Woensdag 11 Juli. WOElSDACi Elü ZATERDAG. J*f°. 55 1866 Besturen enAdministratiën GEBUREN-VERHOOR. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIE1IKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12'12 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S P R Ij S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure 'sin org Herijk van Haten en Getviyten. Burgemeester 'en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van de IJkpligtige ingezetenen dat tot het herijken van alle gewigtenlengtematen, inhoudsmaten voor drooge waren vochtmaten voor den handel in het groot en klein zoomede van de wis sen en strijkelsdoor den heer Arrondisse- ments-I.Jkerin deze gemeente zal worden gevaceerd in het gewone IJk-lokaal op het Raadhuis van Maandag den lti tot en met JJingsdag den 31 dezer maand in den voor middag van 9 tot 1 ure op alle werkdagen en worden belanghebbenden uitgenoodigd om zich den opengestelden termijn ten nutte te maken en vooral om niet tot op bet einde daarvan te wachten waardoor ongelegenheid wordt veroorzaakt. Zierikzeeden 2 Julij 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee, roepen bij deze op, allen die eenig bezwaar mogten hebben in te brengen tegen de oprigting van eene distilleerderijdie de heer B. Joppe Jz. voornemens isna ver- kregene goedkeuringin zijn woonhuis wijk B no. 453 aan de Schouwsche Botermarkt alhier in werking te brengenom op aan staanden Woensdag den 11 dezer maanddes middags om twaalf uurten Raadhuize te verschijnen ten einde alsdan in hunne belangen te worden gehoord. Zierikzee, den 6 Julij 1866. De Burgemeester C. J. FOKKER. Weth l. B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS, Zierikzee 6 Julij. De onderwijzers-ver- eeniging in het 2de en 3d" schooldistrict van Zeeland hield heden haar 23e algemeene ver gadering in het societeits-gebonw der Boog- schutterij Sint Sebastiaan en werd bijgewoond behalve door den Voorzitter dr. P. J. Andreae schoolopziener in genoemde districtendoor 26 hoofd- en 17 hulponderwijzers. Daaren boven werd zij vereerd met de tegenwoor digheid van 2 voorstanders van het volks onderwijs den weleerw. zeergeleerden heer M. Corstius Lz. predikant te Ouwerkerk en de hoog welgeb. heer J. C. E. baron van Lijnden rechter bij de arrondissemenls-recht- bank te Zierikzee en twee leden der stedelijke schoolcommissie de vveled. z. gel. heereri dr. Mol en dr. de Bruijne. Nadat de vergadering door den Voorzitter met eene korte toespraak geopend was werd door iedere afdeeling bij monde van één harer leden de vraag beantwoord„Men beweert, dat elk onderwijzer zijne eigene leerwijze moet hebbenis de bewering al of niet ongegrond voor de 3do afdeeling (Oos telijk Schouwen) welke dit jaar voorstemmend was werd dit gedaan door den heer N. van der Dusse hoofdonderwijzer te Dreischoi' voor de 4de afdeeling (Duiveland) door den heer O. Schnerveldhulponderwijzer te Bruinissevoor de 5de afdeeling (Tholen) door den heer J. vari den Boschhoofd onderwijzer te Tholen voor de lste afdeeling (Westelijk Schouwen) door den heer M. Poldermanhoofdonderwijzer te Ellemeet en voor de 2d* afdeeling (Zierikzee) dooi den heer H. J. Bastmeijer hoofdonderwijzer aldaar. Vervolgens werden de notulen der laatste gehouden algemeene- en bestuursvergadering gelezen en goedgekeurd deed de algemeene Penningmeester rekening en verantwoording van zijne gehoudene administratie in het afgeioopen jaar en bracht den Voorzitter een kort verslag uit van den staat en de werking van de 5 onderwijzers-gezelschappen en dei- beide oefenscholen terwijl de heer Bast meijer dit deed van den staat der hulp-spaar bank en de boekerij te Zierikzee en de heer van den Bosch van dien der boekerij te Tholen. Naar aanleiding van het besluit der vorige algemeene vergadering