W°. 42 Zaturdag 2(5 Mei. mi) WOENSDAGEN ZATURDAG. Besturen en Administratiën Inspectie op de Straten. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. PRIJS DER A DVERTENTIEN. Gewone 12'/3 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VEK8CHIJNT: A BO N iX E M E N T S I' It 1! S Per drie maanden f 2,00—-Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentie» daags te voren voor 10 ure'sinorg Burgjemekstbr en Wethoüdkrs van 7Je- rikzee maken bekend dat op Zaturdag den 26 dezer, eene Inspectie op de Straten 'u\ deze gemeente zal gehouden worden en noodigen de ingezetenen uit om ieder voor zijne woning of erf, de straten, paden stoepen en goten rein en zindelijk t6 hotiden en alzoo de be palingen van het policie reglement behoorlijk na te leven opdat de strafbepalingen niet zcuden behoeven te worden toegepast. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze worden afgekondigd omgeroepen en in de courant geplaatst. Zierikzeeden 16 Mei 1866. De Burgemeester B C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERlNS. De heer H. J. Doorman te 's Graven- hage heeft een schrijven aan den Gemeenteraad van 's Oravenhage gerigt hetwelk wij gaarne hier eene plaats geven, daar de beschouwingen daarin vervat van algemeen belang zijn en wel bij voorkomende gelegenheden verdienen in overweging genomen te worden. Het be doelde schijven luidt aldus Heden kennis krijgende van de voorgenomen geldleening van 180,000 veroorloof ik mij U in overweging te geven of het niet uit voerbaar zou zijn voor dat bedrag 3600 aandeelen te maken zonder rente doch aflosbaar met honderd gulden bij rnaandelijksche uitloting. Daar da ondervinding leert dat op de onderscheidene beurzen aan fondsen met aflossingskansen, eene boven alle wiskunstige berekening verre verhevene waarde wordt toegekend, is het te verwachten dat het daar te stellen effect voor minstens /AO zal worden genomen ik althans verbind mij bij deze voor eenige aandeelen en ben over tuigd dat velen: soortgelijke leening als eene zekere en voordeelige geldbelegging zullen beschouwen. Volgenv mijn plan zouden er 3600 aan deelen vai f 100 nominaal worden uitge geven on de aan te gane schuld van f\ 80,000 n?t het dubbel dl bedrag af te lossen zou °r maandelijks eene uilloting plaats hebben an tien aandeelenzoodat de leening ruet een- maandeliiksohe betaling van i 1000 in 30 jren zou zijn afgelostdaar bij het aavihangi- voorstel een jaarlijksche last van IS,000 tp de gemeente zou druk ken en mijn ontwrp 3000 minder vordert, zal er eene besparing zijn van eenige duizen den mindei* dan de helft, der geheele geld leening. Een zoodanig aandeel kaii 20 jaren onafgelost blijven zonder schade voor den bezitter, en zal inmiddels bij elke rnaandelijksche uitloting in waarde stijgen en tegen verhoogden prijs kunnen worden verkocht. De 3600 aandeelen behoeven ook niet in ééns te worden uitgegeven, maar langzamer hand om er den hoogst mo'gelijken prijs voor te kri'gen en daar de niet in omloop gebragte aandeelen natuurlijk in de uitloting deelen kan hieruit maandelijks een voordeel voor de gemeente ontstaan Ik vermeen dat dooi: de uitgifte dezer aandeelen kapitab n die thans dood liegen in omwandeling zullen komen' en daardoor ook het algemeen belang bevorderd worden. Immers elke administratie en ieder die eenig geld tijdelijk bezit vóór eene rnaandelijksche uitloting zal de kans op aflossing niet laten voorbijgaan, en zich aandeelen: al zij het slechts één, aanschaffen om die na elke uitloting zoo noodig te gelde te maken waarmede weinig of met verleren' kan worden daar overal de bezitters van ter aflossing aangewezen aandeelen zich in den regel van het dubbele aantal zullen voorzien en anderen daartoe worden opgewekt de aankoop van aandeelen zal zoowel vóór als na elke uitloting niet onbelangrijk wezen. Bij de vele duizenden, die tijdelijk-ook in stadskas en OVURal renteloos liggen, kan het misschien