ER-PERSEN. Advertentiën. IJurgerkStandte Zierikzee, Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten Vervoer-middelen lijk zijn verlangen te kennen gegeven hebben om uit zijne bijzondere fondsen het materieel van het Fransche bezettingsleger te Rome aan te koopenen dit aan den paus ten geschenke te geven. Heeft dit gerucht eenigen grond dan behoeft inen de begeerte van den prins zeker niet alleen aan liefde voor zijnen geestelijken vader toe te schrijven. Z. K. H. heeft eene moeder wier devotie welbekend is. -- Een jong mensch reed met een in een lederen foudraal gestoken jagtgeweer op een omnibus naar het spoorwegstation om naar Parijs terug te keeren. Hij zat naast den koetsier en gaf op diens vraag of. het ge weer geladen was een ontkennend antwoord. Een der loopen was echter geladen en toen onder het rijden het geweer van den bok afviel ging het schot af en hierdoor werd een der passagiers in den omnibus zeer ernstig verwond. De ongelukkige verloor een oog geheel en het andere bijna en eischte ver volgens voor den regter schadevergoeding. De regtbank der Seine veroordeelde den eigenaar van het geweer en den ondernemer der omnibusdienst solidair tot eene schade vergoeding van 15,000 fr. en in hooger beroep werd dit vonnis bekrachtigd. Over eenkomstig het requisitoir van het openbaar ministerie werd in beide instantien door den regter verklaard dat volgens de bestaande voorschriften de beambten der spoorwegen en der met deze in verbinding staande om nibussen verpligt zijn zich door persoonlijk onderzoek te vergewissen dat de vuurwapenen der passagiers niet geladen zijn. Heeds eenige malen is melding gemaakt van eene groote plegtigheid die men in het volgende jaar te Rome te verwachten heeft nl. de viering der 1800ste verjaring van den dood van den apostel Paulus. De geschied schrijvers zijn het niet eens over het juiste jaar tegenover het gevoelen van sommigen dat Paulus in 66 overleed, staat het beweren van anderen dat hij in 67 aan het aardsche leven werd ontrukt. Thans heeft het Vatikaan na rijpe overweging zich met laatstgemelde meening vereenigd en het feest vastgesteld op 20 Junij 1867. Alle bisschoppen der Christenheid zullen ter bijwoning van dit jubilé worden uitgenoodigd en den paus zal een nieuwe gelegenheid verschaft zijn in liet belang van zijn wereldlijk gezag te protesteren tegen de Italiaansche omwenteling. Den 3 dezer hebben de pauselijke troepen en de Fransche soldaten op het Copitoliumplein te Rome een bloedigen strijd gevoerd die een uur duurde. Een Fransch bataillon was noodig om de vechtende par tijen te scheiden. De oorzaak van den twist was het geven van een klap door een Romeinsclien koetsier aan een Franschen soldaat, GR OO T-BR1TT AN NIEN, Londen 19 Februarij. Uit Dublin wordt gemeld dat in den loop van Zaturdag ruim 100 personen in verzekerde bewaring zijn genomen. Een gedeelte van hen was in de voornaamste hotels der stad gelogeerd terwijl velen in de mindere wijken der stad zich hadden gevestigd, ook de laatstbedoelden waren allen ruim van geld voorzien hoewel zij geen arbeid hoegenaamd verrigt hadden gedurende den tijddien zij te Dublin hadden doorgebragten de policie hunne gangen naauwkeurig had gadegeslagen. Gisteren heeft men op nieuw vele arrestatien bewerkstelligd. De openbare rust is niet gestoord. In Capelstreet is een geweerschot gelost op den ambtenaur der posterijen 3 belast met het vervoeren der brievenmail per spoortrein hij is echter niet gekwetst. De troepen tot de bezetting der lersche hoofd stad behoorende zijn geconsigneerd in de kasernen en zijn steeds gereed om uit te rukken. Eene afdeeling troepen is gisteren uit Dublin naar het Zuiden gezondennadere berigten betreffende de bestemming dier troepen heeft men niet. Uit Dublin wordt gemeldtdat de te Cloninel gearresteerde bedelaar gebleken is Stephens niet te zijn nog twaalf andere ge vangenen zijn van die zelfde plaats opgebragt o„ a, drie soldaten en een onderofficier. Hun aantal is zoozeer toegenomen dat de speciale commissie weerzitting zul moeten nemen men meent op 15 April a. s. Men verheugt zich algemeen over de schorsing der Habeas Corpus acte aangezien er nu ook maatregelen kunnen worden beraamd tegen de Ameri- kaar»sche avonturiers die in Ierland de be weging helpen gaande houden. Volgens de Morning Post zal de regering binnen eenige dag en een ontwerp indienen, waarbij aan den