BÓEREN-INSPAN, Buitenlandsche Tijdingen. Advertentiën. Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten Vervoer-middelen uit. To Zegwaard deed zich een enkel geval voor. Ook te Mijdrecht kwam slechts één nieuw geval voor. In de provincie Utrecht zijn in deze week weinig runderen aangetast. Te Broek neemt de ziekte niet toe. Te Reemvijk was zij minder kwaadaardig. Te Bodegraven was de toestand gunstiger dan in de vorige week. Het provinciaal geregtstof in Overijssel heeft II. Dingsdng uitspraak gedaan in de zaak van Maarten Schierbeek voormalig vader in het armenhuis te Zwartsluis. Het hof heeft met verwerping der door den verdediger voorgestelde exceptie omtrent de onvolledigheid der acte van beschuldiging den beschuldigde schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde feiten van vier feitelijk heden tegen de eerhaarheid van jonge meisjes boven de vijftien jaren welke onder zijn gezag waren gesteld met gewelddadigheid ondernomen en uitgevoerd en hem veroor deeld tot tien jaren tuchthuisstraf en in de kosten. Na eene beraadslaging van 17 dagen heeft de minister van koloniën het wetsont werp nopens de cultures ingetrokken. Met zekerheid verneemt men dat het ministeriena afloop der zitting van de Tweede Kamer en den daarna gehouden ministerraadcollectief zijn ontslag aan Z. M. heeft ingediend. DU ITSC HL AN D. Men meldt uit Weenen van 16 dezer. Oorlog niets dan oorlog a tout prix dat is hier het refrein. Bij honderden laten de jonge lieden zich dagelijks aanwerven ook alomdat ze anders niet hebben oin van te leven en men hun zegt dat al het zilvergeld uit Oosteurijk naar Pruissen is gegaanen het pligt is het weer daar van daan te halen. Heden marcheerden onder groot gejubel de bataillons der zwartgele brigade die zich in der tijd in Holstein zoo wakker gedroeg van hier af om tegen Pruissen te vechten. U at Oostenrijk maar kan bijbrengen wordt nu naar den oorlog gezonden welke kollossale proportion «zal aannemen. De strijd tusschen de Oostenrijksch- gezinde en Pruissisch-gezinde Duitsche dag bladen heeft het hoogste toppunt van woede bereikt. De Kreuzzeitung verwijt aan hare tegenstanders dat zij het beginsel van den politieleen moord verdedigden en dat ook de minister von Bismarck dagelijks een 50tal brieven ontvangt vervuld met bedreigingen van moordwaarvan sommigen onderteekend zijn. De Didaskalia te Frankfort van 8 Mei bevatte het volgende „De ziel van den jongen Cohen Blind heeft zich aan de deuren van het paradijs vertoond met verzoek om te wor den binnengelaten. De heilige Petrus ant woordde hem echtergij hebt vijf malen in den tijd van één minuut gemist (het Duitsche woord beteekent zoowel gezondigd als het doel gemist) gij zijt dus onwaardig om in den hemel te komen." De Oest. Zeitung een officieus orgaan bevat een uitvoerig ar tikel ten betooge dat de heer von Bismarck in zijne verstandelijke vermogens gekrenkt is en altijd geweest is en dat men hem naar een krankzinnigen gesticht moest zenden. Een officieus orgaan van Stuttgardt beweert dat Midden-Duitschland liever Fransch dan Pruissisch zou zijn dat het Noorden nooit iels anders dan barbaarschheid heeft opge leverd en dat aan dien invloed van Pruissen de tegenwoordige weinig luisterrijke toestand der Duitsche litteratuur is te wijten. Volgens geruchten zouden te Berlijn en elders in Piuissen de afkeer van den oorlog en de ontevredenheid der natie over de hardnekkigheid van den koning en