Zaturdag 23 Juni W 0 E H S D A G E. I Z A T E B O A Q Besturen enAdministratiën Aanbesteding. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijd ingen. P RIJ S DEK ADVERTENTIE N. Gewone 12'/, cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VEESC HUNT: A BO NN E M E NTS I' I! IJ S. Per drie maanden 2,00Franco per post 2,25In., -n ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure'sum: c Burgemeester eri Wethouders van Zie- rikzee zullen op Woensdag den 18 Julij a. s. des middags ten 12 ure, op het Raadhuis, in het openbaar aanbesteden Het vergrooten van de STADS ARMENSCHOOL. Ue locale aanwijzing zal plaats hebben op Maandag den 2 Jnlij 1866 des voormiddags ten 11 ure. Bestekken zijn verkrijgbaar van af Woens dag den 27 dezer ter Gemeente-Secretarie tegen betaling van 10 Cent. Inlichtingen te bekomen bij den Gemeente- Bouwmeester. Zierikzeeden 22 Junij 1866. De Burgemeester B C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Zierikzee 21 Juni. Een feestelijke dag is op handen. De Directie der Sociëteit „Tot Nut en Genoegen", die in navolging van hetgeen elders met zoo goed gevolg geschiedt ook hier volksvermakelijkheden wil verschaffen zal op 28 Junij e. k. haar eersteling geven. Zij is op het gelukkig denkbeeld gekomenom aan de leden dier Vereeniging in Parklust een Militair Concert op dien avond aan te bieden en heeft daartoe eene overeenkomst aangegaanmet het loffelijk bekende muzijkcorps van het 3de regement Infanterie te Bergen-op-Zoom terwijl in den namiddag in de sociëteit St.-Se- hastiaan ook eenige stukken zuilen uitgevoerd worden, alwaar, ieder tegen betaling eener ge ringe entree toegang heeft. Behalve dit Militair Concert zal er ook illuminatie plaats hebbenen zullen er vuurwerken worden ontstoken. Wij noemden het een gelukkig denkbeeld en inderdaad wat strekt wel meer om de algerneene vreugde op te wekkendan muziekilluminatie en vuur werk. Wat verschaft wel edeler genot dan muzijkaal genot gelijk men dit van een zoo gunstig bekend muzijkcorps kan verwachten. Gelijk reeds bij herhaling is aangekondigd zal de feestviering gehouden worden in de sociëteit Parklust, daartoe bijzonder ingerigt met bijbehoorend terrein. Van dddr zal de verlichting een prachtig effect doen en de harmonische toonen de wandelaars in de nabijheid van Parklust en op den Grachtweg heerlijk in het oor klinken zoodat niet alleen de leden maar het groote publiek daarvan genot zal hebben en het dus met regt een vollcsvermakelijkheid mag heeten. Veel- ja, het grootste gedeelte van de feestvreugde zat afhangen van hef weder. Daiirotn wenschen wij, dat de zon dien dag helder zal schijnen en het een schoone zomer-avond zal zijn. De meergegoedeii zullen gaarne medewer ken door tot het lidmaatschap der Vereeni ging welke slechts 1.20 jaarlijks kost toe te treden de mingegoeden zullen door gepaste vrolijkheid het feestgenot ver- hoogenen zich verlustigen in de muziek en het vuurwerk. Teder zal dit vertrouwen wij gaarne liet zijne toebrengen om de taak der commissie tot regeling van het feest te verligten door zich naar hare aanwij zingen te gedragenen de orde te helpen handhaven. ZlERiiïZEF,21 Juni 1866. Gisteren voor den middag ruim elf ure werd hier een merk waardig natuurverschijnsel waargenomen. Een vuurbal met een staart aan de bovenzijde bewoog zich snel in de rigting van het Noorden naar het Zuiden en daalde niet ver van deze stad in de Zuidelijke rigting nederzonder dat men verder daarvan iets meer bemerkte. Door den gemeenteraad te Middelburg, is den 20 dezer besloten dat er dit jaar aldaar geene kermis zal worden gehouden. De oproeping van de leden der Tweede Kamer zou naar men verneemt in den loop der maand Julij plaats hebben zoodra nl. het regeerings-antwoord zal kun nen gereed zijn om hetwelligt reeds heden te verwachten voorloopig verslag op de Indische begrooting voor 