ppT 3ï Woensdag 27 Juni. iSÖü WOEISÖAO E Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. H&b fj«i 9.j tWl ülïlii 12 aTcvWOl 2 U» £coiu3 »i (MboMffl 1 ZIERIEZEESCHE COURANT PRIJS DER A D V ERT E NT IE IV. Gewone 12'/2 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VEES CHUNT: i A ÈO N N E .11 E A' TS PR Jj S. i t tr* ^er c'r'e maan^en j2,00 Franco per post f 2,25. Inzert- 81 fc«l£iasJm d'ng der Advertentiën daags te voren voor 10 ure'smurg J1 Donderdag heeft de regtb.ank te Ai id del- burg A. Cuvenier winkelierster te Aardenburg veroordeeld tot drie weken eenzame opsluiting en in de kosten terzake van bedrog in de soort I van waren van koopmanschappen. De veroor- j deelde had namelijk den 2 Maart 11. in haar winkel reuzel verkocht welke voor een II gedeelte uit roei vet bestond Te Sehoondijke werd Jozina Maria van Peenen schuldig verklaard aan een zeldzaam T voorkomend feithet door eene moeder niet laangeven van haren zoon voor de militie, -I 'dj ongesteldheid van den dienstpligtige en j hii voor-overlijden van den vader. Zij is J voor dit feit veroordeeld tot eene geldboete van 1 of subsidiair een dag gevangenisstraf "j nismede in de kosten. In het Britsche lagerhuis heeft de heer X Norwood gevraagd of het waar is dat de Nederlandsche provinciën Groningen en Friesland tot dus verre zijn bevrijd gebleven maatregelen hebben genomen om aldaar de besmetting te voorkomen. Zoo ja, dan wenechte hij te weten of het verbod van invoer van vee uit Nederland voor die twee provinciën zou kunnen worden opgeheven. De heer Bruce heeft namens het kabinet de jeide eerste vragen bevestigend beantwoord inet bijvoeging dat de aandacht der regering reeds daarop gevestigd en een onderzoek is ingesteld om te vernemen of de invoer uit die twee provinciën zonder gevaar zou kunnen -«'heropend worden terwijl de beslissing van de regering alsnu van het resultaat van dit onderzoek zal afhangen. (Amst Ct.) Men schrijft uit Delfzijl van 21 dezer. Heden passeerden onze haven twee Pruisische sterk bemande oorlogstoombooten koers zettende den Eems op naar Emden. Alen meldt uit Huissen van 21 dezer. Heden namiddag had hier bet volgende onge luk plaats De vrouw van den tabaksplan ter J. liet hare koe grazen langs het land en tusschen elzenstompen aan den slootkant. Om geen tijd te verliezen had zij het touw vhd aan de horens van het dier bevestigd f was om haar middel gebonden ten einde tevens te kunnen breijéfi. Het beest Avaarschijnlijk door insecten geplaagd, is op tien loop gegaan, zijn geleidster medeslepende <pe zoodanig verwond werd dat zij spoedig aan de gevolgen overleedeen man met oen kind achterlatende. r floor een rijks veearts is in de ge meente Borger eene koe doodgeschotendie door een dolle hond was gebeten, J Mén meldt uit 's üravenhage van 21 dezer, aan de Arnhemsche Courant. „In diplomatieke kringen wordt teil stelligste ontkend dat het schrijven uit Frankfort aan bet Handelsblad op goede gronden rustdat de opdragt aan Nederland om de belangen der Uostenrijksche onderdanen zoowel te Berlijn als te Florence te behartigen van politieke beteekenis tegenover den bond zou zijn en men daaruit bijzondere gevolgen zou kunnen afleiden' ten opzigte van de erkenning van onze uittreding uit den bond door Oostenrijk. „Gisteren avond ontving, naar liet ge rucht loopt de Hannoversche gezant alhier eenige kisten met geldswaarde die hem door de Hannoversche autoritéiten in bewaring,zijn gegeven. Het convooi werd door een Han- noversch beambte begeleid. De waarden die naar Nederland zijn verzonden behooren niet tot de eigendommen van de kroon want de diamanten en fondsen van het koninklijk'ffannoversche huis zijn naar Enge land in veiligheid gebragt-." Naar men verneemthebben ook de studenten aan de hoogeschóol te Groningen besloten tot liet oprigten van een Groninger studenten-vrijcorps onder de zinspreuk „si vis pacem para helium", dat zich ten doel stelt het vaderland' ten dienste te staan wanneer ons volksbestaan mogt worden bedreigd. Reeds is aan den minister van oorlog aanvrage om geweren gedaan. Terstond na het einde der vacantia zal met de