DE SPOORBOOT Advertentiën. EVANGELISATIE Zeetijdingen, Beurs- en Mark tberigten 260ste Staats-Loterij. V er voer-middelen troepen zijn zeer dapper en de infanterie heeft zeer juist geschoten. De reserven zijn er bij te pas gekomen. Sinds 1 uur 's nachts zijn er geene telegrafische berigten uit Kissingen meer aangekomen dat laat zich hooren daar het telegraafkantoor in de nabijheid der door de hommen getroffen gebouwen staat. Uit Zwittau schrijft men van 11 dezer. In het hoofdkwartier is het rustdag. De opererende troepen zijn ongeveer twee mijlen 111 zuidoostelijke rigting voorwaarts gerukt en ook hun is voor zoover doenlijkrust ver gund hetgeen bij het regenachtige weder na een onafgebroken marsch en de geleverde gevechten noodzakelijk werd geacht. De eerste armee rigt zich op Brünn de tweede op Olmütz de Elbe-armee op Iglau. De Oostenrijkers hebben Landskron ontruimd nadat het gardecorps der tweede armee van Hohenmauth over Böhmisch-Trübau derwaarts getrokken is. De noord-armee krijgt ver sterking doch blijkt nog niet besloten te zijn aan de linie Olmütz-Brünn stand te houden en aldaar een tweeden slag te leveren. De marsch naar Iglau schijnt er de aanleiding toe te zijn. Men schrijft uit Lemberg van 11 dezer. Een onzer bladen deelt mede dat Rusland al zijne reserves oproept. De treinen voeren dagelijks troepen naar de grenzen van Krakan en Silezië de troepen uit Podolië worden naar Bessarabië verlegd. Omtrent de gebeurtenissen in den omtrek van Frankfort verneemt men niet veel naders. De inwoners van Mainz hebben volgens het Mannh. .Journal last gekregen, voor drie maanden levensmiddelen op te doen. In het bondsleger schijnt zeker wantrouwen te bestaan dat voor krachtige handelingen niet zeer bevorderlijk is. Met name vreest men dat op de Badensche troepen r.iet volkomen staat kan worden gemaakt. Het schijnt dat de regering van dit hertogdom niet onge zind is, zich aan den strijd te ontrekken, zoodra zich eene gunstige gelegenheid opdoet. Men trocst zich te Frankfort met de hoop, dat binnenkort eenige afdeelingen van het Oostenrijksche zuiderleger, men spreekt NB. van 80,000 a 100,000 man de verbondenen te hulp zullen komen. Anderen schijnt dit een buitengewoon schrale troost. Epïsocle uit den slag bij Königgratz. Wie eenig voorwerp tot in bijzonderheden wil zien die gaa' er heen. Hoe digter men nadert, hoe meer mén onder scheidt, Geheel anders is het met de geschiedenis, die dikwijls meer weet te verhalen van hetgeen drie eeuwen dan van hetgeen drie jaren geleden is. Hier schijnt het bijna hoe verder men van de feiten afstaathoe meer men ziet. Ook wat de oorlogs feiten betreft, moeten er eenige dagen verloopen eer van hier en ginds nadere bijzonderheden vermeld en afzonderlijke episo den beschreven worden en toch eerstals het zoo ver is kunnen wij ons regt verplaatsen in hel slaggewoeleerst dan is hetals zagen wij het voor onze oogen ah bezochten wij hot slagveld als namen wij deel aan den strijd. Met lederen dag.„die ons verder van de gebeurtenissen afbrengt kunnen wij meer bijzonderheden onderscheiden. Zoo wordt eerst thans een particuliere brief bekend gemaakt van een Pruissischen artillerist bij gunstige uitzondering dus geen gevaar voor zundnadel-geweren uit de Rijn-provincie, die den ^slag bij Königgratz heeft medegemaakt. Al deze beschrijvingen gelijken elkander. Gij hebt er verscheidene gelezen uit allerlei eeuwen. Maar juist daarom, omdat zij allen even verschrikkelijk zijn omdat zij zich duizendvoud verwerkelijken op één dag als die van Koniggriitz op een dag uit de laatste Junij-maand van dit zeilde jaar 1866 nog geen vier weken geledenjuist daarom moeten zij en met haar de oorlog zoo als hij is voor onze verbeelding worden levendig gehouden. Wij hadden, zoo luidt het berigtden dag vóór den slag 12 uren gemarcheerd en bivonakeerden op o uren afstands van het slagveld. Wjj hebben tegenwoordig gebrek aan alles, zoodat men somtijds niet weet, waarmee den honger te stillen. Ik sliep dien avond in op mijn ransel doch werd reeds ten 2 nre verkleumd van