Zaturdag Juli. M°. 54 1866 WOENSDAGENZATERDAG. Besturen enAdministratiën Veiling Tiende-Vruchten. Bekendmaking. Bekendmaking. Afkondiging. GEBUREA-VERHOOR Bmnenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 12'l2 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VEBSCHIJN T: A BO NNEM E NTS-PR IJ S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen- I ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure'sinorg Herijk van Staten en Gewigten. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van de Ukpligtige ingezetenen dat t ot het herijken van alle gewigtenlengtematen, inhoudsmaten voor drooge waren vochtmaten voor den handel in het groot en klein zoomede van de wis sen en strijkels door den heer Arrondisse- ments-I.lkerin deze gemeente zal worden gevaceerd in het gewone IJk-lokaal op het Raadhuis van Maandag den 16 lot en met Dingsdug den 31 dezer maand in den voor middag van 9 tot 1 ure op alle werkdagen en worden belanghebbenden uitgenoodigd om zich den opengestelden termijn ten nutte te maken en vooral om niet tot op het einde daarvan te wachtenwaardoor ongelegenheid wordt veroorzaakt. Zierikzeeden 2 Julij 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzeebrengen ter kennis van belanghebbenden: dat de openbare veiling der tiende-vruchten aankomende deze gemeentevoor den jare en oogst van 1866zal plaats hebben op Donderdag den 19 dezer maand, des morgens 10 ure precies op het Raadhuis dezer gemeente. Zierikzee, den 2 Julij 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretarie J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee. Gelet op de circulaire van den Commis saris des Konings van den 22 Junij II. Ve6tigt de aandacht der ingezetenen op het wenschelijke dat bij het heerschen der cholera in andere provinciën in het alge meen personen die van elders in deze ge meente komen bij de minste ongesteldheid geneeskundige hulp inroepen met aanmaning om bij het vernemen dat zoodanige personen ongesteld zijn daarvan onverwijld aan het openbaar gezag kennis te geven ten einde alsdan de noodige maatregelen zouden kunnen worden genomen. Zierikzee, den 2 Julij 1866. De Burgemeester C. J. FOKKER Weth. I. B. De Burgemeester van Zierikzee. In aanmerking nemende dat de cholera elders blijft heerschen maakt de ingezetenen opmerkzaam op hetgeen door hen kan wor den gedaan of nagelaten ten einde zich zoo veel mogelijk tegen die ziekte te beveiligen. De cholera verbreidt zich zoo niet alleen dan toch zonder twijfel ook door eene eigen aardige smetstof, die zich ontwikkelt in de uitwerpselen der lijders. Men kan veel doen om zich tegen den nadeeiigen invloed daarvan te beveiligen. Vooral lette men op de drie volgende punten. 1. Het onschadelijk maken van de stoffen die door choieralijders of door hen die aan buikloop (diarrheée) lijden waarmede de cholera meestal begint worden ontlast. 2. Het volgen van een goeden leefregel. 3. Het spoedig inroepen van geneeskundige hulp bij het ontstaan van buikloop. 1. Door de uitwerpselen van de lijders vooral wanneer zij een korten tijd gestaan hebben, moet men aannemen dat de kiemen der ziekte zich verspreiden. Men moet dus geene moeite ontzien om die uitwerpselen zoodra mogelijk onschadelijk te maken en te verwijderen. Zij mogen dus volstrekt niet in zieken kamers blijven staan maar moeten onschade lijk worden gemaakt, door bijvoeging van middelen waarvan men mag aannemen dat zij de smetstof vernietigen ot de ontwikkeling daarvan tegengaan. Eene oplossing van ijzervitriool in heet water (1 Ned. pond op 4 kannen water) of anders van chloorkalkkan daartoe het best en gemakkelijkst worden gebezigd. Nachtpotten, secreten, enz. in elke woning, waar