lórd-luitenant van Ierland het regt wordt toegekend om de telegraafdienst te contföleren. Niettegenstaande den ongimstigen toè- stand van Ierland blijft de Britsche regeling bedacht op eene inkrimping van het staande leger. Volgens de Ar my and Navy Gazette zullen niet 1 April 41 regementen elk met twee compagniën worden verminderd. De uitvallende officieren zullen bij de overige korpsen worden ingedeeld. De bekende spiritist Hume heeft te Londen eene openbare voordracht gehouden, waarin hij mededeelde dat hij gedurende zijn geheele leven van zijne eerste kindsheid af de magt van het spiritisme ondervonden heeft. Zijn wieg werd door onzigtbare handen iu beweging gebragt. Hij herinnert zich, dat hij op driejarigen leeftijd terwijl hij te bed lag in de andere wereld de ziel zag voorbijgaan van een zijner neefjes die op tien mijlen afstands van de plaats waar Hume zich bevondop dat zelfde oogenbük stierf. Toen hij 13 jaar *was zag hij aan het voeteneinde van zijn bed den geest verschij nen van een zijner vrienden die den dag te voren gestorven was. In 1850 zag hij zeer duidelijk den geest zijner moeder, die in Amerika overleden was en deze verschijning had plaats voor de paketboot hem het berigt van dit sterfgeval had aangebragt. Op een anderen tijd zag hij duidelijk ai de bijzonder heden van den dood van een zijner broeders, die in de Poolzee tusschen twee blokken ijs verbrijzeld werd. Hij deelde het feit aan verscheidene zijner vrienden mede en vijf maanden later werd de juistheid van de door hem opgenoemde bijzonderheden bevestigd door getuigen van de noodlottige gebeurtenis. Twee jaien geleden toen Hume zich te Dieppe bevond, bespeurde hij in een glazen bol de afbeelding van een vermoord man hij riep uit: „dat is Abraham Lincoln, die sterft P en dit vreeselijk visioen werd maar al te zeer bewaarheid De heer Hume ein digde zijne lezing met de voordragt van een gedicht dat hem door den geest van een overleden dichter werd gedicteerd. Er bevond zich onder het publiek dat de lezing bij woonde slechts één ongeloovige maar deze was een goochelaar, een gevaarlijk en onbescheiden slag van menschen gelijk de heeren Davenport ondervonden hebben Aliioe.vel nog geene uitvoerige berigten omtrent het vergaan van de stoombooten Missouri en Miami uit de Vereenigde Staten ontvangen zijn is men thans toch iu het bezit van enkele nadere bijzonderheden. De Missouri is gesprongen als gevolg van de af te keuren houding van den kapitein Hurd genaamd die gelijk zoo dikwijls op de A merikaansche rivieren gebeurt een wedstrijd hield met do kapiteins van twee zich op chzelfde hoogte bevindende stoombooten de Silver Moon en de Dictator. Minder vlug Joopende dan deze, zette kapitein Hurd zoo ongeïoofedjk veel stoom bij dat de out- ploffing onvermijdelijk werd. Zij bad dan ook plaats. Het juiste getal der slachtoffers is nog niet bekender bestaat evenwel alle grond om te gelooven dat minstens 125 4 1-50 passagiers het leven verloren. Onder de dooden bevinden zich de vrouw en de zoon van kapitein Hurd die persoonlijk ongedeerd is gebleven. Men hoopt in Ame rika dat eene strafactie tegen hem zal kunnen ingesteld worden. De andere stoomboot de Miami, is eveneens gesprongen vermoedelijk door dezelfde oorzaak. Onder de passagiers bevonden zich een aantal officieren en sol daten die zich hijeen op hét dek bevonden toen de ontploffing plaats had. Het dek zonk daardoor onder de voeten dier or.gelukkigen weg die allen nederploften als het ware in een brandend fornuis. Wat niet verbrandde, werd door den gloeijend heetc-n stoom ver zengd. Een groot aantal passagiers sprong in het water: allen verdronken. Slechts twee van al de opvarenden hebben deze ontzet tende ramp overleefd namelijk de majoor Rankin en de geneesheer Jenkins. Zij ver halen bijzonderheden die de haren te berge doen rijzen. Zoo hebben zij gezien hoe een koporaal en een der passagiers voor wie geen andere keuze overbleef dan levend te verbrandden of te' verdrinken 3 hunne revol vers grependie zij elkander wederkeerig •op het voorhoofd plaatsten. De korporaal telde toen met vaste stem Eentweedrie!... en op. hetzelfde, oogenblik stortten beide mannen met verbrijzelde hersenen in den vuurgloed neder De Anglo Brazilian Times van 24 Jan, meldt dat de Braziliaansche en Paraguyaansche legers zich ernstig voorbereidden op den grooten strijd die toen binnen kort verwacht werd, waarschijnlijk