H°. 10 Zaturdag 3 Februarij. 1866 WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESC1E COURANT PRIJS DER AD VERTENTIEN. Gewone 12'/a cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 zegels dfl, behalve het zegelregf VERSCHIJNT: ABO N NK M E N I S P li U S. I Per drie maanden f 2,00 Franco per post f 2,25. Inzen- I ding der Advertentiën daags te voren voor 10 lire 'smorg Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee In aanmerking nemende dat hier en daar onjuiste geruchten worden verspreid over het hooger bedrag dat men in dit en in volgende jaren, ten gevolge der Wet van 7 Julij 1865, aan grondlasten zal moeten betalen waarvan tot opvoering der huishuren misbruik gemaakt wordt Achten het wenschelijk de ingezetenen op merkzaam te maken op de mededeeiing van den Minister van Binnenlandsche Zaken in de Staats Courant van den 11 dezer; „dat voor elke honderd gulden die men vroeger in hoofdsom aan grondlasten voor gebouwde eigendommen betaaldede verhooging voor deze provincie niet meer dan vier gulden vijf- tig cent kan bedragen. Zierikzeeden 31 Januarij 1866. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Zonnemaire, mr. J. Moolenburgh met ingang van den dag waarop volgens art. 6 der wet van 30 December 1865 (Staatsblad no. 175) de vereeniging der ge meenten Zonnemaire en Bommenede tot stand komt. Uit Hellevoetsluis meldt men van 29 dezer. Eergisteren avond passeerde alhier komende van Rotterdam en koers zettende naar Huilhet Engelsch stoomschip Hawk kapt. Hardyaan boord hebbende ongeveer 30 landverhuizers uit Flakkée vertrekkende via Huil naar Noord-Amerika. Naar men verneemt is overbevolking en daardoor gebrek aan arbeid in die streken de grootste drijfveer tot landverhuizing. Uit den Helder meldt men van 29 Jan. Als een voorbeeld van kinderlijke naïviteit deelt men het volgende mede. De vader van een hoogst armoedig huisgezin had dezer dagen de zwakheid zich aan een anders goed te vergrijpen. De eigenaar, bekend met het huisgezinbeloofde de zaak geheim te zullen houden mits hij al het ontvreemde terug- bragt. Dat geschiedde en het huisgezin was aanvankelijk voor schande niet voor honger bewaard. Maar dit was slechts uitstel van executie. Een jongentje uit datzelfde huis gezin maakte zich eveneens in de voorgaande week schuldig aan een kleinen diefstal en kwam er zoo goed niet af: hij werd veroor deeld tot een paar dagen opsluiting. Die uitspraak verwonderde het kind ten hoogste. „Hoe zeide hij „ik heb slechts een vloer mat gestolen en moet twee dagen zittenen mijn vader heeft zooveel gestolen en die krijgt geenerlei straf I" Men begrijpt dat die woorden den vader en hen die hem voor straf dachten te bewaren niet aan vervolging zullen onttrekken. Men meldt nit Amsterdam van 28 Jan. Naar men verneemt zal binnen kort in het Paleis voor Volksvlijt eene openbare verga dering worden gehouden ter behandeling der vraag „welke maatregelen er te nemen zijn fVom de noodlottige gevolgen der veeziekte M voor den landman dragelijk te maker.. Naar men verneemt zou de heer Thorbecke zich met der woon te Dresden gaan vestigen waar hij bereids ten vorigen jare eene woning moet hebben aangekocht. Uit Schoonhoven meldt men van 29 Jan. Dit de 83 candidaten voor de betrekking van gemeente-ontvanger aan welke eene jaarwedde van 600 is verbonden heeft de gemeente raad in zijne op heden gehoudene vergadering als zoodanig benoemd den heer F. H. Jongkindt, te Hilversum. Uit 's Hertogenbosch meldt men van 29 Jan, De veetyphns is uitgebroken in de gemeente Oosterhout in den stal van Adriaan Kooien. Al het zich in dien stal bevindende vee, ten getale van 15 stuks, is even als zulks te Klundert en Dussen plaats vond onverwijld onteigend, afgemaakt en ter behoorlijke diepte begraven. Verder is door Gedeputeerde Staten bij