Zaturdag 2 «Junij. WOENSDAG EN ZAÏURDA G. Sehouwing op de (tijtuigen. Schouwing op de Wegen. ff O 44 on Besturen en Administratiën Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. 8 If ti ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS D E li AD VERTENT JEN. Gewone 12'l2 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van .1 6 regels d/1 behalve het zegelregt V E R 8 C II IJ N T j A II O N N E M E N T S I' li ij S Per drie maanden 2,00Franco per post f 2,25 I.uzon dins der Advertentiën daags te voren voor 10 ure 'sa ;ro r..' ^Burgemeester en Wethouders van Zie- rik zee maken bekenddat het kohier der hoofdelijke belasting van deze gemeente voor het loopende dienstjaar op heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en gedurende acht dagen ter lezing voor een ieder op de Secretarie der gemeente zal liggen ingevolge de wet. Zierikzeeden 28 Mei 1866. De Burgemeester B C. CAU. De Secretaris J. P. N. ER M EBT NS. 1 Burgemeester en Wethouders van Zie- ik zee. Gezien art. 56 van het Reglement van jOÜtie voor deze gemeente. Hebben goedgevonden te bepalen dat op Woensdag den 13 Junij eerstkomende des namiddags vier ure aan de „Balie" eene zal worden gehouden op de verhuurd wordende 8&if$Mïg'*»EB Voeri se E gsr <la a a en «pbr en worden mitsdien alle Verhuurders opgeroepen om ten bepaalden dage, ure en plaatse, met hunne Rijtuigen enz. te verschijnen ten einde de noodige keuring te ondergaan ter voorkoming van boete en strafbij het Poli ci e- Regiem ent bedreigd Zierikzee den 30 Mei 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secret wis J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- riheemaken bekend: dat up Woensdag den 20 .Junij eerstkomende eene /Slgenieeme SScimmiviity zal plaats hebben over al de Biniftwcgi'i! en Voe<|ia<len in deze gemeenteen worden de wegpligtigen of gelanden mitsdien aangezocht om, ieder voor ■het zijne te zorgen: dat op den bepaalden dag de Voetpaden, Siooten, Hlictjin» en BinïksTg in behooorlijken '■f staat van onderhoud bovonden worden over eenkomstig de bepalingen van het reglement «op het beheer, het onderhoud en de polieie der buurtwegen en voetpaden in deze provincie goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 4 Augustus 1838 no. 106. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze worden afgekondigd aangeplakt en in de Courant geplaatst. Zierikzeeden 30 Mei 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N EH ME RIKS. Van eene geachte hand ontvangen ontleenen wij het volgende. Amsterdam den 30 Mei 1866. Heden vertrokken op het onverwachtst een 40tal scheepsjongens van Z. M. wachtschip alhier naar Willemsoord ten einde aldaar ter beschikking gesteld te worden van den directeur en kommandant der marine. Bij de administrative authoriteiten heerscht groote drukte. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rotterdam is den 29 Mei aangegeven 1 overledene aan de cholera. Te Js Gravenhage loopt het gerucht dat er sprake zou zijn van een huwelijk tuschen prinses Maria en den kroonprins van Denemar ken. Men meldt uil 's Hertogenbosch van 28 Mei. Aangezien zich in de laatste dagen alhier geen enkel cholerageval meer heeft voorgedaan, zoo is de door Z D. H. mgr. Zwijsen aarts bisschop van Utrecht aan de R. Catholieken dezer stad verleende dispensatie om op de vasten dagen en des Vrijdags en Zaturdags vleesch spijzen te mogen gebruiken van af gisteren weder ingetrokken. Toen de vrouw van S. te Smilde, dezer dagen naar bed wilde gaan en een kous uit had wreef zij het ontblooto been met 'dat ongelukkig gevolg dat het begon te bloeden en zoo erg werd dat, toen er genees kundige hulp kwam, zij, ja nog leefde, maar toch binnen weinige oogenblikken een lijk was. Waarschijnlijk is er eene ader gesprongen. Zij was p. m. 34 jaren oud en laat een man met drie nog jonge kinderen na. Men schrijft uit Antwerpen van 28 Mei Naar men verneemt zal het Bremer schip Agnes morgen naar de Veréenigde Staten vertrekken ten einde de gezonde landverhui zers over te brengen die niet van de reis naar de nieuwe wereld hebben afgezien. Slechts een dertigtal dergenen die ziel) 'op het fort Liefkenshoek bevinden zullen volgens hun