M°. 16 Zaturdag 24 February 1866 WOENSDAG EN ZATURDAG. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. Jr •ju br rei. lu PRIJS DER AD VERT EN TIE N. Gewone 12'/a cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 zegels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEME NTS-PR Ij S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzeu ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'stnorg De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzee berigt dat van heden gedurende 14 dagen in hare gewone vergaderkamer ter inzage liggen de volgende handelsberigten Staten van den in- uit- en doorvoer ge durende 1865 (Nederland.) Verzameling der konsulaire berigten en ver- Blagen voor nijverheid handel en scheep vaart, lc jaargang, 5e aflevering (Nederland) Accounts relating to Trade and Navigation of the United Kingdom for the Month ended 31st August 1865 and eight Months ended 31" August 1865. Idem, for the Month ended 30"1 September 1865 and nine Months ended 30"1 Sep tember 1865. Idem, for the Month ended 31st October 1865 and ten Months ended 31st Oct. 1865. Idem, for the Month ended 30tt November 1865, and eleven Months ended 30th No vember 1865. Tabellarische Uebersichten des Liibeckischen Handels im Jahre 1864. Vergleich der Einfuhren in Bremen vet- schiedener Waaren in den Jahren 18591865. Statistischen Jahres- Bericht über den Schiffs- und Gfiterverkehr auf den Khein im Jahre 18 f 4. Tableau général du Commerce de la Bel- gique avec les Payes étrangers pendant 1864. Zierikzee den 23 Februarij 1866. De Kamer voornoemd H. A. van IJSSELSTEIJN Voorzitter. J. C. PILAAR Secretarie. In de zitting van II. Woensdag heeft de regtbank te Middelburg in eene niet onbe langrijke zaak uitspraak gedaan. Het gold een eisch van het bestuur der domeinen tegen de ambachtsheeren van 's Heer-A rends kerkestrekkende tot verdere afscheiding der bekende in het vaarwater het Sloë opgekomen plaats „de Kaloot"bij het bestuur in bezit van de voorgronden dier ambachtsheeren aan den Zuid Bevelandschen oever gelegen. De gedaagde ambachtsheeren spraken niet slechts dien eisch tegenop grond dat zoodanige eisch den bezitter niet toekomt en het bestuur zijn regt van eigen dom op de Kaloot niet had bewezen maar tevens vorderden zij bij reconventie van dat bestuur al de platen op in het Sloe door den staat in bezit genomen als zullende hun krachtens den oorspronkelijken giftbriefdoor graaf Aelbregt den 10 October 1395 verleend al de vroegere en latere opwassen tusschen Walcheren Borselen en Zuid-Beveland ontstaanin eigendom toekomen. Overeenkomstig de conclusiën van het openbaar ministerie werd door de regtbank aan het eischend bestuur zijn eisch toege wezen en aan ambachtsheeren hun recon- ventionele eisch ontzegd met hunne ver oordeeling in de proceskosten zoo in conventie als in reconventie gevallen. Men meldt uit Hellevoetsluis van 19 dezer. Heden morgen zijn alhier twee lijken opgevischt van manschappen behoorende naar men zegttot de equipage van het koopvaardijschip Fop Smit. Do Tijd van 20 dezer bevat de laatste lijst der bij dit Dagblad regtstreeks inge komen giften voor Z H. Pius IX, Daaruit blijkt dat in het geheel ontvangen is 172,536.34. Men meldt uit Amsterdam van 18 dezer. Reeds tien jaren bestaat alhier een dames comité ter bevordering van de Evangelie verkondiging in Suriname hetzelve stelt zich na de emancipatie der eigenlijke slaven in Oost-en West-Indië, ten doel om ook de pandelingen los te koopen zijnde het in pand of leen geven van kinderen aan geldschieters. Het comité wijst er op dat dus doende nog vele duizenden met der daad in O. I. in slavernij verkeeren en meestal een hoogst beklagenswaardig lot ondervinden. „Eenige aldaar onlangs gevestigde zendelingen trekken zich hunner bij voorkeur aan en willen gaarne voor hun onderhoud' en godsdienstig onder wijs zorg dragen, zoo zij slechts eenig geld tot den loskoop erlangen. Het bedrag daarvan is echter, niet zeer grootmet 50 a 60 kun dit meestal geschieden. Kunnen