een geval van cholera of diarrhée voor komt moeten door die stoffen gezuiverd worden. Het uitwerpen van de ontlastingen op mestvaalten of in gooteri' in de nabijheid van woningen moet worden nagelaten. De grond wordt er spoedig mede doortrokken en het water uit bronnen wellen of putten wordt er door bedorven soms tot op een grooten afstand. Het drinken van zulk water is zeer gevaarlijk Men drinke geen welwater en evenmin vloedwater van welks zuiverheid men niet overtuigd is. In geval van twijfel filtrere men dit door houtskool misschien is het nog veiliger het eerst te koken en dan in den vorm van koffij of thee te gebruiken. Waar secreten in gemeenschappelijk gebruik zijnzoo als in herbergenlogementen scholen hofjes armhuizen enz.behoort de zuivering door de genoemde middelen die zeer goedkoop zijn onverschillig of er zieken zijn of niet meermalen daags te geschieden. De door den zieke bezoedelde stoffen als kleedingstnkken linnen en beddegoed moeten spoedig worden verwijderd en of verbrand bf in een' emmer met water, waarin 2l/a oneen chloorkalk zijn opgelost geplaatst worden om spoedig daarna te worden gewasschen. Den door uitwerpselen bevuilden vloer reinige men met chloorkalk. Waar zieken in een gezin zijn is het zoowel in hun belang als om verdere ver spreiding te voorkomennoodig dat geene andere pérsonen dan die voor de verpleging- vereischt worden, in de ziekenkamer verkee- ren en zeker is in zeer vele gevallen wel het meest aan te bevelen dat de zieke naar een daartoe bestemd lokaal ter verpleging worde gebragt. Reinheid in de ziekenkamer en gestadige luchtverversching moeten zeer worden aanbe volen. Reinheid in en om de woningen is niet minder een voornaam beveiligingsmiddel voor de gezonden. Verwijdering van ai wat stank veroorzaakt in en om de huizengoede luchtverversching het vermijden van opeen- hooping van personen vooral in slaapkamers moet door ieder worden betracht. 2 De beste leefregel is geene verandering in den leefregel te maken waaraan men gewoon is en waarbij men zich wel bevindt. Alleen dat vermijde men wat bij onder vinding schadelijk gebleken iszoo als alle buitensporigheid in eten en drinken nachtbraken en overmatige vermoeijenis het dragen van doornatte kleederen het gebruik van spijzen of dranken die men in gewone tijden niet of slecht verdraagt. Wat in gewone tijden de gezondheid in gevaar brengt vermeerdert de kansen om ook door cholera aangetast te worden. 3. Zij die aan buikloop (diarrhée) lijden ge durende het heerschen der cholera moeten vooral niet verzuimen spoedig daartegen de noodige middelen aan te wenden. Meestal wordt een aanval van cholera door een soms onbeduidenden buikloop vooraf gegaan. Van eene onverwijlde behandeling van dezen heeft men altijd de gunstigste gevolgen gezien. Geneeskundige hulp daar tegen in te roepen moet ten sterkste worden aanbevolen. Men zal tevens verstandig handelenwanneer men zich bij voorbaat van zijn' geneesheer laat aanwijzen hoe te handelen indien zich verschijnselen van buikloop of choleraal is het in ligten graad vertoonen. Wie niet hiertoe in de gelegenheid is of bij het voorkomen van dergelijke verschijnselen niet onmiddelijk geneeskundige hulp kan verkrijgen neme al vast rust in bed zorge voor matige verwarming van het geheele ligchaam en neme een' verwarmenden drank. Kamillen thee of pepermuntwater en dergelijke middelen kunnen daartoe veilig worden ge bruikt. Andere geneesmiddelen kunnen be zwaarlijk in het algemeen worden aanbevolen men zoeke daarvoor liefst vooraf den raad van een' geneesheer. Afgekondigd te Zierikzee den 5 Julij 1866. De Burgemeester C. J. FOKKER Weth. I. B. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekenddat de kohieren voor de belasting up het personeel primitiefno. 3 en 4 der wijken C en D van deze gemeentedienstjaar 1866 1867 den 30 Junij jl. door den heer Commissaris des Konings in Zeeland zijn executoir verklaard en op heden worden gesteld in handen van den heer ontvanger der directe belastingen alhierten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee den 6 Julij 1866. C. J. FOKKERWeth. I. B. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee, roepen hij deze op, allen die eenig bezwaar mogten hebben in te brengen tegen de oprigting van eene distilleerderijdis de heer B. Joppe Jz. voornemens isna ver- kregene goedkeuringin zijn woonhuis wijk B no. 453 aan de Schouwsche Botermarkt alhier in werking te brengenom op aan staanden Woensdag den 11 dezer maand, des middags om twaalf uur, ten Raadhuize te verschijnen ten einde alsdan in hunne belangen te worden gehoord. Zierikzee, den 6 Julij 1866. De Burgemeester C. J. FOKKER. Weth l. B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De heer Majudie in de volgende week te Middelburg eene tentoonstelling en voordragt zal geven van Optische lllustën is voornemens ook daarna Zierikzee te bezoeken. De liefhebbers van iets zeldzaams of wondervols zullen dit zeker met genoegen vernemen. De heer Maju heeft in de Koninklijke Polytechnic te Londen eene tentoonstelling gegeven en daar veel roem behaald getuige slechts de volgende uittreksels uit Londensche bladen. Times, 13 April 1865. Weder is in dit saizoen door professor Pepper eene nieuwe optische illusieTobin Inventors vervaardigd en in de Royal Polytechnic vertoond Zij is beschreven onder den naam van Protens of to be or not to be. Het mechanisme is een kast van drie voet in diameterwelke overeind geplaatst wordt. Eene eigenaardige toepassing van het licht (alleen bij hem bekend) doet de kast ledig voorkomenofschoon er menschen in zijn het publiek onderzoekt de ka*t tot. op den bodem en men vindt ze ledig; zoodra men zich daarvan echter overtuigd heeft komen een heer en eene dame er uit te voorschijn Standard 13 April 1865. Onder alk» nieuwigheden verdient een wonderbare illusie een nieuw geoctrooieerde inventie, getiteld; Proteus, of to be or not to be, elks bewon dering zij maakt nog meer sensatie dan de Geest. Daily Telegraph 18 April. De voornaamste nieuwigheid Proteus of to be or not to be is eene illusie welke van eene meer dan buitengewone volmaking in de optica getuigt dan die, welke de beroemde Geest tot grond slag had. Daily News. De meest bewonderenswaar dige nieuwigheid is eene optische illusie uit gevonden door professor Pepper. Zij over treft de Geest-illusie getuigt van nog meer volmakingen is ofschoon op geheel andere gronden voor het publiek nog verbazender. Morning Advertiser, 18 April. Wij zullen ons alleen bepalen bij de groote nieuwigheid die zooveel opzien haart en stroomen volk uitloktde nieuwe gepatenteerde optische illusie zeer te regt Proteus of to be or not to be geheeten want zoodanig is de vol making van die illusie dat niemand kan zeggen wat is watwie is wie of zoo als wijlen de onsterfelijks Cobden zou gezegd hebben wat later en later daar is. Chemical News, Sedert de eerste ver schijning van de Geestzal volgens ons inzieD niets zooveel opzien baren als de nieuwe ge patenteerde illusie Proteus of to be or not to bezij zal beroemder Worden dan de Geest, want da zaken daarin voorgesteld zijn geheimzinniger en bewonderenswaardiger. Onder de wonderlijkste illusien behoort ook de Sphynx, een levendsprekend menschenhoofd. Men aanschouwt een enkel hoofd dat spreekt. Het geluid dat men verneemt laat geen

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1