Woensdag 25 April. 33 WOENSDAGEN ZATURDAG. "aanbesteding. 1866 Besturen en Administratiën GEBUREN-VERHOOR. Binnenlandsche Tijdingen. •*]n> ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 12'A, cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A.BONNEM ENT SPR IJS. Per drie maanden f2,00Franco per post f 2,25 Inzeil- ding der Advcrtentién daags te voren voor 10 ure'sinorg - •L. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee roepen bij deze op allendie eenig bezwaar mogten hebben tegen de uitoefening van het kuipersberoep in het perceel ge merkt D 347, in de St.-Pomusstraat alhier, waartoe JAN LEGEMATE vergunning ver zoekt om op Woensdag den 25 dezer maand des namiddags één ure ten Raadhuize te verschijnen om alsdan in hunne belangen te worden gehoord. Zierikzeeden 18 April 1866. Ve Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Op Maandag den 7 Mei 1866 des voor- middags ten 9 urezal onder nadere goed keuring door den Commissaris (les Konings in de provincie Zeeland of bij zijne afwezig heid door een der leden van de Gedepu teerde Staten en in bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat in het 11de districtaan het lokaal van het Provinciaal Bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed: Het verbeteren en tot 1 Mei 1807 onderhouden der gewone Aarde- Jtx-oui- Kjjs- en Steengloofiing- werken aan de Zeedijlien der Ca- lamiteuse polders van Zeeland en zullrs in 30 peroeelen van aan besteding. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod voor ieder perceel af zonderlijk. Het Bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken aan dat van het provinciaal bestuur van Zee land te Middelburgbij de Ontvangers- Griffier van al de Calamiteuse Polders en is voorts op franco aanvrage, tegen be taling der kosten te bekomen bij den Boek handelaar M Nijhoff Raamstraat no. 49 te 's Gravenhage en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Zullende van den 9dea tot den 4de0 dag vóór de bestedingmet uitzondering van den Zondag de noodige aanwijzing in loco worden gedaanvoorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat C. Brunings te Middelburg voor de werken in het algemeen alsmede bij de dienstdoende Ingenieurs te Goes te Zierik zee te Breskens en te Neuzen voor de werken tot elks arrondissement behoorende. NU. De gegadigden worden verzocht overeenkomstig de voorwaardenvolledige Billetten in te leveren aanduidende de namen en voornamen (voluit)het beroep en de woonplaatsen van hen en van hunne Borgen het nnmmer van het Perceelen de som in cijfers en in schrijfletters. Gedrukte Billetten zijn te bekomen bij den Drukker van bet Gewestelijk Bestuur U. F. Auer. Den tweeden Dingsdag der maand Junij zal volgens art. 100 der kieswet de helft der leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal aftreden waarin o. a. voorkomen de heeren te Middelburg G. A. Fokker te Zierikzee J. J. van Kerkwijk. Aan de Staats-Courant wordt het vol gende ontleend „Te Rotterdam hebben zich zeven gevallen van cholera voorgedaan. Vier personen zijn aan die ziekte overleden. Het gemeentebestuur heeft maatregelen genomen en bereidt verdere maatregelen voor om de verbreiding zooveel mogelijk tegen te gaan. „Ook te Delfsliaven zijn drie personen door die ziekte aangetast. „Bij het voorkomen van Aziatische cholera te Rotterdam en te Delfsliaven meenen de inspecteurs voor het geneeskundig Staatstoezigt de heeren geneeskundigen opmerkzaam te moeten maken op het groot gewigt der mede- deelingen dievolgens art. 6 der wet van 1 Junij 1865 (Staatsblad no. 60) regelende de uitoefening der geneeskunst van hen worden verwacht. „Tot het nemen van maatregelen om ver breiding der cholera zooveel mogelijk tegen te gaan wordt onverwijlde mededeeling zoo wel van de eerst waargenomen gevallen van cholera als van het veelvuldig voorkomen van diarrhaeën noodzakelijk vereischt. „Mededeeling van bijzonderheden