hun besluit van 27 Jan. het gedeelte der gemeente Oosterhout gelegen binnen afstand van dui zend ellen van den hovengenoemden stal be smet verklaard en zijn voorts zoo veel mogelijk voorzorgsmaatregelen genomen ten einde de verdere verspreiding tegen te gaan. In de Amst. Courant leest men het vol gende „Uit Leiden wordt gemeldt dat het „Neder- landsclf Opvoedingshuiszooals men weet de jeugdige stichting van mevr. E. van Calcar ten gevolge van gerezen geschillen en onder linge verdeeldheden tusschen onderwijzeressen en élèvesen déconfiture geraakt is Nadat een der scholen reeds voorloopig en tot nader order was geschorstis thans ook de be waarschool die nog tot Zaturdag 1! open gahonden was opgeheven en de geheele inrigting gesloten. De élbves zijn naar men mededeeltmet pak en zak vertrokken. -Dingsdag aanstaande zal voor het provinciaal geregtshof te Utrecht teregt staan Wonter van Ommen, oud 47 jarentimmer man laatst te Baarn thans alhier in hech tenis. Hij is beschuldigd van het moedwillig aan een bedien enden ambtenaar onder het waarnemen van zijne dienst toebrengen van kwetsuren die het kenteeken van doodslag dragendoor in den vroegen morgen van 22 October 11. ten zes ure in het zooge naamde Hooge Bosch onder Baarn en toebe- hoorende aan baron van Heemstramoed willig op den onbezoldigden rijksveldwachter Arie Jansen die zich aldaar in de uitoefe ning zijner bediening op surveillance bevond en den beschuldigde wegens overtreding der jagtwet wilde bekeurenop ongeveer zeven passen afstands een met hagel geladen geweer te hebben afgeschotenhem daarmede in de regterhand te hebben verwond, hem ver volgens met den kolf van het geweer moed willig onderscheidene slagen op den linker arm en schouder te hebben toegebragt waardoor kneuzingen zijn ontstaanen ein delijk nadat hij dien beambte moedwillig op den grond had geworpen op hem te zijn gaan zitten en onder het uiten der woorden „dood (of kapot) moet je" hem met een mes moedwillig in den hals te hebben ge sneden en zwaar verwondwaarna hij z'ch bij de nadering van twee personen die op het hulpgeschrei van Jansen kwamen toe schieten op de viugt heeft begevenalle welke kwetsuren zijn toegebragt met het doel om aan Jansen het leven te benemen en alzoo het kenteeken van doodslag dragen. Het openbaar ministerie zal in deze zaak worden waargenomen door den advocaat- generaal mr. S. J. van Geunsterwijl mr. W. Voorbeytel Caitnenburg advocaat te Amsterdam, als verdediger zal optreden; 22 getuigen zijn in deze zaak gedagvaard. Men schrijft van Benkoeien „In de nabijheid der hoofdplaats zijn uitge strekte gronden de eigendom van Chinezen en inlanders die voor verschillende cultures zeer geschikt zijn doch thans onbebouwd liggen. Deze zouden met van elders aange- bragt werkvolk of gedeeltelijk door middel van stoomwerktuigen bebouwd (steenkolen zijn hier voorhanden)goed kunnen renderen terwijl ze op het oogenblik voor een spot prijs kunnen verkregen worden." Men vestigt de aandacht van onderneaiingduitigen op deze mededeeiing. DUITSCHLAND. We enen 28 Januarij. Het Fremdenhlatt schrijft: „Het is misschien niet onbelangrijk te vernemen dat Z. M. keizer Maximiliaan van Mexico zoodanige beschikkingen heeft genomen dat al de gewone revenuen van zijn bijzonder vermogen niet naar Mexico gezonden maar gedeeltelijk tot den bouw van het slot Miramare, gedeeltelijk tot andere bouwplannen op zijne goederen worden aan gewend en het overschot in Europa uitgezet wordt. Groote sensatie maakte dezer dagen het plotseling verdwijnen van den als roué welbe kenden bisschop en raad van het stadhouder schap Danielis, di» met een schuldenlast van 125,000 fl zijne schuldeiscliprs in de steek heeft gelaten. Oe handelingen van den „hoog eerwaarden" heer die in alle opzigten geheel sans gene huishield waren