oefeningen een aanvang worden gemaakt. Daar de gemeenschap tusschen Neder land en onderscheidene Duitsclie Staten langs den gewonen weg over Pruissen door het uitbreken van den oorlog in deze oogenblikken gestremd is zoo zijn van de zijde der Nederlandsche po.st-adininistratie met die van Frankrijk de noodige schikkingen getroffen om de correspondentie uit Nederland her komstig en bestemd voor Duitsche landen, als OostenrijkBeijërën Würlemberg Baden en andere die niet over Pruissen maar wél over Frankrijk zijn te bereiken tijdelijk langs laatstgenoemden weg te doen verzenden. De brieven bestemd voor Duitschland die men over Frankrijk wenscht verzonden te hebben behooren voorzien te worden met het opschrift over Frankrijk. De verzending dezer brieven kan geschieden geheel onge- fr.ink.-erd of gefrankeerd tot bestemming tegen een port van iO cents voor eiken brief van 7 '/3 vvigtje en daarbeneden. De belanghebbenden worden tevens ver wittigddat de verzending van gesloten brievenmalen uit Nederland naar Nederlandsch Indië langs den weg van Triëst tijdelijk is gestaakt. Alen meldt uit Brussel van 20 dezer. Het nieuws van den dag is het duel der hoofdredacteuren van onze twee voornaamste bladende bil Bérardi en Hijmans. Ten gevolge van een zeer lievig artikel in een dier bladen heeft een hoofdredacteur van het andere, getuigen aan zijnen kollega gezonden. Gisteren avond hebben de heer-en te Boitsfort met pistolen gevochten. Gelukkig werd geen van beide zelfs geraakt. De twee tegenstanders die reeds lang in onmin leefden, omhelsden elkander en dronken champagne te zamen. Het is te hopen dat hunne polemiek voortaan minder scherp zij. In deze zaak zijn drie leden der kamer betrokken en bedrieg ik mij nietdan zal de justitie er de oogen voor sluiten wanneer er maar niet al te veel over gesproken wordt. Naar liet schijnt is de lieer B.een der duellantën, nog in een andere zaak gewikkeld. Heden morgen wordt hij door een Parijsch blad met zooveel min achting behandeld dat bij zoo men zegt naar Parijs wil gaan om den onderteekenaar van bedoeld artikel uit te dagen. Zooveel is zekerdat het gevaarlijker is journalist te zijn dan soldaat vooral in het Oosten- rijksche legerwaarvan ieder nieuws verlangt. Hoe grooter de sympathie voor de zaak van Oostenrijk is hoe meer men zich verwondert over zijne werkeloosheid. Men spreekt hier zeer veel over de onver klaarbare verdwijning van den Ned. consul alhier. Wel had men het gerucht verspreid, dat hij eenigè dagen geleden tot staking zijner betalingen door de regtbank was gemagtigd maar die bewering mistte allen grond. Die magtiging was overigens onnoodig gelijk uit het volgende zal blijken. Op het oog en- blik van zijn vertrek gaf hij aan de woning van den advocaat v. M. een zijnor vrienden een verzegeld paket af waarin eene volmagt was besloten krachtens welke die heer met het beheer der zaken werd belast Indien dat reeds de verbazing van den heer v. M. gaande maakte, dan steeg die nog, toen bij bevond dat de zaken van den consul zich niet alleen in zeer gunstigen toestand bevon den maar dat bet actief daarenboven eenige millioenen bedroeg. Desniettemin is het sedert dat tijdstip waarover nu reeds 14 dagen 'zijn heengeloopen niet mogen gelukken den vermiste te ontdekken. -- Naar men verneemt heeft de lieer 'Regout te Maastricht.om zijne erkentelijkheid te betuigen aan allen die medegewerkt hebben om grootere onheilen te voorkomen bij den brandwelke in de Vorige week in zijne fabrieken plaats greep vrij belangrijke sommen beschikbaar gesteld om te worden verdeeld zoo onder degenen die aan de brandspuiten werkzaam geweest zijn als onder degenen die op. eenige andere wijze hulp geboden hebben. Kerst -was de beer Regout voornemens de geheele bezetting op zijn kasteel van Vaes- hartelt te onthalen maar thans heeft bij de som van 500 geschonken om te worden verdeeld onder de soldaten der verschillende korpsen welke de bezetting uitmaken. De brandspuitgasten ontvingen 200 frs. de agenten van politie'80 frs de maréchaussees 80 frs. enz. DUITSCHLAND. De Pruissen hebben den keurvorst van Hessen die te