kenbaar gemaakt verlangen naar hun land terugkeeren. LI. Zaturdag lag hier ter reede eene Engel- sche brik met landverhuizers zeilklaar naar New-York, toen twee cholera-gevallen zich aan boord voordeden. De zieken werden op bevel der overheid naar het hospitaal vervoerd en het schip is door twee booten naar Vlis- singen gesleept. De overige passagiers ge noten eene goede gezondheid. In alle kinden van Europa, Italië uitgezonderdziet men tlians een ware omwenteling der publieke opinie tegen den oorlog. Grooter contrast dan op dezen oogenblik Italië en Duitscbland aanbieden is bijna niet- denkbaar. Wat aan schouwen wij ten zuiden der Alpen Een opgestane nalie bet parlement de koning de partijen met geestdrift den oorlog wenscbendeop den naam alleen van Garibaldi 26,000 vrijwilligers de wapenen opvatten de zucht om met den vijand slaags te raken de vreugdekreten ter begroeting Yan den naderenden krijg liet gemor verdooven ontstaan ten gevolge van een voorbeeldelooze financiële crisis; een geheel volk, bezield door één wachtwoord, één leus: „Venetië," als in razetmj dit woord herhalende, gelijk bet drie maanden geleden „Rome" uitgalmde met al deu gloed bet Zuiden eigen; een vurige begeerte om zich te verbinden met alles en allen die Zich geneigd toonen Italië te helpen in zijnen laatsten bevrijdingsoorlog een soort van berekenden II bartstogt, als men het zoo noemen mag, die ieder voorwaarts drijftdoor de zekerheid dat bij de eerste de beste nederlaag der Italiaanscbe wapenen Frankrijk dadelijk zal komen bijstand verleenen aan het nieuwe koningrijk dat bet gesticht beeft. Maar ten noorden der Alpen weJk verschilDaar ontmoet onze blik eene natie die door den oorlog in ver slagenheid verkeert en in opstand wordt gebragt. Van bet eene eind van Duitscbland tot bet andere verneemt men niets anders dan verwenschingen tegen den minister, die bet aan de wisselvalligheden van den oorlog wil prijs geven en tegen zijne politiek van vuur en zwaard. Te midden van liet razen en tieren dergenen die door haat en wrok verbitterd zijn door nijd en afgunst verleerd worden en te midden der bemoeijingen van al de regeringen grooteen kleine, wier ijdelbeid of gestreeld of gekwetst wordt boort men de sombere, onheilspellende en plegtige slem des volks, die eiken dag en elk uur het protest der Dnitscbers togen den burgeroorlog uitspreekt bunnen afkeer betuigt van de misdadige voornemens, welke men hun doet kennen en laat raden. Te vergeefs tracht men bet oorlogsvuur onder bet. Duitschc volle aan te blazen den moed der weerbare mannen aan te vuren door bet voornitzigt op zege en overwinning iu de legerkorpsen zelfs bereikt de geest die den staf bezielt de lagere rangen niet; geheel de Pruissische landweer mort luide tegen graaf von Bismarck. Hoe komt het dan dat de oorlog aan gene zijde der Alpen zoo gewild, aan deze zijde zoo gebaat is? Dereden is zeer eenvoudig en niet ver te zoeken. In Italië belooft de oorlog een provinciein Duitscbland dreigt de oorlog eene provincie te nemen. Welke soort, van vergoeding ook vóór of na den oorlog ui (gedacht moge worden Germanie als zoodanig, moet altoos iets verliezen om Gallië schade loos te stellen. Dit beseft men zoogoed dat iu de Paltz een soort van verzekeringmaatschappij is opgerigt tegen een eventuelen afstand van Duitsch grondgebied. In de Paltz doorschouwt men de zaak uit bet ware oogpunt, want die streek loopt meer gevaar van inlijving bij Frank rijk dan de Rijnprovincie. (A. G.) DÜIÏSCHLAIND. Berlijn 29 Mei. Heden heeft et' eene buitengewone zitting van den Bondsdag plaats waarin de uitnoodigingsdepeches van wege Engeland Frankrijk en Ru-land tot liet congres zullen worden voorgelegd. Er zal eene speciale commissie worden verkozen tot voorloopige overweging van het voorstel. Ook zal de keuze voor de commissie voor de Limburgche zaak plaats hebben De door Le Pays vermelde quaestie van onderlinge compensatie wordt op de volgende wijze nader toegelicht. Voor Venetië zal aan Oostenrijk een deel van Bosnië en de Herzogewina, welke streken Italië van de Porie zal overnemen worden afgestaan. Voor het doel van de Elbe-Her- togdommen hetwelk aan dat rijk toekomt bekomt het