Woensdag 28 Maart. No. 25 WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturen en Administratiën Kennisgeving. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12Vj cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 zegels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABO NN EM E N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen- ding der Advertentiën daags te voren voor 10 nre'sinorg De Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woens dag den 28 dezer maand des namiddags ten zes ure, op het Raadhuis alhier eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal ge houden worden. Zierikzeeden 27 Maart 1866. De Burgemeester B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zie- ïi/czee brengen ter kennis van de ingezetenen dat het kohier der belasting op de honden in deze gemeenteover het loopend dienstjaar op heden door hen voorloopig is vastgesteld en gedurende 14 dagen ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen ingevolge de wet. Zierikzee, 21 Maart 1866. De Wethouder L. B. C. J. FOKKER. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Men meldt uit Krahbendijke van 23 dezer. De navolgende treurige gebeurtenis verwekt in dezen omtrek groote verslagen heid. In de naburige gemeente Waarde overleed op het laatst der voorgaande weck de molenaar M. v. W. Het schijnt dat er omstandigheden bestonden,, welke aan eenen gewelddadigen dood deden denkende niet zeer gunstige verhouding tusschen vrouw en man bragt eerstgenoemde in verdenking. Bij een voorloopig onderzoek op 11. Zondag bleek niets nadersdaags daaraanvolgende werd het lijk door 2 geneesheeren geschouwd en gisteren is de verdachte vrouw verhoord door den bevoegden regter. Naar men ver neemt moet zij verklaard hebben haren man té hebben vergiftigdzij werd onmiddellijk naar Goes overgebragt. LI. Maatidag avond had te Breda een kleine volksoploop plaats, ter gelegenheid dat door het opgerigte correspondentschap van de Nederlandschevereenigingtot afschaffing van sterken drankeene eerste voorlezing zou gehouden wordenwaartoe lang te voren de inwoners van beider kunne uitgenoodigd waren. Reeds eenige uren vóór de toe lating van het publiek in een daarvoor ongeschikt lokaalwas de verzameling des volks zóó groot, dat de circulatie in denabijzijnde straten bemoeilijkt werdzoodat de politie toen reeds moeite ondervond, om de, zoo het scheen opgeruide menigte in eene be daarde stemming te houden. De directie vond het dan ook gepast de vergadering te verdagen. Hiermede zich echter niet tevreden kunnende stellen sloeg men tot baldadigheden over en werden bij twee ingezetenen de glazen ingeworpentot dat de politie er eindelijk in slaagde de hier en daar opge hoopte volksmassa uiteen te drijven. Dat in weerwil der beschaving het Wan- en bijgeloof hier en daar nog welig tiert leert de ondervinding dagelijks en kan op nieuw uit de volgende geschiedenis blijken. Een negentienjarig meisje in liet Zuideinde van Delft woonachtigwas sedert eenigen tijd lijdende zonder dat iemand met juistheid hare kwaal kende. Nadat hierover veel gedachtenwisseling had plaats gehad en er bij ervaren buurvrouwen consulten waren gehouden kwam men tot de overtuiging dat het meisje betooverd moest zijn en wel 't leed geen twijfel meer door eene vrouw in de nabijheid woonachtig die zich onlangs aan het huis der patiente had ver voegd om iets te koop en waaraan men haar echter niet had willen helpen omdat zij gewoon was die koopwaar elders te halen en thansalleen door den nood gedrongen daar ter markt kwam. 