overweging verdienen van deze aandeelen gebruik te maken en door het tot stand brengen van zoodanige geldleenin- gen verlang ik mede den strijd voort te zetten tegen de doode kapitalen. Met de meeste hoogachting heb ik de eer enz. Een visscher te Tliolen woonachtig den 18 dezer van de garnalen vangst voor Brielle terugkeerendewerd onder weg door cholera overvallen en overleed den volgenden dag. Z. M. heeft bepaald dat wanneer bij het ontstaan der cholera in plattelandsgemeenten de behoefte ontstaat aan vermeerdering van geneeskundige hulp de kandidaten in de geneeskunde aan de' hoogescholen voor zoover zij door de geneeskuudige faculteiten der betrokken boogeschool daaitoe geschikt worden geoordeeld den geneeskundige in zoodanige gemeente in de behandeling van choleralijders kunnen bijstaan. In het laatst dezer week zullen uit de verschillende garnizöens-plaafsen in Zeeland naar Gelderlandworden gedetacheerd 150 onderofficieren en manschappen van het 6de regement infanterie om tot wering der veeziekte aan de afsluitingslijn dienst te doen. Jl. Zondag namiddag is een groot ongeluk op den Hollandschen spoorweg ge beurd. De sneltrein namelijk die ten 2 ure 49 min. uit A msterdam was vertrokken kwam tussehen Vogelenzang- en Veenenburg in botsing met een van Rotterdam vertrokken trein. De schok was. zoo geweldig -dat de locomotief op vier na den laaisten wagen voor een groot gedeelte wegnam en op drie na den Datsten wagen (juist bij de kromming J van den wbsel) verbrijzelde en deze half in het water terngtkwam. De ontsteltenis was zeer groot; vele personen bekwamen geringe kneuzingen en een, men zegt dat het een Engelschman was zijn de beide beènen zwaar gekwetst. Ten 5 ure 30 min. arriveerden de passagiers met andere wagens te 's Flage» Z. K. H. de prins van Denemarken, die zich op den sneltrein bevond heeft ijverig bijgedragen om hulp te verleenen. Z. K H. de prins van Denemarken heeft jl. Dingsdag avond met bijzondere belangstelling de optische ilinsiën door den heer Majn in het Paleis yoor Volksvlijt ten toon gesteld bezigtigd t en de vernuft ige vinding boeide Z. K. II der mate dat na afloop der algemeene voorstellingen de hooge bezoeker nog eene afzonderlijke herhaling heeft ge- wenscht waaraan natuurlijk met de meeste bereidwilligheid werd voldaan, Ook Z. K. H. de prins van Oranje woonde de voorstelling bij Men schrijft uit Zaandam van 22 dezer. Z. K. H. de prins van Denemarken heeft gisteren deze gemeente, met een bezoek vereerd. Z. K. 11. bezocht de voornaamste gebouwen alsmede het huisje' van czaar Peter den Groote en is daarna weder per stoomboot vertrokken. Maandag morgen omstrpeks 9 uren had te Rotterdam het volgent!e voorval plaats. Eene jufvrouw met haren echtgenoot op weg naar de kerk werd door het. vallen van een Zolderraam van het vrij hooge pand aan den hoek van den Westewagen.straat en Raamstraat zoodanig op het hoofd getroffen dat zij in deerniswaardigen toestand naar hare niet ver van daar verwijderde woning is gebragt waar zij kort daarna is overleden. In de jl. Woensdag, gehouden verga dering van den gemeenteraad van 's Oraven hage is door den voorzitter medegedeeld, dat, ingevolge het uitdrukkelijk verlangen van il. M. de koningin ten gevolge van de tijdsomstandigheden lir Ms. verjaardag ditmaal, zonder buitengewone feestelijkheden van we ge de gemeente zal worden gevierd. Men meldt uit Hellevoetsluis van 20 dezer. Aan boord van het schip Duisburg kapt. C. Diljes hetwelk lieden, alhier pas seerde bevinden z:ch 280 landverhuizers, grootendeels Nederlanders om met hetzelve via Brouwershaven naar New-,York te wor den overgebragt. Uit Zuiphen meldt men van 19 dezer. De eergisteren te Hengelo gehouden paar denmarkt was tegen verwachting slecht be zocht. Er waren niet meer dan 39 paarden aangevoerddie allen op een paar na voor Pruissische rekening vvqr.den gekocht. Een dienstmeisje te Zwolle wilde zich onlangs bij een gezin verhuren