Mo. 38 Zaturdag 12 Mei. 1866 WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturen en Administratiën Publicatie. Bekeodmaking. AANBESTEDING. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/, cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels sS 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R Ij S. Per drie maanden f2,00Franco per post f 2,25. Inzen- ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure'sinorg Inschrijving vwor de Schutterij. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zierikzee. Gezien de wet op de Schutterijen van den Ilden April 1827, ea speciaal gelet hebbende op die artikelen derzeive wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren als tot de iaschrijving die gedurende de laatste heltt dezer loopende maand moet geschieden brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterijvan de geborenen in de jaren 1841 tot 1832 ingesloten zullen wor den geopend tot de inschrijving van alle mannelijke Ingezetenen welke tot het laatstgemelde jaar behooren alsmede van hen, welkein de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatst vorige inschrijving, zich alhier met er woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen welke na dien tijd gepasporteerd en de vreemdelingen welken sedert dezen tyd van buiten liet rijk rijn goiconomti o», sioh alhier hebben geves- t igd voor zoo verr e deze laatste huu voornemen om -ich JU Rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukkelijke verklar ing heizij door de werkelijke over- brenging ven den zetel van hun vermogen en de hoofdmidde len van hun bestaannaar herwaarts zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige onderge schikte betrekkingals zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen worden ingeschreven in dat register waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschryving niemand der vorenstaande personen i9 uitgezonderd, maar dat allen zonder onderscheiddaarin begrepen zijn al ware het ook dat zij zouden mogen vermee- nen volgens de wet tot de vrijgestelden of uilgesloienen te behooren en dien ten gevolge ook zij niet, die hnn ontslag uit de Schutterlijke dienst reeds hebben bekomen, zullen derhalve al de bovengemelden als daartoe bij deze wordende opgeroepen moeten verschijnen ten Raadhuize dezer gemeente, '15 Mei e. k. eu volgende dagen, des voormiddaga van 1012 ure, ten einde zich te laten inschrijven ieder in datregister, waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den 1sten Junij I8€6 finaal worden gesloten. Dat de studenten geëmplooijeerden in huizen van negotie klerken van notarissen advokaten enz. bedienden en werk- boden moeten worden ingeschreven in de gemeente, alwaar zijrhunne studiën honden werkzaamheden uitoefenen of dienst baar zijn de ambtenaren en geëmplooijeerden bij het Geweste lijk Bestuur en alle anderen al wonen zij ook eldersin de plaats alwaar zij hnnne ambtsbetrekking moeten uitoefenen; die buiten 's lauds studeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaats de buitenlandsche zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebbén gehad of wel personeel of mobilair of wegens hun vaartuig belastingbetalende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen voor- en bij namen van de piaatö en den tijd hunner geboorte, hunne woonplaats met aanduiding van wijk eu nommer het beroep hunner ouders en dat van hen zelfof zij zijn gehuwd onge huwd of weduwenaars, van het getal hunner kinderen van beider sekse (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken stand).; sedert wanneer zij Ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij a\bier zijn komen inwonenen eindelijk van de redenen die zij Toude vermeenen, dat hen van de Schutterlijke dienst zouden vrijstellenof daartoe onbevoegd maken naar aan leiding vyq art 3 en 4 der wetmet opgave van het artikel en het orfterdeel van hetzelve waarop zij zich beroepen. Wordeno voorts een iegelijk, buiten deze gemeente geboren, aangemaand om zich tijdig van eene geboorte-acte te voor zien en zie alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren ten einde de inserting behoorlijk kunne geschiede, en om voor te komen dat iemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom ver>ue jn ,je straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgeneer en Wethouders een ieder hierin betrok ken.willvn hebbevvermaand