te verroeren eindelijk verbiedt men ons alle aanwerving alle Iigtingen gedurende den wapenstilstand terwijl Pruissen volle vrijheid zon hebben de leemten van zijn leger aan te vullen. Zulke voorwaarden stelt men slechts aan een vijanddien men gansch en al wil ver nietigen en reeds als vernietigd beschouwt. Maar aangezien we nog zoo ver niet zijn zal er nog een groote slag geleverd worden om onder een anderen opper-bevelhebber de redding van het keizerrijk te beproeven. In het te Coblenz verschijnende Tage- blatt leest men het volgende verhaalafkom stig van een zich noemend oor- en ooggetuige „Toen onze koning (in de tweede helft der maand Junij) afscheid nam van prins Frederik Karei zeide Z. M. o a. met tranen in de oogen„Ik ben een oud man een man van bijna zeventig jaren hoe zou ik er dan nog aan kunnen denken oorlog te voeren Ik verlang niets liever dan bij mijnen dood den vrede na te laten aan mijn volk. Ook weet ik dat ik het voor God en mijn gewe ten verantwoorden moet. Voor God kan ik het betuigenik heb gedaan wat ik kon den keizer heb ik gebedenzoo dringend als het slechts mogelijk is te bidden. Ook verlang ik geen voetbreed uitbreiding van grondgebied. Alles wil ik toegeven wat overeengebragt kan worden met Pruissens eer Veel heb ik aangebodendoch zij willen nu eenmaal den oorlogzij willen dat alles weder worden zal gelijk het vóór den zevenjarigen oorlog geweest is, en dat gaat toch inderdaad niet aan; dan zou Pruissen niets meer te betei-kenen hebben." Daarop wendde de koning zich tot prins Frederik Karei omhelsde hem en zeide „Karei 1 reeds eenmaal (bij het bestormen der Duppeler schansen) is u eene taak opgedragen gewor den en destijds hebt gij u daarvan loffelijk gekweten thans wordt n een veel zwaardere taak toevertrouwd."Bij deze woorden stonden ook prins Frederik Karei de tranen ir, de oogen. De koning vervolgde „God dank ja, het leger is in een goeden staat; doch of wij de overwinning behalen zullen dit is in de hand des Heeren. Indien de Heer niet helptis alles toch vergeefs. Ook willen wij niet overmoedig zijn, indien de Heer ons de overwinning schenkt." Te Dresden werd onlangs het volgende gesprek tusschen een landweerman en een Saksisch burger gevoerd Landweerman, „da, ziet ge zoo gaat het bij ons daar moet ieder soldaat worden en zijn tijd uitdienen; vrijkoopen kan men zich niet. Zelfs Bismarck moest er aan gelooven toen het er op los ging en als majoor der land weer meegaan." Dresdensch burger. „En de minister Bis marck is eerst thans met den koning naar het hoofdkwartier vertrokken Landweerman. „.Ia ziet ge, dat wil ik u verklaren. Toen de koning hoorde, dat ook Bismarck opgeroepen washaastte hij zich deu minister van oorlog te ontbieden en heui toe te voegen„Hoor eens dat gaat niet dien man kan ik nu nog niet missen." Eerst na dat protest is hij vrijgekomen." De briefschrijver die dit onderhoud mede deelt voegt er bijHet is een feitdat de minister Bismarck majoor bij de landweer is en thans in het kamp steeds in uniform gaat. FRANKRIJK. Parijs, 17 Julij. De brieven, welke uit Weenen ontvangen worden 'behelzen dat de keizer van Oostenrijk zich aan het hoofd van zijn laatste leger plaatsen zal. Indien hij overwonnen wordtzal hij zicheven als vroeger Maria Theresia, in Hongarije terug trekken. Maar het is niet zeker dat Hon garije als een eenig man zal opstaan om hem de keizerlijke kroon op het hoofd te plaatsen. Het Fransche gouvernement heeft berigt uit China ontvangen dat de geheele ver goeding der oorlogskosten (128 millioen fr.), door Engeland en Frankrijk in 1861 bedon gen "nil door het Chinesche gouvernement is gekwetenen dat alzoo de Chinesche tolkantoren weder onder uitsluitend beheer der Chinesche overheden zijn gekomen. Te Parijs woedde II. Maandag een on- weder zoo verschrikkelijk dat de oudste menschen verklaren nooit iets dergelijks te hebben bijgewoond. In de stad heerschte een Egyptische duisternis zoodat men ge noodzaakt was 's namiddags ten 1 ure bet licht op te steken. Ten 4 ure was de hemel nog niet helder geworden en kon men nog zonder licht niet lezen of schrijven. Uit Italië meldt men dat bij het derde regement vrijwilligers een zeventienjarig meisje uit Chiavenna genaamd Marietta Giuliano dient. Zij heeft onder den naam Antonio Delfiore te Cotno dienst genomen. Het moedige meisje verduurt alle vermoeijenissen en wijst allen bijstand welke haar geboden wordtvan de band. Nopens den stand van zaken in Italië behelst de Moniteur het volgende: „Generaal Cialdini die den Po is overgetrokken breidt zich zonder verzet doch voorzigtig in de vlakten van Venetië uit. De Oostenrïjk- sche garnizoenen der vestingen gaan enkel defensief te werkzoodat zij den marsch des vijands geene hinderpalen in den weg leggen. „Aan Garibaldi is versterking gezonden van geregelde troepen." Garibaldi's