i -V. 52 Zaturdag 30 Juni. WOENSDAG EN ZATERDAG. Ld 18(5(5 Besturen enAdministratiën Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen. bij den i IJzer- an Sas 3 Genua !ige reis. Bouten idea van 283/, 91 169'/a 393/, 20 59 '/a 41 8 25 nij. en Overm puike van i 8.50 tot en Overm Zeeuws, zomer van korte van n f 3 tot mwe kleine IN. Witte iito Bruint DENBOO ZIERIEZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12% cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: I ABONNEM E NTS P R IJ S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen-- ding der Advertentiën daags te voren, voor lOnre'sinorg i A. de Vl De Burgemeester van Zierikzee maakt hekenddat de volgende kohieren bij hem van den heer controleur der directe belastingen alhier zijn ontvangen te weten 1. van het patenregt4de kwartaal dienstjaar 186%. 2. voor de belasting op het personeel drie maanden regt no. 6. 3. een voljaars regt no. 7 beide van genoemd dienstjaar en 4. het primitief kohier van die belasting no. 2, wijk B dienstjaar 1866 1867. Allen van deze gemeente, door den heer Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaard den 16 21 en^ 22 dezer maand en dat die kohieren op heden worden verzonden aan den heer ontvanger der directe belastingen in deze gemeente ten fine van invordering, ingevolge de wet. Zierikzee, den 28 Junij 1866. B, C. CAÜ. Zierikzee, 29 Junij. De dag van giste ren de reeds dikwijls aangekondigde léést- dag der sociëteit Tot Nut en Genoegen zal bij de ingezetenen van Zierikzee en bij aliendie van elders zijn gekomenom het feest mede te vierenlang in aangename herinnering blijven. Het muzijkcorps van het 3d' regement infanteriemet hetwelk eene overeenkomstvoor het muzijkale gedeelte van het feest was gesloten arriveerde des namiddags omstreeks één ureen trad begeleid door eenige leden der feestcommissie, de stad binnendaarbij een vrolijke marsch latende hooren. Des namiddags was een talrijk publiek in de sociëteit St.-Sebastiaan vereenigd alwaar het corps eenige muzijk- stukken uitvoerdehetgeen niet alleen de feestelijke stemming bevorderde maar ook kunstgenot te smaken gaf. Des avonds waren de leden der Sociëteit met hunne dames in grooten getale ter feestviering bijeen in de sociëteit Parklust met bijgevoegd terrein. Het genoegen dat dddr is gesmaaktmag wel onder het zeldzame gerangschikt worden en is niet naar eisch te beschrijven. Voortreffelijke hoorn- muziek - het oplaten eener luchtballon - prachtige vuurwerken - smaakvolle illumi natie - begunstigd door het heerlijkste weder en opgeluisterd door eene voortreffe lijke orde - en dan die talrijke volksmassa die zoowel op het feestterrein als daarbuiten aan de overzijde op den Grachtweg daarvan genot had terwijl ook aan de weeskinderen vrije toegang was verleend zie het bragt zulke verschillende aangename indrukken te weeg bet was zoo liefelijk voor het oor zoo schitterend voor het oog zoo streelend voor het gevoeldat er genoten werd tot overstelpens toe. Aan toejuichingen ontbrak het niet en het laid gejubel der menigte - die ongeveinsde uitingen der volksvreugde- zette als het ware de kroon op het feest en leverde het betvijs dat het feest aan zijn doel beantwoordde en het in waarheid eene voiksvermakelijkheid was. De vreugde steeg ten top toen in zilver vuur dddr eensklaps stond te schitteren de zinspreuk der Sociëteit „Tot Nut en Genoegen" en toen wo die woorden weder langzaam zagen ver dwijnen eerst het woord Genoegen en toen het woord Nut - toen was het als het ware eene zinnebeeldige voorstellinghoe het feest Tot Nut en Genoegen" voorbijgaat en hoe het Genoegen het eerst verdwijnt en liet Nut het langst voortduurt. Immers waar feesten plaats hebben als dezewaarin ook het volk deeltwaar zulke voortreffelijke muzijk in het openbaar wjqrdt gegevenwaar zooveel schilderachtig schoons zich aan aller oog vertoontdddr worden gezindheden opge wekt die goed zijn voor hart en geest