Ui Woensdag 21 Fetirnarij 1866 WOEÜSDAG ZATURÖAG. I' Besturen en Administration SBrandschouwing. Bmnenlandsche Tijdingen, Buitenlandsche Tijdingen. 8 HBS chip i 11 lire 1 m°. is ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 12* l2 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberiglen van 1 6 zegels d f 1 behalve bet zegelregt VERSCHIJNT: A BONN li ,1/ B N T S P li U S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure'siiiorg 0% f/.o |/.o S.50 1 50 1.50 ,->,00 1,50 ),00 1,00 1,00 ),00 I) )1 o 0 et- KB* 1 x. 1 S 5.30 der Iburf! iboot 'een" naar van 7 os, Burgemeester, en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat op Maandcuj den 26 dezer maand en vol gende, dagen eema iiigevmeeme ESrawii- schoiAtvivttn door de Directie der Brand weer in de woningen der Ingezetenen zal worden gehouden overeenkomstig de bepa lingen der verordening tot voorkoming en hlussching van brand afgekondigd den 6 December 1855. Zieri/czeeden 19' Februarij 1866. Burgemeester en Wethouders, b. c> CAtr. De Secretaris J. P. N. ERMERINS, Zierikzee 19 Februarij. Bij eene inspectie •oyer de dienstdoende schutterij alhier ter ge legenheid van 's Konings jaardag werden door den kommandant dier schutterij met öen toepasselijk woord de eereteekenen voor lÖjarige schutterlijke dienst uitgereikt aan den sergeant-majoor M. L Voorloop den korporaal D. J. P. Jacobi en den muziekant P. O. van de Velde Olivier. Het muziek corps der schutterij liet middelerwijl de volks liederen hooren waarna de schutterij voor de gedecoreerden défileerde. Aan den kom mandant was dit eereteeken eenige weken geleden, mede voor 1 hjarige dienst, door den Burgemeester in eene vergadering van Bur gemeester en Wethouders overhandigd Zierikzee, 19 Februarij. Heden werd alhier de jaardag van Z. M onzen geëer biedigde n Koning feestelijk gevierd. Het carrillon werd bespeeld uit vele woningen wapperde de vlag 'en des middags door de dienstdoende schutterij parade gehouden. Door de Staats-Courant worden de volgende berigten van veeartsen medegedeeld loopende over de week van 4 10 dezer, In de gemeente Zoetermeer gaat de ziekte langzaam voortde veearts berigt dat aldaar de helft der aangetasten herstelt. Te Oestgeest werd weder een stal met 14 runderen aangetast; het ziektekarakter is goedaardig. Te Lisse is de aangetaste stal doorgeziekt met een verlies van 75 pet., te Sassenheim met een verlies van 25 pet. In de omstreken van Woerden vermindert het getal zieken. Te Snelrewaard en te Wilnis is de ziekte geweken. De veearts te Gouda berigt dat er in zijn ressort zich geen enkel nieuw geval voor deed Te Ylist en Bonrepas brak de ziekte op één stal uit. In de gemeente Moordrecht en Nieuwer - kerk a/d IJsseldeden zich geene niéuwe ge vallen voor. Te Krimpen a/d IJssel breidt zich de ziekte sterk uit en schijnt een meer kwaadaardig karakter aan te nemen. Schiedam is sedert eenige weken vrij van ziekte. Te Overschie heeft de ziekte genoegzaam uitgewoed. Sommelsdijk bleef ook deze week vrij Men is daar ijverig bezig met het ontsmetten der stallen, Als eene bijzonderheid niet als een voorbeeld ter navolging kan men mede: deelen dat de bouwman L. Mosterd te Delft, zich sedert de maand Augustus tot heden bijna dagelijks heeft bezig gehouden met het kerven en begraven van aan de veeziekte gestorven runderen, waarbij hij zich ook gedurig op besmette stallen begaf. Inmiddels verzorgde hij zonder eenige voorzorgsmaatregelen te nemen zijn eigen negen stuks runderen en tot nog toe ge nieten deze eene uitmuntende gezondheid. De bekende vette os van het huis te Rechteren waarvan vroeger melding is gemaakt, is te Almelo geslagt en heeft ruim 1800 pond gewogen. De Haarlemsche Courant maakt gewag van een gerucht in de Belgische bladen voorkomendevolgens hetwelk uit naam des konings van Belgie onderhandeld zbu worden niet de Nederlan