te Pasa de la Patria. Te Corrientes is eene Braziliaansche bus kruid-fabriek in de lucht gesprongen ten gevolge van onvoorzigtigheid van den schild wacht die een sigaar rookte, In Groot-Brittannië worden tegenwoor dig 1257 nieuwsbladen gedrukt, waarvan te Londen 226 in de provinciën 707 in Wallis 49 in Schotland 139 in Ierland 128 op de Britsche eilanden 14. Van de zooge naamde Magazines worden 537 in het geheele rijk uitgegeven. JONGSTE TIJDINGEN. Hong-Kong 1 Februarij. Eene groote legerinagt der rebellen heeft zich op 30 mijlen afstands van Hankow vertoond Belgie zoekt een handelsverdrag met Japan te sluiten. Pakijs 21 Februarij. Z M. de keizer heeft de doodstraf der te Mexico veroordeelde Zouaven in tienjarigen dwangarbeid in Algerië veranderd. La Patrie deelt mede dat het volgens het plan van keizer Maximiliaan zei ven uitgegaan, mogelijk zou zijn om met het einde van Mei 5000 man van het Mexicaansche corps naar Frankrijk terug te roepen. Heden overleed onze geliefde Moeder en Behuwd-Moeder G. van de REPE Wed. J Lammers in den ouderdom van ruim 83 jaren. Zie rik zee G. LAMMERS. 16 Februarij 1866. J. LAMMERS. Algemeens Kennisgeving. Heden overleed ons eenig Kindje LEONARDin den ouderdom van bijna achttien maanden. Zierikzee den 21 Februarij 1866. B LOCKER de BRUIJNE W. E. de BRUIJNEKrepel. Eenige en algemeene Kennisgeving. TE KOOPVtvee Model Copier Persen verschillende soorten tot seer luyen Prijs Te bezien bij de Uitgevers dezer Courant Erven A. de VOS. van 16 tot en met 23 Febk. 1866. Geboren. Een zoon van C. Bal en J. Leeuwe. Een zoon van C. v. d. Vliet en A. C. Cats. Een zoon van L. de Waal en C. van Zon. Een zoon van J. A. Padmos en J. de Vrede. Een zoon van M. van Duiti en J. v. Burgh. Eene dochter van A. Anker en A. Versteeg. Eene dochter van J. Schults en J. de Jonge. Overleden. J. de Rijke oud 12 d. d. A. J. Overzee, oud 10 m., z. G. Jasperseoud 41 j. vrouw van O. Lemson. G. van de Repe oud 83 j.wed. J. Lammers. A. van Bloppoel oud 19 j.jd overl. te Leiden den 13 Februarij. L. Trijselaaroud ruim 2 j. d. Beodwekshaven Uitgezeild 20 Feb. ITenriette Elisabeth Susanue A. Meijboom Singapore. 20 Maria AnnaJ. B, van Monnom 20 Lammina Elisabeth, E. Pot, 20 Noord-Brabant J. C. W. Loos allen van Rotterdam naar Batavia. Prijzen der Effecten te Amsterdam. Nederl. Belgie. Spanje Portugal Rusland. Polen Pruissen' Oostenr. Mexico. Griekenl, Turkije. den 21 Februarij 1866. 2'/. Werkel. Schuld, dito dito dito dito 4 Amort. Syndic. 31/, Ned. Hyp.-Bank 4 Cert bij Rothschild. 2'/a Obligatien. 2'L Obligatien, 3 Obl. bij Hope en Co. 5 dito 1828/29 5 Cert. 1840 4 Spoorweg. Actiën. Aandeelen 1835. Obligatien 1859. 5 Obl. Met. Oude 5 dito. 2 dito Rente Anist. 5 dito Nationale. 5 Obligatien. 5 Obl. Geidl. 1825. 3 Binuenl. Oblia, 5 pet. 617.6 717a 957.6 54s/8 367i 447e 96'/» 185 t 56*/, 28 757e 59 225/. o 37V,„ Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 22 Februarij 18f 6. Be Ned. Mudde. Ouude Tarwe 1863/9,00' Nieuwe dito 1865 - 7.75; Afwijkende dito Z.-Zomer dito Ordinaire dito Winter-Gerst Zomer-dito Haver De Ned Mudde. Paardenb. 6.50 Witte hoon. - 11 00 - 0,00 Bruine dito - 11.50 - 0 00 Gr. Erwten - 0,00 - 6,50 Groene dito - 7,50 - 5,60 Gele dito - 0,00 - 5,20 Koolzaad - 00,00 - 5,00 Zaai-Lijnz. - 22,00 - 2,80 Slag-Lijnz. - 0,00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee. van den 8 Februarij 1866. Teelt 1865. Twee en een, 1 stek tv. blank 20,50 Twee en een, tniddelb. dito - 19,00 ti Twee en een mindere dito - 00,00 4 Een en een 1ste kw. blank - 20,50 d Een en een middelb. dito - 19,00 a Een en een mindere dito - 00,00 i Ooberoofde, 1stekw. blank - 21,50 d Onberoofde middelb. diïo - 20,00 d Onberoofde mindere dito - 19,00 a Mullen - 5.00 ti Middelbare dito 3,50 a 21,00 20,5071 00,00 21,00 o 20,50 00,00 g, 22,00 1 20,504 19,50 6,00 4,50 Stoumboocdienst tusschen Middelburg en Rotterdam. Van Middelburg Van Rotterdam Zondag 25 'smorg. 8, j Maandag 26 'smorg, 6, De Diligeuce zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen: I Van Rotterdam des maandags, woensdags én I des dinsdags donderdags en vrijdags 'smorg. 8-ure. zaturd.'smorg. 8 u. 30 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen" des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des middags ten 12 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen, Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 2