omtrent den oorsprong der eerste gevallen wordt van de geneeskundigen dringend verzocht." Aan een ingezonden (hoewel ongetee- kend) stuk uit de Nieuwe Rotterdamsche courantontleent men de volgende bijzon derheden betreffende weerspannigheid van een gedeelte der equipage van het clipper schip VVjUem Poolman, gezagvoerder A. Hoogenstraaten. Genoemd schip arriveerde den 6 dezer ter reede van Brouwershaven. Men begon den volgenden dag een aanvang te maken om de lading van de op de reede liggende zeven ligters over te nemen. De lading van twee ligters was overgenomen toen 12 matrozen en 3 ligt-matrozen weiger den te werken en verklaarden de reis met het schip niet te willen mede maken. De reeders ontvingen dit berigt, nadat alles beproefd was om de schepelingen van ge dachten te doen veranderenwaarop direct werd teruggeseind: „In Zierikzee in gevan genis zetten tot het schip beladen isen dan weder aan boord volgens de wet" Dit werd natuurlijk ten uitvoer gebragt doch in plaats dat de officier van justitie te Zierikzee de manschappen in bewaring hieldontsloeg hij de weerspannige schepelingen en waren zij dus op vrije voeten gesteld. Te 1140 minuten van den 10 dezer ontvingen de reeders van de Willem Poolman dit voor hen onaangename berigt waarop zij met den trein van 12.25 naar 's Hage stoomden en assistentie van den minister van justitie vroegen. Het ministerie seinde in overleg met de reeders den waterschout te Rotter dam „de 15 man van de Willem Poolman aanhouden en weder aan boord brengen." De waterschout van Rotterdam had de weer- spannigen ten 3 ure in handen en nam hen dadelijk in verzekerde bewaring Zaturdag den 14 dezer 's avonds ten 8 ure werden de weerspannigen op verzoek van de reeders in hunne tegenwoordigheid en die van den waterschout en den gezagvoerder, in eene zaal gelaten in het gevangenhuisen werd hun gevraagd wat zij wilden goedschiks aan boord of kwaadschiks; ook werd hun medegedeeld dat indien het laatste het geval was en zij in zee zijnde de dienst wei gerden de kapitein heil zou doodschieten hetgeen ook werkelijk het voornemen was. Hierop werd door de equipage geantwoord, dat zij zeer goed begrepen dat al de door hunne handelingen veroorzaakte kosten ten laste van hen kwamen en zij dus de reis voor den prins zouden maken daarbij voeg den zij dat het schip eene lading in had van 936 lasten zwaar en ligt goed en dit alles weder op Samarang moest ontlast worden 1 Op een en ander werd door den waterschout en den gezagvoerder geantwoord dat zij niet aan boord waren gekomen om ledig te zijn en te slapen en dat het verder van hen zeiven zoude afhangen welke straffen later nog op hen zouden toegepast wotden. Ten gevolge van dit onderhoud oordeelden de 15 man het ten slotte het best om ongeboeid en vrijwillig aan boord te komen Den 16 dezer vertrokken de matrozen naar Brouwershaven vergezeld door 8 politiedienaren aldaar aangekomen zijnde, verklaarden zij onderling liever in stukken aan boord te zullen komen dan te werken en de reis mede te maken. Dit werd 's avonds aan den gezagvoerder medegedeeld. De reeders van de Willem Poolman hadden gezorgd dat zij ook te Brouwershaven warenom in hunne tegen woordigheid de strengste maatregelen te zien toepassen waartoe de wet op de tucht van koopvaardijschepen den gezagvoerder regt geeften de gezagvoerder had bepaalde orders om liever alle 15 man dood te schieten, dan toe te geven om hen vrij te laten. Den 17 dezer 's morgens ten 6 ure werden de weerspannigen met geweld aan boord gebragt en bleven zij aan boord zijnde volhouden dat zij niet wilden werken waarop de gezag voerder bevel gaf twee hunner die de woord voerders schenen direct in boeijen te zetten en afzoi derlijk op te sluiten, liet andere gedeelte der equipage zag nu duidelijk til dat er van een terugkeer naar Rotterdam niets kwam en de gezagvoerder zijn regt in alle opzigten zoude handhavenwaarop zij verklaarden aan