Woensdag 4 April. Mo. 27 1866 WOENSDAGEN ZATURDAG. Besturen en Adminislratiën GEBUREN-VERHOOR. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. 1 Mo ZIERIKZEESCBE COURANT PRIJS DER AD VERTENTIEN. Gewone 12'1, cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 zegels i, f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. I Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,'15. Inzen ding der Advertentifin daags te voren voor 10 ure 'simirg 01,18 der lburg nboot 2|8 en min. Veen" i naar van Vosi Burgemeester en Wethouders van Zie rïkzee roepen hij deze op allen die eenig bezwaar mogten hebben tegen de inwilliging van het verzoek van J. W. SCHOUTEN om in het huis wijk D, no. 371 zuidzijde der Oude Haven alhier eene Brood- en Koekbakken) te stichten en daarin een Oven te plaatsen om op Donderdag den 5 April aanstaande des namiddags 6 ure op het Raad huis te verschijnen in het alsdan belegde Geburen-Verhoorten einde ook in hunne belangen te worden gehoord. Zitukzee, den 28 Maart 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee In aanmerking nemende dat vele koop lieden gevestigd in den door veetyphus be smette streken zich met het doel om runde ren te koopen op de hoeven der veehouders in deze provincie vervoegen dat hierdoor, zooals de ondervinding her haaldelijk heeft geleerdgevaar ontstaat dat de smetstof op gezonde runder-stallen wordt overgebragt Maken de veehouders in deze gemeente opmerkzaam op het gevaar waaraan zij hun vee blootstellendoor op hunne stallen vreemde kooplieden toe te laten waardoor ook op hun vee de smetstof zou kunnen worden overgebragt. Zierïkzeeden 28 Maart 1866. Burgemeester en Wethouders: C. J. FOKKER. L. B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Zierïkzee 3 April. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te Dordrecht mr. J. A. Haakmanthans substituut-officier bij de arrondissements regtbank alhier. Onder de voorwerpen van dagelijksch gebruik in het huishouden mag aan de Zeep zeker niet de laatste plaats worden aange wezen daar zij als middel tot reiniging wel onmisbaar mag heeten. De Zeepsoorten uit den vreemde tot ons gekomen zijn dan ook niet weinige en het debiet dat zij tot heden in ons Vaderland genotenwas inderdaad aanzienlijk. Het doet ons daarom genoegen dat de Cocoszeep door den heer F. Fal- ker.bnrg van 's Rage iu den' handel gebragt hier te lande wordt vervaardigd omdat daardoormet betrekking tot dit bandels- artikel de inlandsche nijverheid met de vreemde kan concurreren. Dank zij de vele opofferingen en chemische rcoeijelijkheden welke de vervaardiger zich wilde getroosten moet zijne Cocoszeep het van iedere vreemde in waarde en deugdelijkheid winnen. Wij maken hierop het publiek opmerkzaam opdat het voortaan gebruik make van eene Zeep- soort die bij ervaring is gebleken boven alle andere aanbevelenswaard te zijn. Bij de heeren J. Bal, Czn. en de wed. J. C. Hertstein en Zn alhierzijn Depóts dezer Zeep gevestigd. Rotterdam den 31 Maart. Heden had op de sttdelijke begraafplaats in Crooswijck de ter aarde hestelling plaats van mej. H. M. Corverin leven hoofdonder wijzeres aan eene openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs1ste klasse voor meisjes. Bij het graf, waar zich, ondanks het ongunstige weder, eene schaar vrienden en deelnemenden vereenigd zag nam de heer Bethe uit Zierïkzeehet woordals een vriend die de overledene van hare jeugd gekend had schetste in weinige treffende woorden hare voortreffelijke hoedanigheden van hoofd en harthare betrekkelijk korte voorbereiding haar leven in en voor haren werkkring. Slechts een vijftal jaren mogt zij zich zelfstandig daarin bewegen en toch, daarvan was hij overtuigdniet vruchteloos. Was de overledene in de school des lijdens opgevoed en ontwikkelddie nu ontwassen en tot eene hoogere overgegaan haar aan denken zou nog lang in het hart van vele harer leerlingen voortleven. Met een woord van dankzegging aan de aanwezige school- autoriteiten en de naaste ambtgenooten dei- overledene voor de belangstelling en hoog achting haar vroeger en ook nu betoond sloot spreker deze eenvoud'ge maar roerende plegtigheid. (Rott. Ct.