de koude wakker. Aan fourageren in den omtrek valt niet meer te denken; het boerenvolk i3 overal met pak en zak verdwenen. Om half drie gingen wij nuchteren op marsch en unchteren namen wij des avonds om 7 ure deel aan den slag. Onze reserve waartoe ik behoorde moest den slag helpen eindigen. Wij trokken met onze kanonnen tegen eene hoogte op. Voor ons lag een verlaten dorpje eu daarachter eene andere hoogte, achter welke wij maar al te spoedig bemerkten, dat een Oostenrijksche batterij stondgerigt op het punt dat wij juist innamen. Nog eer wij een schot konden doen vlogen 'reeds de vijandelijke granaten door onze batterij Ik geloof niet, dat ooit een batterij onder een heviger kogelregen heeft stand gehouden. Binnen 10 minuten hadden wii aan twee stukken geschut 7 man en 10 paarden verloren. Naauwelijks waren onze kanonnen gesteld of tusschen mij en het tweede stuk geschut vloog een bom fluitend voorbij en barstte achter onze batterij Ik beantwoorde het schotmaar onze officieren hadden den afstand verkeerd g.eschaten onze kogels vlogen over de vijandelijke batterij heen. Juist maakte ik mij gereed op nieuw te laden twee mijner mannen waren bezig een gewonden officier van het 33ste regement infanterie te helpen toen een tweede granaat fluitend mij voorbij vliegt en het linker been van mijn voorsten rijder geheel vcrmorseld regt door de borst van zijn paard gaatden middelslen rijder aan het been wondt en het middelste zadelpaard doorboord Ik kan 'het gezigt niet beschrijven van het angstig stijgeren mijner verschrikte paarden en de volgende verwarring. De voorste rijder valt van zijn paard. „Ach God!" roept hij met een smartelijken blik mij toe „Nu heb ik ook mijn deel tracht een oogenblik zich op de honden voort te slepen en blijft toen voorover liggen. Ik wilde hem nog helpen stak hem de hand toe, maar mijn pligt riep mij aan mijn stuk- terug. In het volgende oogenblik viel ook mijn middelste rijder zwaar getroffen aan het achterhoofd door een stuk van een gesprongen granaat. Beide zijn aan hun wonden gestorven. Twee stukken van mij af sprong een granaat midden tasschen de bediening en doodde 3 man op eens. 11c heb trouw mij goedgehouden ik heb mij niet gebukt zoo als de bediening in den beginne deed als 'de granaten sprongen. Ik spoorde mijn mannen maar aan, zich ferm te houden en zij volgden mijn voorbeeld. Maar eens heb ik dat ik weet, mij ter zijde afgewend toen teu minste zes granaten bijna te gelijk vlak bij mij sprongen. Wij hebben slechts een kwartier in het vuur gestaan maar zoo wij nog 10 minuten langer daar gestaan haddeu zouden zeker al zeer iveinigea van ons er iets van naverteld hebben want het vuur werd hoe langer hoe moorddadiger. Maar wij mogten opbreken. Alle stukken waren reeds in vollen aftogttoen ik nog altijd mijn geschut niet in beweging kon krijgen omdat ik geen manschap genoeg meer had. Mijn laatste krachten wendde ik aan, ik dacht dat mijn borst zon bersten van de inspanning, maar het ging niet. In vertwijfeling riep ik mijn vlugtende kameraden om hulp. Twee brave kanonniers Yan het tweede 9tuk kwamen ook en hielpen mij onder den kogelregen het geschut over te halen. Daar lagen echter nog altijd mijn drie doode paarden ingespannen eu al. Met mijn sabel hakte ik de strengen door en met twee paarden ging het nu eiudelijk den berg af. Beneden bleef echter alweder mijn stuk steken en het hielp niets of ik al met den sabel op de paarden sloeg. Vergeefs Zij konden het stuk niet tegen do hoogte opslepen. Ik wil wel bekennen toen zonk de moed mij in de schoenen. Maar plotseling vielen mij de woorden in, die de overste sprak bij Torgau. „Een schurk, „wie een Bruissisch stuk geschut in des vijands handen „laatNu wilde ik het niet meer opgeven met mijn stuk verder, of in het geheel niet! Telkens zag ik om naar de hoogte achter mijin de vaste gedachte van ieder oogen blik de Oostenrijkers te zullen zien aanrukken, Maar ik bleef met nog drie man bij mijn stuk tot eindelijk mijn hoofdman mij vier paarden zond. In een oogenblik waren zij aangespannen. Maar