Wo. 34 Zaturdag 28 April. ff' d3innenlandsche Tijdingen. 186(5 WOENSDAGEN ZATURQ AG. Besturen en Administratiën Kennisgeving. Buitenlandsche Tijdingen. Z1ER1KZEESCIE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12'fa cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels d f 1 behalve het zegelregt VEKSCHIJNT: ABO NN KM E NT S-P R lj S. 'Per drie maanden f 2,00 Franco per post f 2,2b Inzet!» ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'stiuirg De Burgmeester van lierihzeebrengt er kennis van de Ingezetenen, dat er op Maan- nlag den 30 dezer maand des namiddags ten zes ire, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal ge- louden worden. g Zterikzeeden 26 April 1866. De Burgemeester B. C. CAÜ. 1 i m] kc ge Zierikzee, 26 April. Heden werd alhier b eene vergadering van Ingelanden van den aaolder van Schouwen bij acclamatie besloten vereenkomstig het advies der commissie hirekkende dat er geene termen zijn gevon- toen om dien polder vrij te verklaren. ?wi Men meldt uit Middelburg van 21 dezer, e ten vorigen jare alhier opgerigte ver- miging tot het regelen en bevorderen van mslksvermaken telt thans nagenoeg 600 leden de.i begunstigers. Dezer dagen hield zij hare Verste algemeene vergadering; volgens het restgebragl verslag waren hare pogingen dranstig geslaagd. Alen tracht voornamelijk aft-n handwerksman en den dienstbaren stand ■or muziek-uitvoeringen tentoonstellingen j voorlezingen aangenaam en nuttig bezig arn houden en daardoor den smaak voor al grut schoon en edel is aan te wakkeren, halhalve eene feestviering bij gelegenheid en n den jaardag van li. M. de koningin en Veilige volksconcerten stelt men zich voor I jaar eene tentoonstelling te houden van oogilderijen daartoe door eenige stadgenooten heeren te brengen. treeDe Staatscourant van jl. Woensdag bevat het volgende berigt „Sedert het berigtgeplaatst in de Staats courant van den 21 dezer, zijn te Rotterdam nog 13 gevallen van cholera bekend geworden, van welke 8 doodeüjk afliepen. „Een persoon uit Rotterdam naar Katwijk reizende, werd onder weg ziek en stierf, kort na zijne aankomst aan de cholera „Te Utrecht zijn twee gevallen bekend geworden waarvan één met den dood van den lijder eindigde. „Te 's Gravenhage is eene vrouw uit Rotterdam komende door cholera aangetast en in het gasthuis overleden „Een geval kwam voor te Charlois bij een persoon uit Rotterdam gekomen." Uit 's Bosch schrijft :nen van 23 dezer. Eene vrouw van Delfshaven komende, heeft, na zich reeds op de stoomboot naar hier on passelijk gevoeld te hebben onmiddellijk na hare tehuiskomst de cholera gekregen en is na eenige uren lijdens, gisteren avond over leden. -Uit Groningen meldt men Wegens de berigten dat de cholera hier te lande is uitgebroken bestaat er plan bij het gemeente bestuur om de gewone voorjaarskermis in de maand Mei dit jaar niet te doen plaats hebben. Uit Dordrecht meldt men van 23 dezer. Heden heeft de raad dezer gemeente in aan merking nemende het uitbreken der cholera te Rotterdam besloten dat de kermis dit jaar niet zal gehouden worden. Als eene bijzonderheid, hier tot nu toe niet gezien moge gelden dat op een onzer havens een schip ter lossing ligthetwelk eene lading ijs uit Noorwegen heeft aangebragt Het zijn kollossale vierkante brokken die op een rolwagen naar den ijskelder worden gereden. Uit Rotterdam meldt men van 23 dezer. De policie is in de Baan alhier van den vroegen morgeu reeds bezig om arrestatie en huiszoeking te doen en zulks in betrekking tot de talrijke diefstallen die laatstelijk hier ter stede hebben plaats gehad. Waarschijnlijk is deze nasporing het gevolg van eene arrestatie op heeter daad van een persoon in den nacht van 11. Vrijdag op Zaturdag. Reeds 14 personen zegt men zijn naar de ge vangenis overgebragt waarvan 7 uit ééne herbergdie tot verzamelplaats scheen te dienen. Dezer dagen had te Almelo bijna een moord kunnen plaats hebben doordien een persoon die op het land