Zaturdag T April. WOENSDAGEN ZATURDAG. If». 28 u Besturen en Administratiën Staats-Loterij. Bekendmaking. AANBESTEDING. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT. PRIJS DER A D VERTENTIEN. Gewone 12'/a cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 zegels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R Ij S. I Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25 Inzen^ ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sworg A 12, dtr Iburg 9 en nin. reen" naar van Vos. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden Dat door Z. E. den Mi nister van Financiën ingevolge Koninklijke magtighng is vastgesteld de 260*te Staats- Loterij die bestaan zal uit 20,000 loten 10,000 prijzen en 2 premien verdeeld in vijf klassenwaarvan de collecte wordt ge opend op Maandag den 9 en gesloten op Zaturdag den 21 dezer maand. Dat de trekkingen zullen plaats hebben te 's Gravenhage te weten die der lste klasse op 7 8 en 9 Mei e. k. die der 2de klasse op den 22 23 en 24 dier maand die der 3de klasse op den 4 5 6 en 7 Junij e. k. die der 4dc klasse op den 18 19 20 en 21 dier maand en die der 5de klasseop den 2,3,4,5, 10 11 12 13 17 18 19 20, 24 25 26 en 27 Julij e. k. terwijl de laatste 100 nummers op Zaturdag den 28 dier maand zullen getrokken worden. Dat de prijzen der loten en de wijze van uitgifte en trekking dezelfde zijn als bij de voorgaande loterij en eindelijk dat de loten en gedeelten daarvan voor de 3de 4do en 5de klasse alleen in koop verkrijgbaar zijn. Zierikzee, den 3 April 1866, De Burgemeester C. J. FOKKER. L. B. De. Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeestee van Zierikzee maakt bekend dat bet kohier der belasting op het personeelno. 5 zes maanden regtvan deze gemeente, dienstjaar 186s/6 den 24 -y Maart jl. door den heer Commissaris des Kouings in deze provincie is executoir ver klaard en op beden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der directe belas tingen alhier ten fine van invorderingin gevolge de wet. Zierikzee, den 4 April 1866. B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee zullenop Woensdag den 25 dezer des middags 12 ure op het Raadhuisin 2 perceelen en daarna in massa aanbesteden 1. Het verhouwen -van Het Sehool- (jebouw genaamd het Gymiia- 3. Het doen -van eenlge werkzaam heden aan het woonhuis van den Heer Hoofdonderwijzer KOK. De locale aanwijzing zal plaats hebben op Zaturdag den 14 dezer des namiddags ten 1 ure terwijl inmiddels inlichtingen te bekomen zijn bij den Gemeente-Bouwmeester bij wien tevens de teekeningen ter inzage liggen. Bestekken zijn verkrijgbaar ter Gemeente- Secretarie van af Dingsdag den 10 dezer tegeu betaling van 1.5 Cent. Zierikzee 6 April 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Zierikzee, 6 April. Töt regter in de arrondissements-regtbank alhier is benoemd mr. J. C E. baron van Lijnden advocaat te Middelburgthans schoolopziener in het 6de schooldistrict van Zeeland. Tot burgemeester der gemeenten Burgh en Haamstede is benoemd de heer C. M. Bolle. - Men meldt uit Hellevoetsluis van 2 dezer. Op 31 Maart vertrok van bier het Bremerschip Tuiscokapt. A. Danneman met 62 landverhuizers uit Groningen en Friesland en in den avond van dien dag de Engelsche stoomboot Seagullkapt. Dunipace, met 57 personen, allen met bestemming naar New-York terwijl op dienzelfden dag van Flakké alhier een schuitje arriveerde met een 20tal personen die op morgen de reis naar Amerika per boot via Londen aanvaarden. Ook de Engelsche boot Swallowvarende op Hullhad een paar dagen geleden een lOOtal van die personen aan boord. Opmerkelijk is hetdat wel voor 3/4 ge deelte van die landverhuizers Nedei'ianders zijn. De Staats-Gourant heeft medegedeeld de opgaven betreffende