't Was zoo klaar als de dagom zich over die afwijzing te wreken, had de vrouw de jongedochter betooverd. Maar wat nood men kende nu de kwaal en, het middel dat in zulke gevallen meestal probaat wordt bevonden, is dood eenvoudig en gemakkelijk aan te wenden. Men neemt een zwarte kip en een pakje speldenmen zet vervolgens een pot met water te vuur en zoodra die flink kooktdompelt men de zwartveerlevend met het pakje spelden in het kokende water. Het kan niet missen of de heks wordt op die wijze onweerstaan baar tot het huis aangetrokken en is zij eenmaal daar dan kan men haar dwingen des noöds met geweld de patient te ont- tooveren. En zoo geschiedde het. Nadat eenige edelmoedige buren twee gulden hadden bijeengebragtwerd daarvoor een pikzwarte kip gekocht en daarmede op voormelde wijze gehandeldwaarbij de noodige voorzorgen werden gebruikt om alle reten en kieren in het vertrek, tot zelfs het sleutelgat, toe te stoppen omdat de heks niet ongemerkt zoude kunnen binnenkomen. Niet lang duurde hetof er werd aan de deur geklopt en nadat men die had geopendvertoonden zich .twee vrouwen. ,Uit de .gedragingen dier vrouwen die tamelijk onthutst waren toen zij zulk een groot gezelschap aantroffen bleek al spoedig dat eene van haar de heks moest zijn. Men dwong haar dus beide om den in die gevallen gebruikelijken heksenzegen uit te spreken. Daartoe moest zij de hand over de zieke uitstrekken en zeggen „God zegene u mijn kind." Door de eene vrouw werd dit gedaan doch zonder eenig gevolg. Toen nu de beurt aan de andere was trachtte zij eerstdoor het niet uitspreken der G., de kracht van het formulier te ver breken maar men dwong haar de woorden goed duidelijk te zeggen eno wonder! de ziekedie nog even te voren roerloos te bed lag sprong spoedig overeind en is thans geheel hersteld. Dat men bij zulk eene gelukkige uitkomst regt dankbaar was be hoeft geen betoog en evenmin dat men die aan den dag legde door een ruim gebruik van geestrijk vocht. (Delft. Ct.) Door de politie te Rotterdam is aan gehouden en naar het huis van arrest over gebragt de koetsier J. J. T.beschuldigd van den zoon zijns meesters, W. P. A. ge naamd met wien hij op den bok eener vigilante zatmoedwillig daarvan te hebben afgestooten ten gevolge waarvan deze zoude zijn overleden. Het lijk is overgebragt naar het Theatrum Anatomicum, ten einde aan eene regterlijke schouwing te worden onder worpen. De te Nieuwediep binnengesleepte wal- visch is thans op het strand te Scheveningen gehaald, om aldaar ter bezigtiging gesteld te worden. Men verneemt dal naar aanleiding van de bekende brochure van dr. W, Bosch„Ik wil barmhartigheid en geen offerande"in de vorige week te Rotterdam eene vrij talrijke particuliere vergadering heeft plaats gehad waarin na eenige belangrijke mededeelingen van den heer Bosch en anderen de aanwe zigen eenparig de volgende verklaring hebben afgelegd „dat zij in het besef van Nederlands ernstige verantwoordelijkheid tegenover zijne koloniën verklaren zelfs door nalatigheid van 't geen door hen kan worden gedaan niet medepligtig te willen zijn aan eenig onregt waaraan het Moederland tegenover de Javanen schuldig is „dat zij zich overtuigd houdendat de algemeene menschelijke Christelijke beginselen van vrijheid en regt in Azië. evenzeer als in Europa gelden en het thans meer dan ooit tijd is aan de eischen dier beginselen ook op Java, te voldoen „eindelijk dat zij in deze overtuiging wenschen uit te zien naar de beste middelen om langs wettigen en zedelijken wegdat doel naar hun vermogen te helpen bevorderen." Met dit uitspreken van eenige algemeene beginselen van billijkheid en regtvaardigheid, heeft men geenzins beoogd eene politieke handeling te verrigten of zich een beslissend oordeel aan te matigen over 't geen do regering reeds gedaan heeft en nog genegen is te doen ten behoeve van de inlanders op Java. Het geldt veeleer het verleenen van een zedelijken steun aan elke welgemeende poging om onze heilige verpligtingen tegen over de Koloniën na te komen. Aan allen die van hunne instemming van