Zaterdag 13 Ja a narij Kf°. 4 1868 WOENSDAG EN ZATURDAG. I Besturen en Administratiën Kennisgeving. Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsclie Tijdingen ZIERIKZEESCHE COU m PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12'/a cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Hoodberigten van 1 6 zegels if 1 bebalvebet zegelregt V E 11 S C ii IJ H T A DUNNE M ENT S-P R IJ S. Per drie maanden f2.00Franco per post f2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg 33A 5/i« voige puike 8.75 ns. en T. n dim Inb f2.70 ve kl. NEN. lingen iderd eef de m 'am rg. 10,15 ?a»rt der [iddelburg stoomboot vm ierdaga eu 4. 30 min. van Veen" iingen naai de afvaar. de Vos. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee maken bekend, dat de aangifte-billetten voor den hoofdelijken omslag dezer gemeente voor liet loopende jaarin den loop dezer week aan de woningen der Ingezetenen die vermoed worden in de termen dezer belasting te vallen worden uitgereikt en binnen veertien dagen na de dagteekening dezer ken nisgeving tegpii re^u zullen worden terugge haald wordende de belastingschuldigen die bij de uitreiking mogten zijn overgeslagen herinnerd aan hunne verpligting, om binnen 1 acht dagen na deze kennisgeving een billet van het Stadhuis af te halen. Tiierikzeoden 12 January 186$. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee maakt lekend dat het kohier van het patentregt dienstjaaar 1868/e 2de kwartaalvan deze gemeente op den 5 dezer maand door den heer Commissaris des Ivonings in deze provincie executoir verklaard op heden gesteld wordt in landen van den heer Ontvanger der directe )elastingen in deze gemeenteten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzéeden 12 January 1866. B. C. CAU. Zierikzee 12 Jannarij. In het afgeloopen jaar 1865 zijn binnen deze stad en het poort- ambacht geboren 157 kinderen van het mann. geslacht 128 vrouw. tezamen 305 kinderen waaronder begrepen zijn i als levenloos aangegeven de geboorte in 1865 is minderdan in 1864, 17 kinderen. In de registers van overlijden zijn inge schreven 105 personen van het mann geslacht, 98 vrouw. te zamen 203 personen zijnde 27 meer dan in 1864. Er zijn 65 huwelijken voltrokken zijnde 2 meer dan in 1864. Twee echtscheidingen hebben er plaats gehad zijnde 2 meer dan in 1864. Men meldt uit Vljssingen van 6 dezer. Het zoogenaamde Vlissingsch Weekblad heeft in zijn jongst uitgegeven nommer een ongeluk gemeld aan een officier van het 6de regement infanterie overkomen. De zaak is dat de lste luitenant V. D.zich in de sociëteit de Unie alhier benaauwd gevoelendein het duister naar het balcoti ging over de ballustrade is gevallen en aan het hoofd en het been is gekwetst, maar volstrekt niet gevaarlijk. Dit Vljssingen schrijft men „Naar men verneemt ii ebben de regenten van het arm- gast- en weeshuis alhier gezanmelijk bun ontslag aan den gemeenteraad ingediend. Dit zou het gevolg zijn van de onlangs door den raad gedane benoeming waarbij de heer C. van Zwevelen is benoemd tot iid van genoemd coJlegiein strijd met de door de regenten gedane voordragt waarop geplaatst waren deheeren J. Rekkers en J C. Ockers Twee der leden hebben zich belast met de regelen der loopende zaken tot aan het einde dezer maand na welk tijdstip in de benoeming van een nieuw collegie zal bebooren te zijn voorzien. Naar men verneemt is in de stailen van B. Verhage te Domburg een besmettelijke veethyphus uitgebroken die ai de kenteekenen van de heerschende runderpest draagt Van de 22 stuks vee zijn 21 aangetast. Er zijn maatregelen genomen om uitbreiding der be smetting te voorkomen. Uit Olst meldt men van 8 dezer. De ziekte onder de paarden alhier neemt toe tot nu toe zijn er reeds 7 door aangetast en 5 bezweken. Men verneemt dat onder Wijhe zich heden ook een geval van die ziekte heeft