attirdag 23 December. 1865 WOENSDAG EN ZATURDAG. If°. 102 Besturen en Administratiën Publicatie. Oproeping. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 12'/a cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 16 zegels d f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A B O NN E M E TV T S-P A Ij S. Per drie maanden f2.00Franco per post f 2,25. Inzeu« ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure 'sinorg TJit hoofde van liet invallend Kers tfeest zal de Courant van a. s. Dins dag avond "Woensdag" avond -wor den uitgegeven. Nationale M. i l i t i e. Burgemeester en Wethouders der gemeente zierikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrek kelijk de Nationale Militie. Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan dat het register tot inschrijving van alle mannelijke ingeze tenen welke op den 1 Jannarij aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden dat zijn diegenen welke in 1847 zijn geboren zal gereed leggen op de gemeen te-secretarie van den lsten tot en met den 3lsten Januarij 1866, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uar dat voor iugezeteu wordt gehouden 1. hij wiens vader of is deze overleden wiens moeder, of zijn beide overleden wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Julij 1850 (Staatstblad no. 44) 2. hij die, geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste achttien maanden voorafgaande aan den lsten Januarij van het jaar waarin hij zich moet laten inschrij ven in Nederland verblijf hield 3. hij van wiens ouders de langstlevende ingezetenen was, al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt-gehouden de vreemdeling be- hoorende tot een^n staatwaar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aange nomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861 (Stbl, no. 72) dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, verpligt is zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrij ving volgens art 16 moet geschieden (art. 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een iuge- zeten die geen Nederlander is 2. de in een vreemd rijk verblijf houdende onderlooze zoon van ~en vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten (art. 17 de i wet) 3. de zoon van den Nederlanderdie ter zake van 's lands dieDst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont dat de inschrijving geschiedt: 1. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden de moeder of, zijn beiden over leden, de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3. van hem die geen vadermoeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in de gemeente t waar hij woont 4. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder lander die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet)|; dat elk die volgens art 15 behoort te worden ingeschreven, verpligt ia zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven ,en dat bij diens ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is (art. 18 der wet.) Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hun rustende verpligting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebragt dat bij bovengemelde wet ondermeer is bepaald: dat met boete van 25 tot 100 wordt gestraft de overtre ding van art 18en dat bij elke veroordeeling tot boete tevens door den regter wordt bepaald datindien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden na dat de veroordeelde tot be taling is aangemaand de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voor wenden, zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den löden Augustus 1861 (Staatsblad no, 72)voor de tweede maal worden aangeplaktwaar' zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Zierikzeeden 13 December 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU, Burgemeester. J. P. N. ERMERINS Secretaris Burgemeester en Wethouders van '/.ie rikzee brengen ter kennis van daarbij be langhebbenden dat bij 's Konings besluit van den 1 dezer (Staatsblad no. 131) 't welk met 1 Januarij 1866 in werking treedt met in trekking van alle vroegere voorschriften des wege bepalingen zijn vastgesteld