Kassei gebleven was gevan gen genomen. Venetië en Triëst zijn in staat Van beleg verklaard. Men verzekert dat door een Italiaansch vrijkorps een aanval op de Tyroolsciie grenzen gedaan is. Fene depêche verzekert, dat de Hannöveranen de gemeenschap met de Bondstroepen hebben hersteld. In den Momteur du Soil- vindt men «en door de Temps ontvangen berigt dat de Pruissen het Oostenrijkse!! grondgebied zijn binnengetrokken aan den kant van Oderberg (zuid-grens Siiezië). De Hannöveranen, geen uitzigt hebbende om tot Kassei te kunnen doordringen trachten de Kenr-Hessische provincie Hersfeld te. bereiken en hebben zich te dien einde niet op een voet van oorlog van (lotingen naar de Pruissische grens gerigt. Generaal Arn schild verlangt in eene proclamatie rustig door te trekken naar üotlia en Eisenach. Oostenrijk brengt nog 81,000 man op Je been. In alle kroonlanden (Hongarijs alleen uitgezonderdj zijn daartoe dienstplig- tigon opgeroepenen binnen veertien dagen moet deze iigting afgeloopen zijn Uit Dresden meldt men: Men ziet zeef spoedig gebeurtenissen van het grootste ge- wigt te gemoet. Door de snelle en kracht- dadige bezetting van Dresden waarop men van de zijde van Oostenrijk niet verdacht was heeft de Pruissische armee thans het groote voordeel het slagveld te kunnen kiezen en ze zal dit waarschijnlijk in Boheme plaatsen. Dresdendoor de Pruissen door schansen versterkt zal even als in 1S13 eene ge- wigtige rol spelen. De toekomstige bezetting van Dresden zal grootendeels uit kernachtige Westfaalsche landweer bestaan. Algemeen wordt het gedrag geroemd van generaal Her- warth von Bittenfeld en van den Pruissischen burgerlijken commissaris von AVurmb vroeger landraad te VVeissenfels. De Weser Zeitung zegt het volgende betreffende de bewegingen der Hannöveranen tijdens het voortrukken der Pruissen hetwelk ook met het oog op Nederland wel ter harte mag worden genomen. „De nieuwe krijgs kunst vordert een legerdat onmiddelijk strijdvaardig is. Van het Hannoversche kan dit niet worden gezegd sommige corpsen waren gewapend met geweren waarop de uitgereikte ammunitie niet pasteandere corpsen had men eenvoudig vergeten van ammunitie te voorzien en toen men die met oppassers en jongens per spoortrein hail na gezonden, had men nog kruid vergeten'.Wa t de versterkingsmaatregelen betreft had men ook al dergelijke ervaringen. Het gebeurde b. v. dat men bij de nadering van den vijand wipbruggen wiltle ophalen en dit niet kon omdat al het, ijzerwerk verroest was. Een en ander heeft reeds ten gevolge gehad dat verscheidene hoofd-officieren van het Hannoversche leger hun ontslag bekwamen." Men schrijft uit Görlitz aan de Schlesisehe Zeitung dd. 18 dezer. „Zoo even rukken Pruissische troepen naar de Bolieemsche grenzen voort te Éeichen- berg zijn 6000 Oostenrijkers aangekomen die op Görlitz en Zittau marcheren De spoor weg is tot aan Bautzen door de Pruissen weêr in bruikbaren staat gebragt. Generaal v. Bosse die Bautzen bezet vorderde hiertoe werklieden van de stad op." Uit Mittelwalde wordt aan de Breslauer Zeitang geschreven „Heden ochtend ten 3 ure stieten de patrouilles onzer burger-veiligheidswacht in de nabijheid onzer stad op twee Hongaarsche huzaren van het regeinent prins Karei van Pruissen. Ze gaven hunne wapenen over met de opmerking„dat hij den eersten slag den besten nog velen zouden o veriaopen en dat zij maar een klein begin hadden gemaakt." De twee deserteurs werden goed geherbergd de paarden goed gevoederd daar de marsch van Hohnstadt den gaoscheu nacht door hoogst vermoeijend was geweest, Vervolgens werden beide militairen met hunne paarden door twee bereden douaniers naar Glatz overgebragt." Uit Munchen wordt, berigt dat ook de Beijersche reg»ring even als da Oostenrijksche ■aan het Nederlandsche gouvernement heeft verzocht de belangen harer landgenooten in Pruissen fen Italië' onder zijne bescherming te willen hebben. Men twijfelt niet of dat verzoek zal door onze regering gaarne worden toegestaan daar het ons voorkomt dat deze stap van Beijeren een waarborg te meer zal

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1