zijne ministers in niet geringe mate toenemen en zich reeds hier en daar door feiten openbaren. Men spreekt zelfs van een soort van moord poging, die in of voor 's konings paleis, sommigen bewerenvóór de vensters van zijn schrijfkabinet gedaan zou zijn: een donder bus bom of eenig ander ontplofiingstuig zou daar zijn gevondenmet een langen geleid- draad vastgehecht aan de plekwaar de uitbarsting komen moest Anderen meenen dat liet plan bestond den koning op de hier bedoelde wijze van het leven te berooven op het oogenblik dat hij 'don schouwburg verlaten zou. Wij willen gaarne gelooven en wenschen natuurlijk dat al die geruchten valsch zijn maar dat de verspreiding er van op ziclt zelve reeds een kenmerk is van de overspanning waarin men in Pruissen ver keert kan niet worden ontkend. Voorts wordt melding gemaakt van gevallen van insubordinatie en tuchteloosheid onder de landweergevallen die inzonderheid zich voordoen op de spoorweg stations bij het vertrek dier duizenden burgersaan hunne gezinnen en aan hunne maatschappelijke be trekkingen ontrukt als zij afscheid nemen van hunne familie <n vrienden en doof blijven voor het sein tot vertrekken tot dat men hen met geweld dreigt. Eindelijk wordt uit Berlijn geschreven dat de algemeene wensch des volks 's konings troonsafstands is, want men houdt zich overtuigd dat de kroon prins na den troon beklommen te hebben graaf Bismarck niet als eersten minister be houden zal. Berigten van den 11 dezer melden dat 11. Viijdag des voormiddags ten 10 ure de ramen van het schrijfkabinet des konings eensklaps onder den invloed eener sterke uit barsting dreunden hetgeen eene algemeene sensatie teweeg bragt. Bij onderzoek vond rnen aan de zijde van het park een hol pro jectiel hetwelk men doer middel van een langen geleiddraad had doen springen. Den dader heeft men nog niet kunnen ontdekken. Ook de Volks-Zeitung mankt melding van eene uitbars'ing doch volgens dat blad zou zij niet dos voormiddags maar des avonds te 11 ure hebben plaats gehad op het oogen blik dat de koning uit de opera kwam Volgens verschillende berigten zijn in de Pruissische provincie Westphalen onge regeldheden uitgebarsten tengevolge der weigering van arbeiders der linnenfabrieken om zich bij hunne corpsen der lardwehr te voegen. Te Munster erlangde dit verzet zulk een ernstig karakter dat een half bataillon daarheen werd gezonden. Alvorens geweld te gebruiken heeft echter de koinmandant nadere bevelen aan do regering te Berlijn gevraagd. Men meldt uit Berlijn van 17 dezer. Indien men niet spoedig tot een besluit komt oorlog of vrede zal de revolutie er zich meê bemofij-n. De werklieden der fabrieken openbaren zeer verdachte voornemens Indien gelijk te verwachten is verscheidene groote fabrieken hare werkplaatsen moeten sluiten ten gevolge van het oproepen der chefs en meesterknechts, zal Berlijn nog onverwachte en erge gebeurtenissen zien. Onbeschrijfelijk is de druk waaronder alle standen der maatschappij gebukt gaan. Iedereen lijdt in zijne affecties in zijne be langen en in zijne waardigheid als mensch en burger. Wat wil men daaraan doen? De militaire eer vordert het immers zoo. Op het oogen- bhk hebben wij 500:000 mari onder de wapenen. De landweer is rijp voor den opstand. Te Görlitz heeft een bataillon geweigerd voor waarts te rukken en toen men het wilde dwingen door een compagnie jagers had er eene treurige worsteling plaats. De majoor werd van zijn paard