J Besturen en Administration Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. m O Woensdag U Januarij ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 12'12 cent de regel. Geboorte- Huwelijke- en Hoodberigten van 1 6 zegels f 1 behalvehet zegelregt VERSCHIJNT: WOENSDAGEN ZATURBAG. A B O N A' E M E N 'J S-P R ij S. Per drie maanden f 2.00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure'sinorg De Burgemeester van Zierïkzee. Gezien de circulaire van den beer Commis saris des Konings in deze provincie van den 4 dezer (Provinciaalblad no. I) houdende mededeeling van voorschriften omtrent het vervoer van Rundvee Schapen f luiden Wol, Jiuridei'bloed enz.in verband met de ter wering van de runderpest bevolen maatregelen. Acht het noodig deaatrdacht van hét publiek te vestigen op de kennisgeving van z. exc. den Minister van Binnen]andsche Zaken welke opvolgelijk in de Staats-Courant zijn medegedeeld en wier inhoud hier volgt a „Veebestemd voor Engeland kan op vaartuigen de lijnen van afsluiting overgaan mits voorzien van een bewijs van dispen satie en met inachtneming van het volgende „Het bewijs van dispensatie wordt door den Burgemeester van de plaats waar het vee wordt ingeladen afgegeven." „De inlading geschiedt, onder toezigt van iemand door dien Burgemeester daartoe aan te wijzen dieop kosten van den belang hebbende aan boord blijft gedurende de reis naar Rotterdamof aan de lijn geko men door een Rijksbeambte wordt vervan- l, gén. Binnen de lijn mag geen vee worden op- of afgeladen. Te Rotterdam moet het I vee onder toezigt der gemeente-politie wor den ontscheeptof onmiddellijk in de vaar tuigen naar Engeland overgeladen of in middels op zoodanige plaatsen afgezonderd worden als van gemeentewege zullen wor den aangewezen." „De kosten van de terugreis komen mede voor rekening van de belanghebbenden b. „Vervoer van wo!haar drooge beenderen en drooge hoorns kan over de lijnen van afsluiting plaats hebben mits voorzien van een bewijs van dispensatieafgegeven door den Burgemeester van de plaats van ver zending en met inachtneming der maatregelen van voorzorg die daarbij door den Bur gemeester zullen worden voorgeschreven." „Indien de plaats van afzending buiten 's lands ligt, zal het bewijs van dispensatie door den Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland moeten zijn afgegeven en zullen de door hem voorgeschreven maatregelen 'van voorzorg moeten worden gevolgd. c- „Vervoer van runderbloed buiten de lijnen van afsluiting naar binnen kan plaats heb ben mits voorzien van een bewijs van dispensatie afgegeven door den Burge meester van de plaats van afzending." „De fusten, waarin het vervoer geschiedt moeten goed gesloten en geplombeerd zijn d. „Runderen kalveren en schapen bestemd voor de slagtbank 9 kunnen van buiten de lijnen van afsluiting naar binnen worden vervoerd mits voorzien van een bewijs van dispensatie en met inachtneming van het volgende „Het bewijs van dispensatie wordtingeval van blijkbare behoefte afgegeven door dén Burgemeester van de plaats van bestemming en moet worden goedgekeurd door den Commissaris des Konings in Zuidholland. Het wordt door den Burgemeester van de plaats van verzending geviseerd nadat deze zich door overlegging eener verklaring van een bevoegd deskundige verzekerd heeft, dat het vee waarvoor dispentatie gevraagd wordt gezond is en afkomstig uit ,eene onbesmette streek." „Het vervoer geschiedt onder toezigt van iemand door dien Burgemeester daartoe aan te wijzen dieop kosten van den belanghebbende, het vee tot aan de plaats van bestemming begeleidt en het bewijs van dispensatie en de gezondheidsverklaring medebrengt. „Op de plaats van bestemming aangekomen, wordt het vee ten koste van den belang hebbende