.1 Woensdag it April. W0EKSDA9 El ZATURDAG N°. 29 '1866 Besturen en Administratiën Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. HE COURANT PRIJS DER A D VERTEN TIEN. Gewone 12'/a cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 zegels A f 1 behalve het zegelregt VEESGH1JNT: A BONN E M ENTS-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen dingder Advortentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg i11 O 2- 3 12, der Iburg ïboot 's en min. Teen" naar van Vos. J Provinciale GeléLleening. van f 395,00.0,00- (Vierde Gedeelte.) De Gedeputeerde Staten van Zeeland, Gelet op het besluit der Staten van den giten November 1862 no 5 en op het daarbij vastgesteld plan eener.geldleening van f 525,000,00 ten laste van de provincie Zeeland opgenomen in het Provinciaal blad van 1863 onder no. 24alsmede op de besluiten der Staten van den 8,teu Julij 1865 no. 11, van den 10den November 1865, no 3 en van den lsten Maart 1866 no. 9, opgenomen in bet Provinciaal blad respective ly onder no. 91 van 1865 en onder nis 7 en 40 van 1866 Besluiten: In voldoening aan art. 4 van bovenge noemd plan van geldleening ter kennis te. brengen van belangstellenden 1. dat in genoemde geldleening kan worden ingeschreven voor een honderd acht en dertig aaodeelen elk van een duizend gulden tegen eene jaarlijksclie rente van vier en een halt ten honderd in te gaan met den eersten Mei 1866; 2. dat de termijn voor het inleveren der inschrijvings-billetten is bepaald van af Donderdag den 26sten April 1866 tot en met Donderdag den 3de° Mei daaraan volgende (zon- ei) feestdagen uitgezonderd) des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 3 ure; 3. dat de inschrijvingsbus en billetten in het openbaar zullen geopend wordenop Donderdag den 3den Mei 1866 des namid dags ten 3 ure in de raadzaal van Gede puteerde Staten 4. dat het bedrag der ingeschreven aandeelen voor zoo veel die zijn aangenomen moet overgestort worden bij den heer Betaal meester te Middelburg in het tijdvak van 19 tot en met 26 Mei 1866 op de gewone kantoor uren en dat de quitantiën van storting vóór of niterlijk op den laatsten dier maand moeten overgebragt zijn ter provinciale griffie in handen van den commies D. Jeras heiast met de comptabiliteit, die daarvoor liet in art. 7 van het plan bedoeld renversaal zal afgeven. 5. dat exemplaren van het plan der geld leening van f 525,000,00 waarvan de onderwerpelijke deel maakt kosteloos ver krijgbaar worden gesteld bij genoemden ambtenaar op franco aanvrage. Dit besluit zal worden geplaatst in het Provinciaal blad van Zeelandbuitendien bij wijze van openbare aankondiging in de Staats-, Middelburgsche- Ooessche- en Zierikzeesche Couranten alsmede in het Sluissche Week blad en in het Algemeen Nieuws- en Adver tentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Middelburg den 4de° April 1866. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. van LIJNDEN, Voorzitter. S, van deb SWALME, Griffier. Zonnemaire 4 April. Heden was bet de dag waarop Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland bepaald hadden dat de eerste vergadering van den Raad der nieuwe ge meente Zonnemaire (ingevolge de wet op de vereeniging der gemeenten Bommenede en Zonnemaire) zou plaats hebben en de ver eeniging. der gemeenten zou tot stand komen t Feestelijk. W.erd door de ingezetenen die dag gevierd reeds vroeg, in den morgen zag men uit do woningen de vaderlandsche driekleur wapperenwelke het bewijs opleverde van de ingenomenheid met de vereeniging der ge meenten. Algemeen werd er toe bijgedragen om de de vreugde op dien voor deze gemeente ge- wigtigen dag te verhoogen. De kinderen die de Bewaarschool bezochten als ook die der school voor het lager onderwijs werden in den loop van den voormiddag op verver- schingen onthaald ook werden de behoeftigen niet vergeten. Nadat de vergadering van den Raad (die in den namiddag plaats had) afgeioopen