1815(1 VOEISDAG El ZATURDAG. W°. 1 Woensdag 3 Januari j Besturen en Administratiën Binnenlandsche Tijdingen. PRIJS DER AD VERTENTIEN. Gewone 12'12 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 zegels if 1 behalvehet zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R Ij S. Per drie maanden f 2.00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure 'sinor» Bij de intrede van een nieuwen tijdkring brengen wij aan onze lezers onzen heilgroet. Het jaar 1866 zij voor allen een rijk gezegend jaar. Het levere veel goed nieuws, ook voor deze gemeente. Het kenmerke zich door algemeene welvaart - door een goeden gezond heidstoestand van mensch en vee - door vrede en vreugde in een woord - het ga U allen wel naar ligchaam en geest. Provinciale Geldieening. van f 522.000,00 (Derde gedeelte). BESLUIT van den 29sten December 1865 no. 10 houdende vernieuwde openstel ling van het derde gedeelte der geld- leening van 525.000,00 ten laste der provincie Zeeland. De Gedeputeerde Staten van Zeeland In aanmerking nemende dat de de uitslag der volgens hun besluit van 24 November 1865, no. 7 opengestelde geldleening van j 30.000,00 (het derde gedeelte der leening van ƒ525.000,00) ten laste van de provincie Zeeland eene nadere openstelling dier leening ten gevolge moet hebben Besluiten: 1. het derde gedeelte der bovengenoemde geld leening op nieuw open te stellen doch slechts ten beloope van lien aandeelm elk aandeel van duizend guldentegen eene jaarlijksclie rente van vier en een half ten honderd in te gaan met den eersten Januarij 1866 en verder overeenkomstig het bij Koninklijk besluit van den 13den Januarij 1863, r.o. 51 goedgekeurd plan opgeno men in het provinciaal blad van 1863 onder no. 24 hun besluit van den 24sten November 1865, no. 7, provinciaal blad no. 105, voor zoo veel de daarbij aangegeven ter mijnen of dagen voor het inleveren en openen der inscbrijvings-billetten en voor de te doene overstortingen betreftte wijzigen en als nu vuor de bedoelde ver- rigtmgen vast te stellen a. voor het inleveren der inscbrijvings- billetten het tijdvak van Donderdag den Uden tot en met Donderdag den 18den Januarij 1866 (zon- en feestdagen uitge zonderd)des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 3 ure. b. voor het openen der bovenbedoelde inschrijvings-billetten Donderdag den 18 Januarij 1866 onmiddellijk na den afloop van den onder o gestelden termijn van inschrijving c. voor de overstorting van de ingeschreven sommen der aangenomen en toegewezen aandeelen de geheele maand Februarij 1866 onder bepaling dat de daarvoor door den Betaalmeester te Middelburg afgegeven quitantien van storting vóór of uiterlijk op den laatsten dag dier maand moeten overgebragt worden ter provinciale griffie in handen van den den commies D. JiiRAS belast met de comptabiliteit, die daarvoor de vereiscbte renversalen zal afgeven. Dit besluit zal in het Piovinciaal blad van Zeeland worden opgenomenen buitendien bij wijze van openbare aankondiging geplaatst worden in de Staats-, Midclelburgsche Goessche-en Zierikzeesche^couranten in het Sluissche weekblad en het algemeene [nieuws en advertentieblad van Zeeuwsch-Vlaanderen. Middelburgden 29sten December 1865. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. van LIJNDEN Voorzitter. S. van dek SWALME Griffier. Uitgegeven den 30 December 1865. De Griffier der Staten van Zeeland S. van der SWALME. (Niet officieel gedeelte) 0|tenS)are ttaadtvcrgadcrlng: g'eHte*35rf*'aa XËvrslïEee «ïeas 3SÏ 8>f efataber 3865. Voorzitter mr. B. C. Cau. Secretaris mr. J. P. N. Ermerins. Afwezig de heeren jhr. de Jonge wegens ongesteldheiden de heeren mr. de Crane mr. van Dongen mr. .Vloolenburgh van der Grijp en Landsknegt. De notulen der vorige vergadering worden gelezen. De Voorzitter deelt