J Op 14 Januarij jl.des middags ongeveer 13 Woensdag 14 Februarij 1866 WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturen en Administratiën Publicatie. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. 1 ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12'la cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 zegels if 1 behalve het zegelregt VEESCHIJNIi A B O N N F, M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure 'sinorg Nationale militie. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee. Lettende op het bepaalde bij art. 9 van het koninklijk besluit van 17 December 1861 (Staatsblad no. 127.) Roepen de Ingezetenen die verlangen als Vrijwilligers bij de Militie op te treden op om zich tot dat einde op Woensdag den 21 februarij e. k. des voormiddags van 1012 ure ter Secretarie op het Raadhuis aan te melden onder kennisgeving datom als Vrijwilliger te worden toegelaten, men moet zijn ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten voorts ligchamelijk voor de dienst geschikt, ten minste 1.56 el lang, op den 1 Januarij jl. zijn 16dc jaar ingetreden zijn en zijn 35ste jaar niet volbragt hebben tot op bet tijdstip der optreding aan zijne ver- pligtingen ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben en dat het bezit dier vereischten met uitzondering van de ligchamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeesterwelk getuigschrift op Zalurdag den 24 Februarij e. k. des ooormiddags van 1012 ure ter Gemeente Secretarie aan de daartoe gereg- tigden zal worden afgegeven, terwijl hij, die bij de zeemagt bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezittin gen heeft gediend moet overleggen behalve een bewijs van ontslag een getuigschrift van den bevelhebberonder wien hij laatste lijk heeft gediend inhoudende dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Ieder die bij het verlaten van den dienst zulk een getuigschrift heeft ontvangen kan tot dat zijn 40ste jaar volbragt is als Vrij williger bij de Militie worden toegelaten En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzeeden 6 Februarij 1866. De Burgemeester B. C. CAÜ. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. 12 nre is door Willem Ermerins koopman wonende te Hellevoetsluisin de brievenbus van het postkantoor aldaar gestoken 1 brief, geadresseerd aan den heer J. F. van Zetten en Comp.in cigaren te 's Hertogenbosch, inhoudende 1 bankbiljet groot f 40dd. 1 Julij 1862, gemerkt litt. q. no. 5053 welke briefgesloten in een geelkleurig couvert met lak verzegeldniet aan het adres is be zorgd. Op 20 Jannarij jl. is door den heer Vos te Edens in Friesland woonachtigafge zonden 1 brief, aan het adres van den heer Capadosewonende te 's Gravenhageop den Bezuidenhoudschen weg no. 3 bevattende 1 bankbiljet groot f 25, gemerkt P. 2988 en 1 dito groot 40 gemerkt S. 7069. Die brief, medegenomen van EJens door den postbode van Wommels is niet aan het adres bezorgd. Eene roet buitengewone stoutheid ge pleegde opiigting heeft Maandag II. te 's Hage plaats gevonden. Eene met hoed en shawl gekleedde jougedochter trad zeer deftig den manufactuurwinkel op den hoek van de Heeren gracht en den Fluweelen Burgwal binnen. Zij gaf te kennen dat zij dienstbaar was ten huize van den heer Suermondt op den Zwarteweg aldaar en op diens naam ver langde te hebben 12 zijden foulards en 3 flesschen eau de cologne. De winkelierster wilde gaarne gevolg geven aan deze bestelling maar achtte het toch raadzaam om hare dienstbode meê te zenden naar het huis van den heer Suermondt. Hoezeer de binnenge komen jufvrouw zich wel eenigzins hiertegen verzette, door te kennen te geven dat zulks minder aangenaam voor haar was daar het den schijn had alsof men haar niet verttouwde erkende zij toch de billijkheid van het verlangen omdat zij gelijk zij beweerde eerst sedert het begin dezer maand