pogingen om een opstand in Tyrol te doen ontstaan zijn totaal mislukt hetzelfde mag worden gezegd van zijne opera tien in het dusgenaamde Italiaansche Tyrol. De bewoners van dat gedeelte van Oostenrijk gevoelden zeer weinig lust om zich onder Garibaldi's vanen te scharen. Zelfs in Valteliue bestaat daarvoor niet de minste zucht. Gari baldi's naam oefent geen invloed meer uit. JONGSTE TIJDING EN. Piacenza 18 Julij. LI. Dingsdag morgen hebben de Italianen een aanval gedaan op Borgoforte. De kanonnade heeft verscheiden uren aangehoudenwaarna de Oostenrijkers zijn geretireerd met achterlating van hun ge schut en ammunitie. Onze verliezen zijn zeer gering. Borgoforte is bezet. De bevolking heeft onze troepen met geestdrift ontvangen. De vrijwilligers van Garibaldi zijn in Tyrol geslagen en hebben 200 gevangenen verloren. Garibaldi heeft dit jaar niet geschitterd en in Frankrijk is zijn roem zeer aan het tanen. Frankfort 18 Julij. Na voorspoedige gevechten bij Laufach en Aschaffenburg is de brigade Wrangel eergisteren en de brigade Kummer gisteren alhier binnengerukt. Het 19de regement is naar Höchst verplaatst. Von Falkenstein heeft hier zijn hoofdkwartier opgeslagen. Hij heeft eene kennisgeving uitgevaardigdwaarbij bij het bestuur over Nassau Frankfort en de bezette deeien van Darmstadt en Beijeren op zich neemt. De fungerende overheidspersonen behouden voor- loopig hunne betrekkingen doch moeten zich naar von Falkensteins bevelen voegen. Darmstadt 18 Julij. De Pruissen ten getale van 6000 manhebben onze stad bezetHöchst en Biberich hebben insgelijks dat lot ondergaan. De VERKOOPING op den 23 Julij 1SG6 te Oosterland te houden is uitge steld tot op den volgenden dag. Zeg-t bet voort. van 6 tot en met 20 julij 1866. Geboren. Een zoon van B. Mensch en C. v. d. Have. Een zoon van G. Mulder en N. A. van Ree. Een zoon van G. Smits en D. Knuist. Een zoon van C. Kaan en C. Brouwers. Een zoon van N. Eijke en M. van Schelven. Een zoon van P. S. Wansink en W. C. Koevoets. Eene dochter van J, Speelman en W. Anker. Eene dochter van W. Lokker en J. Jakobs Eene dochter van J. v. d. Velde en E Neer- houdt. Overleden. C. Dijkgraaf, oud 20 j. jm. (overleden te Antwerpen den 14 junij.) H. van Akkerenoud 8 m. z A. Flikweert, oud 71 j. weduwn. M. van Graafeiland, oud 70 j. weduwn. E. Fonseoud 6 m. d. P. Koevoets oud 4 m d. C. Cosmanoud 45 j. vrouw van H. v. d. Schelde. J. C. Groenendaals oud 15 j. d. Als levenloos aangegeven. Een zoon van J. Boot, en J. Kostense. Brouwershaven, Gearriveerd 19 Julij. Generaal Lee, (st.) J. Flinn, Dublin, Rotterdam. Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 19 Julij 1866. Neder!. Werkel. Schuld. 2'/, pet dito dito 3 dito dito 4 Araort. Sijndic. 3'/, Ned. Hyp.-Bank 4'/. Belgie. Cert bij Rothschild. 2'/, Spanje. Obligatien. 2'/, Portugal. Obligatien. 3 Rusland. Obl. bij Hope en Co. 5 Polen. Pruissen Oostenr. Mexico. Griekenl Turkije. dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actiën. Aandeelen 1835. Obligatien 1859. Obl. Met. Oude, dito. dito Rente Anist. dito Nationale. Obligatien. Obl. Geldl. 1825. Binnenl. Oblig. 5 5 5 5 5 5 5 '56'/. 66'/. 87'/. 32'/, 4 2»/e 94 172'/, t 42»/. 21»/.. 59'/, 44'/, 24'/, Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 19 Julij 1866. De Ned. Mudde. De Ned Mudde. Oude Tarwe 186410,50' Paardenb. Nieuwe dito 1865 - 9.75'Witte boon. Afwijkende dito Z.-Ziomer dito Ord naire dito Rogge Winter Gerst Zomer-dito Haver 0,00 Bruine dito 0,00 Gr. Erwten 0 00 Groene dito 6,00 Gele dito 5,25 Koolzaad b,00 Zaai-Lijnz. 3,50 Slag-Lijnz. 7.00 10 00 14.C0 0,00 7,50 0,00 11,50 00,00 00,00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee. van den 28 Junij 1866. Teelt 186»/,, Twee en een, 1ste kw. blank 20,00 4 20,50 Twee en een, miadelb. dito - 19,00 a 19,50 s Twee en een, mindere dito - 18,00 4 18,50 s Een en een, 1ste kw. blank - 20,00 4 20,50 Een en een middelb. dito - 19,00 a 19,54"c Een en een mindere dito - 18,00 4 18,50"g Onberoofde 1ste kw. blank - 20,00 a 00,00^ Onberoofde, middelb. dito - 18,00 a 00,00o Onberoofde, mindere dito - 17,00 4 17,50'° Muilen - 5,00 4 7,00» Middelbare dito - 3,00 4 4,00 9de Lijst. 10de Lijst, ieder f 1000, 5de Klasse. No. 9853 1000. No. 12105 14872 en 19514 Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam Van Middelburg Zondag Maandag 22 23 7, 8, Van Rotterdam Zondag 22 'smidd. 12, Maandag 23 2,45 De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburgen van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen: des maandagswoensdags en vrijdags 's morg. 8 ure. Van Rotterdam des dinsdags donderdags en zatnrd. 'smorg. n. 10,20 min. I De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen" deB morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des middags ten 12 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 2