voorgedaan. Onze eerste meening dat de ziekte kwade droes was blijkt onjuist. Naam en aard zijn nog duister Hoewel reeds eenige der bezweken paarden zijn geopend mogt men er niet in slagen de oorzaak op te merken. De ziekte ontstaat veelal in de ruggegraad. Te 's Hertogenbosch heeft zich in de stallen der kavallerie eene ziekte onder de paarden voorgedaan. Twee zijn reeds bezwe ken. Men noemt die ziekte hier influenza. Men meldt uit Oudewater van 10 dezer. Eene voorgenomen onteigening en afmaking van vee van een door de veeziekte aange tasten stalheeft in de naburige gemeente Willescop tot een volksoploop aanleiding gegeven die echter daar de onteigening om welke reden is niet juist bekend niet is doorgegaan tot nog toe zonder gewelddadig heden is afgeloopen. Het detachement mineurs, dat tot die onteigening en afmaking moest medewerken is echter in den om'rek inge kwartierd in afwachting zoo als men zegt van meerdere troepen om morgen de zaak door te zetten. Ingeval de volksgeest zich alsdan zoo openbaart als heden bestaat er reden om het ergste te duchten daar de gemoederen zeer zijn opgewekt. JI. zaturdag namiddag heeft te Gronin gen een afschuwelijke misdaad plaats gehad. L, Larnrners sjouwerman aldaar, wilde zijne dertienjarige dochter die in het werkhuis aan het Boterdiep werkte afhalen ofschoon de werkuren nog niet verstreken waren. Het meisje werd vrijgelaten doch door haren vader werden haar oogenblif kelijk moedwillig met een daartoe door hem mede genomen touw slagen toegebragt waarop zij entvlugtte in de rigting naar het loopende diep. De vader achtervolgde haarhaalde haar in e«- sloeg haar- op nieuw met het touw, zoodat zij op den grond ned-erviel en zich daarbij aan het heen verwondde. Daarop greep hij het kind bij den arm en onder den uitroep „weg met diewierp Bij haar van den hoogen walmuur in het loopende diep waaruit zij echter door tu schenkomst van eenige personen in bewusteloozen toestand werd gered en ten diens huize opgenomen en verpleegd waardoor het kind weder tot bewustzijn kwam en in het gesticht van verwaarloosde kinderen werd opgenomen. De ontaarde vader is dadelijk ter plaatse gearresteerd en op last van den officier van justitie in verzekerde bewaring gesteld. De aanleiding tot deze gruweldaad van den vader is onbekend doch men verrnoe -t dat huiselijke oneenigheid de oorzaak zal zijn. In Noord-Brabant hebben zich reeds 158 gemeenten vereenigd met een voorstel van gedeputeerde staten dier provincieom ten einde de aan het resistutie stelsel der armenwet verbonden bezwaren te verminderen elkander de kosten van genees- heel- en verloskundige hulp en geneesmiddelen aan elders in die provincie armlastigen verstrakt niet in rekening te brengendit voorstel heeft zooveel bijval gevondendat men algemeene toetreding verwacht. Dezer dagen zijn op de baan van den Rijnspoorweg weder wagens uit het spoor geraakt en wel ter hoogte van Moordrecht dit derailleren heeft ten gevolge gehad dat de treinen van den Rijnspoorweg te Rotter dam allen te laat zijn aangekomen. Ongeluk ken moeten er niet bij zijn voorgevallen. Men meldt uit Harderwijk van 9 dezer. Door Z. M. is hvt contingent dat in den loop van dit jaar naar Oost- en West- ïndië zal worden uitgezonden vastgesteld als volgt,Oost-Indië 2000 man waaronder te begrijpen 450 artilleristen en 85 kavaleris- ten West-In die 120 man waarvan 100 naar Suriname en 20 naar Curasao. Uit Workum meldt men van 7 d^zer. Dezer dagen zijn van bier1 en uit den omtrek vertrokken vier personen met de bedoeling om in de pauselijke armee de belangen van Z H. Pi us IX te bevorderen. De eerste was een jonge boerwaarop twee volgden die nog niet in de nationale militie gevallen waren terwijl de vierde vooral om bijzon dere redenen zich naar buitenslands heeft begeven. Deze personen kunnen thans reeds te Rome