rustig stond te arbeiden door een schot hagel ernstig in den ondeibuik en beenen getroffen werd Van deze daad, die men vermoedt dat met opzet heeft plaats gehad verdenkt men iemand die reeds onderscheidene jaren in de gevangenis heeft doorgebragt en te A Imelo algemeen als een gevaarlijk sujet bekend staat. Het is te hopen dat hij zoo liet hem bewezen mogt wordeneene welverdiende straf moge ontvangen. In „de RunderpestBijlage tot de Landbouw-Couranl leest men het volgende „Volgens geloofwaardige berigten zijn er per Centraal-spoorweg een groot getal men zegt meer dan 50 Zuid-Iiollandsche hoeren uit de besmette gemeenten in Overijssel aan gekomen om vee te koopen en worden deze, mogelijk met eenige weinige uitzonderingen door de veehouders in hunne stallen toege laten 1 Zijn er welke zich over zooveel on- voorzigtigheid verwonderen evenveel anderen zijn er welke weten dat het karakter en de graad van ontwikkeling van den boerenstand in Overijssel over het algemeen medebrengen eene groote mate van eigenzinnigheid stijf hoofdigheid en zorgeloosheidbij grooten afkeer van alles wat geschreven of gedrukt is en vooral van de raadgevingen van ieder welke bij wetenschappelijke opleiding wat geleerd heeft." Uit Deventer schrijft men aan de Arnh. cour. „De ijver onder onze jongeling schap ontwaakt voor de Zondags-exercitiën is nog niet bekoeld; op het appél van jl. Zondag namiddag waren er 220 present, die allen met de meeste opgewektheid de ver schillende oefeningen zoowel in liet lokaal als in de open lucht medemaakten en de vorderingen door hen in dien korten tijd gemaakt bewijzen wat men met eenen goeden wil en de noodige opgewektheid doen kan Die opgewektheid werd niet weinig bevorderd toen ia de pauze de heer Triebart aan de jongelieden mededeelde dat hem door den exercitie-commandant van het Jugendverein te Frankfort a/M. een zeer beleefde brief was geschreven waarin genoemde commandant zijne sympathie te kennen gaf voor de ont luikende vereeniging alhierwelk vleijend schrijven niet alleen vergezeld ging van een volledig stel reglementenvoorschriften en bepalingenmaar ook van een schets der evolutien door genoemd Verein op de pink- sterweide te Frankfort uitgevoerd en zelfs van een paar photographische afbeeldingen van een tweetal der meest uitstekende van de jongeliugen aldaar, in hun exerciiie tenue. Een en ander wekte natuurlijk groote belangstelling en geestdrift en wij vermelden gaarne dit feit ook oindat daarin eene groote en eigenaardige voldoening ge legen is voor den heer Triebart en de onder officieren van het kader onzer schutterij die zich geheel belangloos zoo veel moeite en inspanning getroosten om de jongelieden bij hunne oefeningen te leiden. Wij hopen slechts dat het goede voorbeeld in onze stad gegeven op vele plaatsen van ons vaderland navolging vinden moge; oefeningen toch als deze kunnen niet anders dan den geest opwekken en het ligchaam versterken en van grooten invloed worden op het volks karakter en het gevoel van nationaliteit." Het provinciaal geregtshof in Zuid- Holland heeft uitspraak gedaan in zake de twee landbouwers van Rockanje, die door de regtliank te Brielle waren vrijgesproken van het hun ten laste gelegde invoer van verdacht vee in de gemeenten Heenvliet zonder toe stemming van de bevoegde autoriteit op grond dat zij zonder opzet hadden gehandeld. Het hof heeft het vonnis dier regtbank vernietigd omdat het bewezen is dat verzuim door de geïntimeerden is gepleegd en dat de beweerde onwetendheid der verordening de strafbaarheid niet kan wegnemenomdat men die verorde ning welke was afgekondigd moest kennen en op nieuw regt doende de geïntimeerden schuldig verklaard aan het hun ten laste ge legde en hen veroordeeld met aanneming van de verzachtende omstandigheid dat er geen geldelijk of ander nadeel was toege- bragt ieder in eene geldboete van fi. DU IT SC HL AND. Berlijn, 22 April. Aan eene correspon dentie uit St-Petersburg dd. 17 dezer, ontleent