W°. 14 f/Htupdag 11 Februari) 186(1 WOENSDAG EN ZATUBDAG. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. Rotter- ZIERIKZ1ESC1E COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12*4, cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 zegels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A B O N N E lil E N T S-P R IJ S. I Per drie maanden f 2,00—Franco per post 2,25. lozen- [ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure 'smorg 613Ao '/a ^7,» ■54 35 °/4 .44»/. 97 186 t Ziekikzee 15 February. Voor de groote Nijverheids-tentoonstelling te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt te hooden is o. a. de volgende plaatselijke commissie geconsti tueerdVoor Zierikzee en Schouwen: de heeren H. G. ,\Iulock Houwer, president, J. A. van der Halen P. Labrijn D. van der Maas en M. C. Couvée Jr. secretaris. Uit Nieuwediep meldt men van 13 dezer. Een scheepsjongen van een in de haven liggend Engelsch schip, op den Zuidwal jagende, is bij harden wind en sterken stroom gisteren middag ten 12 ure de Zuiderzee ingedreven. Zijn kapitein en stuurman die bij het onge val tegenwoordig waren hebben terstond voor de redding van den jongen de som van ƒ50 uitgeloofd aan eene vischschuit, die met zes personen bemand ten 1 ure de haven uit zeilde en heden morgen met boot en jongen terugkeerde. Het is hun gelukt hem op het eiland Wie- ringen te vinden alwaar hij was aangedreven. Uit Vlissingen meldt men van 11 dezer. Het gepantserde Peruaansche ramschip Inde- pendancia kommandant Garcia liggende voor Neuzen heeft van hier steenkolen ingenomen en zal binnen weinige dagen naar zee stoomen waar een schip mot ammunitie het opwacht ter overneming. Alles is dus na veel schrijven en na het bezoek van den secretaris-generaal van buitenlandsche zaken en allerlei verontrustende geruchten zoo als men gewoonlijk zegt met een sisser afgeloopen. Door de Staats Courant worden berig- ten van veeartsen medegedeeld loopende over de week van 28 Jan. tot 3 Febr. Te Voorburg en te Stompwijk neemt de veetyphus toete Rijswijk is de voortgang der ziekte langzaam zij is ook in de gemeente Veur uitgebroken. In de gemeente Stoinp- wijk is het vee van 24 veehouders aange tast 5 stallen zijn doorgeziektop 8 stallen was het karakter der ziekte kwaadaardig, op 11 goedaardig. Te Zoetermeer blijft de ziekte langzaam voortgaan; in de gemeente Zegwaard heerscht zij nog slechts op 1 stal. Te Pijnacker was het beloop der ziekte veelal ongunstigte Nootdorp breidt zij zich snel uit. Te Rhijnsburg hebben zich geen nieuwe gevallen voorgedaan. Te Lisse is op den aangetasten stal slechts 1 rund overgebleven. De besmette boeven te VoorhoutOogstgeest en Sasseriheim worden nog steeds bewaakt. In de gemeente Koudekerk werden 2 nieuwe stallen aangetast. Hier en daar komen ook gevallen van longziekte voor In de omstreken van Woerden zijn in deze week vele stallen aangetast. De veearts te Gouda berigt dat de typhus zich te Papekop uitbreidt. Te Haastrecht en te Bergambacht brak de ziekte weder op 2 nieuwe stallen uit. Te Stein werden 18 runderen aangetast. De veearts te Moordrecht berigt dat de ziekte zich te Noord- en Zuid-Waddinsveen en te Zevenhuizen blijft uitbreiden. Te Ouderkerk a/d IJsel en te Bergambacht vertoonde zich de ziekte op nieuw. Te Hertel en Bergschenhoek was de ziekte in deze week kwaadaardiger dan in de vorige. De veearts te Barendrecht berigt dat het beloop der ziekte gunstiger is dan vroeger. Te Schiedam en omstreken vermindert de ziekte merkbaar. Te Sommelsdijk zijn geene gevallen voor gekomen het geheele eiland Goedereede en Overflakkee is vrij van de ziekte. Volgens het Plandelsblad heeft de rege ring den heer H. Sanders, Ezn., van Veen- dam die onlangs aan de Hoogeschool te Groningen tot doctor in de geneeskunde werd bevorderd toegestaan om op koster, van het rijk eene wetenschappelijke reis in het buitenland te doen ten einde de voornaamste hospitalen te kunnen bezoeken. .Men meldt uit 's Hertogenbosch van 12 dezer. De werving voor het pauselijke leger wordt in deze streken