en gewaarschuwd, om zich van dssielfs verpligtingin <jeze (e kwijten vermits uit krachte van vrt. 9 der wet ei^rt. 6 van Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828 ^a\degenen dje zjch voor het sluiten der regist.rs op I Junij eetkomende niet hebben laten inschrij ven dsnog ambtshalve^i]en worden ingeschreven en dat iju £ev°e zullen worden verwezen tot eene r-MV?n ^aareD^oVv zonder loting bij de Schutterij in gelijfd, ndien het zal frfcen dat er, tijdens de verzuimde inschrijvinggeene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zonde kunnen voorwendenzal deze worden afgekondigd en aange plakt daar waar zulks te doen gebruikeiyk is. Te Zterikzeeden 7 Mei 1866, En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 7 Mei 1866- Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU. Re Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Buröemeebtek van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbende ingezetenen dat zij die voor het saizoen van 186% eene Jagt- of Visch-aete verlangen, zich daartoe ter gemeente Secretarie behooren aantemelden en dat zij die ter zake van onvermogeneene kostelooze vergunning om ie visschen wenschen te bekomen aldaar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming door eigenaren van het vischwater af te geven met ui'.i.oo- diging om die aanvragen zoo spoedig moge lijk te doen op dat ieder in tijds van zijne acte zou kunnen voorzien zijn. Zierikzee den 7 Mei 1866. B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzeezullen op Woensdag den 30 dezer des namiddags ten 12'/, ure op liet Raad huis aanbesteden Het iloc-ii vuil eenige vemieuwiu- gen aan de Gebouwen en andere Werken dezer Gemeente met Het gewoon onderhond daarvan. De locale aanwijzing zal plaats hebben op Maandag den 21 dezer, des voormiddagsten 10 ure terwijl inmiddels inlichtingen te be komen zijn bij den Gemeente-Bouwmeester. Bestekken zijn verkrijgbaar ter Gemeente- Secretarie, van af Dingsdag 15 dezer tegen betaling van 15 Cent. Zierikzeeden 10 Mei 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Den 7 dezer zijn in de registers van den burgerlijken stand te Rotterdam 17 personen ingeschreven als aan cholera over ledensedert het begin der epidemie 218. Bij den Burgemeester dier gemeente was nog van 33 cholera-gevallen aangifte gedaan. Den 6 Mei werd te Utrecht een man die eene week geleden te Rotterdam was geweest en sedert dien tijd aan buikloop geleden had zonder de hulp van een geneesheer in te roepen door cholera aangetasthij be zweek eenige uren daarna. In dezelfde gemeente werden drie kinderen aangetast waarvan twee zijn overleden. De Staats-Courant deelt de volgende berigten van veeartsen mede loopende over de week van 22 tot 28 April Te Stompwijk is de toestand gunstiger ook in de gemeente Voorburg breidt zich de veetyphus niet uit, te Rijswijk, waar enkele stallen zijn vrijgeblevenzijn weinig zieken meer. Te Rijnburg werden twee nieuwe stallen aangetast. Te Mijdrecht zijn verscheidene nieuwe ge vallen bijgekomen de ziekte rigt te Vinkeveen nog groote verwoestingen aan Te Langeruigeweide heerscht de ziekte nog onder dén koppel. In de gemeente Haastrecht kwam de ziekte op twee nieuwe stallen voor. Te Schiedam zijn weder enkele gevallen voorgekomen. In de provincie Zuid-Holland zijn in die week aangetast 703 aan de ziekte gestorven 215, afgemaakt 8, hersteld 33, aan het einde der week nog ziek 417 runderen terwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 47,908 aan de ziekte gestorven 18,613 afgemaakt 9659 hersteld 18,417 en nog ziek 1219 runderen. Uit die betreffende de provincie Noord- Holland over dezelfde week blijktdat er in die week zijn aangetast 16, aan de ziekte gestorven 14afgemaakt 20 hersteld 25 en aan het einde der week nog ziek 1 rund, terwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 1434 aan de ziekte gestorven 457 afgemaakt 353 her steld 622 en nog ziek 1 rund. Uit die betreffende de provincie Utrecht over dezelfde week blijkt, dat er in die week zijn aangetast 160 aan de ziekte gestorven 156, afgemaakt 8, hersteld 114, t-rwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 5524 aan de ziekte gestorven 2434, afgemaakt 112, hersteld 2907 eu in het geheel nog ziek 71 runderen. Recapitulatie: In de week van 1 14 April zijn aangetast in Zuid-Holland 1365 Utrecht 234 en Noord-Holland 48 totaal 1647 run