Zaturdag 3 Maart 1866 WOENSDAG EN ZATURDAG. No. is Besturen en Administratiën GEBUREN-VERHOOR. Bekendmaking. Bekendmaking. Kennisgeving. Bmnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12'/a cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 zegels i. f 1 behalve het zegelregf VERSCHIJNT: ABO NNEM ENTS-PRU S. Per drie maandeD f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen- ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure 'sinorg i B Burgemeester en Wethouders van Zie- Irikzeeroepen bij deze op allen die eenig bezwaar mogten hebben tegen het ver- Izoek van JACOBUS BLANKER, om den kelder van het huis gemerkt wijk C. no. 606 'f in do Hoofdpoortstraat alhier, tot bergplaats van Steenkolen te mogen bezigen om op Zalurdag den 3 Maart e. k.dee avonds 6 ure in de vergaderkamer van het Bestuur, op het Raadhuis te verschijnen ten einde in het alsdan belegd geburen verhoorin hunne be langen te worden gehoord. Zieiikzee den 26 Februarij 1866. Ije Burgemeester B. C. CAÜ. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee. Lettende op art. 87 der wet van 19 Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72) en art. 26 van het Kon. besluit van den 8 Mei 1862 (Staatsblad no. 46) brengen ter openbare kennis dat de eerste Zitting van den Militieraad in dit jaar voor deze gemeente is bepaald op Donderdag den 15 Maart e. k.des voormiddags ten half tien ure in het gewone lokaal op de Abdij te Middelburg en dat in die zitting wordt uit spraak gedaan omtrent de verschenen vrij willigers voor de militiede lotelingen die redenen van vrijstelling hebben ingediend de lotelingen in de artikelen 55 en 56 der wet bedoeld en alie overige lotelingen. Zierikzee den 27 Februarij 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat de jaarlijkscbe Paarden- of half vasten-markt als van ouds op Donder dag den 8 dezer maand alhier zal gehouden worden en dat de standplaats voor Kramen zal zijn op het Plein bij de tweede houten *i~Brug. Zierikzeeden 2 Maart 1866. De Burgemeester C. J. FOKKER Weih. I. B. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van de Ingezetenen dat er op Maan dag den 5 dezer maand des namiddags ten zes ureop het Raadhuis alhier eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal ge houden worden. Zierikzee, den 2 Maart 1866. De Burgemeester B. C. CAU. Uit Scheveningen meldt men van 23 Februarij. Met genoegen verneemt men dat het HH. KK. HH. prins en prinses Fiederik der Nederlanden goedgunstig behaagd heeft aan de commissie alhier eene rijk vergulde pendule en twee prachtige lampen ten ge schenke te zendenom als prijzen te dienen in de verloting ten voordeele van het fonds tot voortdurende ondersteuning van de nage laten betrekkingen van verongelukte visschers. Volgens particulier berigt van kapitein Glazener voerende het schip Frederik Hen drik den 5 Januarij van Soerabaija te Sumanap aangekomen heeft hij in den nacht van 1 op 2 Januarij door stilte en stroom op het rif van Gili Gintang aan den grond gezeten. Men bragt onmiddelijk een werp uit, en ware het water niet zoo gevallen geweest dan was het schip wel vlot gekomen het mogt echter dat tij niet gelukken. Den volgenden morgen toen het water begon te wassen ging men met de groote boot eene zwaard-werp met de tuiketting uitbrengen. In die boot bevonden zich vijf man terwijl de middelboot eveneens bemand met vijf koppen haar moest boegseren. De ketting bijna geheel uitgestoken zijnde, schijnt deze onklaar van het arker te zijn geraakt. Het volk liep naar achter om de ketting te klaren daardoor kreeg de boot aldaar te veel zwaarte schepte water en zonk