KROONDOMEIN. Advertentiën. De TIEND-VRUCHTEN, OYER DEN JARE EN OOGST 1866, Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten 260ste Staats-Loterij. V ervoer-middelen ssmm de hoop te lezen was om de hunnen weêr te zienwelligt weêr vereenigd te worden met vrouw en kinderen. Dwaze hoop Nog menigeen hunner zal verscheiden zonder de zijnen ooit weêr te zien. Ook elders waren nog tijdelijke hospitalen ingerigt. De ver pleging liet niets te wenschen over. Onder de vele tooneelendie ik er aan schouwde slechts dit. Ik zag een eenvou- digen boerdie tegen den muur leunde. Uit zijn door de zon verbrand gelaat sprak namelooze smart zijne blikken waren strak en wanhopig ter aarde gerigt. Twee zonen van hem waren in het gevecht geweest en geen van beiden had hij nog weêrgevonden. In Gotha zelf vertoonde zich een bout en bijna verward gewemel van de verschiller.de troepen. Voor de kazerne werden de Gothaërs opgesteld deels om de geweren weêr in ontvangst te nemen die in de hitte van den strijd of hun als gevangenen waren afhandig geraakt. Daar stonden de zestien stukken waardoor twee dagen te voren zoo menig leven was vernietigd thans reeds weêr gereed om tegen een nieuwen vijand te worden aangevoerd. Verder op stond een bataillon dat tegen de Beijeren zou optrekken. Het getal der gesneuvelden was nog niet bekendhet bedraagt intusschen zeker niet meer dan ongeveer 500 van weerskanten. De Hannoveranen tellen minder dooden en gewonden dan de Pruissen en Gothaërs hoewel vooral de Cambridge-huzaren veel geleden hebben, Uit hunne gunstiger positie laat zich dit gemakkelijk verklaren alsmede uit hunne sterker artillerie. Het geheele Hannoversche corps was 20,000 man sterk over de 18,000 hebben aan de kapitulatie deelgenomen. Slechts ongeveer de helft heeft aan het gevecht deelgenomende andere helft stond achter Langensalza opgesteld. De ontwapening der Hannoveranen vond op denzelfden dag te Langensalza plaats; de voorwaarden der kapitulatie zijn bekend. Des namiddags kwam een groot aantal van hen door Gothaom per spoor voorloopig naar Göttingen vervoerd te worden. De krachtige jonge mannen waren gedeeltelijk zeer uitgeput. Enkele omstanders verkwikten hen in der haast met bier en sigarenzelfs Gothasche soldaten deden zulks en riepen den voorbij marcherenden toe: „Hier, kame raad!" Welligt gaven zij hunne laatste sigaar weg. De ontwapende soldaten waren verheugd dat zij huiswaarts keerdendat de oorlog 70or hen ten einde was. Het geschut der Hannoveranen en hunne paarden zijn voortreffelijk. De Hannoversche kavalerie bestond uit 6 regementen intus schen waren zij nog op voet van vrede. Het gerucht als zouden hunne troepen in de omstreken van Mühlbausen Langen salza en Eisenach ruw hebben huisgehouden is valsch. Zij hebben integendeelvolgens onwraakbare getuigenis overal alles betaald. Van den grooten veldslag van 3 dezer bij Kornigsgr§,tz is nog slechts het volgende nader bekend. Bijna het geheele leger waar over de koning van Pruissen beschikken kan stond in slagorde en ook het Oostenrijksche leger was met uitzondering van do Veneti- aansche divisieiu zijn geheel op het slagveld tegenwoordig. De Pruissen hadden hun centrum te Sadowa de Oostenrijkers te Lippavlak bij Koeniggratz. Met bijna bovenmenschelijke inspanning is er aan beide zijde gestreden. De slag heeft acht uren geduurd. Do Pruissen hebben gelegenheid gevonden om zich ten gevolge van kruiddamp en mist onbemerkt te Chlamec vast te zetten en langs die zijde de Oostenrijkers verder te omsingelen. Deze, op het onverwachtst in den rug en van ter zijde aangevallenzijn aan het wankelen geraakt niettegenstaande hunne dapperheid en niettegenstaande de eerste behaalde voordeelen. De plotselinge schrik maakte alle orde in den terugtogt onmogelijk die weldra in een bepaalde vlugt overgingen de bruggen van de Elbe waren niet voldoende om aan de menigte vlugtelin gen een veiligen overtogt te bezorgen. Officieren generaalstot zelfs de keizer lijke prinsen deden alles om bet volk tot staan te brengen gaven het voorbeeld eener wanhopige dapperheid. Vergeefs. Drie aarts hertogen zijn gekwetstvele hoofdofficieren gesneuveld gewond of gevangen genomen. Het aantal dooden aan beide zijden is nog oubekend. De Pruissische rapporten van jl. Donderdag avond spreken van de bemeeste- ring van 14,000 Oostenrijksche gevangenen en 116 kanonnen. Het Oostenrijksche leger