den veetyphus over da week, beginnende den 18den en eindi gende den 24 Maart. Daaruit blijktvoor zoo veel de provincie Zuid-Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 1410 runderen 309 zipi gestorven 43 afgemaakt en 35 hersteldterwijl er 1023 in behandeling bleven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in die provincie 42,065 runderen aangetast waarvan er 14,913 stierven 9373 werden afgemaakt, 16,303 herstelden en 2076 nog ziek zijn. In de provincie Noord-Holland werden in die week aangetast 36 runderen11 stierven, 7 zijn afgemaakt 29 herstelden en 46 bleven in behandeling. Sedert het uitbreken der ziekte werden 1100 runderen aangetast, waarvan 333 stierven 282 werden afge maakt en 439 herstelden. In het geheel aldaar nog ziek 46 runderen In de provincie Utrecht werden in die week aangetast 242 runderen 99 stierven afgemaakt geene en 108 herstelden. Sedert het uitbreken der ziekte werden 4380 runde ren aangetast, waarvan 1710 stierven, 104 werden afgemaakt en 2327 herstelden. In het geheel zijn nog ziek 209 runderen. Men is niet buiten vrees dat de vee typhus zich ook in Friesland heeft geopen baard. LI. Vrijdag althans is eene koe van den landbouwer Tiesingate Appelscha zoo hevig ongesteld geworden dat men vreest voor runderpest. Verschillende vleeschhouwers te 's Gra venhage hebben aan hunne begunstigers eene circulaire gerigthoudende dat de redenen welke hun in der tijd aanleiding hebben gege ven tot eene verhooging der prijzen van het slagtvee te moeten overgaan tot hun genoegen gedeeltelijk zijn opgeheven doordien het ver voer van hier naar Engeland met aanvang van 28 Maart II heeft opgehouden te bestaan. Deze verbodsbepaling heeft al dadelijk op de marktprijzen van de kalveren eene gunstige uitwerking gehad Zij zijn hierdoor in staat gesteld aan de opmerking in hunne vroegere circulaire vervatgevolg te kunnen geven en het is hun derhalve aangenaam ter kennis van hunne kalanten te brengen dat de prijs van het kalfsvleesch met 20 cent per Ned, pond zal worden verminderd, in te gaan met 1 April. Zij achten het niet overbodig hierbij tevens voorloopig mede te deelen datnaar gelang van omstandigheden met 1. Mei a. s. nog eene prijsvermindering wordt te gemoet gezien. Uit Gorinchetn meldt men van 3 dezer. De toevloed van volk was op Paaschmaandag alhier buitengewoon groot. Onder de Paasch- gasten werden opgemerkt verscheidene in de naburige gemeenten gestationeerde grenadiers. Velen van hen hadden aan Bacchus de noodige hulde bewezen waardoor hunne hoofden en hersenen minder goed in orde waren. Een hunner nam de vrijheid om eene boe rendochter bewijzen zijner teederheid te geven, waarop zij noch het boerenvolk zeer gesteld waren. Daar zulks nu in de nabijheid van de hoofdwacht plaats greep schoten terstond eenige manschappen toe om den grenadier in te pakken die alle kennelijke teekenen van dronkenschap gaf. Dit ging evenwel niet vlotin de schermutseling hierdoor veroor zaakt werden enkele boeren achterwaarts 'gedrongen en dezetoch reeds uit hun humeur werden nu zoo boos dat de messen werden uitgehaald. Terwijl zij volstrekt geen plan hadden die ongebruikt weer te bergen maakten ook de soldaten van hunne wapenen gebruik; alles eindigde gelukkig, op eenige houwen en steken na met enkele soldaten en boeren in arrest te nemen. Ook zijn er eenige kramen omvergeworpen. LI Maandag middag is de blikslager W. van Scheepen te Zwolle terwijl hij als gast bij een zijner vrienden aan het middag maal zatplotseling dood gebleven. De man die als een stil en ordelijk burger zeer gunstig bekend stond was 46 jaren oud en laat een ouderloos kind na. F R A N K R f J K Parijs 3 Maart. De keizer heeft eer gisteren in een rijtuig de wijk Saint- Antöine