onvermoeid voortgezet ook gisteren vertrok weder een groot aantal jongelingen uit deze en naburige gemeenten van hier om in het vreemden legioen te Rome dienst te nemen In den vroegen morgen van 7 dezer is, ten gevolge van den hevigen storm eene kade bij den Diemerpolder doorgebroken waardoor ongeveer 400 bunders van dezen polder onder water werden gezet. Die kade is aangelegd langs de Diem welk water zich in de Zuiderzee ontlast. Ongelukken of ver lies van vee zijn bij deze ramp niet te be treuren zes boeren hebben zelfs in hunne woningen kunnen blijven; de overigen hebben hun vee elders gestald. De burgemeester van Diemen zorgt thans dat de polder door middel eener machine van het water bevrijd zal worden. Bij den 11. Donderdag avond te Tilburg gewoed hebbenden storm welke op een or kaan geleekis de voor eenige maanden op- gerigte groote stoomfabriek voor wollen ma nufacturen van de heeren H. Eras Zonen, op het Goirke aldaar, met een verschrikkelijk geraas ingestort, zoodat dit kollossalebijna zestig ellen lange en drie verdiepingen booge gebouw heden niets meer dan een puinhoop vertoont terwijl alleen de hooge schoorsteen en het gebouw waarin de stoomketel ligt zijn staande gebleven. De fabriek was reeds in zooverre voltooid dat zij met April e. k. in werking zou komen terwijl reeds een gedeelte der machinerien aangevoerd was welke nu onder de puinboopeu bedolven liggen. De schade is zeer aanzienlijk en wordt op 10 a 15,000 gulden begroot. LI. zondag avond is een gehuwd manspersoon te Leeuwarden die een lijk had helpen afleggen en huiswaarts zou keeren denkelijk door de duisternis misleid die door het slechte weder nog werd verhoogd in eene sloot bij den Singel achter de kazerne gevallen of geloopen. Zijn lijk werd eerst den vol genden ochtend opgehaald, LI. maandag morgen is een alleenstaande goederenwagen zonder locomotief door den wind voortgestuwd van het station Reijen tot voorbij Tilburg en Oisterwijk met eene snelle vaart door gereden en eindelijk legen den treindie van Boxtel naar Tilburg in aantogt wasgeloopen. De alleenloopende wagen is door den schok gederailleerd en aan stukken geslagen terwijl ook de locomotief eenigzins heeft geleden. Door die omstandig heid is de trein circa l'/t uur later dan gewoon lijk te Tilburg aangekomen. Verdere ongelukken hebben daarbij geen plaats gehad, De storm welke il. Zondag gewoed heeftkoste te Breda aao twee menschel! het leven daar de knecht en de meid van een schipper wiens vaartuig in liet 'lok van den Staatsspoorweg lag in het van de stad naar boord keeren aan de Maik waarschijn lijk door den wind in de hoog gezwollen rivier geraaktw iar zij beiden den dood vonden. Het lijk der meid werd den vulgenden dag opgehaald doch dat van den knecht is nog niet gevonden. Uit 'sLIertogenbosch meldt men van 13 dezer. Het carnaval dat hier nog al druk gehouden wordt beeft één man het leven gekost die gisteren avond in beschonken toestand in de Dieze binnen de stad geraakte en verdronk terwijl dienzelfden avond een infanterist met een dragonder twist kreeg die zoo hoog liep dat de eerste den laatste een messteek in de borst toebragtwaarvan hij nog niet buiten levensgevaar is. Door eenige kiezers uit het district Zutphen wordt bij de aanstaande verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in plaats van den tot minister benoemden heer van Bosse aanbe volen inr. J. R. Thirbecke minister van staat. - Men meldt uit Brussel van 11 dezer Gisteren werd het vrijmetselaars-lijkfeest voor Leopold I hier gevierd. Meer dan 1500 broeders van al de Belgische loges hadden zich vereenigd iD den grooten tempel der loge Uuio.i et Progrès Allen waren in rouw gewaad en de tempel half verlichthad een somber aanzien. Het presidium werd waar genomen door den beer Van Schoor groot meester-nationaal lid van den senaat. Nadat do „hooge raad vau Belgie" met de gebruike lijke eerbevvijzingen was binnengeleid, werd overgegaan tot de receptie der buitenlandsche broeders vrijmetselaren met name van het „Groot-Oosten" der Nederlanden der logo te Dordrecht (een Nederlandsch officier) van de loge l'Espérance te Bernwaar Leopold I als broeder was opgenomen ge worden van FranscheTunesische Itali- aansche en andere loges. De heer Defré „groot-redenaar"hield de lijkrede waarin hij de vrijmetselaars-loopbaan schetste van Leopold van Sakser.