omtrent de certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking vereischt om in Neêrlands-Indië goederen in te voeren tegen de lagere regten, bepaald bij de wet van 3 Julij 1865 (Staats blad no 76). Dat gemeld besluit onder meer het vol gende bevat Art. 1. Do certificaten van Nederlandsehen oorsprong of bewerkingvereischt om in Nederlandsch Indie goederen in te voeren tegen de lagere regten bepaald bij de wet van 3 Julij 1865 (Staatsblad no. 76)worden door den vervaardiger of bewerker schriftelijk aangevraagd bij bet bestuur der gemeente waar de goederen zijn vervaardigd of bewerkt. Goederen ten behoeve eener fabriek ver vaardigd of bewerkt door huiszittende arbei ders in naburige gemeenten binnen het Rijk woonachtig worden geacht te zijn vervaardigd of bewerkt in de gemeente waar de fabriek is gevestigd. Goederenbewerkt in entrepot buiten de woonplaats van den aanvrager worden geacht te zijn bewerkt in de gemeente waar de aanvrager is gevestigd. De aanvrager is vrij van zegel. Art. 2. De aanvraagdoor den vervaar diger of bewerker onderteekend bevat eene duidelijke beschrijving der goederen en de verklaringdat deze binnen bet Rijk zijn vervaardigd of bewerkt. De beschrijving van katoenen goederen geschiedt overeenkomstig door den Minister van Koloniën te geven voorschriften Heeft de aanvrager de goederen niet geheel vervaardigd maar slechts van elders bekomen grondstoffen bewerkt dan behelst de aanvraag tevens de verklaring dat de goederen door die bewerking minstens tien ten honderd in waarde zijn toegenomen. Voor hier te lande geweven katoenen goederen wordt deze laatste verklaring niet vereischt. Art. 3. Jaarlijks in Januarij wordt door bet gemeentebestuur eene lijst opgemaakt van hen die in de gemeente een' tak van nijver heid uitoefenenwaarvan de voortbrengselen met certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking tegen een lager regt in Neder landsch Indië kunnen worden ingevoerd voor zoover zij op de wijze, in de volgende zin snede bepaaldhet voornemen hebben te kennen gegeven onï goederen ter verzending naar Nederlandsch Indië te vervaardigen of te bewerken. Om op die lijst geplaatst te worden melden belanghebbenden daartoe bij openbare kennis geving opgeroepen zich aan ter secretarie der gemeente met overlegging van een afschrift van hun patentblad. Art. 4. Geschiedt de aanvraag door iemand, die niet op die lijst is vermeldof voor eenig voortbrengsel hetwelk de aanvrager niet blijkens die lijst gewoonlijk vervaardigd of bewerkt dan moeten de verklaringen volgens art. 2 in de aanvraag gedaan worden beëedigd voor den kantonregter. Van de beëediging blijkt door eene bloote aanteekening van den kantonregter op de schriftelijke aanvraag. Die aanteekening is vrij van zegel en registratie. Burgemeester en Wethouders roepen mits dien belanghebbenden op om zich ten spoedigste ter Secretarie dezer gemeente aan te melden met overlegging van een afschrift van hun patentblad ten einde op de bedoelde lijst te worden geplaatst die in de eerste dagen van Januarij 1866 zal worden opge maakt. Zienkzee, den 20 December 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ER.V1ERINS. LI. Maandag is bij den hoogen raad kamer van strafzaken, behandeld de zaak van J. N. v. d. tl. A. P. en L. W. De advocaat mr. D. van Eek beeft bij pleidooi de voorziening in cassatie nader toegelicht. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaaktdatingevolge de bevelen des ko nings het hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden van Z. M. Leopold I koning der Belgen voor den tijd van twee weken te weten acht dagen middelbaren en acht dagen lichten rouw, aanvangende 19 dezer. Uit Groningen meldt men van 19 dezer. Uit Yarmouth wordt geschreven dat de alhier te huis bvhoorende schepeling Erenshuizen die aan boord van het Groninger galjootschip Secundus diende als matroos en voor eenige weken een zijner medeschepelingen Huisman (van Krewertuit deze provincie) in een danshuis had doodgestoken is veroordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf. In de nabijheid van Spanbroek is een vreeselijke moord gebeurd op een rijks-veld