r57 Woensdag 18 Juli. 186(1 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen enAdministratiën Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT B PRIJS DER A D VERTEN-TIEN. Gewone 12Wa cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 regels &f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S P R IJ S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen- ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure'sinorg De Commissaris des Konings in de pro vincie Zeeland Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten van den 6 Julij 1866 no. 78; Gelet op art. 11 der wet van den 13 Jnnij 1857 (Staatsblad no. 87); maakt bekend dat de opening der jagt op Waterwild bedoeld in artikel 17 laatste lid der voornoemde wet, in deze provincie door Gedeputeerde Staten is bepaald op Zaturdag den 21 Julij aanstaande. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad geplaatst, en zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aanplakking ge zonden worden. Middelhuigden 10 Julij 1866. De Commissaris des Konings voornoemd R W. van LIJMDEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zier'kzee berigt dat van heden gedurende 14 dagen in hare Vergaderkamer ter inzage liggen Staten van den in- uit- en doorvoer gedurende Mei 1866. Zierikzee16 Julij 1866. De kamer voornoemd H. A. van IJSSKLSTEIJN Voorzitter. J. C. PILAAR Secretaris. Door de Staats Courant worden de volgende berigten betreffende de cholera medegedeeld Sedert het begin der Den 12 Julij zijn epidemie zijn aanget. overl. aanget. overl. Leyden 1 4 1227 822 s Gravenhage 10 6 786 447 Schiedam 4 4 299 198 Rotterdam 11 7 1226 761 Dordrecht 5 2 487 290 Utrecht 22 24 1756 1156 Delft 1 1 606 368 LI. Vrijdag stond voor dearrondissements regtbank te Middelburg teregt B. deQuellery, oud 18 jaren wever te Arnemuiden. Deze stond teregt omdat hij den 19 Junij 11. in de ouderlijke woning te Arnemuiden zijn zesjarig broertje een trap tegen den buik heeft gegeven en toen zijn vader zich daarmede bemoeide en tusschenbeide kwam deze met zifne nagels in het aangezigt gekrabt en een bos baar uit het hoofd getrokken heeft (welk haar als overtuigingstuk ter terechtzitting aanwezig was)zeggende dat hij zich niet liet slaan. De vader deed van het gebeurde aangifte en vader en moeder waren de getuigen die tegen den zoon optraden. Zij zijn echter niet onder eede en alleen tot het geven van inlichtingen gehoord. Die inlichtingen waren van beide evenwel niet gelijkluidendvan de zijde des vaders strekten zij tot verzwaring van die der moeder tot verschooning van den beklaagde. Zij toch kon niet zeggen wat de vader had opgegeven namelijk dat haar zoon zoo moeijelijk van humeur was; zij had nimmer moeite met hemmaar met zijn vaider kon hij niet overweg ook had hij volgens haar, zijn jonger broertje niet op den buikrnaar slechts tegen de zijde van het been getraptterwijl wat tusschen vader en zoon gebeurde betreft zij verklaarde niets gezien te hebbendaar het in de bedstede was voorgevallen. De beklaagde betuigde evenzeer dat hij met zijne moeder nooit ongenoegen heeft doch zooveel te meer met zijn vaderdie hem niet mag lijdenmaar hem hoe eerder hoe liever dood wenscht te zien ja hem zelfs beloofd heeft te zullen trachten hem te doen ophangen of voor eenige jaren te laten gevangen zetten. Met uitzondering van het uittrekken van een bos haar uit zijns vaders houfd bekende hij het hem ten laste gelegde onder opgave dat hij door zijn broertje gesard was. Hem werd echter opgemerkt dat hij in zijne woonplaats niet heel gunstig schijnt bekend te staan daar de burgemeester althans zich niet zeer gunstig ten zijnen aanzien heeft uitgelaten. De regtbank heeft hem schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten ook jegens zijne wettige ouders en hem