naar aanleiding der notulen mede dat geen gevolg is kunnen gegeven worden aan het besluit betrekkelijk de begrooting van het burger-weeshuis aan gezien de commissie ad hoe zich vergist had. De notulen worden hierop goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene missive van Gedeputeerde Staten houdende terugzending van een goedgekeurd raadsbesluit, tot beschik king uit deri post van onvoorziene uitgaven 1865 ad f 100 hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. Aan mej. VV. van Aalburg geb Ochtman wordt op baar verzoek remissie van hoofde lijke!) omslag verleend wegens verblijf elders voor 5 maanden ad f 8.16", waarvan aan den gemeente-ontvanger zal worden kennisgegeven. Tot regenten van het burgerlijk armbestuur worden op voordragt van gemeld armbestuur benoemd de heer D. van der Maas aftre dend liden in plaats van den overleden regent J. Broodman de heer J. Groeneveld de Kater. Tot regent van het burger-weeshuis wordt op voordragt van regenten van gemeld wees buis benoemd in plaats van wijlen den heer M. C. de Crane, de heer mr. C. J. Fokker. Op voordragt der plaatselijke school com missie wordt herbenoemd tot lid dier commissie de heer H. M. de Bruijn de Neve Moll Wordt besloten tot het doen van af- en overschrijving van den post van onvoorziene uitgaven 1865 de som van 77.88 rp hoofdstuk 8 afdeeling 2 artikel 4 kosten van bedelaars gestichten waartoe de begroo ting casu quo magtiging is verleend. Komen ter tafel twee concept besluiten tot ampliatie der Verordening tot voorkoming en blussching van brand en van het reglement van politiewelke rer visie van tie leden worden gelegd om io eene volgende verga dering te worden behandeld. Zierikzee, 29 December 1865. He len is te Middelburg aanbesteed het leggen van een inlaagJijk met nieuwe sluis en verdere wer ken in de watering Scherpenisse hetwelk is aangenomen door den heer J. van Dijk alhier voor 109,000. Zierikzee 2 Januarij Op 30 December werden alhier aansebragt de schipbreukelingen van de Fransche Visscherslogger „!e Paradis" die op de Zeehondenplaat den vorigin nacht was gestrand. Eerst waren drie man der equipage door schippers van Bruinisse gered doch niettegenstaande alle aangewende pogin gen moesten zij nog vier man achterlaten. Het mogt evenwel aan den reddingsschokker der Zuid Ho'landsche R-dding-Maatsohappij schipper G. van Duin gelukken ook die van een anders wissen dood te redden. Aan boord van den Reddingsschokker bij het varen naar Zierikzee overleed evenwel "en der geredden - een bijna lOjarige knaap die gisteren alhier is begraven. Zeemansmoed en menschenhefdo rnogten dus weder een zestal menschenlevens behouden. Eere en dank aan de edele redders Alhier werden door de ijverige zorgen van den consulairen agent van Frankrijk mr. W. C. de Crane de schipbreukelingen van het noodige voorzien en in staat gesteld naar Calais terug te keeren, hetwelk zij jl. Dingsdag verlaten hadden. Zierikzee2 Januarij I860. Gisteren avond omstreeks 8 ure werd het löjarig dienst meisje van den heer B. Locker de Bruijne alhier op den hoek van de Poststraat door een schot uit een vuurwapen getroffen, het welk haar op den grond deed neervallen Te huis gebragt zijnde is terstond geneeskundige hulp ingeroepen. Er is hoop dat hoewel de bekomene wond zeer ernstig iszij echter in het leven zal behouden blijven. De dader is onbekend doch men meent het aan een on gelukkig toeval te moeten toeschrijven daar voor moedwil geene reden bestaat. Benoemd lot arrondissements-ijker der maten en gewigten F. van Schelven van Zierikzee, kweekeling der polytechnische school te Delft. In de Middelb. Ct leest men Jn den vroegen morgen van heden mogten wij per bulletin de tijding verspreiden dat ook de eerste kamer de wetwaardoor de uit voering der ontworpen