was er eene prijsstof uitgeschreven namelijk het teekenen met krijt op het zwarte bord van voorwerpen uit de vormleerte wetenhet vier- zes- acht- twaalf- en twintigvlakkig ligchaam waartoe zich slechts één mededinger had aangegeven zijnde de heer J. H. Letzer hulponderwijzer te Zierikzee dia dit staande de vergadering tot aller genoegen deed en aan wien de prijs daarvoor uitgeloofd met eenparige stemmen werd toegekend. Als punten van bespreking waren de vol gende vragen opgegeven a. Hoe wordt het onderwijs in de beginselen der natuur het best ingericht b. In hoe ver is de Fröbel-methode ook op de lagere scholen toepasselijk c. Welke is de meest geschikte wijze waarop de spelling van de Vries en Te Winkel op de scholen kan worden uitgevoerd d. Hoe kan de aankomende onderwijzer zich de kennis der Nederlandsche letterkunde die voor het hoofd-onderwijzers-examen kan worden gevorderd eigen maken e. Welke methode kan de aankomende onder wijzer bij het aanleeren van geschiedenis en aardrijkskunde met de meeste vrucht aanwenden f. Op welke wijze kunnen aankomende onder wijzers zich het best oefenen in het vaar digen juist voordragen hunner gedachten? Van dezen werden slechts drie punten be sproken en moesten de overigedaar de tijd voor deze bijeenkomst bepaald reeds meer dan verloopen was aangehouden worden. Voor de plaats der volgende algemeene vergadering werd Stavenisse gekozen Nadat nu nog de Zangstukken waren uit gevoerd vereenigden de leden zich aan een' vriendschappelijken maaltijd waar allen mede werkten om dezen dagdie met ingespannen werkzaamheid was begonnen en voortgezet recht genoeglijk en genotvol te doen eindigen. De officier van justitie te Zierikzee heeft opsporingaanhouding en berigt ver zocht van de navolgende brievenwelke niet aan hun adres zijn teregtgekomen als 1. een den 23 Junij jl. door den heer J. S. de Jeu van Botterdam te Zierikzee op het postkantoor in de brievenbus gestoken aan het adres van mejufvrouw A. de Jeu Goud- schenwegte Rotterdam inhoudende 1 bankbillet van 25 2. een den 26 Junij jl. te Nieuwerkerk in Duivelanddoor S. Kister, winkelier en landbouwer in de bus gestoken aan het adres van G. Zwart te Oudenburg, inhoudende een bankbiljet van ƒ100 en een postwissel van 65.72®. Men meldt nit Dordrecht van 6 dezer. Heden namiddag heeft alhier in de Heerhei- manshuisstraat een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een meisje''is uit het raam eener tweede verdieping gevallen en op eene binnen plaats op eenige bloempotten neergekomen die met tuinstokjes voorzien waren waarvan er haar in den buik zijn gedrongen ten gevolge waarvan zij gevaarlijk verwond werd en in zorgwekkenden toestand verkeert. Met het oog op de tegenwoordige om standigheden worden er pogingen aangewend om de visschers te Scheveningen te bewegen dit jaar af te zien van het vieren van het feestter gelegenheid van hunne zoogenaamde verhuizing of verwisseling (het vernieuwen van hune engagementen of het verhuizen van de eene op de andere pink)een feest dat wel eens met onmatigheid gepaard ging en dan ligt tot twist aanleiding gaf. Van de vergunning om vee uit Fries land en Groningen weder in Engeland in te voeren wordt druk gebruik gemaakt. Be halve de troepen schapen welke den straat weg langs gedreven werdenvoerden de treinen veertig wagens met vee aan. Ook het personenvervoer was heden weder bijzonder druk zoodat onderscheidene treinen 600 en meer personen af- en aanvoerden. In een ingezonden stnk in de Groninger Courant van jl. "Woensdag wordt ter waar schuwing medegedeeld dat er zijn die de kracht van den drank van dr. Bleeker niet kennen zoo als blijken zou uit het voorge vallene met een zekeren persoon aldaar die de roekeloosheid had bijna eene geheele flesch van den drank in eens ledig te