deren. In de week van 15 21 April zijn aan getast in Zuid-Holland 770, Utrecht 254 en Noord-Holland 78, totaal 1102 runderen In de week van 2228 April zijn aan getast in Zuid-Holland 704 Utrecht 160 en Noord-Holland 16 totaal 879 runderen. Men meldt uit Soestdijk van 8 dezer. De runderpest heeft zich in de naburige ge meente Soest thans tot 7 stallen van veehouders uitgebreidtbevattende circa 250 runderen. Daarvan werden ruim 200 aangetast nagenoeg 200 zijn gestorven en slechts een 8tal her stelden. Bij een der veehouders die nieuwe runderen bad aangekocht is op nieuw de runderpest uitgebroken. In de Arnli Ct. leest menMen ver neemt dat van vvege den minister van oorlog eene order is uitgevaardigdom te zorgen dat ieder manschap volkomen van zijne uit rusting is voorzien en dat aan de regements- kleedermakers bevel is gegeven om te zorgen, dat de magazijnen van kleeding welke door de indiensttreding der miliciens nagenoeg ledig zijn weder binnen drie maanden van een grooten voorraad goederen zijn voorzien. Men wil weten dat een en ander in ver band staat met eene eventuele bezetting onzer grenzen door troepen en dat de orders in gereedheid liggen om voor dat geval 4 lig- tingen op te roepen. Uit 's Gravenhage meldt men van 4 dezer. Heden heeft zich hier ter stede een cholera geval voorgedaan dat een doodelijken afloop heeft gehad bij een persoon die zich van hier naar Rotterdam had begeven en kort na zijne aankomst alhier bezweken is. Heden middag ten 12 ure heeft zich een koloniaal in het Haagsche bosch door middel van een pistoolschot van het leven beroofd. Onder geleide der politie werd het lijk eerst naar de hoofdwachtvan daar naar het bureau der politie en toen naar het militaire hospitaal vervoerd. De Arnhemscho Courant bevat de onder staande advertentie welke wij om de zeld zaamheid van het feitter kennis van onze lezers brengen „Gouden-Bruiloft. „Wij ondergeteekenden gevoelen ons uit dankbaarheid gedrongen door dezen openlijk bekend te maken dat onze bleekersknecht Johannes Bosch met zijne huisvrouw Joanna Jansen op heden zijne 50jarige echtverbindte- nis viert en wel ten onzen huiz6 waar hij v<5dr 50 jaren de bruiloft ter gelegenheid van zijn huwelijk heeft gehouden en daar gedu rende een tijdsverloop van een-en-zeventig jaren achtereenvolgend trouw en eerlijk heeft gedieud „Arnhem, 5 Mei 1866. „A. A. Jas Wed. A. Jas, Florissen. M. Jas gehuwd met J. H. Werlé." De jongste berigten uit Japanvan het laatst der maand February, houden in dat de Japansche regering de betaling van den derden termijnad 500,000 dollars der als schadeloosstelling voor de expeditie naar Simonoseki bepaalde som van 3 millioen dollars heeft aangekondigd. De voldoening van de tweede helft dier schadeloosstelling dacht men niet dat zoo vlot en geregeld zoude volgen uithoofde van den ongunstige» toestand waarin de schatkist des Taikoens verkeert. Weliigt zullen in plaats van da voldoening dier gelden voor den handel voordeelen te verkrijgen zijn. Overigens zal de ontvangen som gelijkelijk verdeeld worden tusschen de vier mogendheden die aan do bedoelde expeditie hebben deelgenomen nadat aan Nederland Frankrijk en de Ver- eenigde Statpn 70,000 dollars zullen zijn uitbetaald voor de afzonderlijk aanspraken die deze landen kannen doen gelden. De som die derhalve binnen kort in de Neder- landsche schatkist zal gestort worden beloopt bijna een millioen gulden. (St. Ct DU ITSCHLAND. Berlijn 7 Mei. De beer von Bismarck keerde heden middag omstreeks vijf ure van eene conferentie met den koning langs de Linden-allee terug toen hij in de nabijheid van de Schadowstraat door een onbekende werd aangevallen. De moordenaar loste van achterenuit zijn revolver met zes loopen twee schoten op den ministerzonder hem te treffen. Deze greep den daderdie onder het worstelen nog driemaal schootBismarck werd echter niet gewondhoewel de schoten door zijne kleêren drongen. De graaf heeft eenige ligte kneuzingen bekomen. De bedrij ver van het feit is de twee en twintigjarige zoön van den republikeiuscben uitgewekene Karl Blindhij is van Hohenheim gekomen om Bismarck te vermoorden. Den 8, De man die den aanslag op von Bismarck heeft gedaanheeft zich gisteren avond ten 9 ure verscheidene malen met een zakmes in den strot gestoken. De genees- heeren hebben verklaard dat geen der

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1