bezochten dit feit wordt belangrijk genoeg geacht om het aan het hoofd van het poli tiek overzigt van den Monileur van heden te vermelden. Dat bedoeld bezoek een beteekenis heeft valt niet te betwijfelen. Brengt men er mede in verband de politieke zending, welke de keizer aan prins Napoleon, zijn neef, heeft opgedragen dan komt men tot de overtuiging dat de keizer zich opzettelijk aan de bevolking der voorstad Saint-Antoine heeft willen vertoonen daar hij ze misschien weldra noodig zal hebben. Jade zucht om de Rijnprovinciën te bezittenverraadt zich weder hier en daar en daar de begeerte naar die gewesten nooit voor goed was ver dwenen en daar er zekere snaren zijn welke men altoos bij het Fransche volk kan doen trillen houd ik het voor zeker dat Napoleon III alles behalve boos zou wezen indien een Duitsche oorlog uitbarstte die aan Frankrijk gelegenheid zou geven het vraagstuk der natuurlijke grenzen naar zijnen ziu op te lossen, en tevens hem (de keizerJ voor eenigen tijd althans zou bevrijdenvan den wel wat lastigen aandrang waarmede zijne onderdanen meer vrijheden verzoeken. Wat nu bovengemeld bezoek betreftde keizer verliet 's namiddags ten 4 uro de Tuileriën, gezeten in een daumont en zonder geleide; hij begaf zich naar de Place du Tröne door de rue Saint-Antoine en over den boulevard Maras. De politie in lijds gewaarschuwd had hare maatregelen genomen. Daar waar zij hare agenten in groot aantal had geposteerd, waren de toejuichingen zeer druk liet volk echter het ware volk was toeschouwer en zelde nietsonverschilligheid maar geen vijandige gezindheid was merkbaar. Ten 5 >/a ure is de keizer over de boulevards en door de rue de Ia Paix op de Tuileriën teruggekeerd. Het Belgische gezantschap dat in last bad aan keizer Maximiliaan kennis te geven van de troonsbestijging van koning Leopold II is in de nabijheid der hoofdstad Mexico door een guerilla-bende aangevallen. Generaal Fouryde buitengewone gezant werd ge kwetst en luitenant Dhuart gedood. Twee kapiteins hebben doodelijke wonden bekomen en zijn naar Mexico vervoerd. De Morning Post bevat een artikel over den moord der Protestanten te Barleïta. Aangezien er slechts édn gevoelen over dezen moord bestaatdan is de inhoud van dat artikel ligtelyk te gissen. Het blad eindigt met te zeggen „Tn alle geval heeft de wereld gelegenheid om in dezen gruwel te Barletta eene practische opheldering te zien van hetgeen de beginselen en handelingen der zoogenaamde „Neri" (of ultramontanen) eigenlijk zijn. Zulke gebeurtenissen zouden naar het ons voorkomt de Neri partij zelve moeten be- heerenten minste dezulken onder haar die in staat zijn de feiten onder hunne oogen geschiedt te beoordeelen die tevens geene geestelijken zijn in bijzonderen zin genomen. De geest die den St.-Barlolomeus moord voortbragt leeft nog onder de Neri en is gereed om op nieuw uit te breken zoodra zich de gelegenheid opdoetal slaapt die geest of al wordt hij door de omstandig heden van latere tij len tijdelijk onderdrukt." Reuters Express bevat aangaande de zaak nog het volgende gedagteekend Florence 26 Maart: „Lil verdere bijzonderheden alhier uit Barletta ontvangen verneemt men dat de telegrafist in plaats van naar Trani en Bari om hulp te seinen zijnen post bij het begin van het oproer verliet. Dientengevolge kwamen de militairen van Trani te laat te Barletta om de uitbarsting van liet godsdienst- fanatisme te beletten. De Corriere Italiano van Bari berigt dat de kolonel der nationale garde zijne manschap trachtte te verzamelen ten einde do in brand gestoken huizen te redden. Hij kreeg echter ten antwoord „indien wij ons derwaarts begeven zullen wij de zaak erger maken": waarop de kolonel

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1