plotse ling in de diepte wegde middelboot met zich medeslepende met dat ongelukkig gevolg, dat van de 10 man die er in waren slechts drie konden gered worden. De geredden zijn de 2de stuurman A. Heystek en de matrozen J. de Molen en M. Jurriaanse. De omgekomenen de 3de stuur man A. Brouwers de bootsman J. Zwart en de matrozen J. A. v. d. Wiel, A. Loh- manJ. ScherpendamH. Bartels en J. Hendriks. Verder meldt kapt. Glazener dat hij veel assistentie heeft genoten van kapt. Vooren- dijkmet het schip Antonia Petronella ter reedo van Sumanap liggende en was hem bij onderzoek en informatien die hij van een voormalig zee-officier en kuster-kapitein ontvangen had geblekendat het rif van Gili Gintang zich veel verder uitstrekt dan op de kaarten staat aangewezen. (N. R. C.) De drie voetige masten door kapitein Coles uitgedachtzijn in model bij Lloyds ten toon gesteld. Staggen en staand want zijn bij zulke masten onnoodigdaar de hoofdmast door twee kleinere masten ge schraagd wordt. De voordeelen zijn de vol gende: Uitwinning van kosten van aanschaffing en slijtage van touw verbeterde luchtver- verscbing in het schip vermeerderde spoed alzoo kortere reizen omdat het schip sterker bij den wind zeilt. De drie voet masten kunnen ingeval van nood, zoo spoedig worden omgehakt als de gewone. (Engineer.) De hooge raad der Nederlanden kamer van strafzaken beeft 11. Dingsdag uitspraak gedaan in de zaak van Pieter Bolbij arrest van het hof in Zuid-Holland schuldig verklaard aan moedwilligen doodslagen te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 15 jaren. De hooge raad heeft het beroep in cassatie verworpen en den req. veroordeeld in de kosten daarop gevallen. In de Java-Bode leest men De nederlaagaan de benden van Soera- patti toegebragt door de bestorming en inne ming van hunne benting aan de Soengi Hawatton, waarvan reeds melding werd ge maakt bleek van groeten invloed te zijn geweest op de bevolking der omliggende landstreken. Sedert werd althans in die omstreken de rust niet verstoorden vernam men niets meer van de muitelingen diedoor de ondergane nederlaag afgeschriktzich niet meer in de boven-Kapoeas vertoonden. In den omtrek der bentings aan de Teweh kwamen zich bij voortduring lieden uit de Boven-Doessoen vestigen. Onder hen bevond zich ook pembekkel Idjam die zich aanbood om met de bevolking van zijne kampongs aan de Laoeng tot de onzen over te komen. Volgens mededeelingen van deze lieden, was de geest der bevolking van de Boven- Doessoen en aan de Lahey al meer en meer tegen Soerapattie gestemd en wel tengevolge van zijne herhaalde willekeurige handelingen. De in den aanvang van het jaar 1865 uit de kampongs Montallat gevlugte pembekkel Djimoe die onder verdenking lag van naar den vijand te zijn overgeloopeti kwam den 17 December met eenige zijner volgelingen aan de Teweh-versterking aan ten einde zich te onderwerpen. Hij beweerde met eene bende muitelingen of rivier-roovers te zijn slaags geweest, die, onder aanvoering van Moeda Widjaja hem, Djinoevatt zijn voornemen om zich te onderwerpen wilden terughouden. De gezondheidstoestand der troepen in de Teweh-benting liet niets te wenschen over. In de Tanah-laut werden de pogingen om Hadji Boejassin op te vatten ijverig voort- In de districten Alay en Amandit ging de ontwapening steeds geregeld voort zoodat reeds 16,464 lansen aan het bestuur waren uitgeleverd. Men meldt uit Probolingo In den namiddag van den 18 December jl. werd in het district Teger eene vrij hevige aardbeving gevoeld. Bij die gelegen, heid werkte de Brome hevigterwijl onder- aardsche geluiden werden gehoord. Voor zoo ver