zij daaren boven eenige ondersteuning voor hun aanvanke lijk onderhoud erlangen dan is dit wel zeer aangenaam doch geen volstrekt vereischte." Eene verloting zonder nieten (a een gulden het lot) is door het comité aangekondigd. Het zegtbij monde van zijne presidente mevr. A. Bergendahl o a. tot ondersteuning vaii dit scboone doel„O mogten vele wel- denkendtn in Nederland tot dit doel niet alleen eenige loten aankoopeh maar ook eene vrij willige gift van omstreeks 50 verleenen dan konden zij de aangename overtuiging hebben één kind van slavernij to hebben bevrijd, en onder Gods zegen de heilrijke invloed eener christelijke opvoeding deelachtig te doen worden Ook de Evangelie-verkondiging onder de bevrijde slaven in Suriname en het school onderwijs heeft dringende bthoefte aan onder steuning. Moge ook belangstelling in de loffe lijke pogingen der Hernhuttersche broeders velen dringen deze verloting rijkelijk te onder steunen Bewege daartoe de Allerhoogste veler harten en handen. LI Dingsdag heeft de Hooge Raad der Nederlanden, kamer van strafzaken uitspraak gedaan in de zaak van den procureur- generaal bij het provinciaal geregtshof in Noord- Holland requirant van cassatie tegen een arrest van dat hof, gewezen in zake D. Drommel c. s.veroordeeld ter zake van wederspannigheid door eene veree'niging van meer dan drie en minder dan twintig per sonen doch zonder daarbij aan te nemen de verzwarende omstandigheid van gewapend te zijn geweest. Zich veieenigende met de daartegen ingestelde voorziening in cassatie heeft de raad het beklaagde arrest vernietigd ten principale de gerequireerden schuldig verklaard aan de misdaad van geweldadige wederspannigheid door eene gewapende vereeniging als bovenen veroordeeld tot eene tuchthuisstraf elk van vijf jaren en in de kosten, Üit Deventer schrijft men van 19 dezer. Een allernoodlottigst ongeval greep heden middag omstreeks 5 ure alhier plaats. Sinds geruimen tijd was men bezig aan het ver- grooten der Roomsche kerk. Een der gaan derijen was in zoover gereed dat men meende de steunsels van het gewelf te kunnen wegne men. Na lat m°n hiermede een goed eind weegs gevorderd wasstortte liet gewelf op eenmaal naar beneden, en begroef al het werkvolk te dier plaatse onder een stortvloed van steen en puin. De ontsteltenis was groot. Met veel moeite en inspanning werd zoo spoedig mógelijk hier en daar de steenmassa ontruimd Twee lijken werden opgedolven bei len van mannen en vaders waarvan er een e-me weduwe met 7 kinderen achterlaat. De overigen waren zoo zwaar gewonddat zelfs een na weinige oogenblikken den geest gaf en een ander in hoogst bedenkelijke omstandigheden verkeert. De verslagenheid is algemeen. VVat de eigenlijke oorzaak is van het ongeval is vooralsnog moeijelijk uit te makendaar het gewelf in gothieken spitsbogenstijl was gebouwd De architect, naar men verneemt de heer van den Brink van Utrecht was niet ter plaats des onheils aanwezig maar word bij dit werk vertegen woordigd door zijn opzigter den heer Te Riele. Het behoeft niet gezegd te worden dat door den pastoor en de overige geeste lijken alles in het werk werd gesteld, om de ongelukkigen te helpen en de gewonden te verplegen Aan onmiddelijke geneeskundige hulp heeft het niet ontbroken. Ook onze geachte burgemeester de heer mr. II. R. v. Marie was zoo spoedig mogelijk ijverig in da weer om doeltreffende maalregelen te nemen. Men vleit zich dat de gewonden die nog leven zullen gespaard blijven. Naar men van goederhand berigt schijnt het ongeval hierdoor te zijn ontstaan dat buiten voorkennis van den opzigter de forme len werden weggebroken onder het gewelf dat pas een paar dagen geleden was opge sloten Nadat voor eenigen tijd een jongeling in de katoenspinnerij van de heeren G. Jan- nink Zoonte Enschedé vroeger bekend onder den naam van Euschedésche Katoen spinnerij de pink of kleine vinger door eene machine werd ontweldigd zoo trof dezer dagen een braven huisvader een meer treffend ongeluk Van beroep schoenmaker, doch