N°. 30 Zaturdag 14 April. 1800 i WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Afkondiging. Bmnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. S ZIERIK1EESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIE N, Gewone 12'Va cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 zegels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABO NNEM ENTS-P Rij S Per rlrie maanden 2,00 Franco per post f 2,25 lnzen- len ding d-r Advertehtiën daags te voren, voor lOure'sinorg org Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat het kohier van de hoofdelijke belasting dezer gemeente over het loopend dienstjaar voorloopig is vastgesteld en van Maandag den 16 dezer, gedurende veertien dagenop de gemeente-secretarievoor een ieder ter inzage ligtkunnende de reclames daartegen op ongezegeld papier aan den gemeenteraad gerigt in eene daarvoor bestemde bus aldaar worden ingeleverd. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee den II April 1866. De Burgemeester B. C. CAO. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee maakt hekend dat het kohier van het patenregt 3dc kwartaal dienst 1865/6 van deze gemeente den 5 dezer door den heer Commissaris des ito- nings in deze provincie executoir verklaard, op heden wordt gesteld in handen van den heer Ontvanger der directe belastingen in deze ge meente ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzeeden 12 April 1866, B. C. CAU. Middelburg, 11 April. Heden had in eene openbare teregtzitting der arrondissemer.ts- regtbank alhier de installatie plaats van den heer mr. E. P. Schorer als substituut-griffier bij dat college. Overeenkomstig het requisitoir van het openbaar ministerie geschiedde in de eerste plaats voorlezing van het koninklijk besluit van benoeming en de acte van eeds-aflegging. Vervolgens rigtte dé Voorzitter eene toe spraak tot den nieuwen substituut-griffier. Hij noemde het eene welverdiende bevordering van dieDS voorganger toen deze door Z- M. den koning werd aangesteld als regter in de regtbank te Zierikzee. Voor het verlies dat de regtbank alhier hierdoor leed hoopt zij echter vergoeding te vinden in de benoeming van den nieuwen substituut-griffier. Die be noeming bevredigtvolgens zijne verzekering al de leden der regtbankwant waren zij vooraf over de keuze geraadpleegd geworden dan zou zeker de naam van den nu benoemde het eerst op de aanbevelingslijst zijn geplaatst. In de vroegere waarneming der betrekkingen van beëedigd klerk ter griffie der regtbank alhier en later van griffier bij het kanton- geregt te Heinkenszand ligt naar de Voor zitter vertrouwteen waarborg voor den ijver de kunde en de ervaring van den benoemde Hij wenschte dezen dan ook geluk verzekerde hem dat hij der regtbank welkom is en hij met de meest welwillende gevoelens wordt begroet als substituut-griffier bij de arron- dissements-regtbank alhier in welke betrek king hij hem verklaarde te zijn geïnstalleerd. Dè geïnstalleerde sprak achtereenvolgens een woord van dank voor ondervondene wel willendheid en van aanbeveling voor het ver volg tot de leden der regtbankden officier en den substituut-officier van justitie den griffier en de advocaten en procureurs. Zijner zijds gaf hij ook de verzekering zijner woder- keerige genegenheid en zucht om de goede verstandhouding onderling voortdurend te helpen bevorderen. Ten slotte beantwoordde de deken der orde van advocaten namens deze en de procureurs, de toespraak van den substituut-griffier. Ilij dankte hem voor de gesproken woorden verzekerde dat zij met den nieuwen substituut- griffior op denzelfden voet wenschen te ver- keeren als met den vorige en eindigde met een woord van aanbeveling. Ds. F. W. Merens van Viissingen 9 heeft het beroep naar Utrecht aangenomen. Zoo als reeds gemeld is zal den 26 dezer voor het provinciaal gerogtshof in Zuid - Holland teregt staan Antje Lieverse en Petronella van Rossum weduwe eerst van Jan Lieverse, laatstelijk van Pieter Peek, en zal in deze zaak het openbaar ministerie worden waargenomen door