het werk te zullen gaan en dit ook deden. De twee in boeijen zijnden verlangden nu ook ontslagen te worden van o o huntie boeijen en gingen insgelijks aan het werk. De twee belhamels van de equipage zijn in boeijen naar Rotterdam teruggezonden. Aan liet U. D wordt het volgende gemeld „De minister van koloniën heeft, naar aanleiding van een koninklijk kabinets rescript aan den kapt. van het Ne 1. Ind. leger K. v d. Heyden met verlof hier te lande, opgedragen het bijwonen der oefeningen van de Frausche troepen in het kamp van Chklonster dienste van liet Ned. Indisch leger, zullende van wege de depart, van buitenl. zaken de noodige stappen worden gedaan om hein in deze zijne zending offi cieel te doen toelaten. In de Amsterdamsche courant leest men het volgende „Op den 1 dezer liep in Simonsbaai binnen het schip Loevestein 740 ton, kapitein C. J. D. Hulshoff om te repareren. De kapitein berigt Banjoewangie op 28 December jl. te hebben verlaten met be stemming naar Amsterdam met eene ge mengde lading van suiker, koffij en tin. Alles ging wel tot 16 Febrüarij toen men op de hoogte van Madagaskar een orkaan kreegdie zoo hevig was dat het schip plat op zijde werd geworpen ten gevolge waarvan het zooveel water maaktedat dn equipage én passagiers vorpligt waren de pompen lens te houden terwijl de vastge maakte zeilen van de ra's wegvlogen. Na het bedaren van den orkaan bevond men het schip zoodanig ontramponeerd en bad men zoo veel suiker opgepompt dat men het noodig oordeelde naar Simonsbaai te stevenen, en aldaar de geledene schade te herstellen. Men is thans bezig de lading te lassen en er zijn tenders aangevraagd om het schip te repareren De verkooping van 600 balen beschadigde koffij en 25 kanasters suiker zal eerstdaags plaats hebben. „De passagiers op dit vaartuig waren de heeren J. II. J. Boes officier bij d i inf. van het O. I. leger en familie; L. R. Priester, telegrafist 2de kl op Java en familie Berretty ambten, op waclitg. Neeb officier van gezondheid 1ste kl. en Clifford. De laatsten vertrekken met de mailstoomboot Voor de concessie der spoorweglijn Scheveningen - 'sHage Amersfoort - Amelo is door eene Engelsche maatschappij de voor- Ioopige borgtogt van 420,000 gestort. Met leedwezen verneemt men dat de contract Corporation welke die som verschaftei11 groote finantiële moeijelijkheden verkeert, Pu Daar het intusschen slechts den voorloopigeii s' borgtogt betreft kan bet welligt op de zaala 1 zelve geen invloed hebben. (U. D.j Men meldt uit Harlingen van 18 dezer. "emt"en Op den 5 Eebruarij vertoonde zich hier eef 'oorilen- dolle bond, die, hoe ook vervolgd, wist tl ontkomen. Vervolgens schijnt hij in de: omtrek rondgezworven en nog al kwaai gedaan te hebben althans in de vorige week^ werd hier een schaap geslachtom de zonder-; linge grillen die het maakte en daarna op vermoeden van de dollehondsbeetin de aarde werd gestopt. Ook bij den landbouwer A. Hibma schijnt die bond onder de schapen te zijn geweestdaar twee van de kudde in bet laatst der vorige week in razernij zijn gestorven en drie om die redenen zijn ge doodterwijl op heden nog twee om dolheid zijn afgemaakt. Daar de huiden en de wol dezer dieren meestal worden verkochtwaaruit erge gevolgen kunnen voortvloeijen voor hen die met wonden daarmede in aanraking komen, ware liet te wenscliendat daarop, even als op de voorkoming der veeziekte provinciale reglementen werden gemaaktof, zóó die bestaandat die dan ook gehand haafd werden, Uit Werkendam meldt men van 19 dezer. Eergisteren werd hier door de politie aange houden en in bewaring genomen een geheel onbekend persoon, niet bij zinnen zijnde, oud omtrent 60 jarengekleed in blaauwen jas met pet. In de omliggende gemeenten werd ook deze persoon gezien doch voor den jaarlijks te Sleeuwijk verblijf houdende lezer, rlog- eerde t het had jsche -agt De omst a en 3 om

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1