W». 22 Zaturdag 11 Maart. 1866 WOENSDAG EN ZATURDAG. en 3« "A. Besturen en Administratiën Kennisgeving. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ïder- ivia Li- ntes is op Van, met heeft aan- waar- irikx tde W. ne en toy, toy. 34'/,. p5'A 45 37 184'/. r 55'/, 28'/,, (74 58-/. 21 >U 14 37'/,» ZIEB1EZEESCHE COURANT PR//S J?£R ADVERTENTIEN. Gewone 12-7, cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodbarigten van 1 6 zegels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P H J J S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen- I ding der Advertentiën daags te voren voor lOure'sinorg Burgemeester en Wethouders van Zie~ rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat de Lijsten der Kiezers naar aanleiding van art. 10 der wet van 4 Julij 1850 zijn herzien en vastgesteld onder dagteekening van heden wijders dat zij worden aangeplakt en gedurende veertien dagen ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage ueder- gelegd Zierikzeeden 14 Maart 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rilczee Gelet op de Circulaire van Gedeputeerde Staten dezer provincie van den 2 dezer no. 41 (Prov. blad no. 32) In aanmerking nemende dat aan de arbeiders die voor de bewer king der Vlaslanden uit Zuid-Holland over komen meestal nachtverblijf wordt verleend in de schuren van de verhuurders dier landen dat hierdoor aanleiding wordt gegeven tot verspreiding der besmettelijke veetyphus daar die arbeiders meerendeels herkomstig zijn uit streken door die ziekte besmeten het van hen niet is te verwachten dat zij alvorens van het voor ben beschikbare nachtverblijf gebruik te maken maatregelen zullen nemen om de overbrenging der smetstof te keer te gaan; Vestigen de aandacht der ingezetenen op het gevaar dat aan het toelaten der bedoelde arbeiders in de stallen en schuren is ver bonden en bevelen hun aan zoo mogelijk maatregelen te nemen om te verhinderen dat die personen met het vee in aanraking komen. Zierikzee, den 14 Maart 1866. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Men schrijft uit Kinderdijk van 10 dezer. Voor rekening van den heer Fop Smitvan Nieuw-Lekkerlandwerd aan de werf van den heer Jan Smit Fopzn. te Slikkerveer de kiel gelegd voor het fregatschip Noach II hetwelk zal worden gebouwd naar het model van bet zoo gunstig bekend snelzeilend clipper-fregatschip Noach I. Naar men verneemt is door het bestuur der Middelburgsche Maatschappij van Stoom vaart besloten tusschen Rotterdam en Middel burg nog eene derde stoomboot in de dienst te brengen opdat, bij herstelling van een der beide andere de vaart van beide plaatsen toch dagelijks zon kunnen plaats hebben. Door Waltheer en Co. te Gorinchem is concessie gevraagd voor het oprigten eener stoombootdienst tusschen die plaats en Middelburg met een raderstoomboot genaamd Admiraal Tromp voor personen- en goederenvervoer. Allengskens ziet men ook op de Zeeuwsche stroomen de zooge naamde beurtschepen verdwijnen. J1 Donderdag morgen heeft bij het Kaferveer het volgende ongeluk plaats gehad VijfWilsemer arbeiders die een schip den IJssel hadden opgesleept wilden toen zij op die hoogte-gekomen waren., halt houden, hetgeen zij dan ook deden door de zeelen af te werpen waarin zij liepen en die aan de jaaglijn verbonden waren. De vijfde echter zekere Peter Nilant die achteraan liep raakte met den voet in de lijn verward waardoor hij doordien het schip door den feilen stroom achteruit dreef, in het water geraakte en ondanks alle pogingen door zijne makkers in het werk gesteld om hem te redden, jammerlijk verdronk. Jl. Woensdag waren twee winkeliers te Coevorden bijna de dupe van arglistig bedrog geworden. Bij ieder hunner kwam iemand als boer gekleed een stuk boter te koop