was vereenigden het hoofd van het Bestuur de leden van den Raadmet Arm- en Kerk besturen en eenige particulieren zich in het schoollocaal hetwelk daartoe zeer smaakvol was ingerigt. Dadr was men tot laat in den avond vriendschappelijk bijeen. Menige heil dronk werd daar geuit op de vereeniging der gemeenten eri nu nieuwe gemeente Zon nemaire. Ook daarbuiten leverde de gemeente niets op dan groote sympathie voor de goede zaak der vereeniging van de gemeentenoveral zag men flambouwen en vuurwerken ont branden met een woord er was algemeene vreugdelang zal deze dag in genoegelijk aandenken hij de ingezetenen blijven. Onlangs is medegedeeld dat een molenaar in de gemeente Waarde gestorven was ver moedelijk tengevolge van vergiftiging door zijne vrouwthans verneemt men dat ook de zoster der vrouw en de vroeger bij de overledene in dienst geweest zijnde knecht in hechtenis zijn genomen, als „verdacht van medepligtigheid. Men deelt mede, dat in de afgeioopen week, door de bevoegde militaire autoriteit te's Hage is ontdekt dat verschillende onder-offi cieren van het regement grenadiers en jagers, die belast waren geweest niet den inkoop der benoodigde levensmiddelen zich te dien opzigte zouden hebben schuldig gemaakt aan ergerlijke frauduleus® handelingen. Ten ge volge dezer ontdekking moeten zich bedoelde onderofficieren reeds voorloopig in arrest bevinden. Naar wij vernemen is dooi- C. Wïeringa, fabriekant in koperwerken en werktuigen te Groningeneene belangrijke uitvinding gedaan ten aanzien van een water-zuig- en perswerktnig dat groote veranderingen vooral op het brandspuitengebied kan doen ontstaan! Sedert de uitvinding der brandspuiten zijn dezewat de onderdéelen betreftveel ver beterd doch in hoofdzaak zijn zij gelijk ge bleven aan de constructie zooals onze vermaarde landgenoot Jan van der Heijde die heeft uitgevonden. Men moet toch nog bij eene tamelijk groote brandspuit 16 a 20 man tot het pompen bezigen en is de lastige op- en neergaande beweging der zuigers nog altijd blijven bestaan en door niets anders vervangen niettegenstaande in de laatste jaren de vraag naar verbetering en vereenvoudiging zich vanvele zijden opdeed. Het nieuwe werktuig van Wieringa neemt alle bovengenoemde bezwaren weg namelijk de krachtaanwending op en neêr is vervangen door eene draaijende be weging waartoe slechts twee personen worden vereischt terwijl vier dezer werktuigen niet meer plaats beslaan dan óéne gewone brand spuit. Donderdag II. is dit werktuig beproefd en heeft het verrassende resultaat opgeleverd dat het in uitwerking gelijk staat met de grootste brandspuit hier aanwezig en alzoo een hoeveelheid water van 300 kan per minuut verplaatst. (Handelsbl.) De Eerste Kamer heeft 11. Zaturdag aangenomen de ontwerpen van wet voor heden aan de orde gesteld, waaronder de overeen komst met België met algemeene stemmen. Door den minister van buitenlandsche zaken is verklaard dat een nieuw onderzoek over de werken in de provincie Zeeland is ingesteld waarvan de uitslag verwacht wordt Uit Deventer schrijft men het volgende „Naar het zich laat aanzien, is de opwekking tot ontwikkeling en bevordering der volks weerbaarheid door de hoogleeraren van Vloten en Burgersdijk niet vruchteloos geschied. De heer Triebart iste luitenant-adjudant b la suite van het battaillon dienstdoende schutterij alhierdie zich jaren achtereen ijverig heeft bezig gebonden met de vorming eener goede schutterij en zich in den goeden toestand van het kader verheugen mag, had reeds sedert lang den wensch gekoesterd dat die goede houding en gang die geoefend heid van oog en oordie oplettendheid en flinkheid waaraan men een goed militair herkent, het kenmerk van een grooter deel onzer bevolking mogten worden. Hij deed daarom eene oproeping in de courant plaatsen waarbij aan ouders en voogden berigt werd dat hunne zonen en pupillen die den leef tijd van 12 tot 15 jaar bereikt hebben kosteloos onderrigt konden ontvangen in het exerceeren. Als. bewijs nu dat de volksgeest slechts opwekking behoeft om zich krachtig te openbaren diene dit zich niet minder dan 175 jongelieden daartoe hebben doen inschrijven, en dat twee vaders, die vroeger zeiven een rang in het leger bekleeden lmnne diensten onbaatzuchtig aanboden om den wakkeren heer Triebart ter zijde te staan bij het geven van zijn onderwijs waarvoor hij de Zondag namiddag uren als de meest geschikte heeft uitgekozen." 