onder toezigt gesteld van één of meer door den Burgemeester daartoe aan te wijzen personen en vervoerd naar de plaats der slagting waar het onder toezigt gehouden en binnen den kortsten door den Burgemeester te bepalen termijn geslagt wordt." e. „Onverminderd hetgeen bij plaatselijke ver ordening is voorgeschrevenis vervoer van vleesch en huiden buiten de lijnen van afsluiting naar binnen vrijgesteld." Terwijl al verder wordt opgemerkt 1. Ten aanzien van de kennisgeving A het bewijs der dispensatie zal door den Burgemeester der plaats van iulading in naam des Ministers worden afgegeven op aanvraag van den belanghebbende zon der eenige verdere tusschenkomst tenzij bijzondere redenen van bezwaar aanwezig zijn in welk geval die door den Burge meester onverwijld aan den Minister be- hooren te worden medegedeeld, ten einde z exc. in staar te stellen in de zaak te beslissen. Voorts zal de Burgemeester op de inlading moeten doen toezien gelijk in de bedoelde kennisgeving breeder is omschreven. Hij zal het vaartuig doen begeleiden door een geschikt persoon welke voor de naleving der bij de kennisgeving gestelde voorwaar den zal moeten waken terwijl te Rotterdam voor die naleving van gemeentewege zal worden zorg gedragen. 2. Ten aanzien van de kennisgeving B „Geen dispensatie wordt verleend tenzij de betrokken Burgemeester zich hebbe over tuigd dat de te vervoeren voorwerpen onbesmet zijn." „De genoemde artikelen moeten worden vervoerd in pakken balen, manden kis ten schuiten karren of wagens behoorlijk verzegeld door den Burgemeester of den door hem daartoe aangewezen ambtenaar der gemeente van afzendingmet hét gemeéntezegel. „Zijn de zegels on geschonden dan worden j de goederen, op vertoon, aan de hulp- marechaussée met de bewaking der lijn van afsluiting belast van de dispensatie door genoemdenBurgemeester verleend, over de lijn gelaten. 3. Ten aanzien van de kennisgevingen C en D Wat zoo even ten opzigte van de dooi den Burgemeester af te geven bewijzen van dispensatie is aangemerkt is hier ook van toepassing. Zlerxkzceden 16 Januarij 1866. B. C. CAD. -gsssscT*1- ==ggsgggsggss - a Zierïkzee 16 Januarij. Z. M. heeft be noemd tot raadsheer in het prov. geregtsliof in Zeeland jhr. mr. L. F. van Panhuis thans regter in de arrohd -regtb. alhier De arrondissements-regtbank te Mid delburg .heeft jl, vrijdag een jongeling ver* oordeeld tot f 25 geldboete en in de.-kosten van het geding, ter zake van nalatigheid in het zich aangeven ter inschrijving voor de nationale militie. De in de stallen van B. Verhage Jz. te Domburg uilgebroken veetyphus is jl. zaturdng gebleken de wezenlijke rundertyphus zoo als die thans in Holland heerscht (en welke door de Landbouw-courant runderpest worde genoemd) te zijn. De verschijnselen bij de lijkopening van drie runderen waargenomen zijn van zeer verontrustenden aard. Van de 24 stuks die op stal waren zijn er jl. vrijdag 3 gestorven en begraven; van de overblijvenden waren er 3 nog gezond en 4 iets beterende. Alle gezonden beteren den en zieken zouden heden echter worden afgemaakt en begraven. Sedert eenige dagen is te Rotterdam de veeziekte in de diergaarde uitgebroken een twaalftal herten is reeds daaraan bezwe ken. De ziekte neemt bij elk dier zoo spoedig toe dat de dood binnen 24 uren er op volgt en geene inwendige middelen zijn aan te wenden. Door de Slaats-Courant worden de volgende berigten van veeartsen medegedeeld loopende over de week van 31 December 1865 tot 6 Januarij 1866 Te Rijswijk en te Voorburg breidt zich de ziekte langzaam uit. Te Stomp wijk waren do ziektegevallen heviger en de afloop vaak ongunstiger. De veearts te 's Gravenhage bezochtbehalve bovengenoemde gemeenten, ook de gemeenten Gïessendam en Brandwijk waar de