een doel van de Rijnstreek waarmede het in de Zuid-Westelijke staten- groep in den bond vertegenwoordigd blijft. In plaats van Limburg zal het Duifsche ge deelte van Slees wijk in den bond worden opgenomen; Nedetland geeft voor de tot nu toe op dat land rustende bondsverpligtingcn schadeloosstelling. De troepen der garde welke den 28 Mei zouden uitrukken hebben bevel ontvangen om nog 14 dagen in kwartier te blijven. De gevolgen der mohilisatlie van het leger doen zich hoe langer hoe meer gevoelen. De stad Berlijn moet de vrouwen en kinderen voeden van 1750 manschappen van de landweer, die van alle middelen ontbloot zijn. Het bestuur heeft nog 10,000 thalers tot dat einde aan gewezen in een zijner laatste zittingen. Aan den anderen kant is hot getal der werklieden van beiderlei kunne zonder werk wegens de staking der zaken nü reeds tot meer dan 20,000 geklommen. Dat getal vermeerdert dagelijks en de faillieten volgen met groote snelheid op elkander. 1 Men meldt, uit Berlijn. Hoedanig de toestand hier te lande is ten gevolge van de gedeeltelijke verwezenlijking der plannen van von Bismarck en den koning kan eenig- zins blijken uit het volgendeEen aantal manschappen der reserve en van de landweer is op verschillende plaatsen zonder gage en verpleging gebleven. Te YVessel waren zij zelfs zóó aan de armoede ten prooi dat zij eenvoudig weder naar huis zijn gegaan. Officieren en militaire geneeshecren ontvingen slechts een gedeelte van het geld bestemd tot hunne uitrusting terwijl de paarden in plaats van met klinkende munt met bons op de koninklijke schatkist werden betaald. Dat er groot gebrek aan geld heerscht is zeker het is zelfs van dien aard dat men de mannen van de landweer op hunne mar-* schen geheel zonder verpleging laat en slechts speculeert op de gelden die zij met zich van huis nemen. Te Crefeld en te Dussel- dorf is door soldaten in uniform gebedeld. De oudste militair van het Pruissische leger de generaal Nostitz ligt zeer beden kelijk ziek. Hij was adjudant van Blucher in 1815 en bekleedt thans den rang van generaal der infanterie en adjudant-generaal des konirgs deze heeft hem gisteren bezocht. Men schrijft uit Wecnen van 29 Mei. Koningin Victoria zou in het belang van den vrede eene drukke correspondentie voeren met den koning van Pruissen. liier wordt het bezoek der koningin van Wurtemberg in Oos- sten rijk in gunstigen zin uitgelegd. Pruissen en Italiëzegt meii bobben te Parijs doen voorstellen den oorlog uit te stellen tot het congres als mislukt re be schouwen zy\ De militaire toerustingen en demon stration duren voort. Er is kennisgeving gedaan van de zamenstelling der reserve de maatregelen tot vervoer der artillerie zijn genomen, De landstorm in Tyrol wordt in allerijl georganiseerd. Men schrijft uit Kiel van 30 Mei. Volgens officieel berigt zijn bij de kloppartij tusscfien Oostenrijkers en Pruissen op het scliuttersplein te Bronswijk geene dooden gevallen. Er is een onderzoek geopend. In Siberië zijn op 24 February des morgens te half twaalf ure op twee verschillende plaatsen schokken van aardbeving waargetio- F R A N K R FJ K Een bankier, die voor drie millioen aan valsche wissels gemaakt heeft is te Parijs in hechtenis genomen; zijne poging tot zelfmoord mislukte. Aangaande den maatregel door den minister van oorlog in Frankrijk voorgesteld met betrekking tot de vestingen in dat land is nog het volgende te berigten. De beoogde veranderingen gelden 98 versterkte plaatsen te dien einde in vier eategoriën verdeeld a. 18 vestingen worden ten eenenmale ge slecht de gronden waarop de fortificatiën staan alsmede de gebouwen enz, worden verkocht b. 9 houden op sterke plaatsen te zijn doch blijven militaire domeinen c. 37 blijven vestingen, doch de servituten voor de vesting-rayons vervallen d. bij 34 vestingen wordt het rayon verkleind. In bedoelde maatregel ziet liet Journal des Débats geen bijzonder kenteeken van vrede lievendheid en ook geen zucht tot bezuiniging. De sommen welke de verkoop van de gronden en bet materieel oplevert komen niet op de begrooting. Het departement ran oorlog gebruikt zemet de credieten

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1