Jsche regering over den afstand eener kolonie; dat daarmëde Borneo zou bedoeld zijn en verder dat Leopold II zich te dezer zake in betrekking zou hebben gesteld met een voormalig gouverneur-gene raal van Nederlandsch Indie die onder'de uitstekendste staatslieden wordt geteld, Z. M. heeft aan den hoogleer aar F. C Donders, te Utrecht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van Guadelupe hem door Z. M. den keizer van Mexico geschonken. -Voor den overvoer naar Java van een detachement militairen sterk 150 man is aangenomen het schip Kosmopoliet II kapt. J. Bouten. Het detachement zal den 10 Maart e. k. te Rotterdam embarkeren. De liefhebbers van het schaakspel zullen zeker' met belangstelling vernemen dat de Oostenrijksche schaakspeler Steinits, die in 1861 op het groot concours te Londen den prijs behaalde prof. Andersen te Breslau tot eene schaakpartij heeft uitgedaagddie in April of Junij zal gespeeld worden en waartoe de inzet op 100 p. st. is vastgesteld. Naar men verneemt, zijn reeds vele wedding schappen op den uitslag aangegaan. LI. Dingsdag avond is tiet groote rijks- kruidmagazijn van Wetteren in Oost- Ylaanderen in de lucht gesprongen bij welk ongeval verscheidene werklieden het leven verloren hebben. ïe Gent op eerdgen afstand van Wét teren gelegen, heeft men den slag der ontploffing kunnen hooren. Het magazijn was een zeer stevig gebouw waaraan nooit eenig gebrek te bespeuren is geweest. De ramp viel voor juist toen men het magazijn zou sluitenom het kruid naar de citadel van Antwerpen te vervoeren. Het Nederlandsch letterkundig congres in September a. s. te Gent te houden be looft zeer schitterend te zijn. Groote feesten zullen gegeven wordenmen venvaeht de uitvoering van een nieuw oratorium van den Vlaamschen componist Pierre v Benoitop woorden van Ernanuel Hiel. De handelstand- der stad Antwerpen heeft gelden bijeengebragt voor een ter eere van koning Leopold I op te rigten monument bestaande in een door den heer Geefs te vervaardigen ruiterstandbeeld. Tot dus ver heeft de raad der stad nog geen besluit ge' nomen betreffende! de plaatswaar het zal worden opgtrigt. Men hoopt dat het beeld zal kunnen worden onthuld tijdens het bezoek hetwelk de koning en de koningin in den aanstaanden zomer aan die stad zullen brengen. In Belgie is naar men wil eene uitvinding gedaan die onder de brouwers van lambiek en faro sensatie zal maken. Men weet, dat, volgens de sedert eeuwen in gebruik zijnde regelen bedoelde bieren, en inzonderheid het lambiek., eerst hunne gezochte qualiteit verkrijgen door lang in het fust bewaard te worden hetgeen den brou wers groote voorzorgen en belangrijke kapi talen kost. De nieuwe ontdekking doet deze bieren in korten tijd volmaakt dezelfde bewer king ondergaan die zij tot hiertoe siechts door eene langdurige rust in de magazijnen der brouwers konden verkrijgen. De toepassing dezer uitvin Jing, de vrucht van vele jaren van proefondervindelijke studie moet hoogst eenvoudig zijn en zich niet alleen tot het oud maken van bieren maar ook van wijnen en brandewijn uitstrekken. Men meldt uit Brussel v-an 16 dezer. De geestelijkheid heeft niet veel geluk voor onze regtbanken. Door de iegtbank van Bergen in Henegouwen zijn twee pastoors veroordeeldbinnen 15 dagen de archieven der beurzenstichtingen uit te leveren dit vonnis is uitvoerbaar zelfs bij lijfsdwang en voor eiken dag verzuim moet een boete van 20 fr. betaald worden. Weinige dagen geleden stierf er iemand in eene kleine gemeente van de provincie Namen. Hij had zijn zoon verzocht dat men hem in vrede zou laten sterven en geen geestelijke bij hern toelaten, 't Duurde echter niet lang of de pastoor meldt zich aan. De zoon maakte hem bekend met de begeerte zijns vaders die hij vast besloten heeft te eerbiedigen. De pastoor houdt aan begint met bedreigingen maar niets kan hem baten en hij