bij den heer Suermondt in dienst was en de winkelierster haar dus niet kende. De beide dienstboden verlieten daarop gezamenlijk den winkelop straat ge komen vroeg de meiddie voorgewend had bij den heer Suermondt te dienen hare ge leidster of zij wel wist waarom zij haar ver gezelde en toen deze daarop een ontkennend antwoord gaf, deelde de slimme bedriegster aan de andere dienstbode mededat dit doel geen ander was dan haar den weg te wijzen en wist zij zich nu spoedig van haar lastig gezelschap te ontdoen. Nabij den Zwarteweg gekomen zeide zij „Weet ge watnu kunt ge wel terugkeeren ik weet den weg thans wel goed te vinden." De onnoozele meid uit den winkel keerde dan ook terug maar toen zij tehuis kwam was men ten hoogste verbaasd men zond onmiddelijk ten huize van den heer Suermondt men wist ddar van niets kortom de bedriegelijke opiigting kwam aan het licht. Tot dusver is men de bedriegster nog niet op het spoor. Docter Verweij van 's Hage maakt de volgende kenteekenen van gezond en ziek vee bekend Kenmerken van gezond, Vleesde. Het moet zijn vast en zoo veerkrachtig op de snededat een ligte vingerdruk spoe dig verdwijnt ligt levendig rood van kleuren op de snede rood en wit gemarmerd van een aangenamen vleeschreuk doorgroeid of omgroeid met een vast helder wit of ir. het gele spelend vet tusschen de vezelen van het vleesch is het van eene matig dikke gelei voorzien die zich vertoontwanneer men met den rug van een Stomp mes over de snijvlakte strijkt het weefsel tusschen vleesch en vet is meer droog dan vochtig gekookt wordende moet het den aangenamen en aromatischen reuk van bouliion verspreiden. Kenmerken veen ziek Vleesde. Het iswoeker dan gewoonlijk en behoudt geheel of geruimentijd den vingerdruk De kleur is donkerrood bruinachtig rood soms met eenen blaauw- of groenachtig-gelen tint soms bleek rood-bruin het is niet wit en rood gemarmerdmaar meer gelijkvormig van aanzien meestal is het mager daar het grootste getal der zieke runderen uit melkkoeijen bestaat, en toch ook bij anderen het vet spoedig ver dwijnt het vet is week miskleurig geel de gelei tusschen de vezelen is dun; liet weefsel tusschen vleesch en vet is voch tig en bevat soms een miskleurig vocht gekookt wordende verspreidt het een zoet achtig walgelijken reuk. Slap vochtig wan kleurig week en mager vleesch is in elk geval verdacht en moet vermeden worden. Heeft men een stuk vleesch gekookt waar - omtrent men b. v. des anderen daags eenigen twijfel heeft dan is 't raadzaam het een paar dagen in azijn of zout te leggen. Over het algemeen doet men welhet vleesch niet te eten op denzelfden dag waarop men het heeft gekochtwant goed vleesch bezit des anderen daags de bovenge noemde eigenschappen en het vleesch vau door de runderpest aangetaste dieren zal dan reeds één of meer teekenen openbaren van verdachte afkomst. Dr. van Tienhoven waarschuwt in de Tielsche Courant voor het gebruik van mosselen. Hij zegt dat hij twee gevallen in behandeling gehaf heeftwaar de ziektever schijnselen wezen op vergiftiging door deze dieren Eene nieuwe bron van bestaan is in het verschiet voor Meppel en omstreken. Eenige voorname ingezetenen en gegoede be woners uit omliggende plaatsen hebben het belangrijk besluit genomen eene reederij op te rigten hetgeen van grooten invloed kan zijn op den geopenbaarden wenseh tot het ver krijgen van een kanaal naar zee. Komt dit tot stand dan is Meppels toekomst verzekerd. DUITSCHLAND. In het cirque Renz te Berlijn is een dierentemmer in de manége en in tegenwoordig heid van het publiek verscheurd geworden door de wilde dieren waarmede hij werkzaam was Zijne menagerie bestond uit vier leeuwen en eene leeuwin. Terwijl hij bez'g was deze laatste te noodzaken den muil te openen werd hij in de hand gebeten. Hut gezicht en de reuk van het bloeddat uit de wond vloeide wekten bij de dieren het instinct