veroordeeld tot eene maand gevange nisstraf in eenzame opsluiting te ondergaan alsmede in twee geldboeten ieder van 8 en in de kosten. Uit Blokzijl wordt gemeld dat in het gehucht Jonen en Dwarsgracht, ongeveer een uur afstands van Blokzijl geen enkel inwoner in geval van cholera geneesmiddelen wil gebruiken omdat men dit in strijd acht met den godsdienst. Het gevolg van dezen bijzonderen godsdienstzin is dat de cholera aldaar vele offers eischt. De wachtmeester der maréchaussee te Helmond heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den kappellaan en eenige ingezetenen dier gemeente, ter zake van het in het openbaar houden eener processie op eene daarvoor vol gens de wet niet geoorloofde publieke plaats. Men meldt uit Deventer van 11 dezer. Gisteren morgen is eene groote partij onrijpe kersen op de markt door de politie in beslag genomen en in de rivier den IJssel gewor pen. De aanvoer van kersen was buiten gewoon grootzoodat zij dan ook bijna geene waarde bezaten. Uit het Westland wordt gemeld dat de verzending van aardappelen binnenlands schier onbeduidend is geweest tegen het vervoer voor Engeland tengevolge waarvan ontzag lijke partijen binnen kort zijn opgeruimd en hierdoor het rooijen bijna is geëindigd. Naar men verzekert, zijn o a. door één tuinier 64,000 halve mudden aardappelen afgeleverd. De prijzen hebben op de Amsterdamsche markt door meerderen aanvoer van andere zijden nog al gevarieerd voor het buitenland bleven zij daarentegen vrij vast en niet onvoldoende. De bijenhouders in de Utrechtsche en Gelderscbe streken, die over bet telen hunner bijen op het zaad goed tevreden waren be hoefden tot hiertoe niettegenstaande de min gunstige weersgesteldheidweinig of geen voorhoning te geven hetgeen tot bewijs kan strekken dat de immen ook eenige honig van het zaad medebragten. De bijen beginnen nu op de boekweit te halen welk gewas goed staat. De bijenmarkt aan de Klomp en het station Veetiendaal die thans en nog gedurende eenige dagen wordt gehouden is niet zeer levendig. Bijen zijn er genoeg maar er was tot nog toe geen groote koop lust. Deze markt is de eenige in Nederland en welligt in geheei Europa. -In de zitting der provinciale staten van Limburg is door den lieer van Wintershoven het voorstel gedaan tot Z. M. den koning een adres te rigten houdende dankbetuiging voor de gedane poging om Limburg van den Duitschen bond los te maken en tevens het verzoek om, na het einde der tegenwoordige verwikkelingen niet meer tot den bond toe te treden. Dit voorstel is zonder beraadslaging aan genomen. DU ITSCHLAND. Weenen 14 Julij. Volgens de Presse spoedt de bemiddeling van den keizer der Franscben ten einde. Oostenrijk vertrou wende op zijne kracht en standvastigheid, zal zelfs niet voor de zwaarste offers terug deinzen ten einde zijne stelling aL groote mogendheid in Europa te handhaven. De generaal von öablenz is met zijn corps en andere corpsen hier aangekomen om Weenen te beschermen. Berlijn, 14 Julij. Alhier is het volgende berigt ontvangen uit het hoofdkwartier Czer- nahoragedagteekend 12 dezer. Heden in den voormiddag is Brunn door troepen van het eerste legercorps bezetmorgen wordt bet hoofdkwartier des konings naar die stad verlegd. De Fransche ambassadeur, de heer Beuedettibevindt zich bij den koningin het hoofdkwartier. De troepen van het 2e legercorps en die van het leger der Elve zetten hunnen togt verder landwaarts inonafgebroken voort de eerstgernelde rukken op in Zuidelijke rigting tnsschen Olmutz en Brunnde andere in de rigting van Iglau. Te Berlijn is de directeur van een dei- schouwburgen* Wallner als spion in hechtenis genomen. Zijn schouwburg is gesloten. Ook een Oostenrijkach majoor, die van zijn pensioen leefde is gevat. Hij had van de troepenbe wegingen naar Weenen berigt