gearriveerd zijn. Van den eerste is reeds tijding ontvangen dat hij het zeer goed heeft. Vrijdag avond te 7 uren werd te Har- lingen een zonderling luchtverschijnsel waar genomen. Terwijl de lucht geheet bewolkt en donker was zag men in het westen op ongeveer 60 graden hoven den horizon eene bijna cirkelronde, roodachtige, verlichte plek, nagenoeg tienmaal grooter in diameter dan de maan. Gedurende geruimen tijd bleef dit verschijnsel zigthuar. Als eene bijzonderheid deelt men mede dat te Assen eon kind is geboren van .Meijer Lezer en Saartje Engerswaarvan alle overgrootouders nog in leven zijn. Men schrijft uit Nijmegen van 5 dezer. Dv boekdrukker H. C. A. Thieme alhier heeft het voornemen om het ligte werk zijner drukkerij voor een deel aan vrouwen op te dragen. Wij kunnen niet anders dan dit denkbeeld toejuichen. fn Frankrijk Duitschhind Engeland en Amerika is h-'t reeds met het beste gevolg zoowel voor die arbeidsters zelve" "als voor hare patroons, irt. practijk gebragt. Het werk is volstrekt niet zwaar: dat er onder den arbeid een voort durend stilzwijgen in acht moet worden ge nomen zal in den beginne weïligt de grootste inspanning vorderen. Maar indien men bij eenige geoefendheid in het lezen vlugge vingers en vooral een goeden wil bezitdart is men zeer spoedig in slaat om- een aardig daggeld re verdienen. Ju een afzonderlijk lokaal van alle vereisebten tot den arbeid voorzien zullen alzoo aanvankelijk 10 4 15 vrouwen de gelegenheid vinden om door een nieuwen tak van werkzaamheid in hare behoeften te voorzien. DU IT SC HL AN D. Johannes Ronge de bekende Duitsche neo-Katholieke priester is den 5 dezry door de regthank te Saarbrücken tot eene week gevangenisstraf veroordeeld. Men meldt uit Wurtenherg van 4 dezer. Gisteren is te Stuttgart e<-ne vergadering van, ongeveer honderd predikanten en leden der Evangelische kerk gehouden waarin beraad slaagd is over het bijeenroepeneerst van eene voorloopige en daarna van eene defini tieve synode. Over de geloofsbelijdenis zal noch in Ho eene noch in de andere dier vergaderingen gesproken worden en de te behandelen punten zullen uitsluitend tot het administratieve gebied behooren. Het streven is tot eene ernstige en op gemeente-verkie- zint-en rustende vertegenwoordiging der Evan gelische kerk te geraken en deze laatste te bevrijden van sommige banden waarmede zij thans aan den Staat gehecht is. Den 4 dezer is in de Silezisch bergstreek zoo verschrikkelijk veel sneeuw gevallen dat de postkar van Hirschberg naar Reibnitz acht volle uren op ééne plaats moest blijven. FRANKRIJK. Pakijs 8 Januarij. In weinige woorden kan ik u een overzigt van bet nieuws vari den dag geven. De aandacht is hier geheel op de Spaansche zaken gevestigd en men herinnert zich dattoen Garibaldi te Marsala landde alle depêches van het Napelsche gouvernement verkondig ten dat de opstand bedwongen was en de bevolking rustig bleef. Wie zal zeggen wat er kan gebeuren In weerwil van alle optimisische voorstellingen welke de Spaansche bladen behelzen, gelooft men nog niet dat het pronunciamento van den generaal Prim geheel schipbreuk heeft geleden. Vooral veroorzaakt het stilzwijgen van den telegraaf groote verwondering De agence Havas zwijgt wanneer, aan hare mededeelingen de meeste behoefte bestaat misschien is haar het stilzwijgen opgelegd. Men wacht en dat is aües wat ik u kan zeggen rnaar in allen gevalle is deze opstand of omwenteling niet van dien aard om bij ons het crediet van Spanje te vermeerderen. Van den 10 meldt men. Heden zijn de tijdingen uit Spanje verre van gunstig voor da regering van koningin Isabella. De telegraaf maakt van niets gewag dan va,n onlusten welke zich te Barcelona geopen baard hebbenmaar van den toestand van generaal Prim wordt geen woord gemeld.

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1