aanbieden beiden hadden de stukken reeds gewogen. Een hunnerdie vroeger reeds bedrogen was met een stuk boter opgevuld met zout, sneed dit stuk door, en buitenom was de dikte van een pijpensteel boterhet overige was eene massa fijn ge maakte aardappelen. Die winkelier riep zijne dienstmaagd met bevel om de politie te halende bedrieger wachtte echter deze niet af, maar deserteerde met achterlating van de boter. De andere winkelier ontdekte het bedrogdoordat hij het stuk omgekeerd op een zijner schotels wilde plaatsen het onderste gedeelte bleef in den doek van den gewaanden boer zitten en de aardappelmassa kwam te voorschijn. Ook deze ging op de vlucht. De politie doet onderzoek. Uit Breda meldt men van 11 dezer. Aan gezien van de familie K. achtereenvolgend 11. week drie dames plotseling zijn gestorven, was men algemeen van gedachte dat hiervan eene vergiftiging de oorzaak moest zijn het geen zich helaas heeft bewaarheid. Men moet ingemaakte snijboonen die van zelve vele zoutdeeien bevatten, in een onvertinden koperen ketel gekookt hebben en zonder iets kwaads te vermoedendaarin tot den volgenden dag hebben laten staan. Ten gevolge van dien is eerst de oudstena er van genuttigd te hebben vervolgens de middelste en een dag later de jongste der dames overleden. De dienstbode is medé n.og zeer ongesteld doch zal wel in het leven behouden worden. Gisteren Zaturdag, werden de twee laatste der zusters in twee lijkkoetsen met de gewone stille plegtigheid naar de Protestantsche begraafplaats Zuijlen heen gevoerd. Dat onoplettendheid in bet ge bruiken van koperen vaatwerk noodlottige ge volgen kan hebben, is uit het bovenstaande op nieuw gebleken. Uit Wondrichem meldt men van 12 dezer- Men zal zich herinneren dat reeds vroeger melding is gemaakt van de kleine en jonge visch die hij honderde emmers zoo hier als te Gorcum en op meer plaatsen, dagelijks gevangen werden die hier door Duitsche familien werden geschrapt en waarvan de schubben bestemd waren voor eene fabriek te Parijstot het vervaardigen van valsche paerlmoer. Deze kleine vischjes werden voor 1 en meer per emmer geleverd Datzoo voortgaandede geheele uit. roeijing van de visch het gevolg zal zijn is zeer eenvoudig. Men verneemt alsnudat van regerings wege deze vangst zal worden t e keer gegaan. Men verheugt zich ook hierin daar anders binnen een kort tijdsverloop geen visch meer zal gezien worden daar alle soorten voor dat einde geschikt zijn en de voortteelt wordt belet LI. Zaturdag stierf te Hoorn de zwaarste mensch welligt. van geheel Noord-Holland een man in de kracht van zijn leven die nog voor korten tijd het enorme gewigt had vau ruim 320 oude ponden. Uit de opgaven in de Sfaats-Courant betrtffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de week beginnende den 25 Febr en eindigende den 3 Maart blijkt dat er in die week zijn aangetast 1000 aan de ziekte gestorven 184 afgemaakt 49 hersteld 56 aan het einde der week nog ziek 711 runderen terwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 38,774 aan de ziekte gestorven 13,012 afgemaakt 8978 hersteld 15,003 en nog ziek 1781 runderen. Uit die betreffende de provincie Utrecht over dezelfde week blijkt, dat er in die week zijn aangetast 195, aan de ziekte gestorven 72 afgemaakt geene hersteld 109 terwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 3656 aan de ziekte gestorven 1402, afgemaakt 69, hersteld 1974 en In het geheel nog ziek 211 runderen. Uit die betrede ide de provincie Noord- Holland over dezelfde week blijkt dat er in die week zijn aangetast 179 aan de ziekte gestorven 84 afgemaakt 26 hersteld 45 en aan het einde der week nog ziek 280 runde ren terwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 986 aan de ziekte gestorven 