spoorweg- en kanaal- werken in Zeeland verzekerd is is aangenomen. Spoedig daarop wapperde weder uic on derscheidene woningen de nationale vlag waarmede nu ook de toren en andere ge meente-gebouwen getooid werden Op de markt werd eene proclamatie van Burgemeester en Wethouders voorgelezen waarvan onmiddolijk afdrukken hier en daar werden aangeplakt. Voorts 'iet zich ook het klokkenspel hooien. Ziedaar voor het oogenblik de blijken van uiterlijke vreugde zijn ze schijnbaar beneden het gewigt vau het onderwerp de innige vreugde bij de ingezetenen is daarom niet minder algemeen en krachtig. De koninklijke bekrachtiging zal", naar wij vernemen zeer spoedig volgen en de zaak is alsdan geheel op het gebied der uitvoerend© magt overgebragt De aanneming van het wetsontwerp ge schiedde gisteren avond te elf uren met 16 tegen 10 stemmen. De discussie was zeer levendig, daar het algemeen nut het kanaal van V li singen naar Ai id end burg ernstig be-s twist werd. De heeren Scliiinmelpenninck 9 van der Oije en Cramers vielen de et lievig aan zij werden echter bestreden door de beide Zeeuwsche leden en vooral door den minister van binnenlandsche zaken die de voordragt met vuur verdedigd heeft. LI. Maandag a^ond is een luitenant der infanteriete Viissingen in garnizoen liggende van het balcon der sociëteit de Unie zijnde een hoogte van circa 18 voeten op de straat gesprongen tengevolge waarvan zijn been vermorseld en hij zwaar aan het hoofd gekwetst werd. De reden die hem tot dezen stap heeft bewogen moet zijn het gevolg eener weddingschap. Koddige en vreemde opschriften ver sieren soms de wageus der Walcherscfie landbouwersen vooral op marktdagen heeft men daardoor gelegenheid menig taal kundig raadsel op straat of plein te ontmoeten. Zoo lazen wij b. v. op een der boerenwagens die 11. Donderdag Middelburg bezochthet volgende opschrift „Laat Aters aaten en Mjders nijde „Wat God mij gunt moeten zij lijden." - Naar men verneemt zullen in het jaar 1866 worden aangesteld acht surnumerairs der registratie en domeinen. Het daarvoor te houden vergelijkend examen zal worden afgenomen te Utrecht op 12 April e. k. en volgende dagen door eene commissie, bestaande uit de heeren W. Lee, directeur der registratie en domeinen te 's Gravenhage G. E. Terinaat, inspecteur te Hoorn Jhr. M. A. M. C. Sattberg, Mr. B. H. Upmeijer en L. R. van Ouwenalle, ontvangers te Kampen, Appingedam en Utrecht. LI. Donderdag werd te Amsterdam de laatste openbare vergadering van de Amst. Afd. der Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank gehouden. De opkomst was buitengewoon talrijk, zoodat velen geen plaats vindendemoesten terugkeeren. De heer Duisdeiker die als spreker optrad hield eene ernstige rede. Hij beschouwde gods dienst wijn sterken drank en het wegstervend jaar als vier grijsaards die hunne ervaring mededeelden en eindigde met de vraagwie wilt gij dienen: den God des Hemels en der aarde of den drankgod De voorzitter sloot de vergadering met een hartelijk woordhield zich aan de beeldspraak van den redenaar waarbij hij in herinnering bragt dat 1865 bij do geboorte van velen in dronkenschap en onge bondenheid was begroetwaartoe oogluikend de kroegen tot lang na middernacht waren opengebleven. Die ontvangst was het geheele leven van 1865 door gevolgd door herhaald misbruik van den drank tengevolge waarvan vélen waren omgekomen, en ook weder de twee millioen gulden in Amsterdam waren geofferd aan den drank. Omtrent de ongelukken op deu Rijn spoorweg ontleenen wij nader het volgende „Zondag morgen omstreeks 7 ure stopt© de kolentrein van Arnhem komende to/ Maasbergen om aldaar water in te netn^'* Hetzij de machinist van den daarop vok°^en goederentrein; zamengesteld uit 72 Wagens

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1