Burger). StandleZierikzee. Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten Vervoer-middelen hoveniers enz. Hun inkomen is in den regel zoo erbarmelijkdat het op verre na niet dat van een daglooner bereikt. Wanneer men goed lezen, schrijven en rekenen als het minimum van het lager onderwijs beschouwd dan hebben in het Meeklenburgsche van de 100 recruten nog 94 eene gebrekkige of in het geheel geene opleiding. In deze landstreek kunnen 39 procent lezenschrijvennoch rekenen. Dit resultaat is gegrond op mede- deelingen van de statistieke bureaux van. het Groothertogdom nopens den toestand der beschaving der van 1853 1862 ingeschreven recruten. Een burgerlijk grondbezitter Hoek, te Gr.-Weltzien, heeft thans aan de vergadering van den landdag een voorstel ingediend waarin op verbetering van het schoolwezen in Mecklen- burg-Sehwerin wordt aangedrongen. Het comité beveelt de verwerping van het voorstel «an. FRANRR UK, Parijs. 18 December. Men wil weten dat prins Napoleon zich heden morgen naar het paleis der Tuilerien heeft begeven. Het drama Henriette Maréchal wordt te Parijstrots het Quartier Latinop het affiche van het thé&tre Francais gehouden. De studenten zetten hun verzet daartegen voort en daar de politie die iederen avond met groote overmagt in den schouwburg is hen belet te siffleerenhebben zij er thans wat anders op uitgevonden. De studenten verschijnen namelijk in grooten getale en amuseeren zich den ganschen avond met hardop te geeuwen. Men kan zich een denk beeld vormen van het daardoor te weeg gebragte effect. Een aantal zenuwachtige lieden laten zich door het slechte voorbeeld mede slepen en geeuwen onwillekeurig met de studenten mede 1 Anderen kunnen geen oogenblik ongestoord genot smaken door de dwaze gezigten die de studenten trekken en de zonderlinge geluiden die zij geeuwende doen hooren. De politie is ten einde raad. Het gouvernement kan toch niet bij decreet bepalen dat het verboden is in den schouwburg te geeuwen I De zeer strenge maatregel, genomen ten aanzien van zes Parijssche studenten die op het Luiksche studenten-congres het woord voerden heeft te Parijs en elders in Fi-ank- i-ijk algemeen misnoegen verwekt Onder de studerende jongelingschap is eene onbeschrijfe lijke verbittering hierdoor veroorzaakt en zelfs dezulken onder hen die geneigd zouden zijn geweest de door hunne makkers te Luik zoo onvoorzigtig gesproken woorden af te keurenbeschouwen zich thans als mede veroordeeld door de uitspraak van den aca- demischen senaat te Parijs, Alle studenten oordeelen dat de zaak hunner zes broeders de hunne is en door achthonderd studenten in de regten is bij den heer Pelladeken der faculteit een protest ingediend ten doel hebbende hem uit te noodigen dat hij zijn ontslag neme als gevolg van het vonnis dat de loopbaan van zes jongelingen afbreekt men gelooft dat de studenten in de genees kunde op gelijke wijze hunnen dekenden heer Tardieu in mora zullen stellen. De onlangs krankzinniggeworden doctor Jobert de Lamballe was zoo gierig, dat men in zijne geldkist 2,500,000 francs heeft ge vonden die er renteloos lagen, De oorzaak ziiner krankzinnigheid ligt in de daadzaak, dat hij allengs zijne clientèle zag verminderen. Het volgende schandaal maakt veel gerucht Prins Gortschakoff, een zoon of neef van den Russischen minister is sedex-t eeriigen tijd te Parijs ter voltooijing zijner studiën en nu is dezer dagen door M-lle Block actrice een eiseh tegen hem ingesteld tot betaling van 5000 francsdie hij van haar heeft geleend en waarvoor hij een schuld bekentenis heeft geteekend. De jonge losbol beweert dat hij slechts 100 francs heeft geleend en een bewijs van 200 francs heeft geteekend daar die dames altijd hoogen interest eischen maar van eene acceptatie van 5000 francs is hem niets bekend en zoo hij die al heeft geteekend moet dit 1 geschied zijn terwijl hij in bedwelmden toestand was daar hij die nooit gehad heeft. Men verneemt dat Stephens het opper hoofd der Iersche Féniansdie uit de gevangenis te Dublin ontsnapt is te Parijs is aangekomen en dat zijne eerste zorg is geweest om in het hotel der Engelsche ambassade zijnen intrek te nemen. LI. Maandag is liet huwelijk van prinses Anna Murat met den hertog de Mouchy plegtig voltrokken. Madame Fravers de vrouw van den eigenaar eener reizende menagerie werd dezer dagen bij eene voorstelling in het hok der luipaarden door een dezer dieren aan gevallen. Haar echtgenoot snelde haar ter hulp maar in de worsteling werd