1867 in behan deling te doen nemen in geval nl. de binnenlandsche toestand dit met het oog op de buitenlandsche verwikkelingen zou ge- doogen. Men behoeft er wel niet op te wijzen hoe zeer de loop der gebeurtenissen in een en ander verandering kan teweegbrengen doch op dit oogenblik schijnt het zeker dat er nog geen voornemen bestaat om ten behoeve van buitengewone credieten voor oorlof en marine cle tweede kamer bijeen te roepen.: Bij kon. besluit is ten laste van den staat een pensioen verleend aan jhr. mr. S. Schuurbeque Boeijej gewezen raadsheer in het provinciaal geregtsliof in Zeeland ten bedrage van 1000 's jaars. Men schrijft uit Zaandam van 19 dezer. Naar men verneemt heeft ds. C. Rieken predikant bij de Evangelisch Luthersche gemeente alhier zijn ontslag aangevraagd. Te Weesperkarspel weigerde de veehou der de Heer den toegang tot zijn erf aan den burgemeester kantonregter en veeartsen die ingevolge besluit van gedeputeerde staten van Noord-Holland vee door den tyhus aan getast moesten doen onteigenen en afmaken Er waren een aantal boeren met geweren op het erf hetwelk afgesloten was. Des nachts kwamen een brigade rijksveldwachters en vijftig man dragonders onder bevel van twee officieren op de plaats. ?sMorgens vroeg is toen de hoeve die weder met weerspannige» bezet was ontruimd en de onteigening en afmaking zonder stoornis voltooid, Men leest in de Arnhemsche Courant: „De Pruissische troepen die aan de Limburgsche zijde onze grenzen bezet hielden tot wering van de veeziekte, zijn thans van daar vertrokken. De posten die zij vroeger hebben bezetzijn door burgers ingenomen die insgelijks van geladen geweren zijn voorzien. „Van goeder hand vernemen wij dat de dienst op den spoorweg Almelo-Salsbergen gedeeltelijk is gestaaktde spoortreinen mogen slechts tot Oldenzaal de reis voortzetten. „Naar wij vernemen, mogen na den 22 Juni e. k. in de treinen loopende op Nederlands grondgebied geene rijtuigen en wagens meer worden opgenomen van buitenlandsche spoorweg-ondernemingen die, hoe goed zij ook overigens mogen zijn niet minstens aan eene zijde van veerkrachtige stootkussens zijn voorzienen tenzij die voertuigen voldoen aan de bepalingen van art. 60 yan het algemeen reglement of aan de triëter bepalingen ten aanzien van de hoogte en den ouderlingen afstand der stoot kussens." Men meldt uit Deventer van 17 dezer. Op Zaturdag 16 Juni hebben zich een aantal ingezetenen van Deventer in de oude kazerne in de Fonts teeg vereenigd mot het plan om over de oprïgting van een scherp schutterskorps te beraadslagen. Niettegen staande er geen openlijke oproeping had plaats gehad en dus betrekkelijk weinigen van bet plan onderrigt waren was de opkomst groot- genoeg en vond de zaak zoo algemeen bijval dat er onmiddelijk besloten werd aan het plar. gevolg te geven en op dén 20 de eerste exercitiën te houden 'waarvan de heer J, H. Triebartin de vergadering tegenwoordig én door deze daartoe uitgenoodigd dè leiding voorloopig op zich nam. Eindelijk werd eene oproeping, tot het Nederlandsche volk te rigten overwogen vastgesteld en tot de openbaarmaking daarvan besloten. Die oproeping luidt als volgt Aan het Nederlandsche volk. Landgenooten De tijd is gekomen die tot handelen roeptHet is door de eendragt de vastbe radenheid de kloekmoedigheid en de volhar ding onzer vaderen, dat wij een vrij, zelfstandig volk geworden zijn. Die deugden moeten ook de onzen wezen de tijd dei- beproeving is wêlligt aanstaande Bereiden wij ons terwijl het nog tijd is. Ieder burger doe zijn pligt „Het dragen der wapenen tot handhaving der onafhankelijkheid van den staat en tot beveiliging van zijn grondgebied blijft een der eerste pligten van alle ingezetenen De weerbaarheid van alle burgers zij de waarborg voor de onafhankelijkheid van den staat. Te Deventer heeft een aantal burgers zich vereenigd om de verpligtingen