wachter. Men heeft hern eerst mishandeld en daarna in het water geworpen. Wraak schijnt de oorzaak van dien moord te zijn. Men heeft het lijk naar Hoorn doen brengen. Het onderzoek naar den dader of de daders is terstond ingestelddoch heeft tot nog toe tot niets geleid. Een treurig ongeluk trof 11. Zaturdag den smidsknecht Hofland sedert jaren eerlijk en naauwgezet werkzaam bij de firma Hotz en Comp., te 's Hage. Bij het afrijden van de hooge brug over de St Jacobstraatmet een wagen beladen met zware stukken ijzer Welke hij voorttrok ,had hij ten gevolge van de gladheid der straatsteenen heL ongeluk uit te glijden met bet ongelukkig gevolg dat het zich op den wagen bevindende ijzerwerk met alle kracht op een zijner beenen viel. De man werd dadelijk ingebragt bij den winkelier Pantekoek inmiddels was de hulp van den heer H. G. Beclitchirurgijn aldaar ingeroepen die verklaarde dat het been ge broken was. Na eenige voorloopige genees kundige hulp werd de ongelukkige naar het stedelijk ziekenhuis overgebragt. Uit Urk wordt van 17 dezer gemeld. Werd in de vorige week hier het treurige berigt ontvangen dat een onzer visschers H. Molenaar een zeer oppassend jongeling op de hoogte van Kijkduin over boord was ge vallen en verdronken beden vernam men dat jl. Donderdag avond een onzer schuiten in de nabijheid van Stavoren was omgeslagen. Bij dit ongeluk zijn omgekomen de schipper J. Molenaar met zijne twee zonen benevens de knecht G. W, de Boer. Men meldt uit Witmarsumvan 15 dezer. Een rijksweldwachter gestationeerd te Bols- ward, heeft bij een geneesheer alhier en te Kimwerd de medicinale gewigten als niet herijkt opgeëischt en medegenomen. De veldwachter beweert op last van den pro cureur-generaal bij het hof van Friesland te handelen de geneesheeren zeggen dat hunne gewigten niet aan herijk zijn onderworpen, en dat de veldwachter hier in de regten van den inspecteur op de geneeskundige dienst is getreden. Zij zijn van plan den rijksveldwachter-inspecteur te vervolgen wegens het gewelddadig wegnemen hunner gewigten en belemmering in de uitoefening' hunner praktijk. Men schrijft uit 's Hertogenbosch van 18 dezer. Bij de arrestatie van Francis van der Lee is proces-verbaal opgemaakt ter zake van rebellie gepleegd in vereeniging van meer dan 20 personen. Talrijk zijn de verhalen die ten gevolge van de opsporing van dezen deserteur zijn opgemaakt en inge zonden zoodat nu door zijne arrestatie de vrees van vele ingezetenen uit verschillende dorpen voor dat persoontje wel voor eenige jaren zal geweken zijn dewijl èn die ver balen èn zijne straf wegens desertie hem zeker langen tijd zijne vrijheid benemen zullen. Ter voorkoming van uploop is hij met het cellulair rijtuig een uur buiten de stad afgehaald en naar hel tuchthuis getranspor teerd alwaar hij in opgeruimde stemming is gearriveerd. Als eene bijzonderheid vermeldt men dat te Texel iemand in het bezit is van een grooten tammeu haas welk beest door den eigenaar van jongs af is opgevoed en zoo tam is dat het bij den eigenaar in en uit het huis looptzonder poging te doen om te ontsnappen. De eigenaar is genegen deze te verkoopen. DUITSCHLAND Dezer dagen is de vorst te Weenen ingevallen hoewel de thermometer van Réaumur slechts 4 graden beneden het vriespunt teekentis het ijs in de parken en op de rivier sterk genoeg om de tallooze personen te dragen die zich met schaatsen rijden vermaken. Ten gevolge van den lagen waterstand van den Rijn hebben tegenwoordig herhaalde lijk onheilen plaats door aanzeiling en het stooten op rotsen waar vroeger geen gevaar bestond. Zoo zonken dezer dagen twee geladen schepen door dergelijke oorzaak in de nabijheid van Bachavach. De Bonner Zeitung zegtdat de krijgsraad dezer dagen de vrijwilligergraaf zu Eulenburg wegens deelneming aan het nachtelijk straatrumoer waarbij de kok van prins Alfred het leven verloor tot 4'/, maand vestingstraf heeft veroordeeld. Het schoolwezen in Mecklenburg- Schwerin is in eenen verschrikkolijken toestand. De Mecklenbnrgsche schoolmeesters zijn meestal handwerkslieden, dikwijls ook koetsiers,

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1