deze gevoelens willen blijk geven wordt daartoe gelegenheid geboden door het teekenen van hun naant op eene lijst nedergelegd bij de boekhandelaars Verbruggen en van Duym. Men meldt uit Gorinchem van 23 dezer. In da volgende week vertrekken uit de ge meente Spijk en omstreken weder verschridene huisgezinnen naar Amerika éón er van laat ^en lid der familie in de cellulaire gevangenis alhier achter. Die familie heeft zich echter tot Z. M. den koning gewend om gratie voor haarten einde haar te kunnen mede- nemen. Te Utrecht zijn gevangen binnengebragt een zestal personen, meest bouwlieden, wonende te ZevensterWillige Langerak en Schoon hoven die de personen welke op last van den burgemeester der gemeente Willige Langerak ter bewaking van een van veepest verdachte hofstede van C. Straver te Zevenster waren geplaatstin vereeniging van meer dan 30 personen met geweren en stokken gewapend met geweld hebben verdreven. Dat een hondwanneer men hem niet vast houdt door het instinkt spoedig zijn ouden meester opzoektis bekend maar van een varken hebben wij dat nooit gehoord; nogtans dit is gebeurd. LI. dingsdag werd ten erfhaize van mej. de wed. v. W.te 's Boschonder meer andere een varken verkocht; de kooper laadde het op zijne kar en na daarmede bijna een kwartier ver gereden te zijnwist het men weet niet hoevan de kar te komen en rendetot groot vermaak der toeschouwersin galop naar zijn oud hok in welk verblijf de kooper den vlugteling met moeite weder arresteerde. Men meldt uit Amsterdam van 23 dezer. Er werd onlangs melding gemaakt van de aanstaande vergadering der Evangelische Alliantie, in het Park-lokaal alhier te houden. Eerlang zal nunaar men uit de berigten en mededeelingen verneemthet centraal comité een volledig programma bekend maken. Door het langdurig uitblijven van sommige antwoorden op de gedane uitnoo- digingen was het daartoe nog niet in staat. Bij voorraad kan nu echter reeds worden medegedeeld onder voorbehoud evenwel van mogelijke latere wijziging of meer volledige opgaven Zondag 26 Augustus (avond) zal prof. J. J. van Oosterzee eene godsdienstige openingsrede in eene der kerken van de hoofdstad houden. DUITSCHLAND. Uit Weenen zijn mededeelingen ont vangen nopens militaire toerustingen van Oostenrijksche zijde. Aan de Oostenrijksch- Pruissische grenzen wordt een legerkamp afgebakend. Tot herstel en bewapening der vestingwerken van Krakau zijn 4000 man en een millioen fl. disponibel gesteld. De kommandanten van sommige regementen hebben bevel ontvangen hunne troepen in de nabijheid der spoorwegen zamen te trekken in goederentreinen worden reserves naar Italië vervoerd. Te Berlijn stond dezer dagen een zes tienjarige knaap teregtbeschuldigd dat hij het geld hetwelk zijne moeder hem gegeven had om voor zijn vader een jas te koopen gebruikt had om zich zeiven dat kleedingstnk te verschaffen. Dit het proces bleek dat de vader hem niet naar eisch in staat stelde zich behoorlijk te kleeden en dat hij zelf juist omdat hij niet behoorlijk gekleed was geen werk kon vinden De regtbank heeft hem vrijgesprokenomdat hier het karakter van diefstal niet aanwezig washet geld was namelijk niet ten nadeele van den vader ontvreemd. FRANKRIJK. Parijs 20 Maart. In den senaat werd een adres behandeld bezwaren inhoudende tegen het te vroeg begraven van lijken. De commissie van onderzoek had geadvi seerd om over te gaan tot de orde van den dag. De kardinaal Donnet zeide toen; „Met uw verlof zoo sprak hij zal ik nog een laatst feit ter uwer kennis brengen. In het jaar 1826 stond op een zeer heeten dag en in eene stampvolle kerk een jeugdig priester op een kansel. Plotseling werd hij door eene duizeling be vangen het woord bestierf hem op da lippen hij zonk nedermen droeg hem

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1