^) De heer J. L. ten Kate te Amster dam trof jl. Woensdag het volgende ongeluk. Vreezende dat het paard van het rijtuig waarin hij zich bevond aan het hollen zou geraken sprong hij uit het rijtuig viel op het achterhoofd en bleef bewusteloos liggen. Na de eerste geneeskundige verpleging werd hij naar zijne woning vervoerd hij bevond zich gisteren nog in zorgvollen toestand. Het aantal hoorders dat zich naar FelLx Meritis had begeven om den dichter weder te hooren keerde teleurgesteld huiswaarts. De heer de Beucker prijst de volgende voorzorgen bij het enten der vruchtboomen aan „De enttwijgen moet men kiezen van ge zonde krachtige vruchtbare hoornen welke zoo mogelijkin de vrije lucht groeijen en niet tegen muren of schuttingen gebonden noch al te veel door kunstbehandeling iu hunnen groei gestremd zijn. Meri neme de enttwijgen van die takken welke het meeste genot van bcht en lucht verworven hebben weelderige en smakelijke vruchten gevenen die zoowel in vorm als inwendige deugden uitmunten. Past men daar niet op en neemt men de entrijsjes onverschillig van welken boom of tak het zij dan loopt men groot gevaar of wel van die vruchtsoort te zien verzwakken en verouderen of wel te weinige of slechte misvormde vruchten te verkrijgen of zelfs die ongunstige eigenschappen zamen te veroorzaken. Let dan gedurende den draagtijd wel op de vruchtbaarheid der tak ken alsmede op den vorm de rijpwording en den smaak der vruchten want reeds ver scheidene vruchtsoorten heb ik waargenomen hij welke op verschillende takken vroege en late deugdelijke en slechte vruchten op den- zelfden boom van dezelfde ent ontwikkeld, voorkwamen. „In mijnen tuin staat eene gewone meikers tegen eenen door de zon welverwarmden muqr de vruchten zijn jaarlijks rijp tusschen 20 Mei en 10 Junij doch op éénen tak is de soort zoo verre verloopendat de vruchten daarvan eerst tegen einde Julij rijp worden. Zulke verschijnselen vindt men bij alle veredelde vruclusoorten doch niet altoos op eene zoo klaar voorkomende wijze. De enttwijgen snijdt men gedurende den rusttijd des boomsen legt ze in geheel hare lengte omtrent een palm diepte onder de aarde en men bedekt deze plaats met drooge bladeren, rnn of iets dergelijks. Zij zullen in dien toestand ongestoord in rust blijven tot dat de tijd der enting ddar is. „De stammen voor de afenting bestemd mogen op dit laatste tijdstip door verplanting of anderzins niet verhinderd worden ook mag men ze niet snoeijen dan wanneer hunne sappen in krachtige werking bereid zijn om de enting te doen gelukken." (Rott. Gt.) Uit Harlingen meldt men van 28 Maart. Werd er vroeger berigt dat er pogingen worden aangewend tot wijziging van de ver- bodswet op den invoer van vee in Engeland uit Nederland ook van hier kan worden gemeld dat die pogingen ten behoeve van de provincie Friesland en voor de haven van Harlingen door de betrokken handelaars krachtig worden ondersteund en van hier iemand naar Londen zal vertrekken om daartoe de noodige stappen te doen. Naar men verneemt zal de bezigtiging van den walvisch te Scheveningen ophouden.. De staat van ontbinding wordt geacht na- deelig voor de openbare gezondheid te zijn en zal men zich nu bezig houden met de afstrooping en verdere conservatie van het rif, dat voor het Museum Ie Leyden bestemd Een Chinees met name Yun tau was beschuldigd van in een zamenzwering tegen het gouvernement beirokken te zijn en werd daarvoor op eene afschuwelijke wijze ter dood gebragt. De straf werd ten uitvoer gelegd in de nabijheid van het Elamburgscbe consulaat en in het gezigt van vele Europe anen. De veroordeelde werd naar de straf plaats gedragendaar de zwaarte