dddr ontwaart men iets van de weldadige werking der harmoniedadr gevoelt men zich opgewekt om voor Volksvermakelijk heden zoo genotrijk en zoo wel bestuurd en gelukkig geslaagd als dezegaarne wat geld en tijd over te hebben. Na den afloop werd bij monde van den president het muzijkcorps op officiële wijze namens het publiek dank betuigd voor de uit muntende wijzewaarop het zich van zijue taak had gekweten. De goede uitslag van het feest zal dan ook wel de beste belooning zijn voor de directie der sociëteit Nut en Genoegen bestaande uit de heeren Jb. OchtmanJohz. president en A. A. Messecretaris en de leden der directie: J. L. de Does, S. G. Nauta van der Grijp J. A. van der Halen H. G. Mulock Houwer D. van der Maas C. Mazure J. van der Vliet C. van der Vliet en J. J. van Uije terwijl zich daaraan hebben aangesloten als daartoe uitgenoodigd de heeren: J. Lammers en M. L. Voorloop, die zulke uitmuntende diensten hebben bewezen. Hunne bemoeijingen waren velerlei hun taak was moeijelijk en al hunne pogingen zouden grootendeels vergeefs zijn geweestindien het fraaije weder niet de kroon op hun werk had gezet. Zij hebben aanspraak op de erkentelijkheid van het publiek. Gewis heeft hun de medewerking verblijddia zij van onzen geachten Burgemeester hebben onder vonden die op velerlei wijze heeft getoond in dit feest een bijzonder belang te stellen Den 28st011 Junij 1866 zal als een schitterende ster ons tegen blinken zoo vaak we ons genoten genoegens herinneren en er sprake van welgeslaagde feesten is. Bij de jl. Woensdag plaats gehad hebbende herstemming voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn ge kozen Te Assen: de heer mr. P. van der Veen, met 657 «stemmen mr. L. Oldenhuis Gratama verkreeg 483 stemmen. Zwolle A. H. Wttewaal van Stoetwegen met 898 stemmen op T. J. Stieltjes hadden zich 842 stemmen vereenigd. Utrecht N. P. J. Kien met 640 stemmen; "W. li. Boer bekwam 574 stemmen. Delft W. Wintgens met 1139 stemmen W. T. Gevers Deynoot waren 491 stemmen uitgebragt. Z. M. de koning heeft aan den mare chaussee te Vaals die onlangs bij gelegenheid van de kermis aldaartoen Pruissische mili tairen aldaar wanordelijkheden pleegden zich zoo kalm en ferm heeft gedragen HD. vol komen tevredenheid doen betuigen zoodra Z. M. van dat feit kennis had bekomen. De Staats-Courant bevat de volgende opgaven betreffende de cholera. Sedert het begin der ziekte Aangetast. overleden. Noord-Brabant. 69 33. Gelderland. 47 29. Zuid-Holland. 3741 2224. Noord-Holland. 145 90. Zeeland 2 2. Utrecht 685 360. Friesland. 6 2. Overijssel. 8 6. Groningen. 4 2. Drenthe. 1 1. Algemeen'totaal. Aanget. 4708. Overl. 2749. Als een goed middel tegen de cholera wordt aanbevolen («eest van Camphor. Men neme hiervan 3 droppels in een half Ippeltje water en dit hei-haalt men om de 10 minuten tot dat men aan het zweeten komt. Daarna neemt men dezelfde hoeveelheid om het uur en vervolgens om de twee uren tot de beterschap volkomen is. Jl. Zaturdag heeft een persoon te Yzen- dijke na vooraf eenige borreltjes te hebben gedronken 17 harde eijeren 7 krentebroodjes, 2 glazen bier, 11 koppen koffij en een aker kond water gebruikt, tengevolge waarvan hij weldra door zulke hevige kramppijnen werd aangedaan dat hij als een woedende alles aan stuk sloeg wat onder zijn bereik was en men hem slechts met veel moeite kon be dwingen. Terstond is geneeskundige hulp in geroepen en verleend doch bij tusschenpoozen herhalen zich nog de krampachtige aan doeningen zoodat men voor zijn behoud in het leven vreest. Men schrijft uit Amsterdam van 25 dezer. Heden werd het stoffelijk overschot van dr. S. Sarphati op de begraafplaats der Neder- landsch-Portugeesch-Israëlitische gemeente te Ouderkerk ter aarde besteld Duizenden van alle rangen standen en geloofsbelijdenissen waren zamengestroomd om van deze plegtig- heid getuigen te zijn. Behalve de familie leden en vrienden had zich een groot aantal corporatien