met weinig verdienstenis hij in gemelde spinnerij werkzaam geraakt met het aan elkander zetten der riemen. Hiertoe niet steeds werk hebbende en hem niet willende afwijzen werd hij voor eenigen tijd geplaatst bij de zoogenaamde doodekesduivel. Te veel van die wol in die machine op elkander zittende, heeft hij getracht zulks te verhelpen en het deksel opgeligt doch naauwelijks de hand naar binnen brengende ontvangt hij door een zoogenaamde slager een stoot tegen den elboog die de hand in den duivel brengt met dit gevolg dat de hand werd mt degetrokken en met den arm zoo erg verbrijzeld dat deze bij den schouder is afgezetzijnde men voor zijn leven zelfs nog beducht. Men meldt uit V iertogenbosch van 19 dezer. Men verneemt dat Belgische regering de werken van het Kempensch kanaal te St. Job.-in-'t Goor heeft gestaakt en door een veel groóter publiek werk zal vervangen. Er zou sprake zijn een nieuwen ijzeren weg te leggen van Antwerpen op Breda. Te St. Job in-'t Goor zou die weg in verbinding worden gebragt met het kanaal door het maken van een bassin en een stationsgebouw. Door dien weg zou Antwerpen op veel beten n voet dan thans in correspondentie met Breda komen. De kosten zouden door de Belgische en Nederlandsche regeringen worden gedragen. LI. Vrijdag avond is aan het station Kaldenkerke, lijn Venlo Vierseii een persoon gearresteerd, die bezig was een grooten steen op de rails te leggen juist toen de trein zou vertrekken. In het Kaapsche .Volksblad van 15 Jan. leest men o. a. het volgende Noch zeer belangrijk noch z^er bemoe digend is het rapport, dat men ditmial van den voortgang des oorlogs tussch°n den Oranje-Vrijstaat en de Basutos te leveren hebben. De dappere generaal VV ess els is altijd bereid tot krachtdadig handelen en wordt getrouw bijgestaan door de komman danten Dreijer en Swarfc alsmede door enkele der veldkornetten maar de rest van den krijgsraad komt altijd met zijn veto tusschen beiden en doet daardoor dikwijls de beste kansen om den vijand gevoelig afbreuk te doen ongebruikt verloren gaan. Dit weifelmoedig gedrag maakt den vijand in gelijke verhouding driesteren ofschoon 1 ij een treffen, dat nu en dan noodzakelijker wijze moet plaats vinden hij altijd op de vlugt wordt gejaagd met achterlating van eenige dooden en een aantal vee durft hij zich toch veel onbeschroomder overal ver- toonen en is bij zelfs weder vrijstaatscii grondgebied ingetrtden om te roo.ven en te plunderen. De oorlog he<-ft nu al het voorkomen van een guerilla's-strijd aange nomen en de burgers het. heen- en weder trekken moedebeginnen w-Mer sterk naar huis te verlangen en deserteren hij honderden, zonder dat er iets aan schijnt gedaan te worden. DUITSC HLAN D. Het Emm. Bürgerblatt schrijft uit Emmerik: „Heden middag (den 12 dezer.) tegen 3 ure vertrok bij tamelijk hevigen wind de stoomboot Willem II, toebehoorende aan de Nederlandsche Stoomboot-Reederijvan de landingsbrug om zijn benedenwaartsclio reis voort te zetten. Op het oogenblik der afvaart werd de op het achterdek opeenge stapelde last uit wijn in kisten bestaande door een hevigen windstoot aangegrepen en aan bakboordszijde geworpen waardoor het schip zoo zeer op zij ging dat het water hoven de vensters der kajuit stond. Gelukkig waren deze digt en stevig en hielden den aandrang van het water tegen anders zou het schip in weinige minuten met water gevuld en dan reddeloos verloren gegaan zijn. Maar zéé ook bleef het gevaar nog grootdaar het nog slechts een hevigen windstoot noodig had, om het schip, aan de eene zijde schier geheel onder water en aan de andere met den geheelen flank aan den wind blootgesteld omver te werpen Uit deze gevaarlijke positie werd het gered door de tegenwoordigheid van geest van den kapi tein Hermann Bettger en den stuurman Matthia van Vugt alsmede door de behen digheid van de gezamenlijke equipage. FRANKRIJK. Te Parijs is een niet onaardig gerucht in omloop. De keizerlijke prins zon name-

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1