van de ijzeren kettingen waarmede hij beladen was. hem het loopen onmogelijk maaktealdaar werd hij bewaakt door 300 Mandarijnsche sol latenhet hoofd Hai Ilong geheel ge kleed in het rood las de acte van beschul diging voor en daarna werden den beschul digde 300 rottingslagen toegediend welke hij zonder uiterlijke teekenen van smart te geven ontving; doch hiermede was de straf niet afgeloopenhij werd vervolgens voor een paal gebonden waar de beu! de onmensche» lij.kste handelingen uitvoerdeeerst werd hem het vleesch hoven zijne oogen weggesneden daarna sneed men hem de spieren der. armen door tot op het gebeente waardoor het bloed met groote stralen den beul in het aangezigt spatte vervolgens werden de spieren der dijen afgesneden. Nadat de beul deze gru welen gepleegd hadverwisselde hij zijn klein mes mei een mes van 10 duim lang en een duim dik met welk wapen hij den veroordeelde door het borstbeen stak wij dachten dat toen de straf geëindigd was doch neen de heul sneed toen de beschul digde welke nog leefde de ingewanden uit waaruit het hart werd genomen en door zijn knecht aan de omstanders vertoond het lijk werd nog vijf dagen lang in denzelfden staat als de beul het gelaten had tentoongesteld tot groote kwelling van de Europeanen. Het Kaapsche Volksblad zegt in zijn nommer van 13 Febrflarij „Op 8 Januarij hebben de Basuto's een nieuwe proef geleverd van hunne toenemende driestheid. Zij waagden namelijk met eene magt van ettelijke honderden een aanval op het onbeschermde dorp "Winburg met het doel om zich van het vee aldaar meester te makenen daar meest al de weerbare mannen afwezig waren slaagden zij volkomen in dat voornemen en dreven weldra een rijken buit aan levende have voor zich uit na twee burgers vader en zoonalsmede eeuigu veehoedersvermoord te hebben. Maar gelukkig werd het schieten vernomen door generaal Fick die met zijn kominanda op niet grooten afstand verwijderd Jag en met slechts geringe magt gehikte het hem den vijand in het Koranna-gebergte terug te drijven terwijl een dertigtal burgers inmid dels al het gestolen vee, behalve een honderd paarden, terugnam. De magt der Basuto's moet bij die gelegenheid veel meer dan tien maal grooter zijn geweest dan die der burgers. „Sedert hebben nog andere ontmoetingen met de Basuto's plaats gehad in welke het voordeel altijd aan de zijde der burgers was en de vijand ontlast werd van een goed ge deelte vail zijn hoornvee en paarden. Het belangrijkste feit echter werd met de post van 11. Donderdag berigt. De vijand niet ongenegen naar het schijnt om het tooneel van den strijd van zijn eigen grondgebied over te brengen op dat van de burgers beraamde een aanslag op het weerlooze Bethlehem tusschen VVinburg en Uarrysrnith gelegen en wel met het verklaarde doel om er alle menschen te vermoorden en alle vee en voerbare have weg te rooveti.Diensvolgens zond de beruchte Molappo eene magt uit van drie tot vierduizend man die ongehinderd het doel van den togt bereikte. Maar ge lukkig lag daar juist het kleine kamp van de Villiers dat op het punt stond om voort te rukken en dns meest al de paarden en ander toebehooren in gereedheid had. In korten tijd waren de paarden ongezadeld de teugels gevierd en ging het regt op den vijand los. Ofschoon de magt der burgers slechts 12a man telde, vergezeld van omtrent 150 kleur lingen sloeg de vijand oogenblikkelijk op d« vlugt. Bij dat feit maakten de burgers zich meester van 225 gezadelde paarden en deden ongeveer 200 Basuto's in het stof bijten terwijl een nog veel grooter getal met wondon bedekt werd alvorens te kunnen ontsnappen. Bij deze gelegenheid werden twee burgers ligtelijk gewond en een jonge knaapdie op zijns vaders land werkte werd vermoord. Van Japan is er weinig nieuws var. aanbelang. Een twist tusschen de Engelsche en Fransche matrozen uitgebroken liep ge- A

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1