van maatschappijen enz. vereenigd om hem de laatste eer te bewijzen. Al die treurenden volgden de baar tot op de plaats waar de doodkist in den lijkwagen werd gezet die bij het vertrek naar de begraaf plaats door eene zeer groote reeks rijtuigen gevolgd werd want ook buitengemeen groot was het aantal belangstellenden die het lijk tot het kerkhof vergezelden. Dat Sarphati de man des volks is geweest, werd heden door de Amsterdammers treffend bewezen. Uit Harderwijk meldt men Ten ge volge der thans heerschende cholera zal het detachement suppletie-troepen sterk 125 man, dat bestemd was om den 29 dezer te Dord recht te embarqueren aan boord van het schip Kosmopolietgezagvoerder J. de Groot niet te Dordrecht worden ingescheeptmaai den 6 der volgende maand te Brouwershaven embarqueren de plaats waar het schip zal uitzeilen en aldaar nog een tiental dagen verblijven voor en aleer naar Batavia te vertrekken. Uit Purmerend schrijft men dat de veemarkt aldaar ondanks het verbod van uitvoer nog even levendig is als vroeger dat het vee nog even duur en de vette koeijen zelfs zeer hoog in prijs zijn. De kalveren waren op den laatsten marktdag tien gulden hooger dan op den vorjgen. Men meldt uit Ambt Hardenberg van 24 dezer. De geesel van den oorlog doet zich hier meer en meer gevoeien. In de naburige gemeente Nieuwenhuis (Hannover) hebben zich reeds eenige huisgezinnen uit vrees voor de Pruissen in nabij gelegen Hollandsche plaatsen met der woon gevestigd, en naar men verneemt willen nog meerdere dit voorbeeld volgen. Ook hebben sommige zooveel mogelijk hunne roerende bezittingen in veiligheid gebragt, Uit Zwolle schrijft mendat de gevol gen van den oorlog zich daar reeds doen gevoelen. De verzending van visch naar Duitschland heeft geheel opgehouden. Dien ten gevolge wordt de palingdie in de vorige week f 60 de 100 pond opbragt nu voor f 35 verkochten de snoekdie toen 40 gelden kon vind nu tot 25 nog geen aftrek. Uit Oosterhout wordt geschreven De eerste nieuwe aardappelen zijn in het begin dezer week alhier ter markt aangevoerd en verkocht tegen den prijs van omstreeks 7 het mud. Het gewas belooft eene ruime opbrengst even als bijna alle andere te veld staande vruchten. De vroegere zoo men meende, schadelijke droogte, is door malschen regen afgewisseld geworden zonder echter aan het hooijen hinderlijk te zijn. Ook dit product belooft eene bijna dubbele opbrengst van het verleden jaareven als de rogge die zoowel in graan als strooden landman een rijken oogst voorspelt. Men schrijft uit Breda van 23 dezer. Vroeger namen de Roomsch-Catholieke jonge lieden om zoo te zeggen uit eigen beweging, dienst onder de pauselijke zouaven. Hierin schijnt echter verandering te zijn gekomen althans voor eenige dagen is te Hoeven een geheel in uniform gekleed zouaaf uit Rome teruggekeerd en heeft thans in of rondom zijne vroegere woonplaats verscheidene mak kers weten te vinden die hem op zijne terugreis zullen vergezellen om weldra met eene even schitterende montering in het pauselijke leger te prijken. Jl. Zondag avond omstreeks 10 ure barstte een hevige brand uit te Hamont gehucht Koleneind in eene boerenwoning bewoond door J. van den Boom. Spoedig deelden de vlammen zich mede aan het nabij staande huis van G. Beks die deze woning tot schuilplaats had genomen dewijl hij korten tijd geleden hetzelfde lot had ondergaan. Thans ziet men in deze huurt zes groote huizen in de asch liggendie zoo men denkt door eene moedwillige hand aangestoken zijn. Niettegenstaande het ijverig onderzoek der policie is men nog niet een der boosdoeners op het spoor gekomen weinige der afgebrande eigendommen waren genoegzaam tegen brand schade verzekerd. De hagchehjke toestand waarin zich de overige bewoners van dit gehucht bevinden is niet te beschrijven een ieder vreest voor brandeen bewijs hiervan is dat zij 's avonds hun beste hm's-

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1