toen ik het voorste paard bestijgen wilde begaven mij mijue krachten. Nog juist kon ilc met de linkerhand den tengel grijpen en met de regterhand met den sabel op de -paarden slaande, ging het in galop verder de hoogte op. Boven gekomen liet ilc uitgeput los. Mijn tong kleefde aau mijn verhemelte, het was of mijn borst zou barsten. Een droppel water slechtssmeekte ilc. Maar ik had mijn stuk gered en met het bewustzijn van mijn pligt gedaan to hebben sliep ik des avonds op den koelen bodem zacht in. .Men heeft opgemerktda: het Beijersche lener bij zijn eerste optreding tegen de Pruisische troepen een degelijkheid heeft betoond, welke die der Oostenrijkers verre overtreft. Men schrijft haar toe aan de belere bewapening der infanterie. Het Beijersche geweer is geen naaldgeweer maar het draagt veel verder en juisterverzekert men dan de Fransche miniékarabijnen. In een gevecht op zekeren afstand van den vijand is liet vuren der Pruissen infanterie zeer levendig, maar ietwat onzeker juist wegens zijn snelheid terwijl dat van de Beijersche infanterie eene juistheid verraadtdie ruim opweegt tegen de voordeelen van de snelle opeenvolging der schoten. F RANK R IJK. Parijs 14 July. Volgens het dagblad Ie Temps heeft generaal Lamartnora zijn ontslag genomen uit al zijne betrekkingen. Kene mededeeling in den Franschen Moniteur verzekertdat de onderhandelingen in goeden gang zijn en tot dusverre geen stoornis is gekomen in de goede betrekkingen tusschen keizer Napoleon en den koning van Pruissen Zou dan de Wiener Zeitung niet goed ingelicht of voorbarig zijn geweest toen zij hot berigt betreffende Frankrijks gewapende bemiddeling wereldkundig maakte In de tweede plaats ademt de France een officieus blad der Fransche regeringeen geest van vrede in een artikel over de Europescbe conflicten. Zij toch meldt dat naar men gelooft tusschen Frankrijk en Italië overeenstemming bestaat Pruissen op weg is 0:11 ingelijks daartoe te geraken en alzoo alleen nog maar de vraag is wat Oostenrijk zal doen. In den geisoloerden toestand waarin het Weener kabinet ver keert zal het moeten kiezen tusschen eenvoudige aanneming der gestelde voorwaar den en de voortzetting van den krijg, Men meldt uit Florence van 12 dezer. Gisteren heeft er eene ontmoeting plaats gehad tusschen de mobiele kolcnnes der nationale garde en de Oostenrijkers. Het treffen heeft den geheelen dag geduurder zijn 75 gevangenen gemaakt; de garde telde enkele gewonden geen dooden. De krijgsoperatie» te I' lorence worden met den grootsten ijver voortgezet. Padua is door generaal Cialdini bezet. De Oosten rijkers worden bijeengetrokken ter verdedi ging van Tyrol en Istrie. G ROOT -BR 1 Tl AN NI EN. Los dsn 14 Julij. Gisteren namiddag is door Great Eastern met het leggen van den Atlantisch™ kabel een begin gemaakt. De signalen komen tot nu toe goed over. Men zal zich herinnerendat voor eenige dagen melding is gemaakt van do sombere vermoedens aangaande het lot van den Monarch of the Seas het landverhuizers schip naar New-York met 639 passagiers waarvan sedert 20 Maart niets vernomen is. Nu is op de -Iersche kust een boot aange spoeld die men vermoedt dat tot het verloren schip behoord heeft. Ook zijn er lijken aangedreven die echter reeds te veel van het water geleden hebben om eenige bepaalde zekerheid te geven. Men vermoedt, dat het schip tusschen drijvende ijsbergen op den Atlantischen oceaan te gronde is gegaan. Wilhelm Georges een taal- en muziek onderwijzer die onlangs te Brighton was gevangen genomen wegens het schrijven van dreigbrieven aan den graaf von Bisinarck is tot vier maanden gevangenzetting ver oordeeld De West-Indische postboot heeft berig ten aangebragtloopende tot 29 Junij van St. Thomas. Op Barbados verwachtte men zulk een ruimen suikeroogst(ruim 60,000 vaten) als nog nimmer was binnengehaald. Op St. Domingo hield de revolutionaire beweging aan en de president Baez maakte zich gereed om het land te verlaten. Het gouvernement van Chili had aan alle daar aanwezige Spanjaarden kenbaar gemaakt dat zij het land