W°. 11 Woensdag 1 February. 1866 WOESySDAG EN ZATURDAG. Besturen en Administration Oproeping. Kiezers-Lijsten. Publicatie. Publicatie. Bmnenlandsche Tijdingen. PRIJS DPR ADVERTENTIEN. Gewone 12'/a cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 zegels if 1 behalve het zegelregf VERSCHIJNT: ABO NN EM EN T S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure'sinorg Burgemeester en Wethouders van Zie- rïkzeeroepen bij deze op Sollicitanten naar de betrekking van Tweeden Hulp Onderwijzer aan de Tusschenschool dezer gemeente waaraan eene jaarwedde van f 275 is ver bonden om zich met overlegging hunner bewijsstukken portvrij róór den 1 Maart e. k aan te melden bij den Burgemeester. Zierikzeeden 5 February 1860. De Burgemeester B. C. CAU. Ve Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Voorzitter van den Gemeente-Raad te Zierifczeenoodigt de Inwoners der gemeente uitom zoo zij elders in de directe belastin gen zijn aangeslagen daarvan vdór den vijftienden dezer maand te doen blijken overeenkomstig het 2de lid van art. 7 der Kieswet. Zierikzee den 5 February 1866. B. C. CAU. X/oting voor <in Nationale Militie- Burgemeester en Wethouders der ge meente Zierikzee. Gelet op art. 28 en volgende der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no 72), Brengen bij deze ter kun nis van belang hebbenden1: dat de loting der in bet vorige jaar voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Zierikzee op het gemeente-huis Woensdag den 14 Februarij e. k. te beginnen des voor middags ten twaalf uur dat gedurende vijf dagen te rekenen van den dag waarop de loting beeft plaats gehad tegen de wijze waarop zij is geschied bij Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden ingebragt door belanghebbende lotelingen of door hun vader of voogd dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijs stukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier onderteekend door hem, die ze inbrengt; welk verzoekschrift bij den Burgemeester moet worden overgebragttegen bewijs van ontvang dat op Vrijdag den 16 Februarij 1866 des voormiddags van 10 tot 12 ure, in het gemeente-huis zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon bedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art, 53 der bovengenoemde wet dat zij die op zoodanige vrijstelling aan spraak maken op gemelden tijdin het ge meente-huis zuilen moeten verschijnenver gezeld vau twee bij den Burgemeester be kende meerderjarige ingezetenenterwijl op broederdienst reclamerendezij zullen moeten medebrengen de, ibewijzen van geboorte van henzelve en van de nog in leven zijnde broedersbenevens bet paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit liet stamboek of een bewijs van werkelijke dienst van den broeder of de broeders op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. Zierikzee, den 6 Februarij 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU. De Secretaris J. P. X. ERMERINS. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Zie- Lettende op het bepaalde bij art. 9 van het koninklijk besluit van 17 December 1861 (Staatsblad no. 127 Roepen de Ingezetenen die verlangen als Vrijwilligers bij de Militie op te treden op om zich tot dat einde op Woensdag den 21 February e. k. des voormiddags van 1012 ure ter Secretarie op het Raadhuis aait te melden onder kennisgeving datom als Vrijwilliger te worden toegelaten, men moet zijn ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten voorts ligchamelijk voor de dienst geschikt, ten minste 1.56 el lang, op den 1 Januarij jl. zijn 16dc jaar ingetreden zijn en zijn 35st" jaar niet volbragt hebben tot op bet tijdstip der optreding aan zijne ver- pligtingen ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben en dat het bezit dier vereischten met uitzondering van de ligcbamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeesterwelk getuigschrift op Zalurdag den 24 Februarij e. des noormiddags van 10-12 ure ter Gemeente Secretarie aan de daartoe gereg- tigden zh! worden afgegeven, terwijl hij, die bij de zeemagt bij het leger bier te lande of bij liet krijgsvolk in 's Kijks overzeesche bezittin gen heeft gediend moet overleggen behalve een bewijs van ontslag een getuigschrift van den bevelhebberonder wien bij laatste lijk heeft gediend inhoudende dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Ieder die bij het verlaten van den dienst zulk een getuigschrift heeft ontvangen, kan, tot dat zijn 4.0".'°. jaar volbragt is als Vrij williger bij de Militie worden toegelaten. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzeeden 6 Februarij 1866. De Burgemeester B. C. CAU,. De Secretaris- J. P. N. ERMERINS. Naar men verneemt zal bij gelegenheid van den verjaardag van Z, M. den koning op 19 Februarij weder', even als vorige jaren, te 's Hage eene schitterende iliumiatie ontstoken worden. Zij zal guirlandesgewijs aangebragt worden op het plein Houtstraat Tournooiveld 'en korte Vijverberg. Aan beide einden van de Houtstraat en het Tonrnooiveld zullen eere- bogen worden geplaatst, terwijl op het plein en Tournooiveld muziektempels worden opgerigt. Uit Bezoijen meldt men van 1 dezer. Door den raad dezer gemeente is besloten omais voorbehoedmiddel tegen de veetyphus te bepalen dat al het in de gemeente aanwezige vee zal worden opgeschreven en gebrand opdat steeds zoude kunne i worden nagegaan of ook vee van andere gemeenten zonder bewijzen wordt ingevoerd Den ingezetenen zijn bij dezelfde verordening de verpligtingen opgelegd om zoowel bij invoer in en uitvoer, uit de gemeente, als bij het ter wereld komen van een kalf, bet sterven van een runddaarvan binnen drie dagen ter gemeente-secretarie aangifte te komer, doen alwaar deze mutatien in een daartoe aangelegd register worden bijgehouden. -Sedert lang drijft men te Maastricht een sterken smokkelhandel in spiritusten gevolge van het enorme verschil in prijs met België. Het bestuur der belastingen belette dit zooveel bet kon en daar dit smokkelen veelal des nachts en over den stadswal plaats heeftverzoekt genoemd bestuurdat schild wachten zouden worden geplaatst op die punten waar de fraude het meest wordt be dreven. Ziellier wat de smokkelaars ter afwering dezer belemmering er op uitvonden. Ruim zes weken geleden heeft zich juist op een der bedoelde punten een geweermaker voor bet hoofd geschoten dezen laat men nu spoken. Sedert eenige nachteu verschijnt daar eene gedaante met een hemd over zijne kleederen en een rooden doek om het hoofd die stoutweg op de schildwachten afgaat. Meestal zijn dit recruten en boerenjongens die het op een loopen zetten Na onlangs kwam een dezer vlugtelingen in de wacht aan de Boschpoort en verhaalde nog vol van angst zijn wedervaren doch de kom manderen de officier had een zeer zwak spo- kengeloofonmiddellijk zond hij een korporaal met twee man aar. de eene zijde den wal op terwijl hij insgelijks met twee man de andere zijde van den wal beklom. Werkelijk ontwaarde men het spookmaar dit wist te ontsnappen daar het een stok tusschen de beenen nam en op die wijze zich langs den bnitenwal liet afglijden. De expeditie liep evenwel niet geheel vruchteloos af, want bij het roudzoeken van het terrein vond men twee vaatjes inet spiritus welke het spook in den steek had gelaten. Een op de zoogenaamle Prinsengracht te Sneek alleen wonende vrouw die veronder steld werd nog al geld te bezitten werd door de buren en haar gewoon loopmeisje uithuizig verondersteld zoo veel is ten