258 afgemaakt 225 hersteld 223 en nog ziek 280 runderen. Recapitulatie: lil de week van 11 17 Febr. zijn aangetast in Zuid Holland 1510 Utrecht 288 Noord-Holland 225, totaal 2023 runderen. In de week van 1824 Febr zijn aan getast in Zuid-Holland 1340, Utrecht 250 en Noord-Holland 275 totaal 1865 runderen. In de week van 25 Febr tot 3 Maart zijn aangetast in Zuid-Holland 1000 Utrecht 195, en Noord-Holland 179, totaal 1374 runderen. Door hetzelfde blad worden de volgende berigten van veeartsen medegedeeld loopende over de week van 25 Febr. tot 3 Maart: Te 's Gravenhage eh Loosduinen kwamen geene, te Wateringen weinige gevallen voor. Te Wassenaar is men sedert 11 Januarij bevrijd van den veetyphus. In de gempente Zoetermeer werd een nieuwe stal met ruim 30 runderen aangetast. Te Benthuizen bepaalt zich de ziekte nog tot twee stallen het ziektekarakter is goedaardig. In deze week brak de ziekte voor hef eerst uit te Katwijk. Te Leyden OegstgeestSassenheim Voorhout Voorschoten Llsse en Rijnsburg kwamen geene nieuwe gevallen voorde meeste der nog in behandeling zijnde runderen herstellen. Tc- Warmond, Leyerdorp en Koudekerk daarentegen woedde de ziekte vrij hevig. Moercapelle, Zuid- Waddinxveen Zevenhuizen Nieuwerkerk a/d IJssel en Moordrecht bleven vrijmaar te Noord- Waddinxveen en te Capelle a/d IJssel heerscbte de ziekte met een goedaardig karakter. Te Berkel ontstonden weder nieuwe ziekte gevallente Bergschenhoek blijft de toestand nog dezelfde. Ook de gemeenten Overschie Schiebroek en Hillegersberg bleven vrij. De stallen te Overschie zijn bijna geheel gezuiverd in de beide andere gemeenten wordt daarmede een begin gemaakt. Het dagblad „de Tijd" behelst het volgende „Vódr eenigen tijd is door de Bien Public van Gend gemeld welk berigt een aantal Nederlandsche bladen hebben overgenomen dat er bij eenige Katholieken aan gedacht werd om een Neêrlands-Belgisch bataillon zouaven op te rigten waarvan het onder houd door vrijwillige bijdragen van Neder land en België zou worden bekostigd. 1 hans verneemt men van goederhanddat bet daartoe strekkend voorstel te Rome niet is aangenomen. Zijne eminentie de kardinaal Antonelli meent dat het thans gevormde leger van Z. H. sterk genoeg is om de orde te handhaven, weshalve Z. H., hij de offers in manschappen en geld die zich Nederland en Belgie opleggen geen nieuwe offers wil aannemen. Daaruit blijkt tevens dat er geen jongelieden meer naar Rome kunnen vertrekken om plaats te nemen in de rij der zouavendan voor z >o ver er eenigen noodig mogten zijn om de gelederen voltalig te houden." DUITSCHLAND. Men meldt uit Frankfort van 13 dezer. In diplomatieke kringen beweert men dat de Spaansche regering het stellige plan heeft opgevat om te Rome tusschenbeide te treden ingeval na het verwijderen der Fransche bezettingstroepen pogingen werden gedaan om het Romeinsche gebied bij een anderen staat in te lijven. Men voegt hierbij dat aan sommige kabinetten dezer dagen meded-elingen in dien zin zijn gedaan. De zaak vereisch'. echter nadere bevestigingalvorens men daaraan onvoorwaardelijk geloof hechtte In den loop van dezen zomer zullen te Graudens groote wapenoefeningen plaats hebben voornamelijk met het oog op de belegeringskunst. De nieuwste stelsels van aanval zoo onder a's hoven den grond zullen ter beoordeeling hunner waarde in practijk worden gebragt. Bij de leigroeve Frederiksberg in Suialand (Zweden) is dezer dagen een groot ongeluk gebeurd. Men had eene flesch met twee pond bevroren nytroglycerine in eene smidse gebragtten einde die in warm water te ontdooijen. Waarschijnlijk is men daarbij onvoorzigtig te werk gegaanwant de olie ontvlamde met het vreeselijk gevolg

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1