moesten verlaten tenzij zij zich wenschten te naturaliseren. De Ohilianen hadden verscheiden Spaanscbe handelsvaar tuigen bemagtigd. Callao werd aanhoudend versterkt voor het geval dat de Spaansche vloot den aanval mogt hernieuwen. Men dachtdit zij zich voor Guavaquil zou ver- toonen en maakte toebereidselen om haar geduchten tegenstand te bieden. JONGSTE TIJ DINGEN. Parijs, 16 Julij. De Moniteur deelt het volgende mede „Bij Aschaftenburg heeft een treffen plaats gehad tusschen de Hessen en het corps van von Falkenstein. De Hessen hebben het veld moeten ruimen en de Pruissen trekken op Darmstadt aan, van waar de re gering vertrokken is. De groothertog begeeft zich naar Munchen." Brünn' 15 Julij. Heden morgen is de zesde divisie opgemarcheerd ten einde het centraalpunt Lundenberg te bezetten en op die wijze de gemeenschap tusschen Olmutz en Weenen af te snijden. De vijfde divisie houdt heden voormiddag godsdienstoefening in het bijzijn des konings en blijft voorloopig te Brünn. De Oostenrijkers retireren voor de tweede armee van Olmutz en rigten zich achter de March op Frensburg. De Elbe- armee is reeds van Iglau tot Znaym voort getrokken. W eenen is op verzoek van den gemeenteraad tot open stad verklaard De zevende divisie volgt de zesde zou even naar Lundenberg. Toltlon, 16 Julij. De ligting voor de vloot, welke vroeger verordend was, is afgezegd. De bewapening is gestaakt. van Middelburgvaart naar Zierikzee op Donderdag 19 Julij 's morg. te 7 uur. terug 'savottds 6 n. Zierikzee 23 's morg. 7 terug 's avonds 6 n. Zierikzee 30 's morg. 6 terug 's avonds 4,30 min. Op Donderdag den 19 Julij in de CONCERTZAAL. des avonds te half acht ure. Voorganger Ds. Gravestein, Predikant te Serooskerke (Walcheren) Brouwershaven, Gearriveerd 14 Julij. Canada J. Abrahamsen Christiania, 14 S5 Anna O. F. Bleckert Riga beiden naar Dordrecht. 15 Uitgezeild Christel, H. Friedrichs Rotterdam New-York. 16 Kosmopoliet J. de Groot Dor drecht Batayia. Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 14 Julij 1866. Nederl. Werkel. Schuld. 2'/, pet Belgie. Spanje. Portugal Rusland. Poien, Pruissen- Oostenr. Mexico. Griekenl Turkije. dito dito 3 dito dito 4 Amort. Sijndic. 3'/, Ned. Hyp.-Bank 4 Cert bij Rothschild. 2r/a Obligatien. 2*/, Obligatien. 3 Obl. bij Hope en Co. 5 dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actiën. Aandee(en 1835. Obligatien 1859. Obl. Met. Oude. dito. rtito Rente Amst. dito Nationale. Obligatien Obl. Geldl. 1825. Binnenl. Ohüg. 57 87Va 31 41"/.» 93% 170 147 44 >/4 62 V» 46"/,» 15'/s 23 ROTTERDAM, 16 Julij. TARWE. Zeeuwsch. Vlaams. en Overin. was weinig aangevoerd en vond tot 10 a 20 cent lager slechts trage koopers. Goede en puike van 9.20 tot 9 90 mindere van f 8 tot 9. ROGGE. Zeeuws. Vlaams, en Overm. van f 6.30 tot f 6.75. GERST. Zeeuws, winter van f 5.75 tot 6,30 dito zomer van 5.50 tot 6,10. HAVER. Inl. korte van f 4.20 tot f 5.6 0 dito lange van f 3 tot 14.40. ERWTEN. Zeeuws, blaanwe kleine van f 7.75 tot f 9.50. BOONEN. Witte Zeeuws, van f 9.75 tot f 11; dito Brnine Zeeuws. van f 14 tot f 17. PAAR- DENBOONEN". van 7.75 tot 8. MFEKRAP. Zeer weinig geveildde prijzen onveranderd en de handel klein. 5de Klasse. 8ste Lijst. No. 12276 1500 no. 1927, 4974 en 15170 ieder f 1000. Stoombootdienst tusschen Middelburg en R o 11 e r d a m. Can Middelburg Donderdag 19 'amörg. G. Vrijdag 20 6, Van Rotterdam Donderdag 19 'smidd. 12, Vrijdag 20 12, De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart dtr stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en va» Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen'. Van Rotterdam des maandags, woensdags en l des dinsdags donderdags en vrijdags 'smorg. Sure. zaturd. 'smorg. u. 10,20 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen*' des morgens ten 9 nre voor de afvaart van Vlissingen naar Botterdam en des middags ten 12 nre voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. I Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos,

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 2