reeds lang een publiek schandaal. In den avond van den 23 Januarij had te Bonda (koningrijk Hannover) een aller treurigst ongi-val plaats. Een oppassend jongeling oud 19 jaren een steun zijner ouders die het beroep uitoefende van voer man werd door zijne moeder uitgezonden om zijnen vader te roepen. Onder weg ontmoet hij eenige jongens die twist hadden; hij gaat er op toe om hen te scheiden daarop zegt een van de belhamels, een zoon van den timmerman H Mulder oud 17 jaren tegen zijn jongeren broederoud 9 jarengeef mij uw mes eensdan zal ik het hem geven hij steekt toe met de woorden er bij „nu hebt ge genoeg." Hij treft hem in het dikke van zijn lenden, waarop onmid- delijk eene bloedstorting volgtde jongen loopt weg naar den doctor die eenige huizen verder woonde maar treft dien' niet te huishij gaat terug en is nog maar eenige schreden verder toen hij ineenzakte. Alle aangewende pogingen door de twee aldaar wonende doctoren waren te vergeefs hij was een lijk. De dader is onmiddelijk naar Weener getransporteerd. Dezer dagen is bij het postkantoor te Salzburg een brief uit Linz ontvangen waarop hot volgende adres stondletterlijk opgeschreven: „An Meinen lieber firuder Johann Enthauser bei den Hern der die grossen Rapen hat ist er Gutscher in Salz- bnrjf 'weil ich kann geld nicht hab zalht rttein Bruder De proeven genomen om de militaire veroordeelden voor de openbare werken te gebruikenis volkomen geslaagd. Zoo zijn zij in bet werk aan de spoorlijnen te Odessa uitloopende en ds jongste inspectie heeft ten gunstigste van hen gerapporteerd. In het geheel zijn 7000 soldaten tot dergelijke wer ken gebezigd. Dit Brum wordt gemeld dat dezer dagen aldaar een geheel gezin tellende vier personen door het nuttigen van tri- chineus varkensvieesch plotseling is over leden. Dit is het eerst bekende geval van dien aard hier. Men meldt uit Weenen De Wanderer meldt dat Rusland in het geschil met Rome de bemiddeling van Pruisseu ingeroepen e-i deze mogendheid zich hiertoe bereid verklaard heeft. De Pruissische gezant te Rome lieeft diensvolgens in last gekregen zich onmiddelijk tot kardinaal Antonelli te wenden ten einde te vernemen of Home insgelijks de bemiddeling van Pruissen aanneemt. FRANKRIJK. De twee vette ossen die dit jaar ter jenheid van het karnaval door de straten van Parijs zullen geleid worden wegen 1360 en 1330 kilogr. Op deze twee volgen nog drie, zwaar 1310 1303 en 1210 kilogr Een hoogst eenvoudig en onbelangrijk feit hetwelk eenige dagen geleden in een der voorsteden van Parijs voorviel is met opzet zeer vergroot. Eenige jongelieden hieven na een copieusen maaltijd tie Marseillaise aan welk volksgezang als een oproerlied beschouwd wordt- Er werden soldaten van eene naburige wacht geroepen en de zangers gingen uiteen. Het is niet waar dat zij onder het aanheffen der kreet van „Leve de Republiek 1" langs de straten geloopen hebben. Zie hier een staaltje van de Parijsclte zeden. Wanneer het huis van een particulier in brand staat, of wanneer er een groote of kleine brand plaats heeftworden door het stedelijk bestuur al de tonnen der waterdragers (want het water is te Parijs een handels - artikel) welke steeds gedurende den nacht gevuld moeten zijn ter beschikking gestel:. Het bestuur betaalt aan de waterdragers het geld hunner tonnen .tit en eischt dat geld later van degenen, bij wie de brand heeft plaats gehad terug. Zoodanig een weigerde te betalen. Er werd vervolging ingesteld gevolgd door appél voorziening voor de hoogste regtbanken zoo deed het hof van cassatie de uitspraak dat noch de prefect van de Seinenoch de prefect van politie het regt hebben om iemandwaar brand gewoed beeft, het water te doen betalen, hetwelk gediend heeft om de vlammen te blusschen.

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1