weder op dat langen tijd door den temmer was onderdrukt geworden zij wierpen zich allen te gelijk op den ongelukkige en vei scheurden hem in een oogwenk tijds zonder dat het mogelijk was hem te hulp te komen. Een ambtenaar te Darmstadt ontving dezer dagen van een buiten'slands wonendeu broeder een heerlijke cervelaat-worst ten ge schenke. De teedere huisvrouw bevreesd dat de worst trichinen mogt bevatten, weigerde be paald die voorliet huisgezin te bereiden wanneer ze niet vooraf microscopisch werd onderzocht, De man volgde het bevel zijner vrouw en liet de worst onderzoeken. Deze werd kort daarna teruggezonden niet het schriftelijk antwoord „vrij van trichinenen daarbij lag een nota van dezen inhoud „voor microscopisch onder zoek van een cervelaat-worst 1." Een[ gulden was de geheele worst niet waardde jonge huisvrouw wist zulksen hare zucht tot spaarzaamheid spoorde haar aan eerst nu voor goed het gebruik der worst te verbieden en te vorderendat de deskundige voor zijne moeite zou worden betaald met heiii de ge heele worst terug te zenden Ook ditmaal werd door den echtgenoot aan haar verlangen voldaan de worst werd echter niet in betaling aangenomen. Na eenige malen driftig over de kamer heen en weder te zijn geloopen riep de vertoornde huisvrouw hare dienstmeid en gaf deze last om, wanneer de deskundige de worst volstrekt niet wilde accepterendie op een tafel of stoel bij hem nader te leggen. Zoo gezegd zoo gedaan. De worst werd op een stoel gelegd waarbij de deskundige echter positief verklaarde dat hij de worst beschouwde als voor hem niet te bestaan Zoo dacht er intnsschen de jagthond die zich in het locaal bevond, niet over; deze maakte zich van het corpus delicti meester en at de worst met den grootsten eetlust op De ambtenaar wil nu den gulden niet betalen en de deskundige de door zijn jagthond opgegeten worst niet in betaling aannemen. Dien ten gevolge heeft hij tegen den ambtenaar eene geregtel ij ke klagt ingesteld' De politie te Dublin heeft aldaar eene wapenfabriek der Fenians ontdekt. Zij vond er een aantal pieken meniébuksen patronen enz., benevens eene partij lood, kogels, en goed bewerkte handgranaten. De werkplaats met bijbehoorende smederij was in de benedenste verdieping van het huis terwijl de boven verdieping tot magazijn diende. Er was op dat oogenblik niemand aanwezigdoch een persoon van wien het bleek dat hij aan de zaak verbonden was gevangen is genomen. Evenzoo zijn te Waterford een groot aantal piekenbommen patronen enz. in beslag ge nomen. Tegelijkertijd werden te Aughnacloy nasporingen gedaan ten gevolge eener aan randing op den openbaren weg door twee Fenians gepleegd op een ingezetene dien zij na een pistoolschot op hem te hebben gelost zoodanig op het hoofd hebben geslagen dat men aan het behoud van zijn leven wanhoopt. De aanranders hadden hem ronduit gezegd, dat zij dit deden omdat hij geen voorstander van het Fenianisme was. FRANKRIJK. Parijs 10 Februarij Iu een brief uit Rome van 7 dezer wordt berigc dat de paus in het English College aldaar eene rede heeft uitgesproken, waarin hij gewaagde van Engelands grootheid en welvaart en zijn leedwezen betuigdedat het den heerlijken titel van „eiland der heiligen'' vergeten had. Hij gaf de hoop te kennen dat Engeland zijne ontzaggelijke veroveringen en beroemde instellingen aan de zaak van het geloof zal dienstbaar maken. Verscheidene Engelsche prelaten en andere voorname personen waren liierbij tegenwoordig. Uit Parijs schrijft „Ie Soleil." Er worden zoovele anecdoten opgedischt aangaande telegrafische depêches dat zelfs de authen- tiekste gevaar Ioopen op het ongeloof schip breuk te lijden. Intusschen heeft het vol. o-ende voorval waarlijk te Parijs plaats gehad en wel on Maandag 29 Januarij 11. Op dezen dag namelijk bragt een commissionair een

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1