drinken met dat gevolgdat hij kort daarna onder hevige pijnen is bezweken. - Dit 's Hertogenbosch wordt gemeld, dat aldaar binnen kort wederom een raad van onderzoek zal worden bijeengeroepen om te beslissen of de 2de lüit. der artillerie D. (die onlangs hij het buskruidkeeren in het magazijn om over de werkende kanonniers te waken zich veroorloofde een sigaar te rooken van welke hoogst gevaarlijke overtreding de onder zijne bevelen staande onder-officieren rapport maakte) uit de dienst moet worden ontslagen. -Men meldt uit Olst van 4 dezer. Een merkwaardig natuurverschijnsel heeft jongstl. Maandag avond de bewoners dezer gemeente in rep en roer gebragt. Ten 9 ure ongeveer gevoelde men een vreeselijke schok en gedreun van den grond waardoor de hnizen en muren werden bewogen. In verscheidene huizen werden voorwerpen van den muur op den grond geworpen. Aanvankelijk verkeerde men vrij -algemeen in den waandat ergens in ons land eeD kruidmagazijn was gesprongen later iiep het gerucht dat de Pruissen in het Hanoversche eene brug hadden doen springen. Dewijl men tot heden echter niets van dien aard heeft vernomenis de meest waarschijn lijke uitlegging dat het een schok van aardbeving is geweest. Niet alleen in deze maar ook in naburige gemeenten heeft men ten zelfden tijde dit verschijnsel bespeurd hetwelk met een geluid als van den donder vergezeld ging. Men meldt uit Brussel van 5 dezer. De cholera begint te Antwerpen en zelfs hier onrustbarend te heerschen. Zaterdag a. s. zal de academie van geneeskunde eene ver gadering houden om te beraadslagen over verschillende nieuwe geneesmiddelen haar voor gesteld met name de teer. De heer Guérin vermaard geneesheer te Parijs maar geboren Belg heeft hier eene openbare voordragt gehouden om het publiek gerust te stellen over de cholera welke ziekte volgens hem, volstrekt geen gevaar oplevert als de aange taste maar in tijds verpleegd wordt. DUITSCHLAND. Weenen 6 Julij. De kommandant van het Zuider-leger meldt van den 5 's ochtends „De Italianen hebben het bruggenhoofd bij Borgoforte beschotentegen den middag werd het vuur gestaakt. De bezetting heeft zich heldhaftig verdedigd. Zij heeft 5 dooden en 12 gekwetsten. Den 2 en 3 Julij zijn kleine gevechten geleverd bij Sangiacomo en Sanl- Antoniode vijand is naar Roccanfo teruggedrongen." Omtrent het gevecht bij Langensalza leest men de volgende nadere bijzonderheden door een ooggetuige. Het was twee dagen na den strijd tus- schen de HannoveranenPruissen en Got- haërs bij Langensalza toen ik mij aangespoord voelde om mij met eigen oogen van de vreeselijke omstandigheden van het gevecht te overtuigenen uit den mond van hen zeiven die ^er deel aan genomen hadden de waarheid te vernemen. De kamp was reeds volstreden het Hannoversche legercorps had 's avonds te voren gekapituleerd; op het slagveld was men bezig de dooden ter aarde te bestellen en HannoveranenPruissen en Gothaërs vreedzaam naast elkander in één graf ter ruste te leggen in de hospitalen en lazarets werden de gewonden verpleegd. Zelfs een betrekkelijk zoo weinig uitgebreid slagveld is na den strijd niet vatbaar voor beschrijving. De door de warmte spoedig tot bederf overgaande lijken de misvormde dooden wier gelaatstrekken opgezwollen en onkenbaar geworden zijnde gapende en dikwijls vreeselijke wonden verder de tot ontbinding overgaande paarden dat alles levert een ijsselijk schouwspel op. In graven van ongeveer 10 voet in 't vierkant werden de dooden ten getale van 25 man begraven in den dood weêr vereendin het graf weêr als ware Duitsche broeders vreedzaam naast elkander rustende. Te Langensalza en Merxleben bevonden zich over de 1500 gewonden ligt gekwetsten en stervenden in wier brekende oogen nog

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1