m'nste zeker men zag haar donderdag niet zoo als gewoonlijk. De politie hiervan verwittigd deed 's avonds onderzoek en vond de onge lukkige vermoord te bed. Een uitgenomen glasruit in de keuke i gaf vermoeden dat men met geweJd liet huis was binnengedrongen. De justitie kreeg vermoeden op een verwers- kneclit (afkomstig uit Franeker en nog eenmaal in kennis met gerent) die onmiddelijk ge arresteerd al spoedig zijne misdaad moet beleden hebben. Een gouden oorijzer, toebe hoord hebbende aan de verslagene werd bij den dader in een regenbak gevonden. Nopens het treurig gevaldat jl. zon dag avond te Vollenhove heeft plaats gehad, deelt de Zwolsche Courant het volgende mede: Hendrikje Rookoud 24 jaren dochter van eene arme weduwe te Vollenhove en bekend als eene brave en oppassende meid diende bij Roelof van der Linde die op 20 minuten afstands van Vollenhove, aan den grindweg naar Zwartsluis in Ambt Vollen hove woont Zij was gewoon eiken zondag hare moeder te gaan bezoekenkreeg dan den sleutel van het huis waar zij diende mede en konde, zoo als daar het gebruik is zoo laat terugkomen als zij verkoos. Naar gewoonte ging zij zondag namiddag of avond weder uit naar hare moeder en keerde ten half tien van Vollenhove terug op weg naar huis. Zij koos steeds den gewonen weg, die langs Tweenijenhuizen ioopt en de Hagelsteeg genoemd wordt. Deze weg is aan de eene zijde met bosch en aan de andere zijde met bouwland omgeven Zij kwam evenwel niet bij van der Linde terug maar deze maakte zich daardoor niet ongerust wijl hij dacht dat zij bij hare moeder was gebleven. Omstreeks half negen ure in den volgen den morgen ging een arbeider langs de Hagelsteeg en vond daar eene muts niet ver van daar een hemd, en spoedig nog eenige andere bemorste en verscheurde kleederen die aan den kant en op den ouderwal lagen van de sloot, die langs Tweenijenhuizen loopt. In die sloot lag een lijk dat met uitzondering van een zwart jak, geheel ont kleed was. Het lijk lag voorover met de hand onder het voorhoofd en het achter hoofd de schoudersenz. staken gedeeltelijk boven het water uit, dat slechts een halven voet diep was. De klompen lagen op.eenigen afstand van die plaats. VVelda herkende men het lijkdat nu naar het huis barer moeder werd gebragt en waarin op hoogst wreed aardige en ergerlijke wijze de sleutel bijna geheel was ingedrongen. Dingsdag morgen kwam de bevoegde regterlijke magtvan den geneeskundige den heer dr. Lindeboom en den heelkundige den heer van Raalte vergezeldte Vollenhove. De lijkschouwing die spoedig volgde toonde veel sporen van gepleegd geweid. Omtrent den dader of de daders wist men nog niets. Alleen vernam men dat een vis- schersknecht aangave had gedaan dat hij dien zelfden zondagavond op ongeveer vijf minuten afstands vau de plaats van het misdrijf aangerand in eene sloot geworpen en beroofd was. Dit geloofde niemand. Zijn goed werd nu op regterlijk bevel van huis gehaald en zat vol slijk. Hij zelf was dingsdag morgen met zijn schipper Jan IJspeert naar zee gaan. iSu werd een vaartuig bemand waarop een veldwachter werd geplaatst om op de Zuider zee te kruisen en het vaaituig van IJspeert op te zoeken. Dit werd gevonden en de verdachte van boord gehaald die ten half twee ure te Vollenhove gebragt terstond in bet verhoor genomen en medegenomen werd naar de plaats waar hij zou zijn aangerand en in de sloot geworpen. Hier waren geene sporen zigtbaaren kon geene aanranding hebben plaats gehad zoo als de verdachte die voorstelde. Het was een breede togtsloot, waarin bij eerder zou zijn verdronken en waarin hij zeker niet zoo beslijkt en bemod- derd zou zijn geraakt. Verschillende bezwaren zijn tegen hein

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1