bekend is hebben deze natuurverschijnselen geene schade aangerigt. DUITSCHLAN D. In regeringskringen verzekert men dat de Oostenrijksche regering in Hongarije het spoor heeft ontdekt van Bruissische agenten die door omkooperij de twecdragt daar te lande pogen aan te wakkeren. Tenjaro 1790 heeft Pruissen dergelijke middelen tot berei king van zijn doelwit aangewend tengevolge waarvan Oostenrijk destijds gedwongen was «SB£3t?I52OT5c3EZICa vrede te sluiten met Turkije en de Donau- vorstendommen op te geven zonder daarvoor het zwaard te hebben getrokken. FRANKRMK. Parijs 26 Februarij. Gisteren is hier eene depêche ontvangenwelke eenige ver wondering veroorzaakt heeft. Het is een brief door prins Couza op het oogenblik van zijn vertrek naar Cronstadt aan den heer Golesco gerigt en waarin iiij verklaart de omwenteling goud te keuren terwijl hij iedereen die er zich niet mede vereenigt voor een verrader uitmaakt. Men zou waarlijk zeggen dat het een geluk is om het gezag neder te leggen, 't Is wat nieuws. De oppositie formuleert op hare beurt haar amendement ten gunste der vrijheidliet is zeer opmerkelijk. ]n de Gazette des Etrangers van 11. Maandag leest menEergisteren wilde de keizer onder het diner, op de gezondheid van den nieuwen voorzitter van da keizerlijke commissie der algemeene tentoonstelling van 1867 drinken, en verzocht den prins zijn toast te beantwoorden. Eerst aarzelde de keizerlijke prins zulks te doen en voerde tot reden hiervan aan dat hij door den toast zijns valera te zeer verrast was-; maar to-m de keizer hierop bleef aandringen, zeide het prinsje: „Welnu! ik heb niets te zeggen dan dat het mij leo 1 doet dat ik nog te jong ben om de Franseha nijverheid nog van dienst te kunnen zijn zoo ah ik het wel zou wenschen." Voor de regtbank te Tulle diende voor eenige dagen een der zeldzaamste zaken. Jean Gonit landbouwer in de gemeente Seihac was behaagd van schennis der openbare zedelijkheiddaar hij zijne vrouw en drie dochters voor 200 fr. had verkocht. Zie hier de bijzonderheden. Den 26 Januarij jl. was zekere Boulègne in eene tappprij in gesprek met zijnen aanstaanden schoonvader wieu hij betuigde dat het nemen eener vrouw- hem veel geld zou kosten minstens 4U0 fr. Gonit die dit gesprek inter pocnhi aanhoorde stelde aan Boulègne eene betere affaire voor: voor 200 fr. zou hij hem zijne vrouw niet alleen, maar zijne drie dochters op den koop toe geven. Boulègne verlangde nog meeren wilde den zoon er bif hebben. Over dit laatste punt waren partijen het niet eensen bet is niet duidelijk of de koop al dan niet gesloten werd. Zooveel is echter zekerdat eenigen tijd later Boulègne door Gonit geregtelijk geïnsinueerd werd de door hem gekochte voorwerpen in ontvangst te nemen of 150 fr. schadevergoeding te betalen. Dit gaf aanleiding tot de vervolging tegen Gonit ingesteld, en ofschoon deze beweerde dat hij den verkoop zoowel als de insinuatie slechts als een grap beschouwd had oordeelde het openbaar ministeriedat een dergelijke grap te veel inbreuk maakte op de mensclien- waarde en op de regten van het gezin en er daarenboven eene bespotting van de waar digheid der justitie in ligt. De regtbank veroordeelde Gonit tot eene geldboete van 10 fr. en in de kosten. Eene echt Corsikaansche geschiedenis komt in een der laatste nummers van La Presse voor. In het dorp Perellieop Corsica, ontstond op Zondag 11 dezer na de vesperop het kerkplein een twist tusschen Marco Ercole en Carlo Marchetti waarbij laatstgenoemde een hem toegebragten tive der 66. in re de iet en >r- en le et in ;r cr 1. e i

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1