had voor den slag post gevat langs den regter (of weste lijken) Elbe oever zij is nu op den anderen oever oostelijk heen geworpen. Of Joseph- stadt en Koenigsgratz zonder slag of stoot hunne poorten voor de Pruissen zullen openenof dat de garnizoenen uit die plaat sen zoo ook die niet in den ongelukkigen veldslag gebruikt of verbruikt zijn nog pogingen zullen doen om de terugtogt van het Oostenrijksche leger te dekken en ge durende eenige dagen den voorttrekkenden vijand tegen te houden dit is nog onbekend. Weinig echter doet het er toe. Zooveel is zeker dat Benedek met geweld naar Moravië is teruggedrongen en dat Pardubitz en de geheele spoorweg die daarop uitloopt door hem zijn opgegeven. Nu zoo althans de krijgsoperatiën voortgaan is de vraag nog maar, of hij in staat zal zijn de groote spoorroute van Weenen nog bezet te houden op het centraal punt van Böhmisch-Trübau en daar welligt beter slagen zal dan in de verdediging van de noordelijker eentraal- stations Josephstadt en Pardubitz. Wat echter niet meer kan verholpen worden is dat bijna geheel Bohemen voor de Pruissen open ligt en dat deze zich het geheele land door vrijelijk kunnen bewegen. In diplomatieke kringen verneemt men dat de Oostenrijksche regering alle krachten zal inspannen om de geleden verliezen te dekken en tevens een zeer talrijk leger op de been te brengen. Er is bevel gegeven om alle mannen van 20 tot 50 jarendie in staat zijn de wapenen te dragen onder de vanen te scharen Deze maatregel zal in de verschillende deelen der monarchie met den meesten spoed ten uitvoer worden gelegd. De verdedigingswerken op den regteroever van den Denati nabij Weenen naderen hunne voltooijingzij zijn reeds met meer dan 500 stukken geschutmeerendeels van het zwaarste kaliber beplant. FRANKRIJK. Parijs, 6 Julij. Gisteren nacht was het hoe weet meu niet een booswicht gelukt om het hotel en de slaapkamer van den hertog da Mouchyin de rue de l'Elyséebinnen ts dringen. Gewekt door eenig gerucht dat hij maakte, riep de hertog Wie is daar „Beweeg u nietantwoordde men hem „of gij zijt een kind des doods De hertog de Mouchy streek dadelijk eet: lucifer af en bemerkte een man die neder- gehukt al voortkruipende den corridor weder bereikte. De hertogin insgelijks ontwaakt was ijlings opgestaan en trok aan al de schellen. De bedienden snelden toe men zocht overal. Het hotel werd omsingeld maar alle naspo ringen bleven vruchteloosden stouten booswicht heeft men niet kunnen ontdekken. Het is bewezen dat deze man die geen ander doel dan diefstal kon hebben, en die werkelijk eenige juweelen ontvreemd heeft met de localitejt en inrigting van het huis bekend was. Het onderzoek wordt voort gezet. Over dit voorval wordt veel gepraat. Dezer dagen is bij de wedrennen van Vincennes een onbekendzeer goed gekleed persoon aangehoudenin wiens bezit men een geladen revolver200 franken en een plaatsbillet der le klasse voor den spoorweg van Parijs naar Marseille heeft gevonden. De dagbladen hebben bevel ontvangen niet van die aanhouding te gewagen. De keizer zou naar men weetde wedrennen komen bijwonen. In een telegram uit Florence ontvan gen woïdt gemeld dat de geestdrift der bevolking aldaar alle beschrijving te boven gaat de Italianen zijn dronken waanzinnig van vreugde zij omhelzen elkander op de openbare straat Geheel Italië trekt op naar den vesting-vierhoekieder Italiaan wil, al is het maar één steen van Mantua, Verona, Peschiera of Legnano als aandenken in zijn bezit hebben. Mannen vrouwen kinderen en grijsaards zullen de hand willen slaan aan die vestingwerken om dit gedenkteeken der vreemde overheersching te verwoesten. Ver heven en toch zonderling volk die Italianen 1 Zij zegevieren- en vergeten hoeveel bloed hoeveel opoffering het gekost heeft om daartoe te geraken en om hen vrij en onbelem merd den toegaug tot die classleke vestingen te openenZij verheugen zichgeven zich over aan de vervoering hunner blijdschap en zien niet dat het césarisme stellig en zeker bezit neemt van Europa. Zij springen en jubelen en sluiten de oogen voor het feit dat de vrijheid van geheel EuropaEngeland alléén uitgezonderd, bet losgeld voor Venetië betalen zal Uit Florence meldt men van 7 dezer. De prins van Carignan (regent des rijksbij afwezigheid des konings) heeft den gezant van Pruissen in particuliere audiëntie ontvangen. Men verzekert dat uit Berlijn nog geen