ziekte was uitgebroken. Te Giessendarn werd door hem tot onteigening en afmaking geadviseerd. Te Brandwijk werd hij daarvan weerhouden door den weerzin der bevolking tegen dien maatregel en door de overweging dat men in het naburige Streefkerk daartoe evenmin had willen overgaan. Hij bepaalde zich tot ge strenge afzondering en het zuiveren en desin foeteren van de stallen het vee en den mest. Ook te Zoetermeer heerscht de veetyphus algemeen. Gunstiger is de toestand in de gemeente Zegwaard. Te Pijnacker en te Nootdorp breidt zich de ziekte uit. Te Papekop breidt zich de ziekte uit met een goedaardig karakter. Te Woerden zijn reeds tién" stallen besmet. Te Bodegraven deed zich een nieuw geval voor. Te Capelle aan den IJsselte Zevenhuizen en te Zuid-Waddinxveen werd een sterke uitbreiding der ziekte waargenomen. Te Rhoon Poortugaal Hoogvliet en Pernis gaat de ziekte voort. Te Schiedam vermindert de ziekte omdatjj] de voorraad vee verminderd is. Te Rozenburg is de ziekte minder kwaad- aardig dan vroeger. Te Krimp on aan den JJssel brak de ziekte uit op één stal. Te Sommelsdijk breidt zich de ziekte lang zaam uit. Door den minister van oorlog is de overgang van onderofficieren korporaals en soldaten van het leger hier te lande bij dat in Oost- en West-Indië, weder opengesteld, onder toekenning der vastgestelde gratificatiën voor het wapen der kavallerie en artillerie ad f 150 en voor het wapen der infanterie voor de onderofficieren ƒ140 voor de kor poraals 125 voor de soldaten 120. Men meldt uit Rotterdam van 12 dezer. Omtrent her. Nederlandsche brikschip Palmar kapit. Tiktak va-n Jamaica naar Liverpool den 30 December nabij Easdale (Schotland) verongelukt wordt het volgende gemeldDit schip verliet Jamaica voor ongeveer drie maanden en had zeer slecht weder. Den 29 Dec. bereikte men Islay Sound, waar beide ankers werden uitgeworpen, doch den 30 ge raakten deze los, en het schip dreef voor den wind in eene lioogst onstuimige zee die den achtersteven en voorts alles van dek wegsloeg, waarbij een man der equipage omkwam De brik was ten laatste niet meer te regeren en op het punt tegen de rotsen verbrijzeld te worden toen de equipage bestaande uit den kapitein, vijf man en een jongen, besloot zich met de boot te redden. Allen kwamen aan wal, doch de vrouw en het kind van den kapitein zich nog in de boot be- S; vindende werden door eene lievige stortzee weggerukt en verloren het leven. Iutussclien was het schip gestooten en gezonken. De bemanning bevond zich nu zonder eeni'g voedsel, opeen bar en onbewoond eiland, alwaar zij genoodzaakt was vijf dagen te blijven toen een schaapherder van het naburig eiland Garva- lach haar afhaalde en zeer menschlievend behandelde. De voorraad van levensmiddelen echter die de man bezat was niet lang toereikend gelukkig werd heden morgen hier berigt ontvangen van den treurige» toestand waarop eene boot met proviand werd afge zonden in geval de menschen niet in staat raogten zijn om vervoerd te werden. Allen zijn echter heden avond hier aangekomen en gehuisvest om later naar het naaste Neder landsche consulaat te vertrekken. De jongelingen die gebruik maken van de lessen aan de (eeken academie te 's Gra venhage zullen voortaan zoowel bij het komen als bij het heengaan steeds voorzien moeten zijn van de hun toebehoorende portefeuilles waarin hunne respectieve namen vermeld staan, zoodat bij 't onverhoopt op straat plegen van wanordelijkheden de bevoegde magtdoor het afnemen der portefeuille onmiddelijk bekend zal zijn met den dader wien alsdan de verdere toegang tot de teeken-academie zal worden ontzegd. Het persoonlijk onderzoek van den mi nister van oorlog over do verplaatsing van

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1