gezonden. Zijn berigt was in een vat boter verborgen. Een dagblad van Weenen meldt dat de bewapening der Oostenrijksche infanterie geheel wordt veranderd. Men besluit daartoe wel wat laat. De Pruissen staan volgens do ontvangen berigtenreeds te Brünndo marsch van het Elve-leger naar Iglau het gevaar van operatien in de flank van het Oostenrijksche leger dat daardoor ontstaat en welligt nog iets anders hebben den opper- bevelhebtier bewogen de stellingen tusschen Brünn en Olmütz onverdedigd te laten en zich nog verder in de rigting van Weenen terug te trekken. De 45,000 man Pruissische troepente Brünn en in den omtrek in kwartier zijn door de inwoners vriendschappelijk ontvangen. De keizerlijke ambtenaren hebben zich ver wijderd en de kassen medegenomen. Tot kommandant der stad is benoemd de generaal- majoor Lengsfeld en tot directeur van policie dr. Stieber. Een nieuw stedelijk bestuur is benoemd. Behalve het geheele materieel van het Hannoversche leger is ook de krijgskas van dat leger den Pruisen in handen gevallen Daarin bevonden zich 285,000 th. aan con tanten 20,000 th. aan banknoten en voor bijna 300,000 th. aan staven goud en zilver. Te Praag staat het openbaar verkeer op dit oogenblik schier geheel stil. Met name de drukkerijen zijn grootendeels gesloten zoodat 300 lettterzetters van werk beroofd zijn. Oostenrijk rust zich ten strijde op eene wijzedie het doorslaande bewijs oplevert dat de regering de woorden van het jongst uitgevaardigde manifest des keizers inderdaad wil bevestigen en naar de letter vervullen. Er wordt dag en nacht gearbeid in de arsenalen het Noorderleger wordt met allen ijver versterkt; uit het Venetiaansehe zijn reeds vele troepen vroeger behoorende tut het Zuiderleger daarbij ingedeeldin één woord men spant alle krachten in om den strijd op groote schaal te hervatten. - Bijna geheel Bohemen is thans doo- Pruisische troepen bezet en nog voortdurend rukken zij dieper landwaarts in. Gesteld dat de Oostenrijkers gereed zijn om offensief t<- handelen dan nog zullen zij met vrij wat moeijelijkheden te kampen hebben alvorens zij den vijand met het zwaard uit bet land hebben verdreven. Voorbeelden van militairen heldenmoed uit den jongsten tijd worden door. de Oosten rijksche bladen medegedeeld, en door Pruisische bladen bevestigd In den strijd bij Skalitz was een Oostenrijksch regement infanterie in weerwil van de onberispelijke dapperheid der soldaten door het Pruisische geweervuur dermate gedecimeerddat ten slotte een zeker aantal soldaten zich bereid verklaarde de wapenen neder te leggen en zich gevangen te geven de kolonel van het regement steeg daarop van zijn paard en doorschoot eerst het dier en daarna zich zeiven met een revolver. Na den afloop van genoemd gevecht vond de manschap der Pruisische ambulance in een half met water gevuldeo kuil een ge kwetsten Qostenrijkscken vaandrig liggen. Zij boden hem hunne hulp aan doch hij weigerde diebewerende dat het frissche water hem verligting van pijn gaf. Toen zij een uur later langs denzelfden weg terugkeerden had de vaandrig den adem uitgeblazen en bleek het dat zijne weigering slechts een voorwendsel was geweest, ten einde het vaandel van zijn regementhetwelk hij onder zijn ligchaam verborgen had aan het oog der Pruissen ie onttrekken. Men meldt uit Munchen van 10 dezer. In de Bayerische Zeitung leest men „Sinds van morgen wordt een hardnekkig gevecht geleverd bij Kissingen. De Pruissen van den regter oever komende hebben de brug over de Saaie aangevallen Herhaalde lijk zijn zij door schrootvuur teruggeworpen. Bommen zijn in de stad te regt gekomen. De kerktoren en het stadhuis werden getrof fen het hStel „het hof van Beijeren" is door de kanonkogels vernield, De Beijersche

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1