Naamlooze Vennootschap Buitenlandsche Tijdingen. Advertentiën. Zeetijdingen, Beurs- en Marktberigten Vervoer-middelen SS de rijks hoogere burgerschool te Utrecht be noemd den heer dr. C. M. Kandusver con rector aan het gymnasium te Middelburg. De minister van finantien heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt dat in het jaar 1866 zullen worden aangesteld tien surnu merairs der directe belastingen in- en uitgaan de regten en accijnsen; dat op den 14 Augustus a. s. en volgende dagen zal worden afgenomen het vergelijkend examen in art. 1 van het koninklijk besluit van den 19 April 1859 vermeld dat de verzoekschriften om toelating tot examen vóór of uiterlijk op den 16 Julij 1866 hij het departement van finantien moeten zijn ingekomen. De verdere voorwaarden wor den in de Staats Courant vermeld. Van goederhand verneemt men het vol gende aangaande de voorgenomen droogmaking enz. van een gedeelte der Zuiderzee Jl. Woensdag zijn te Nijkerk aangekomen de heeren T. J. Stieltjes en W. Beijerinck die Donderdag in zee gestoken zijn om het onderzoek naar den bodem der Zuiderzee aan te vangen. Binnen kort verwacht men de uitgave vau een geschriftdat over de beoogde droogmaking nader licht zal ver spreiden men vermoedt dat de bodem voor 2/3 uit klei, voor 1/3 uit zandgrond bestaat indien zich dit ongeveer bevestigtzal de onderneming belangrijk geldelijk voordeel opleveren; technische bezwaren bestaan er geene het hooge belang hiervan niet alleen voor deze en de omliggende gemeenten maar voor de geheele aan zee grenzende lage streek van de Veluwe, die daardoor voor goed bevrijd zou worden van de groote plaag van overstroomingvestigt de alge- meene aandacht op deze zaak. De Staats-Courant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den 14 dezer zijn aangetast: te Leiden 73, overleden 50; 's Gravenhage 13, over leden 8 Delft 30 overleden 25 Rotterdam 17, overleden 10; Dordrecht 25, overleden 17 Gouda 6 overleden 2Utrecht 56 overleden 31. Voorts zijn te Dordrecht aangetast den 10 Junij 21 overleden 5; den 11. 20 over leden 19; den 12. 32, overleden 5 den 13. 49 overleden 18 Den 15 dezer zijn aangetast: te Leiden 58overleden 37te 's Gravenhage 38 overleden 16 Delft 39 overleden 23 Rot terdam 23, overleden, 16, Dordrecht 22, overleden 25 Gouda 8 overleden 1 Utrecht 51. overleden 21. Omtrent den brand te Haaften ver neemt men dat op eene daartoe gedane aanvrage reeds van vvege het departement van binnenlandsche zaken tenten en matrassen gezonden zijn om de drie honderd personen welke tijdelijk zonder dak zijn daaronder te huisvesten. In de nabijheid van het dorp is daartoe een geschikt terrein. Ver der verneemt men dat het gewestelijk bestuur de gemeente-besturen heeft uitgenoodigd om inzamelingen te doen houden tot leniging van de rampdie 60 70 gezinnen voor het meerendeel behoeftigen van al wat zij bezaten beroofd heeft. Men meldt uit Hoorn van 15 dezer Bij het maken eener promenade met het ba- taillon alhier in garnizoen schrikte het paard van den commandant zoo hevig dat de ruiter er af stortte zich deerlijk in het aangezigt bezeerde en een been brak Uit Leiden meldt men dat de handel in wol zeer traag geworden en voor buiten- landsche rekening komt de wol niet meer in aanmerking De prijzen hebben mede eene aanzienlijke daling ondergaan en men spreekt van j 1.50 het pond, waar twee jaren geleden f 2.25 voor werd bedongen. Aan den Courier de la Meuse wordt uit Vaels geschreven van 12 dezer „Gisteren nacht ten 1 ure heeft een twintigtal Pruissische soldaten, allen gewapend ter gelegenheid der kermis onze grenzen overschreden en zich naar eene herberg in ons dorp begevenwaar zij met elkander twistende begonnen met de meubelen en de glazen te breken waarop zij hun verwoes- tingswerk in een aangrenzend huis voortzetten en aldaar de ruiten inwierpen. Niettegen staande de krachtige lusschenkomst der maréchaussee bleef de wanorde voortduren zoodat de herbergier de alarmklok deed uiden. „De burgers kwamen dadelijk aansnellen waarop de Pruissenna nog eenige onge wapende burgers te hebben gewond naar hun land terugkeerden met achterlating van 2 sabels en 3 kepis aan de vreedzame bevolking wier rust zij zoo tegen alle discipline in waren komen storen. „Ongetwijfeld hebben deze rustverstoorders ons een proefje willen geven van hunne aanstaande heldendaden Liefelijke toekomst In plaats van lauweren plukken zij