den advocaat- generaal mr. C. F. Th. van Maanen terwijl als verdediger voor de beschuldigde zal op treden mr. A. P. T. Eyssel. De zaak komt volgens de akte van beschuldiging hoofdzakelijk op het volgende neder: Dat de beschuldigden eenparig hebben bekenddat de eerste harer in zwangeren toestand verkeerde en daarop door hare moeder attent gemaaktechter ontkend heeft zwanger te zijnzoowel de eerste keer als op den 2 Januarij en 4 Februarij dat de eerste beschuldigde op Maandag den 5 Februarij naar huis is gekomen klagende over kramp in het lijfzich naar bed heeft begeven en wat Haarlemmerolie en een weinig brandewijn heeft gebruiktdat terwijl de 2de beschuldigde zich in een schuurtje bevond om turf te halen de eerste is bevallen Yan een kind van het vrouwelijk geslacht dat zij toen het kind heeft hooren smakkenhet met het aangezigt voorover op het beddengoed heeft gelegd en met het band uit eene harer broekspijpen de keel heeft digtgedrukt dat zij dit band dubbel genomen om de hals van het kinddat onder de dekens lag heeft gedaan en dit daarop had digtgehaald met elke hand een der einden vasthoudende hetgeen 4 a 5 minuten duurde; dat zij na afloop daarvan een gil heeft gegeven waarop 'de 2de beschuldigde toeschoothet dek opsloeg en het kind opnamhetwelk nog snikte of gorgeldedat zij daarom tot hare moeder zeide„als er nog leven in iswring het dan maar het keeltje digtdat de 2de besch. welke toen niet wist wat hare dochter met het kind gedaan had en zag dat het kind meer dood dan levend was met haar regter- liand van achteren het halsje gedurende eene minuut zoodanig heeft toegeknepen dat er daarna geen leven in hot kind meer te be speuren washebbende zij het kind daarbij met de andere band steunende achterover gehouden dat het lijkje vervolgens in eene rooda luijer is gewikkeld, en bij de 1ste beschuldigde onder de dekens op het bed gelegddat beiden hadden "beraamd om het kind in stilte in den tain te begraven doch dat de ongesteldheid der 1ste beschuldigde zoo toenam dat de 2de beschuldigde hoewel de eerste zich daartegen verzetteden genees kundige Freerichs is gaan halen; dat de 1ste beschuldigde het plan tot het vermoorden van het kind, waarvan zij zwanger was heeft gemaakt op den middag vóór hare bevalling terwijl zij zat te werken De conclussie der deskundigen uit de schouwing is dat het lijkje dat is van een voldragen levensvatbaar kinddat het kind heeft geademd en dos geleefddat de adem haling op de eene of andere wijze is verhinderd gewordendat die verhindering veroorzaakt kan zijn door van buiten aangebragt geweld dat de aan hen medegedeelde bekentenissen van de beschuldigden volkomen overeen stemmen met hetgene door hen bij de lijk opening is waargenomen dat met voldoende zekerheid kan worden aangenomen, dat de dood door verwurgingdat is door verstikking is veroorzaakt. En worden mitsdien Antje L en Petron«*lla v. R. beschuldigd van kindermoord door haar te zamen en in vereeniging begaan wat de eerste betreft voor de eerste maal door de ongehuwde moeder. De 15jarige vlees chhouwersjongen waarvan onlangs is melding gemaaktis jl. Maandag door de Haagsche regtbank schul dig verklaard aan 1. valschheid in zes onder handsche geschriften (slagers-rekeningen) 2. het desbewust gebruik maken daarvan en 3. 12 wanbedrijven van misbruik van vertrouwenen deswege veroordeeld tot ge vangenzetting voor den tijd van drie jaren in een huis van verbetering en 18 geld boeten van f 25 en 12 van f 6 ieder. Voor het provinciaal geregtshof in Noord-Brabant stond den 7 dezer te regt de onbezoldigde rijksveldwachter te Riethoven wegens liet 1. in zijne betrekking opmaken eener acte, waarin hij het feit of do omstan digheden bedriegelijk had veranderd en de valsche feiten als waar gestaafd 2. het des bewust gebruik maken van zoodanige acte en 3. het afleggen van eene valsche getuigenis. Het openbaar ministerie requireerde zijne schuldigverklaring aan die misdaden en ver oordeeling tot 20 jaren tuchthuisstraf en f 50 boete bij wanbetaling te vervangen