is wel genoodzaakt onverrigter zake af te trekken doch na verloop van een half uur komt hij terug van een gendarm en veldwachter vergezeld. Hij maakt zich nu gereed om de woning met geweld binnen te dringen maar de zoon laat zich geen vrees aanjagen en na langdurige doch vruchtelooze onderhandelingen kan de geestelijke zich andermaal huiswaarts begeven waarhij hij echter een alles behalve kalme gemoedstem ming aan den dag legt. De zaak is daarmede niet afgeloopen. Op den dag der begrafenis ontvangt de zoon een dagvaard om voor de regtbank te verschijnenten einde zich te hooren verebrdêolén wegens .het misdrijf van de vrije uitoefening van den godsdienstigen pligt aan een priester te hebben belet en daardoor de vrijheid van ©eredienst te hebben aangerand. Gelijk men lichtelijk vermoeden kan heeft de regtbank den beklaagde vrijgesproken en zijn aanklager den geestelijke veroordeeld in de kostea van het geding; DUITSCHLAN D, Sedert eenige dagen is te Ween en het gerucht in omloop dat een plan tot het vermoorden van keizer Frans Jozef zou zijn ontdekt. Het politieblad der Oostenrijksche hoofdstad bevat omtrent dit feit ongeveer het volgende. Dezer dagen kwam een vreemde ling waarvan het signalement door het politieblad wordt gegeven aan het bureau alwaar paspoorten worden afgegeven met een daartoe strekkend verzoek. Ten gevolge van eene in de vereischte stukken niet gevonden handteekening werd echter door den ambte naar zwarigheid gemaakt om den gevraagden pas' af te geven waarop de vreemdeling vertrok een ongesloten pak papieren ver getende mede te nemen. De ambtenaar wierp een blik in die papieren en vond daarin o. a. ëeii brief waarin werd aangedrongen om alles ten uitvoer te brengen voor 15 Februarij „Tot op dien dag zal de keizer te Pes tb zijn en gij zult hem dus ten gevolge van uwe positie gemakkelijk kunnen naderen." Eenige oogenblikken later kwam de vreemdeling haastig terug om zijne achtergelaten papieren te halen. De ambtenaar weigerde echter waarop de vreemdeling hem geld bood en toen dit niet de gewerischte uitkomst had, hein een pistool voorhield. Daarop ontstond eene 'Vorstelingwaarbij de ambtenaar het onderspit, moest delven en onder de slagen dei' tegenpartij alle bewustzijn verloor. Toen hij weder tot zich zeiven kwamwaren vreemdeling en papieren verdwenen. Aftonbladat" klaagt over de onbe kendheid met de Duitsche taal bij de Zweedsche telegraaf beambten. Onder het wonderlijkste radbraken der Duitsche tele grammen dat daaruit ontstaat haalt het o a. aan dat de pest onder de ridders (in plaats van runderen) uitgebroken was. Bij het Plötzenmeer nabij Berlijn is nog altijd eene gro )te machine tot he t snijden van ijs opgesteld waarmee een speculatieve kop dezen winter groote zaken hoopt ie maken. F R A N K R T J K Parijs, 16 Februarij. La Presse bevat een zeer krachtig artikelouder den eigen- aardigen titel van „Brieven van een afge storvene" van den heer de Qirardin aan den hertog de Persigny. Ten einde hem aan te tooren waarin de vrijheden bestaan waai van wij beroofd zijn legt hij hem eene reeks van vragen voor. De volgende 'zinsnede waarmede zijn artikel eindigt deel ik u mede ten einde u eenig denkbeeld van de vragen van den lieer de Girardin te geven. „Kunt gij u daarmede vereenigen dat ter wij! al onze naburen het regt hebben om een dagblad uit te geven zonder daartoe eerst vergunning ontvangen te hebben wij Franscheri van dat regt verstoken zijn „Kunt gij u daarmede vereenigen dat een Napolitaan dat een lazzarone dat een dienaar der luiheid eensklaps ten gevolge eener pas tot stand gekomen eenheid vrijge maakt meer vrijheden bezit dan een tachtig jarig Franschman die zijne ondervinding uit drie omwentelingen geput heeft „Kunt gij u daarmede vereenigen dat een en twintig Franschen eigenaars van wijn-

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1