distels." DUITSCHLAND. Berlijn 16 Junij. In een extra-nommer van het Dresdener Journal wordt de gisteren overhandigde Pruissische sommatie-depêche en het antwoord van Saksen medegedeeld henevens eene proclamatie des konings. Het blad voegt er bij dat de Pruissische gezant dien avond eene formele oorlogsverklaring heeft ingediend waarop de Pruissische troepen des nachts bij Strelda Saksen zijn binnengerukt. De koning is met den heer von Beust en den minister van oorlog naar de armee ver trokken. Pruissen heeft gisteren aan de regeringen van Saksen Hannover Keur-Hessen en Nassau een vredesverbond voorgesteld onder de volgende voorwaarden 1 dat de troepen dier mogendheden op den voet van vrede zullen worden teruggebragt 2 dat zij zullen medewerken tot bijeenroeping van het parlement en de verkiezingen zullen uitschrijven te ge lijker tijd met Pruissen. Daarentegen waar borgt Pruissen hun de integriteit van hun grondgebied en de souvereiniteitsregten over eenkomstig de hervormingsvoorstellen van 10 dezer. Het voorstel werd door al de betrokken regeringen verworpen. Uit Madrid meldt men van 8 dezer. Er is een vreeselijke aanslag gesmeed op al de ministers. Zij hadden zich gisteren naar Aranjuez begeven om den ministerraad bij te wonen welke door da koningin werd ge presideerd en zoudutt te middernacht naar Madrid terugkeeren Toen de laatste trein komende van Alicante was gepasseerd be merkte de wachter, die in de nabijheid van de rivier .Jorama was geposteerd dat er eettigo lieden bezig waren op den weg. Hetzij uit voorzigtigheid hetzij uit angst hij verborg zich totdat de personen zich hadden verwijderd. Daarna begaf hij zich naar de plek waar zij bezig geweest waren en ontdekte dat men ade maatregelen genomen had om den trein te doen déraiüeeren. Ware hot helsche plan ge lukt dan moesten èn de locomotief èn de wagens noodzakelijkerwijze in de rivier zijn teregt gekomen Gelukkig evenwel schoot den wachter nog tijds genoeg over om dezen aanslagop het leven der ministers te verijdelen. De Pruissische troepen zijn Hannover binnengerukt in de rigting van llarburg en Minden en de Ilannoveranen trekken cp Göttingen om zich te vereenigen met de brigade Ifalik en de Beijerscho troepen. Men meldt uit Hannover van 15 dezer. De Hannoversche troepen die in het Zuiden zamengetrokken zijn, wachten ondersteuning van Oostenrijk De Har-burger spoorweg moet op verscheidene plaa'sen opgebroken zijn. De koning en de kroonprins hebben zicli dezen nacht naar de arrn.ee begevende koningin en de prinsessen zijn hier achter gebleven. Naar men zegt is er eene minister- ciisis gaande. Men meldt uit Frankfort van 17 dezer. Gisteren namiddag hebben Beijersche troepen het Pruissische telegraafkantoor hier ter stede bezet. Men meldt uit Bres'au van 12 dezer. Aan de Bresl Ztg. wordt uit het hoofdkwartier geschreven: „Een dragonder van het Ooslen- riiksche regement Windischgratzdat in het Noorden van Boheme ligt had deel uit makende eener patrouille, zich naar het Pruissische dorp Kunzendorf begeven om daar zijne borrelflesch te vullen terwijl twee zijner kameraden aan gene zijde der grenzen bleven. Daarbij door eene patrouille aan deze zijde verrast, zocht hij te ontkomen; viel echter met zijn paard en werd gevangen ge nomen. Naar het hoofdkwartier te Fürsten- stein gebragtkreeg hij van den kroonprins rijke geschenken en werd aan den avond van denzelfden dag naar zijn regement terugge zonden. De dienstpligtigen van vijf ligtingen zijn opgeroepen. Men verhaalt dat in de prentwinkels te Stnttgaat het portret van Cohen Blind te koop hangt versierd met een krans van immor tellen, Over hst algemeen schijnt de afkeer voor Pruissen en inzonderheid voor graaf Bismarcknergens in Duitschland zoo lievig te zijn als in Wurtemberg. Men meldt uit Pesth van 16 dezer. In het lagerhuis is de door Deak voor gestelde resolutie aangenomen. Het jhuis verklaart zich bereid om den koning langs constitutionele» weg te ondersteunen tot verligting van den dreigenden nood. FRANKRIJK. Na twee dagen nadenkens over den brief des keizers is men thans over het alge meen de meening toegedaan dat het vraagstuk der Rijnoevers aan de orde van den dag is en Frankrijk en Pruissen het daaromtrent eens zijn. Noch België noch de Nederlanden worden door de plannen der beide mogend heden bedreigd, wier onafhankelijkheid niemand denkt in de waagschaal te stellen. De Duitsche eenhe'd