geruktdoor het slijk gesleurd en mishandeld, l'e Keulen Elberfeld, Neuss, overal dergelijke scènes. De dagbladen durven er geen gewag van maken Te Elberfeld hebben de fabrieksarbeiders met de soldaten gevochten waarbij een soldaat gedood werd. Wilhelm I blijft voor al die teekenen blind. De militaire eer gebiedt hem zijn volk te ruïneren. Men hoort slechts van ééne groote en onmetelijke volksmanifestatie, van talrijke deputatien van alle steden des rijks naar Berlijn gezonden niet om eene vreedzame politiek af te smeeken maar op te leggen. Raadgevingen en smeekirgen zijn vergeefs. Alleen handelen kan nog helpen. Maar hora ruit. Weldra zal het te laat zijn! Pruissen en Italië nemen het voorstel tot een congres aan zoouls het door Engeland, Frankrijk en Rusland geformuleerd is, namelijk dat het over Venetië de Hertogdommen en de Duitsche Bondshervorming zonder vooraf gaande ontwapening, zou onderhandelen. Het antwoord van Oostenrijk wordt nog heden verwacht. Men meent de hoop te kunnen voeden dat het ook zal toestemmen Men schrijft uit Keulen Naarmate het goud en zilver verdwijnt hoopt het papieren geld zich al meer en meer op terwijl het aantal faillissementen steeds toeneemt. Om de verwarring gade te slaan welke de mobiel verklaring in de maatschappelijke kringen ver oorzaakt heeft men zich slechts te begeven naar de pleinen alwaar de onder de wapens geroepen manschappen zich verzamelen en naar de stations van waar zij zich naar elders begeven. Vrouwen en kinderen vergezellen aldaar treurend hunne echtgenooten of vaders en daarbij vallen de hartverscheurendste tooneelen voor. Dulzenrle huisgezinnen ver liezen hunne eenige kostwinners en zijn thans geheel en al buiten staat om te voorzien in de allereerste levensbehoeften. GROOT-BR1 Tl AN NI EN. De wedrennen te Epson zijn den 17 dezer door ongeveer 200,000 mensehen bijgewoond. Voor zoo ver meti weet is deze nationale uitspanning, „de Londensche karne- al" genoemd, zonder ongelukken afgeloopen De winner was de zoogenaamde Favorite en lord Lyons genaamd doch het paard dat slechts een paar span achterbleefstond zoo ongunstig op de lijst der weddingschappen dat zijne notering 45 of 50 tegen duizend was. Punch heeft dit paard dat donker van kleur is en Bribery Coll (hetgeen ver taald kan worden met „omkoopers-veulen") voorgesteld als Napoleon III, met de vraag „wat zal het donkere paard verrigten liet beest heeft in alle geval het publiek verrast, ofschoon het den prijs niet behaalde. De bepaalde ren-afstand werd in 5 of 6 seconden meer afgelegd dan in de laatste twee jaren. De tijd tot het doorsnellen der anderhalve Engelsche mijl of ongeveer 25 min.be steed was 2 min. 49 sec. in plaats van 2 43, zoo als in 1864 door Blair Alholl. Als bijzonderheid wordt gemeld dat de drie eerstaankomende paarden door den hengst Stockwei gewonnen waren. Tot nu is liet niet gebeurd dat van één paard drie zonen de voorsten waren. Kolonel Hobbseen der agenten van gouverneur Eyre op het eiland Jamaika werd ten gevolge van het ingestelde onder zoek en de veroordeeling van zijn gedrag dientengevolge krankzinnig. Zich inet zijne vrouw en drie kinderen aan boord van eene stoomboot naar Engeland begeven hebbende wist hij de waakzaamheid zijns bewaarders te ontduiken en sprong den tweeden dag op de hoogte der kust van Haïti overboord. Alle moeite om hem te redden was te ver geefs. Heden overleed na eene ongesteld heid van weinige dagen aan de gevolgen eener borstziekte de Hoogwelgeboren Vrouwe Jonkvrouwe WILHELMINA SYNA MARIA EDUARD1NA Baronesse van DOPFF, in den ouderdom van ruim 73 jaren. Zij wordt innig betreurd door hare Betrek kingen en allen, die haar kenden en liefhadden. Zierikzee Uit aller naam 15 Mei 1866. C. RICKEN. Heden overleed onze innig geliefde Dochter MARIA SOPHIA in den jeugdigen leeftijd van ruim 18 jaren. Zikkikzre Mr. W. C. de CRANE. 