hem een zijner polsen verbrijzeld en de vrouw was en bleef in de magt van den luipaard. Door een gelukkig toeval echter raakte de staart van het wilde dier door de ijzeren traliën van het hok en een ingezeten der stad Dieuze waar het geval plaats had had de tegen woordigheid van geest den staart te grijpen en daaraan uit al zijn magt te trekken de luipaard keerde zich woedend naar zijn nieuwen vervolger en mad. Fravers was gered. Haar hals hare schouders en haar gelaat zijn gruwelijk gehavend. G ROOI-RB ITT ANNIE N. Er zijn enkele nadere bijzonderheden bekend geworden nopens het ongeval op woensdag 11. in het kanaal overkomen aan de Samphire eene der fraaije mailbooten van de Londen Chatham en Dover spoorweg maatschappij. Na de aankomst van den expres-trein van Londen werden in genoemde boot ongeveer 60 passagiers benevens de mailpakketten ingescheept, en des avondsten elf ure had de afvaart naar Calais plaats. De zee was betrekkelijk kalm maar er hing eene dikke en zware lucht. Toen de boot vier en eene halve mijl had afgelegd werd zij aangevaren door eene Amerikaansche bark de Fanny Buck van Boston van Rotterdam in ballast naar Cardiff. De schok was zoo geweldigdat men vreesde dat de boot zou vergaan en zijne toevlugt zocht in de booten daar de bark hare vaart ver volgde. Bij 't gedrang dat daardoor ontstond viel een Russische graaf overboord die niettegenstaande de pogingen door kapitein Bennett tot zijne redding aangewend in de diepte verdween. Ten gevolge van de eigen aardige constructie der boot, bleef deze drijvende hoewel de boeg geheel onder water wns. Nadat men zich in gemeenschap had gesteld met het vasteland werd de Belgische mailboot uitgezonden welke de Samphire op sleeptouw nam en gisteren morgen ten zeven ure in de haven van Dover arriveerde de passagiers waren in de kleine booten aan land gebragt. Er werden behalve de bovengemelde graaf, nog een paar dames en een heer vermist. De vermelde hark welke ook te Dover is binnengeloopen is eveneens zeer beschadigd. Fit den verderen loop van het geregtelijk onderzoek te Dover aangaande het aanvaren der Dover- en Calais-stoomboot Samphire blijktdat van de vijf reizigers die omkwamen, twee of drie verdronken doordien de drift waarmede de reizigers in de boot sprongen deze deed omslaan en dat de vrouwen aan boord volgens het getuigenis van een der matrozen, door den aandrang der mannen verhinderd werden zich in de boot te bege ven. De voorzorgen door den kapitein ge nomen en zijne kloekmoedigheid in de pogingen tot redding van een der passagiers, waartoe hij zelf over boord sprongverdienen allen lof, en men' kan geene andere fout ontdekken dan datnaar aanleiding van de getnigenis van den loods Lordlohle een Belg, die den 10 December te Helle- voetsluis aan boord van de Fanny Buck kwamde stoomboot niet de algemeen be kende verpligting in acht neemt die op alle stoombooten rust om in allen geval plaats te maken voor zeilschepen. De getuigenis van genoemden loods is gewigtig in dit voorname punt. Hij zeide „De reden waarom wij koers biel den was, dat, aange zien wij de stuurboord zijde hielden het de pligt van de stoomboot was ons te mijden." Deze getuigenis werd echter nog gevolgd door het volgende antwoord op verdere vragen „Ik nam geene voorzorgen om de botsing te voorkomen ofschoon ik zag dat die onvermijdelijk moest zijn want indien ik mijn koers veranderd had dan zoude ik verantwoordelijk zijn geweest voor de schade." (Welke indien de botsing daardoor vermeden was geworden.) Hij voegt er bij „Ik ver wachtte dat de stoomboot zinken zou, daar ik gillen hoorde en ook om de schade die zij gekregen had doch ik legde niet bij en zette ook geene boot uit." Dit had de loods vropger opgehelderd door te getuigen dat de bark digt hoven de waterlijn averij had ge kregen en hij dus vreesde voor zinken zoodat hij naar wal stuurde. De kapitein van de Fanny Buck was ongesteld of zeeziek en in de kajuit toen het ongeluk voorvieldoch behalve de loods waren de stuurman en vijf man op het dek. De loods was geen ont slagen loodsen had vijftig jaren op zee gediend. De slotsom schijnt te zijn dat kapitein Bennett van de Samphire geen tijd had zijn boot te wenden toen het licht van de bark want liet is nu gebleken dat liet schip licht had ofschoon klein van omvang zigtbaar werd doch dat daarentegen de loods op de bark bet scherpere licht van de Samphire duidelijk en in tijds gewaar werd om de stoomboot te kunnen sparen maar dit niet deed omdat de