door de grondwet opgelegd te volbrengen. In deze week vangen wij onze oefeningen in den wapenhandel aan. Wij willen ons tot scherp schutters vormen wij willen ons eigen maken wat voor de verdediging van ons Vaderland noodzakelijk is. Aan de goedkeuring des konings twijfelen wij niet; nimmer heeft hij gedraald, het weizijn van het Vaderland te behartigen de naam zelf van het stamhuis van Oranje is de hechte waarborgdat ieder streven naar een wa&rdig volksbestaan op zijne hooge onder steuning mag rekenen. De medewerking die de Utrechtsche studenten bij huune pogingen hebben ondervonden geeft ons verder blijk dat de regering de bet eekenis en waarde i van het streven naar volkswapening eikent. Landgenooten Dat zich allerwege ver- eenigingen van scherpschutters vormenDat wij vereenigd streven naar één doelde veiligheid van het Vaderland! Stelt u met ons in verbinding! Dat de gewapende burgers uit alle gemeenten afgevaardigden benoemen oirr de wapening te juezen en eenheid in de oefeningen te brengen Het is tijd dat alle weerbare mannen naar de wapenen grijpen In weinige maanden in weinige weken moeten duizenden bij duizenden geoefend zijn En ook als de donkere vooruitzigten rnogten verdrijven ook dan moeten zij bijeen blijven Het Nederlandsche volk toone door zijne handelingen dat liet tot opofferingen bereid is, om een vrij en zelfstandig volk te blijven Dan steunen wij de regering om in weinige maanden de inrigting van ons leger van militie en schutterijte verbeteren Dan kan zij in korten tijd de schadelijke vestingen doen verdwijnen; dan kunnen de over'gen in bruikbaren staat gebragt worden. Dan kan eene volksvertegenwoordiging die haren naam verdientNederland niet langer in zijn weerloozon toestand laten Het is tijd dat er verandering komenog is het tijd weldra mogelijk niet meer. Europa is gewapend wij mogen niet aarzelen Landgenooten -.telt onze verwachting niet te leur! Deventer, 16 Junij 1866. J. H. Ankersmit Wz benevens 25 handteekeningen. Uit Frankfort wordt van 18 dezer het volgende gemeld „Fïet berigtdat Oostenrijk het Neder landsche gouvernement verzocht heeft zijne gezanten te Berlijn en te Florence aan te schrijven om de belangen der Oostenrijksche onderdanen in Pruissen en Italië te behar tigen zal bij u te lande zeker roet genoegen zijn vernomen en daarvoor bestaat dan ook wel reden wanthoe eenvoudig dit berigt op zich zelf ook schijnen moge het feit is op dit oogenblik voor Nederland van over wegend belang. Uit den spoed waarmede uw gouvernement gemeend heeft aan liet verlangen van Oostenrijk te moeten voldoen, meent men te kunnen opmaken dat het Nederlandsche kabinet het gewigt van dit feit dadelijk heeft begrepen. En dit is inder daad dan ook niet te ontkennen. Oostenrijk heeft daardoor toch stilzwijgend de geldigheid erkend van de verklaring door uwen gezant; bij onzen bond, in de zitting van den 14 afgelegd dat Nederland eene strikte onzij digheid wenscht in acht te nemen bij den strijd die tusschen de verschillende bonds staten op het punt staat uit te barsten. Dit nu is wanneer men wel is ingelicht door Oostenrijk aan Nederland gemakkelijk ge maakt daar men van die zijde het Neder landsche gouvernement niet zal noodzaken tot het mobiliseren van het contingentdat Nederland voor Limburg verpligt is tot het bondsleger te leveren. Er zal van Oosten rijks zijde daartoe volstrekt geen dwang tegen Holland worden uitgeoefend. (H.) D U IT SC HL AN D. Den 6 dezer maand is in een huis te Weenen een ijzingwekkend tooneel voorge vallen. Een daar wonende schrijnwerker op genoemden dag van een langdurige reis huiswaarts gekeerdvond zijn vijfjarig kind dood', zijne vrouw zieltogende en zijne oproeping om zich naar het leger te begeven op de deur vastgehecht. De arme man zoo iel door het ongeluk bezocht werd door

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1