door 7 dagen gelijke straf. Morgen (8 April) zal het hof uitspraak doen. Men zal zich herinneren het regtsge- ding aanhanging gemaakt door zekeren heer Briffault zich noemende oud-secretaris van Z. M. den keizer Franschentegen de erfge namen van wijlen baron van Brienen van de Groote Lindt te 's Hage waarbij eerstge- melde, op grond van zijn beweren dat in den boedel van wijlen voornoemden baron van Brienen zou zijn gevonden een gesloten en verzegel I paket aan zijn adres hetgeen hem echter niet is ter hand gesteld ondanks de verklaringen van de erfgenamem van van Brienen dat zoodanig paket niet in den boedel zou zijn gevonden eene regtsvordering voor de Haagsche regtbank heeft ingesteld in welk geding hij verzoek deedom die erfge namen op vraagpunten desbetreffende te hooren. De regtbank heeft zoo als men weetdat verzoek afgewezen. Tegen dat vonnis is de heer Briftault in hooger beroep gekomen maar nu verlangden de erfgenamen van v. Brienen dat, alvorens verder te procederen de heer Briffaultals vreemdelingzekerheid zou stellen voor eventuele geregtskosten en vorderen daarvoor een bedrag van f 15Ó0. Het hof heeft beslist dat de heer Briffault tot zekerheid moest stellen eene som van f 1000en zulks binnen 14 dagen. Men meldt uit Urk van 8 dezer. Bij het ophalen eener schuit op de scheepshelling alhier geraakte de ketting om den hals van een der knechts. De ongelukkige was terstond een lijk. De heer II Q. Jansen te St. Anna ter MuiJen is benoemd tot schoolopziener in het vijfde schooldistrict van Zeeland. DU ITSCHLAND. Men schrijft uit Munchen van 9 dezer. Be Bayerische Zeitung deelt een depêche der regering mede aan hare gezanten te Weenen en Berlijn waarin deze uitgenoodigd Worden om beide groote mogendheden te verzoeken zich van eiken gewelddadigen aanval te onthouden en onmiddelijk onder handelingen tot behoud van den vrede aan te knoopen. Volgens de antwoorden die de beide regeringen hierop den 5den dezer gegeven hebben is een dadelijk gewelddadig geschil niet te vreezen daar beide regeringen geneigd zijn om tot vereffening harer geschil len onderhandelingen met elkander en met de bondsstaten aan te knoopen. TJïc Bucharest schrijft men van 9 dezer. Volgens het rapport van den minister van oorlog wordt de militaire magt op 40,000 man geregelde troepen en 32 bataillons militie begrootbenevens de burgerwacht. Binnen eene week zouden honderd stukken geschut in gereedheid zijn. De minister geeft te kennen dat ieder Rumaan zoo noodig ter verdediging des lands zou opkomen. Te Lubeck hebben de kleermakers knechts hunnen meesters bij gedrukte circulaire de zeer vriendelijke kennisgeving doen ge worden dat ze 20°/0 meer loon verlangen of den 21 April gezamentlijk het werk te zullen staken. FRANKRIJK. Parijs 9 April. Gisteren avond ten acht ure hadden wij hier een storm uit het noord oosten die voor dezen tijd des jaars allerhevigst mag genoemd worden. De regen viel in stroomen neder. Het aanhoudend schitteren van den bliksem het hevig ratelen van den donder had eene verblindende en vordoovende kracht. De aanzienlijke kringen houden zich zeer druk bezig met het volgende raadsel achtige voorval. De heer de G. had twee jaren geleden een Spaansch meisje gehuwd. De echt was zeer gelukkig. Eenige weken geleden was de dame echter spoorloos ver dwenen. Alle nasporingen bleven vruchteloos en de heer de C. wanhoopte reeds zijne echtgenoot weder te zien tot de Spaansche gezant alhier hem kwam aankondigen dat hij per telegraaf door mw. de C. uitgenoodigd was haren man aan te kondigen dat zij zich in het klooster Las Salejas te Madrid als non had doen opnemen. De heer de C, is onmiddelijk naar Madrid vertrokken qm de reden van dat raadselachtige besluit te vernemen. i zié »r zuil n al/ aaraai) lehoefi i een legen dafL tinnen maat- ilbuffT; niny.u *1 Nog door weeg- 3 ver- ;erlust wind t di uacl ezetl nieu r d- i, voia (gelijls en up vld iet ian i oC el a il'i aan 3ht- )uw aar die eii >en. rer- loel

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1