stoomboot gehouden was plaats te maken en de loods niet ver antwoord was zijnen koers te veranderen al koste dit ook het leven aan 78 of 80 per sonen want dat niet alle reizigers omgeko men zijn was alleen te danken aan |de bijzondere inrigtingen der Samphire. Dat de loods de lichten van de Samphire voldoende zien kon blijkt uit zijne getuigenis dat hij de haken lichten aan het Noord- en Zuid- Foreland ofschoon niet die van Duinkerken en Calais zag. De jury der lijkschouwing heeft ten gevolge van een en ander het niet verhoeden van het ongeluk toegeschreven aan de omstandigheden dat de bark geene betere lichten had getoond dewijl de nabij heid van het schip alsdan vroeg genoeg ontdekt ware geworden. JONGSTE TIJDINGEN. Madrid 21 December. De Brazilliaan- sche gezant heeft verklaard dat zijne regering het gedrag van haar tegenwoordiger in Chili had afgekeurd. Marseille, 21 December. De paketboot Borystène is bij Kaap Blanko verongelukt. De passagiersten getale van ongeveer 200, hebben zich op eene nabij gelegen eiland geborgen. van 15 tot en met 22 Dec. 1865. Geboren. Eon zoon van J. Bolier en M. v. d. Maas. Een zoon van P van Etten en J. Braam. Een zoon van O. van Dijk en F. Leeuwe. Een zoon van C. Peute en P. v. d. Ploeg. Een zoon van J. Roedoe en J. J. Hagesteijn. Een zoon van J. Bakker en M. Peeterse. Eene dochter van B. Tabbernee en F. Olderiks. Eene dochter van W. van Westen en J. Neer bout. Eene dochter van D. Verpoorte en S. van Dijke. Eene dochter van C. de Braai en W. Schaap. Eene dochter van H. de Graaf en J. Berrevoets. Eene dochter van H. Hoose en G. Spee. Gehuwd. G. H. Jonker jm.en M. Plaating ja. Overleden. D. M. Frank, oud 65 j. echtgenoot van G. Zwaab. N. Misseloud 7 m.d. F. Speelman, oud 14 m. z. Brouwershaven, Gearriveerd: 20 Dec 20 20 20 Loopuyt M. van der Hidde Schiedam Koning Willem III J. Kilian Dordrecht, beiden van Batavia. Noordbrabant J. C. W. Loos Rot terdam Batavia met een detache ment suppletie-troepen sterk 125 onderofficieren en manschappen. Scandia C. FalkenbergBassein 21 19 19 Admiraal de Winter, H. A. Bun- nemeijerBataviabeiden naar Rotterdam. Uitgezeild Burgemeester van Mid delburg P. Hoek, Rott.Cardiff. Willem en Clara, t'(st. bt.) Dord recht Londen. Prijzen der Effecten te Amsterdam. Nederl. den 21 December 1865. Belgie. Spanje, Portugal Rusland. Polen. Pruissen- Oostenr. Mexico. Grieken! Turkije. Werkel. Schuld, dito dito dito dito A mort. Sijndic. Ned. Hyp.-Bank Cert bij Rothschild. Obligation. Obligatien. Obl. bij Hope en Co. dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actiën. Aandeelen 1835. Obligatien 1859. Obl. Met. Oude. dito. dito Rente Amst. dito Nationale. Obligatien. Obl, Geldl. 1 825. Binnen!. Oblig. 2'/, pet 3 4 37, 47, 27a 27, 3 5 5 5 5 27, 5 5 5 3 5 '61 71% 95'/2 191'/, r 56»/. 7a 78% 98'/. 23'/, Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 21 December 1865., De Ned. Mudde. De Ned .Mudde. Oude Tarwe 1864/ Nieuwe dito 1 865 Afwijkende dito Z.-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dlto Haver 9,25 8,00 0,00 0,00 7,00 Paardenboonen Witte boonen - Bruine dito Gr Erwten Groene dito - - 6,00}Gele dito 5,20 4,75 2,80 Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad 7,00 11,50 - 10,50 - 0,00 - 8,00 - 0,00 -00,00 - 22,00 -.16,00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee. van den 21 December 1865. Teelt 1864. Twee en een,lstekw.blank 21,00 Twee en een, middelb. dito - 00,00 a Twee en een mindere dito - 00,00 a Een en e,en 1ste kw. blank - 21,00 4 Een en een middelb. dito - 00,'00 a Een en een mindere dito - 00,00 i. Onberoofde, lstekw. blank - 22,00 6. Onberoofde middelb. dito - 21,00 4 Onberoofde mindere dito - 20,00 a Mullen 5.00 d Middelbare dito - 3,00 a 22,00 00,00"§ 00,00 22,00 o 00,00 00,00 22,50 1 21,50-4 20,50 6.00 4,00 Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam. Van Middelburg Van Rotterdam Zondag 24 'smorg. 6,30 I Maandag 25 'smorg. 8,30 De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en vau Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusscben Ylissingen en Rotterdam. J Van Rotterdam des woensdags 's morg. 8 ure. I donderdag'smorg. 8 u. 30 mint De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen" des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vliesingen naar Rotterdam en des morgens ten 10 ure 30 min. voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drnkkerij van de Erven A. de Vos

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 2