men het volgende Gisteren ongeveer ten vier ure 's namid dags klom de keizer in zijn rijtuig bij het hek van den Jardin d'Eté, toer, eensklaps een jong metisch door de menigte drong van onder zija jas een pistool met dubbelen loop voor den dag haalde en op den vorst bijna a bout portant aanlegde. Dia bewe ging werd opgemerkt door een wachterdie een kreet slaakte waarop een boer sneller dan de bliksem den moordenaar een slag on Ier den elleboog gaf Het schot giiig af, maar de kogel vloog boven het hoofd van den souverein. Een andere boer arresteerde den booswichten de woedende menigte zou hem verscheurd hebben zoo de keizer zelf niet tusschen beiden gekomen was om dit te voorkomen. De keizer begaf zicb onmiddelijk naar do kathedraal Onze Lieve Vrouwe van Kazan, waar hij op staar.den voet een Te Deum liet aanheffen. De staatsraad onmiddelijk door den jongen hertog Nicolaas van Leuchten- berg en zijne zuster de hertogin Marie van Baden die Z. M. vergezeld hadden ge waarschuwd hief de zitting op en begaf zich en corpsmet grootvorst Konstanliju aan 'thoofd, naar het paleis, om Z. M. geluk te wenschen. De terugkomst van den keizer na 't bijwo nen van een tweede Te Deuin in de kathedraal was eene reusachtige ovatie. De boer die het leven des keizers gered had en die den naam draagt van Ossipe Ivanowich Ifommissaroff werd voor den vorst gebragt die hem met warmte zijn dank betuigde en hem onmiddellijk den titel van erfelijk edel man verleende. Hoewel de keizer daarna nog eenige oogenblikken in een open rijtuig de menigte bad doorkruistmoest hijom aan het verlangen der onverzaadbare menigte te voldoenzich nog een paar malen op een balkon vertoonen. 's Avonds was de stad als door een tooverslag geïllumineerd en een orchest speelde herhaalde malen het volkslied in het lokaal der ridderschap waar alle ramen open stonden, Tusschentijds viel in het theatre Alexandra eene indrukwekkende manifestatie voor. Na de derde acte van het stuk verspreidde zich het gerucht dat de redder des keizers in de zaal was. Toen de aangewezen boer in het parterre op de vragen hem gedaan schier onverstaanbaar ten antwoord had ge geven dat hij de redder w as maakte men zich van hetr. meester en sleepte men hem in triumf naar het orchest te midden var// j rlo Irr/afan rlar «rflnsp.hfi r.nal. H de kreten der gansche zaal. Het geheele publiek stond opde dai gingen op de stoelen staan met hare doeken wuivende zij die onzer, held koi bereiken, omhelsden hem met tranen i oogen. Het orchest was door het pull bestormd. Men vroeg met luider ste het volkslied datgelijk men weet be'_ met de woorden „God behoud den Czar I" (i L\ Het lied weerklonk en duizende stemmen paarden zich aan zijne majestueuze accoorden. Op dat oogenblik ging het scherm op en daar stond het geheele personeel van den schouwburg, bij de voetlichten geschaard- zijne stem met die van het publiek vereeni- gende. Dat was een plegtig oogenblik, ew dat niets van zijn indrukwekkend karaktei W verloortoen men vernam dat de gewaande redder slechts de hoer was die den moordenaar had gearresteerd. Zijn naam werd te midden van luidruchtig applaus bekend gemaakt. Aan het einde der voorstelling op ver langen van het publiek alweder het volks lied en wederom nieuwe hoera's In' de andere schouwburgen werd het volkslied ook drie malen weêr gevraagd. Wat de moordenaar betreft, deze is 20 jaar oud, en heeft als zijn naam opgegeven, Olchewsky. Men meldt uit Weenen van 24 dezer. De toestand is over het algemeen van oorlog- zuchtigen aard. De naar hier getelegrafeerde Pruissische nota van antwoord bevestigt het geruchtdat zij ontwijkend is. Gisteren had er een kabinetsraad plaats. De Oostenrijksche armee in Italië is op voet van oorlog gebragt Benedek wordt te Weenen verwacht. De meeste morgenbladen bevestigen de aankomst van de Italiaansche diplomaten Venosta en Arese. Zoo men zegt heeft graaf Arese om

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1