en de Italiaansche eenheid zijn de twee redenen van den oorlog die zal aanvangen en die door de opheffing van den bond wordt ingewijd. Men twijfelt er niet aan, dat de Nederlanden aan het ver molmd in 1815 gesticht gebouw ook hun slag zullen toebrengen door ook hunne met den bond vereerigde provincie terug te eischen. Men meldt uit Florence van 16 dezer. Oostenrijk heeft alle communicatie aan de zijde van de Po en Mincio afgebroken. JONGSTE TIJDINGEN. Heidi-lberg 17 Junij. De Pruissen hebben zich op Marbuag in Keur-Hessen teruggetrokken waar zij door de bondstroe- pen worden in het oog gehouden. Het 8s:e bondskorps bevindt zich voor Frankfort. Men verzekert dat de Pruissen Wiesbaden bezet hebben. Talrijke afdeelingen van de bondstroepen rigten zich noordwaarts. Eeicgenbkrg 18 Junij. Marienthal Ostritz en Löban zijn door twee infanlerie- en een huzaren-regement Pruissen bezet Bernstadt is door twee kavalerie-regernenten geoccupeerd. Bij Wurzeidorf staan de Pruissen digt aan de grenzen. Men wacht dat zij ze zullen overschrijden. Zittau is nog onbezetBaut zen heeft eene sterke bezetting gekregen. Florence 18 Junij. Aangezien Oosten rijk gemeenschappelijk met Beijeren den koning van Saksen de zoogenoemde bonds- hulp zal verkenen en dien ten gevolge tusschen Oostentijk en Pruissen oorlog is ontstaan zoo heeft de koning van Italië Oostenrijk lieden den oorlog verklaard. Keulen, 17 Junij. Z. M. de koning en de heer von Bismarck zijn heden morgen naar het leger vertrokken. Voor de vele bewijzen van deel neming ondervonden bij het verlies van onze geliefde Dochter, betuigen wij hiermede onzen opregteii <lank. Mr. W. C db CRANE. M. S. de CRANE van VrIJBERGHE. - - Allen die iets te vorderen hebben of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen Vrouwe CLARA MAG- DALENA de JONGE, Weduwe van wijlen de WeiEd. Heer H. Mulock Houwer gelieve daarvan opgave of Getaliiif*' te doen ten Kantore van D. Q, MULOCK HOUWER, vóór of op den 15 Julij 1866. „D e SS e n li f a g t." ia!?<be,a,,nS Van het dlv|denrt over 1865 (Maandag, Dingsdag en Vrijdag) ten kantore van den Commissaris-Thesaurier Jhr. W. M. H. de JONGE. Brouwershaven Gearriveerd z5 Juni. Friendship H. Roberts 18 OrracesT. Doncan beiden naar Dordt. 18 ElizabethJ. Toshallen van New castle 18 Isabella C. Jones, A. J. Shaw Baltimorebeiden naar Rotterdam. Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 16 Juni 1866. 2pci./533/. 3 4 8'/, 4% ?623/4 82 29 PO'/, 167 a/4 1 37 39", 57 397,0 13 23 ut Nederl. Werkel. Schuld. dito dito dito dito A mort. Sijndic. Ned. Hyp.-Bank Belgie. Cert bij Rothschild. 2"/_, Spanje. Obligatie». 2'/, Portugal. Obligatieri. 3 Rusland. Obl. bij Hope en Co. 5 dito 1828/29 5 Cert. 1840 4 Spoorweg.Actiën. Polen. Aandeelen 1835. Pruissen- Obligatien 1859. 5 Oostenr. Obl. Met. Oude. 5 dito. 2 dito Rente Amst. 5 dito Nationale. 5 Mexico. Obligatien. 5 Grieken! Obl. Geldl. 1825. 5 Turkije. Binnen). Oblig. 5 ROTTERDAM, 18 Junij, TARWE. Zeenwsch. Vlaams, en Overm. vond 30 a 50 cents hooger langzaam koopers Goede en puike van 9 tot 9 75 mindere van 8 tot/8.75 ROGGE. Zeeuws. Vlaams, en Overm. van f 6 tot (6 60 GERST. 20 a 30 cent lager Zeeuws, winter van f 6,30 tot f 6,70; dito zomer van f 5.50 tot 6,30. HAVER. Inl. korte van 4 20 tot 5.60 dito ïange van 3 tot ƒ4.40 ERWTEN. Zeeuws, blaauwe kleine van f 7.75 tot (9 50. BOONEN. M itte50 cent lager Zeeuws, van 10.25 tot f 11; dito Bruine f 1 lager, van f 15 tot f 16 25. PAARDEN- BOONEN. van f 7 50 tot 7.80 MEEKRAP. De markt was zeer lusteloos- en de handel onbeduidend. Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam Van Middelburg Dondagder2l 'sraorg. 6, Vrijdag 22 7,30 Van Rotterdam Donderdag 21 'smidd. 12,— Vrijdag 22 2,45 De Diligence zal van Zierikzee 2 nur na de afvaart der atoomboot van Rotterdam naar Middelburgen va» Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der atoom boot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam, Van Vlissingen: I Van Rotterdam dea maandags, woensdaga en 1 dea dinsdags donderdaga en vrijdags 'amorg. 8 nre. zatnrd. 'sraorer. u. 10,20 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen'* dea morgena ten 9 ure voor de afvaart van Vliaaingen naar Rotterdam en dea middags ten 12 ure voor de afvaart van- Rotterdam naar Vliaaingen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vo~

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 2