berigt betreffende een wapenstilstand ontvangen is. JONGSTE TIJDING EN. Florence 8 Julij. Heden is generaal Cialdini met zijn legercorps den Po gepasseerd en Venetie binnengetrokken. Een gerucht wil dat er talrijke Oosten rijksche troepeD naar den Po zijn vertrokken andere zouden de positien tusschen den Min- cio en de Etsch bezetten. Florence 9 Julij. Officieel wordt gemeld dat het totaal der Italiaansche verliezen in den slag bij Custozza bedraagt aan dooden 69 officieren en 651 soldaten aan gewonden 203 officieren en 2909 soldaten. Het aantal gevangenen en ontbrekenden beloopt 83 offi cieren en 4252 soldaten. Berlijn 9 Julij. Uit het hoofdkwartier te Pardubitz wordt gemeld dat de armee des kroonprinsen reeds veel verder is opgetrokken. De verhouding tusschen het aantal Oosten rijksche en Pruissische gewonden is als acht tot een. BEKENDMAKING. Ingevolge magtiging van den Administrateur van het Kroon Domein en onder deszulfs nadere goedkeuring zal de Rentmeester van het kantoor Zierikzeein het openbaar ver pachten op de navolgende plaatsen en dagen Op Dingsdag den 17 Julij 1866 ten 9 ure des morgens voor de gemeenten Nieu- werkerk en Ouwerkerk te Nieuwerkerk in de herberg aldaar. Op denzelfden dag, des middags ten 12 ure voor de gemeente Oosterland in de herberg aldaar. Op denzelfden dagdes namiddags ten 2 urevoor de gemeente Bruinissein de herberg aldaar. Op Donderdag den 19 Julij 1866,des morgens ten 11 ure op het Raadhuis te Zierikzee voor de gemeenten ZierikzeeKerkwerve en Nieuwerkerk in Schouwen. Op Vrijdag den 20 Julij 4866 des morgens ten 9 ure precieste Brouwershavenop het raadhuis aldaarvoor de gemeenten Brouwershaven Duivendijke Brijdorpe Ka- pelle en Klaaskinderkerlte alsmede voor die van Eikerzee en Ellemeet. Op denzelfden dagdes namiddags ten 1 urete Haamstede in de kerk aldaar voor de gemeenten Noordwelle Serooskerke RenesseHaamstede en Bnrgh. Wordende voorts een ieder ernstig ge waarschuwd dat, bijaldien de Tienden van vorige jaren onbetaald mogten zijn gebleven zijlieden niet als Pachters of Bor gen zullen worden toegelaten. Brouwershaven, Gearriveerd: 8 Julij Thetis J. MarchShieldsRotterdam. Prij: Nederl. Belgie. Spanje. Portugal. Rusland. Polen. Pruissen- Oostenr. Mexico. Griekenl Turkije. zen der Effecten te Amsterdam, den 9 Julij 1866. Werkel. Schuld. 2'/> pet. dito dito 3 dito dito 4 Amort. Sijndic. 3'/i Ned. Hyp.-Bank 4'/s Cert bij Rothschild. 2*/a Obligatien. 2% Obligatien. 3 Obl. bij Hope en Co. 5 dito 1828/29 5 Cert. 1840 4 Spoorweg-Actien. Aar.deelen 1835. Obligatien 1S59. 5 Obl. Met. Oude. 5 dito. 2'/, dito Rente Amst. 5 dito Nationale. 5 Obligatien. 5 Obl. Geldl. 1825. 5 Binnen!. Ob'.ig. 5 56'/. 67"/, 87 "/a 42»/. 177 t 45 l/j 23'/e 47% 15 24'/e ROTTERDAM, 9 Julij. TARWE. Zeeuwsch. Vlaams, en Overm, ging bij voldoenden aanvoer tot 20 cent lager langzaam van de hand. Goede en puike van 9.30 tot 10 mindere van 8.25 tot f 9. ROGGE. Zeeuws. Vlaams, en Overm. weinig Ier markt en weinig begeerd van f 6.30 tot f6.75. GERST. 20 c lager. Zeeuws, winter van f 5.75 tot f 6,30 dito zomer van f 5.50 tot 6,10. HAVER. Xnl. korte van f 4.20 tot f 5.60; dito lange van f 3 tot 4.40. ERWTEN. Zeeuws, blaauwe kleine van f 7.75 tot f 9.50. BOON-EN. Witte Zeeuws, van f 9.75 tot f II; dito Bruine Zeeuws, van f 14 tot f 17. PAARDENBOONEN. van f 7 75 tot 8. MREKRAP. De aanbiedingen waren heden zeer klein en de vraagprijzen over liet geheel onveranderd vast. 5de Klasse. lste Lijst. No 1841 12579 en 15502 ieder 1000. 2de Lijst. No. 619, 5048 en 19871, ieder ƒ1000. 3de Lijst. No. 4635 5492 11517 en 18757 ieder ƒ1000. 4de Lijst. No 3196 en 5704ieder 1000. Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam. VanMiddelburg Van Rotterdam Donderdag 12 'smorg. 11,30 I Donderdag 12 'amorg. 8,15 Vrijdag 13 'smidd. 12,30 J Vrijdag 13 8,15 De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der atoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der atoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van VlissingenI Van Rotterdam: doa maandags, woensdags en 1 des dinsdags donderdags en yrijdags 'smorg. 8 ure. zaturd. 'smorg. u. 10,20 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen*' des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des middags ten 12 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos,

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 2