1) UITSCKLAND. Vf.enen 5 April. Eene vreeselijke ge beurtenis maakt hier liet onderwerp uit van alle gesprekken. Franz Tuvora50 jaren oud, sints 18 jaren uitgever eener auto- grafische locale correspondentie en. buitenaf bekend als ondernemer van gezelschapsreizen naar het Oostenheeft zich den 2 dezerop Paaschmaandag des avonds in zijne woning met cyankali in punscli vergiftigden wel met zijne tweede vrouw, Amalia Graf, oud 35 jarenen zijne drie kinderen uit zijn eerste huwelijk Aloysia oud 19 jaar Joseph 17 jaar, en Karei, 12 jaar, alle vijf uit vrije beweging. Twee kinderen uit het tweede huwelijkRudolf 8 en Hendrik 6 jaar oud zijn niet mede opgeofferd dezen hadden den dag doorgebragt bij hun grootvaderden mechanicus Graf, en waren 's avonds, zonder hunne ouders meer te zien naar bed gebragt. Ten 7 ure des avonds was Tuvora met zijne vrouw van eene wandeling te huis gekomen en had toer, thee gezet. Later vond de meid de kamer gesloten. Toen de de deur 's morgens ook nog toe bleef, werd ze door de politie geopend en vond men de vijf personen met ver trokken gelaat dood in bed liggen. Tuvora lag alleen met toegeknepen handen en open oogen in zijn bed zijne vrouw ook met open oogen maar met gevouwen handenin haar eigen bed de dochter lag op den grond op een eigenhandig gespreid kermisbed met het hoofd achterover en de handen krampachtig zaamgetrokken da twee zoons weêr te zamen in een afzonderlijk bed, Al de lijken lagen in hun gewoon nachtgewaad en waren bij aankomst der geneeskundige commissie nog warm. Als oorzaak wordt opgegeven algeheele finantiële achteruitgang. Met name zou "eene depêche, den 2 dezer uit Jeruzalem aangekomen houdende dat den zich aldaar bevindenden reizigers da middelen tot de terugreis ontbraken hem geheel en al verpletterd hebben. Dat vrouw en kinderen vrijwillig mede den dood zijn ingegaan getuigt een briefdoor Karei geschreven die bij de lijken werd gevonden. Dezer dagen had een veiling van meubilaire goederen plaats op den Gleueler burg in de nabijheid van Keulen Een der aanwezigen kocht eene antieke kist. Voor de kooper zijn nieuw verworven eigendom wegvoerdebezag hij de kist van binnen en vond daarin eene verborgen bergplaats welke gevuld bleek te zijn met goudstukken ter gezamenlijke waarde van eenige duizendo thalers Dewijl die som niet mede begrepen was in den verkoop keerde zij terug tot den vorigan eigenaar der antieke kistwelke de kooper nu voor goed ledig gemaakt huiswaarts kon nemen. Te Ansbach is dezer dagen volgens de Miihchener neue Naehvichten verschenen „de witte vrouw". De bijgeloovigen van de hoogere orden bewerendat dit als de voorbode moet worden beschouwd van het overlijden van een lid van het huis Hohnn- zollern. De Frankfurter Zeitung van jl. Vrijdag meldt het volgende. In de zitting op 26 Maart door de assises te Manheim gehouden is Menco Bernheimuit Amsterdam, zich noemende procuratiehouder der in gemelde stad geves tigde firma Block wegens bedriegelijke handelingen veroordeeld tot 4 jaren tuchthuis straf. De veroordeeling is geschied op grond, dat hij was deelhebber in de zaakdie hij voorgaf als procuratiehouder te vertegen woordigen zoodat hij mede aansprakelijk is voor de gepleegde feiten als het onmiddelijk na de ontvangst onder de waarde afzetten van eenige partijen koopwaren te Manheim en omstreken in het vorige jaarter waarde

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1