en gaf onder andere op dat zij bij fatsoenlijke lieden twee jaren lang gediend had en goede ge tuigschriften kon v.ertoonen., te.n bewijze waarvan zij een getuigschrift voor den dag haalde, haar door eene burgerjufvro.uw ge geven hetwelk ^ls eene proeve van degelijk lager onderwijs kan strekken en (behalve de onderteekening) woordelijk luidt: „öe onge- teekende betuige halsdat Wilmpie by mij op het Water eeft gedint 2 joar zonder haan- merken van heerlvk en trou Zij is wegge- goan halsdat wij uit langer konnenmar banders niks.?. Men meldt uit Brussel van 19 dezer. L'Indépendance d^elt een berigt uit Berlijn mede inhoudende dat Oostenrijk langs offi- ciëlen weg de toetreding tot liet congres heeft geweigerd en Engeland en Rusland deswege te W eenen hebben doen te kennen geven dat eene definitieve weigering op Oostenrijk de verantwoord-lijkheidziij laden van de ge volgen van dat besluit. DUITSCHLAISD. - Voor een paar dagen bad te Berlijn aan bet spoorweg-station een voorval plaats, hetwelk een diepen indruk op de toeschouwers maakte. Bij een transport van ongeveer 600 man van de reserveopgeroepen om de wapeneji op te vatten was ruim de helft in handboeijen gesloten en onder bewaking ge steld van een zeer talrijk detachement linie troepen. De bedoelde manschappen spraken onderling buitengewoon luid en niet ten gunste van den lieer, von Bismarck. Voor eenige dagen begaven zich twee slagters uit Oostenrijkscli Öilesie naar de nabij de grenzen gelegen Pruissische stad Ne.isse. Nadat zij hunne zaken hadden afgedaan bezochten zij eene herberg waar zij vele Pruissische soldaten aantroffen die zich spoedig allerlei niet zeer gewenschte vrijheden ten opzigte van de beide „vijanden" veroorloofden. Wel waren de beide Oosten - rijkers stevige krachtige mannen maar de overmagt was te groot om zicli te weer te stellen, zoodat zij weldra een goed heenkomen zochten. Zij bestegen hunnen wagen en verwijderden zich zoo spoedig mogelijk. Zij vatteclen echter het stellige plan op-om zicii te wreken over den aangedanen hoon en volvoerden dit op de volgende wijze In da nabijheid der poort gekomen steeg een der beide mannen uit den wagen ging naar den schildwacht pakte hem onverhoeds om het lijf, zöodat hij zich niet kor. verweren legde hem op den wagen, waar cle ander met een .paardendek gereed stond om de zonder linge vracht in ontvangst te nemen, In een oogenblik werd de onthutste schildwacht in liet bedoelde dek gewikkeld en te gelijker tijd verwijderden zich de beide Oostenrijkers in vollen galop. Aan de grenzen gekomen, bonden zij den .geroofden militair handen en voeten zamerv en bevestigden hem aan een boom waar hij later door voorbijreizende personen werd aangetroffen en in vrijheid gesteld. Uit Bucharest meldt men van 22 dezer. De ontvangst van den prins van Hohenzollern had met veel geestdrift plaats. De kamer kende met algemeene stemmen het inboorling-' schap toe aan den vorst van Hohenzollern den vader, om aan de voorwaarden te voldoen bij art. 13 der conventie vefeischt. De prins van Hohenzollern is te 4 ure aangekomen. Klokkengelui weêrgalmde de autoriteiten hebben hem bet brood en het zout aangeboden. De prins is naar de kamer en de hoofdkerk gereden. De stad was 's avonds geïllumineerd, Men meldt uit Dresden van 21 dezer. Heden middag is er een extra-blad van het Dresdener Journal verschenen, inhoudende dat het Parijsch congres algemeen is aange nomen. Aanstaanden Vrijdag wordt het ge- opeud. De kansen voor het bijeenkomen van een kohgres worden gunstiger. De Oosten- rijksche regering, die aanvankelijk de haar gedane daartoe strekkende vertrouwelijke openingen met een weigering beantwoordde toont zich thans buigzamer. In een onder houddat graaf Mensdorff, minister van buitenlandsche zaken van keizer Frans Jozef f jl. Zaturdag avond met den gezant van Engeland gehad li eelt verklaarde eefstge*

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1