-Koburg in de broeder schap opgenomen te Bern in het jaar 1813< en dietot den graad van „ridder Kadosch" geklommen later „eerste opziener" eener Engelsche loge was Daarna bragt spr. in herinnering diens zedelijke hoedanigheden die hem tot een waren vertegenwoordiger der ma^onnieke beginselen op den troon hadden gemaakt. Vervolgens werd den afge storven broeder de laatste eer bewezen om het mausoleum terwijl de muziek zich liet hooren. Na afloop van dit alles werd ds rouw-ovatie vervangen door het schouwspel van den „tempel der onsterfelijkhen"stra lende van licht, 's Konings standbeeld werd onthuld en vreugdekoren werden aangeheven De eerste zangers er, zangei-e.-sen en de koren van onzen grooten schouwburg voerden de kantate van broeder Hanssens op woorden van broeder Marcel-Briol uit op dit concert, dat deze indrukwekkende plegtigheid 'schitte rend besloot. LI. Dingsdag avond heeft zich te Brussel het volgende incident in het Théatre Molière Toorgedaau Eene dramatische voorstelling van Engelsche werkon werd door eenige Engelsche liefhebbers gegeven ten voordeele van eene liefdadige Britsche inrigting. Het publiek bestond uit Engelschen en Belgen. Overeenkomstig het programma eindigde da soirée met het „God save the Queen" en de „Brabaiujonne." Bij de eerste tonnen van het Engelsche volkslied stonden de zonen van Albion op volgens de gewoonte van hun land en riepen om de toeschouwers die niet op de hoogte mogten zijn te waarschu wen „Opstaan, opstaan!" Allen staan op, en met ongedekten hoofde in aandachtige stilte alleen door de gebruikelijke hoera's aan het eind afgebroken, luistert men naar het volks lied. Nu was de beurt aan de Brabanijonne. Maar de aanwezige Engelschen zetten hunne hoofddeksels op en maakten met groot geweld aanstalte om heen te gaan over de banken heenstappende onder de luidruchtigste en levendigste gesprekken. DU IT SC HLAN D. Een ingezetene van Eiseneer oud - scheepskapitein werd dezer lagen onbewege lijk liggende op zijn bed gevonden er werd een geneesheer geroepen en (leze verklaarde dat da man dood was waarop het ligchaam naar het gasthuis gebragt en in do 'Jooden kamer gelegd werd. Leze kamer waarin verscheidene lijkeu lagen werd als naar gewoonte des nachts afgesloten maar da oude zeeman die slechts in eene bedwelming lag kreeg na verloop van eenige uren zijne zinnen weder. Men verbeelde zich zijne ge waarwording toen hij bemerkte in welk gezelschap bij zich bevond, en dat hij zelf met een lijklaken overdekt was. Te vergeefs beproefde hij da deur te openen en op zijn herhaald luid geroep verscheen niemand eerst des ochtends kwam men hem uit zijne vreeselijke gevangenschap verlossen. Zijne verstandelijke vermogens zijn echter gekrenkt door hetgeen hij dien nacht heeft geleden. - In de kringen der Oostenrijksche aristo cratie deed in den jongsten tijd zekere baron Max Seldenek veel van zich spreken. I.Iij gaf zich uit voor een officier van het keizerlijk leger en wist in den regel het vertrouwen te verwerven van de personen met wie hij ver keerde. Zijne bekoorlijke echtgenoote welke hij in da gezelschappen bra-tvermeerderde nog het aantal zijner vrienden tot dat eindelijk bedriegerijen op groote schaal gepleegd aan het licht kwamen en men vernam dat de zoogenaamde baron niemand anders was dan een arrestant, die uit de gijzeling te Munchen ontvlugt was na reeds vroeger uit Salzburg Botzen en andere steden met de noorderzon verhuied te zijn. lie bedrieger en zijne vrouw hebben echter ook nu weder weten 'te ont komen aan de vervolgingen die dadelijk tegen hen werden ingesteld. ly F RANKRIJK. Onder de wilde dieren in eene mena gerie te Parijs merkt men thans een prach- tigen koningstijger uit Cochinchina op die

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1