18 Mei 1866. M. S. de CRANE van Vrijberger. De Notaris D. Q. de JONGE v. d. HALEN zal, ten verzoeke van MAARTEN van OEVEREN, Lz. op de Hofstede „Land- en Z e e z i g t onder Ouwei/cerk op Vrijdag den 25 Mei 1866 's morgens ten 9 ure publiek presenteren te verkoopen Een uitmuntenden bestaande in 6 Werkpaarden2jarige paarden9 IMetkkoeijen ,8 Vaar» «en 3 Boerenwagens l Huifwagen 1 Chais 2 Landploegen 2 Dekploegen 4 Eggen in soort3 Baksleden3 Aarde- karrenin een Mol bord 2 Snijbakken een Waterbak met Goot en Pus Rieken Vorken en ander Bouwgereedschap, 1 Karn hond met Hok en Ketting; wijders 2000 bossen Tarwe Stroo250 voer gedolven Aardeeen Mestput groot 300 voer en wat verder zal worden geveild. Brouwershaven Gearriveerd 18 Mei, Triton, W. H ScheijBanjoewangie, 18 Mary en Hillegonda P. Walters, Batavia beiden naar Rotterdam. 18 EmilieJ. A. BruiuseelsDordt Sunderland. 18 Uitgezeild Emilie J. A. Bruinseels DordtSunderland. 21 Duisburg, E. Hölljes New-York, 21 Joan, C. la Seur Soerabaija beiden van Rotterdam. Per het schip Triton, kapit W. H. Scheij, zijn als passagiers van Java aangebragt de heerenC. van Heel echtgenoot en 3 kin deren Schutze van Houten en 1 kind Torbes echtgenoot en l kindScharp de Visser apotheker 3de klasse echtgenoot en 2 kinderen Silz de jonge heer E. von Jarosehka Polhmevr Zimmers2 kinderen en mej. Goppert. Idem per het schip Mary en Hillegonda kapit. P. Walters: mevr. Wolfson 1 kind en een Javaansche bediende; metr. Marin Gouwe en 3 kinderen de heerenC. Sili cate en Broekhuizen 42 Engelsche stookers 18 gepasporteerde militairen, 2 marine pas sagiers 3 onder-officieren en 5 burgers. Prijzeii der Effecten te Amsterdam, den 19 Mei 1866. Nederl. Belgie. Spanje Portugal Rusland. Polen Pruissen' Oostenr. Mexico. Grieken! Turkije. Werkel. Schuld. 2'/i pci dito dito 3 dito dito 4 Amort. Sijndic. 3'/, Ned. Hyp.-Bank -i Cert bij Rothschild. 2»/a Ohligatien. 2'/, Obligatien. 3 Ob! bij Hope en Co. 5 dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg -Actiën. Aandeelen 1835. Obligatien 1859. Ob! Met. Oude. dito. dito Rente Amst. dito Nationale. Obligatien Obl Geld! 1 825. Binnen! Ohlig. 5 6 2'/. 5 5 5 5 5 57'/* 67 88 3! 40'/, 172'/, 4 41'/, 21', 64»/* 44'/, 15'/, 28'/. Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam Fan Middelburg Van Rotterdam Donderdag 24 'emorg. 8, I Vrijdag 25 'sinidd, 3, De Diligence ral van ZWTikaee 2 uur na de afvaart d stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelbu naar Rotterdam een half uur na de afvaart der «toomt: rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen: I Van Rotterdam des maandagswoensdags en 1 de9 dinsdfl?3 donderda6„ t vrijdags 'smorg. 8 ure. zaturd. MQorg, u. 10,20 min. De Diligence rijdt van ZieriTczee aan l&t „Hotel van Veen*' des morgens ten 9 ara voor de afvaar'van Vlissingen naar Rotterdam en des middazs ten 12 ure yoor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen, Ter Stads-Drokkerij van .e Erven A.de Vo»,

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 2